Kiekvieni nauji metai atneša viltį, kad dabar bus geriau. Prasidėję 2021 kaip niekada pilni lūkesčių, kad jau šiemet viskas bus taip gerai, kaip tik begali. Tikiuosi to, bet esu tikra, kad esame kiekvienas savo laimės kalviai ir ne nauji metai, o mes patys galime keisti ir keistis. Ką labiausiai noriu pakeisti šiemet – tai jausmą, kad gyvename daiktų pertekliuje ir mūsų namai amžinas kovos su chaosu laukas. Šiemet noriu pastovios tvarkos namuose.
Gali būti, kad esu naivi – 6o kv.m. bute gyvename penkiese. Ir dar du šunys. Ir katinas. Ir visi mes skirtingi su savo norais, pomėgiais ir žinoma, daiktais. Kaip suvaldyti penkių žmonių (ir jau minėtų gyvūnų) daiktus ir netapti tuo žmogumi, kuris visą laiką iš paskos eina ir renka kas ne vietoje. Arba eina ir burba „susitvarkyk, pasidėk į vietą, iškraustyk indaplovę, nusiimk rūbus nuo džiovyklės”. Ir aš net nežinau, kuris variantas blogiau – tas einantis iš paskos ar tas burbuliuojantis :)
Naujais metais noriu naujos tvarkos. Naujo požiūrio į tvarką. Tvarkingų namų. Labiausiai noriu susitvarkyti vieną kartą – visiems laikams. Daug noriu ar mažai? Neradau dar atsakymo į šį klausimą, bet supratau vieną – tvarkos namuose noriu ne aš viena. Tvarkos norime daugelis.
Namų tvarkymo teorija
Pastaraisiais metais pasaulyje ir Lietuvoje išpopuliarėjo daugybė, namų tvarkos teorijų, sistemų ir mokytojų. Marie Kondo, The Minimalists, Home edit – žinomi visame pasaulyje, Susitvarkyk su Toma Šokele priešakyje skleidžia tvarkingų namų žinią Lietuvoje. Bet kaip sakė Urtė Čaplinskaitė, su kuria pokalbį netrukus galėsite paklausyti TenKurNamai tinklalaidėjė, visos tvarkymosi teorijos yra tik pagrindas, kurį pritaikome sau ir pagal save.
Kai Instagram bendruomenės paklausiau kokios vietos jų namuose yra netvarkingiausios – gavau įvairiausių atsakymų. Dažnai (labai dažnai) buvo minima virtuvė, vaikų kambarys, prieškambaris, svetainė, nes ten visa šeima praleidžia daugiausia laiko. Ir prie kiekvieno atsakymo aš galėjau palinksėti galva ir pritarti. Nes ir pas mus taip. Virtuvės stalviršis – apkrautas daiktais. Vakare sutvarkau – ryte vėl tas pats.
Namų tvarkos realybė
The Minimalists tinklalaidėje išgirdau, kad jei palieki daiktus ant virtuvės stalviršio, svarbiausia, kad jie būtų instagramable. T.y. gražius daiktus (pvz. kavos virimo aparatą) ne nuodėmė laikyti ant stalviršio. Man toks požiūris pasirodė įdomus ir netgi priimtinas, bet negi dabar keisiu gerai veikiančius daiktus į instagramiškus tik todėl kad galėčiau juos laikyti ant virtuvės stalviršio?
Kai praėjusią gegužę dalyvavau spintos kapsulės iššūkyje, tai buvo mėnuo, kai gyvenau turėdama tvarkingą spintą. Paskui viskas grįžo į įprastas netvarkos vėžes. Šiuo metu mano spintoje vis dar galima rasti neįteiktų kalėdinių dovanų, saldainių, kuriuos slepiu nuo vaikų, mano senelių laiškus, interjero žurnalų ir taip, žinoma, rūbų, kurie nei gražiai sulankstyti, nei tvarkingai sudėti.
