Sanseverijos – gyvosios interjero skulptūros

Namų dekoravimas – ne tik naujakurių malonus užsiėmimas. Savo namus smagu jaukinti ir puošti nuolat, ieškoti jiems įdomių akcentų ir detalių, kurios padėtų sukurti norimą aurą ir charakterį. Taigi, jei šiuo metu išgyvenate būtent tokį kūrybinį etapą ir dairotės, kas galėtų jūsų namams suteikti cinkelio ir to geidžiamo wow efekto, kviečiu nepamiršti augalų. O jei dar konkrečiau – išskirtinių ir savo išvaizda žavinčių sanseverijų.

Aš esu įpratusi šias akį traukiančias ir itin atlaidžias kambarines gėles vadinti sanseverijomis (dar jos vadinamos sansevjeromis, lietuviškiau – karduotėmis, o angliškai – Snake Plant). Tačiau prieš keletą metų mokslininkai jas perklasifikavo ir priskyrė dracenų genčiai. Vardo keitimo istorija įdomi, bet kaip bepavadintume, jų grožio ir išskirtinumo nepagadinsime – tai tikros gyvosios namų skulptūros.

Visas grožis (ne)lapuose

Sanseverijos yra tropiniai augalai, kilę iš sausringų ir egzotiškų vietovių – Afrikos, Madagaskaro, taip pat Pietų Azijos. Jų rūšių ir veislių įvairovė tikrai įspūdinga – akį traukia netikėtos lapų formos, spalvos, faktūriškumas.
Nesugalvoju nė vienos kitos kambarinės gėlės, kuri taip stebintų savo skulptūriška išvaizda. Tokį išskirtinumą sanseverijos suteikia tvirti, bet tuo pačiu grakštūs lapai. Esu ne kartą girdėjusi sakant, kad neapsiverčia liežuvis sanseverijų lapus vadinti „lapais“, nes jie į juos visiškai nepanašūs. Ir tame yra labai daug tiesos. Mėsingi, kartais net už delną platesni ir į viršų besistiebiantys lapai yra unikalūs ir puikiai žadina vaizduotę.
Štai sanseverija Masoniana primena peleką, tad augalų mylėtojai jau įprato ją vadinti banginio peleku (angl. Whale Fin). O sanseverijos Samurai lapai išties panašūs į aštrius Samurajų kardų ašmenis, išdėstytus zigzago principu. Dar yra ir tokių, kurios dėl savo išvaizdos pelnė ananaso (angl. Pineaple) arba dėl ryškios geltonos spalvos – auksinės liepsnos (angl. Gold Flame) vardus.
Bet gamtoje viskas turi savo prasmę. Sanseverijos ne veltui augina tokius tvirtus lapus: dykumose jos prisitaikė prie sausringų sąlygų, tad lapuose kaupia vandens atsargas. Tuo tarpu jų šaknys yra stebėtinai neproporcingos pačiam augalui – gana trapios, plonos, ir mėgstančios plėstis į šonus, bet ne į gylį. Todėl jas reiktų sodinti į žemesnius ir platesnius vazonus, ir vengti per didelių ir gilių