Prieškambaris yra atskira istorija. Bandžiau suvaldyti batų, striukių ir kitų daiktų chaosą kai gyvenome name. Su nauju prieškambario sprendimu tuomet pagyvenome per trumpai, kad galėčiau sakyti ar jis buvo veiksmingas, ar ne. Buto prieškambaris yra dar mažesnis, jame stovi dviratukas, du paspirtukai, kabo penkių žmonių lauko rūbai ir vietą šiaip ne taip randa batai. Nepaminėjau šunų pavadėlių, depozito butelių ir dar šio bei to, kas ima ir nusėda būtent prieškambaryje. Kam nepasitaiko?
Labai mažai priekaištų turiu vaikų kambariams (lengva kai vaikai dideli) – ten yra jų (ne)tvarka, mano pagrindinis reikalavimas, kad nešvarūs rūbai laiku atsidurtų skalbyklėje, o maisto likučiai, jei tokių pasitaiko, netaptų vieta naujos gyvybės pradžiai.
Pradėjau rašyti ir supratau, kad mūsų bendroji erdvė, nors joje praleidžiame daug laiko ir veikiame daug dalykų yra stebėtinai tvarkinga ir joje tikrai yra mažiau chaoso ir ne vietoje padėtų daiktų, nei taip pat naudojamoje patalpoje prieš kokius dešimt metų. Gali būti, kad aš tampu tvarkinga! Viltis yra :)
Tvarkingiausia namų vieta drąsiai galiu pavadinti vonios kambarį, nes ten dar prieš rekonstrukciją suplanavau pakankamai vietos susidėti daiktams, kad paviršių nenuklotų kremų buteliukai ir skalbiklių pakuotės. Aš pradedu tikėti, kad tvarka mano namuose tikrai bus. Ir jai pasiekti gali užtekti šių metų.
Namų tvarkymo planas
Tai koks mano planas? Kaip aš planuoju įvesti tvarką savo namuose kartą ir visiems laikams? Viršuje surašyta namų realybė aiškiai parodo, kurioms namų erdvėms turiu skirti didžiausią dėmesį, ten reikia daugiausia tvarkos.
Savo namų tvarkymui naudosiu žemiau esantį sąrašą, o paveiskliuką galite išsisaugoti (pvz. telefone) ir naudoti kaip priminimą.
Išsiaiškinti kur namuose reikia daugiausia tvarkos – šitas paprastas, mano virtuvė.
Atsisakyti daiktų kurie atlieka tą pačią funkciją. Mano virtuvėje tai būtų visokie kepimo indai ir priemonės maistui ruošti.
Kiekvienas daiktas turi savo vietą. Čia lengva įgyvendinti, bet sunku laikytis, todėl ketinu stebėti save ir savo įpročius. Kol galų gale pavyks paimtą daiktą padėti į vietą.
Naujus daiktus pirkti atsakingai. Kaip ir su naujais rūbais, taip ir su kiekvienu nauju daiktu, kuris atkeliaus į namus. Pirmiausia naudoju ką turiu, naują perku tik tada, kai tikrai trūksta. Dar galima naudotis principus – vienas į namus, vienas iš namų. Kai naują įsigijus naują daiktą, senam ieškote naujų namų, taip neužimdami namuose papildomos vietos.
5-10 min kasdien namų tvarkai palaikyti. Skirti laiko sugrąžinti daiktus į vietas, paruošti namus naujai dienai. Šituo planuoju užsiimti vakare, kad tik jėgų nepritrūktų :)
Kaip man seksis įvesti ir palaikyti tvarką netvarkingiausiose namų erdvėse, papasakosiu metų eigoje. Jei jaučiate, kad ir jūsų namams trūksta tvarkos galiu tik paguosti – viskas yra įmanoma, tvarka namuose taip pat :)
Mane visada rasite Instagram’e, susitikime ten :)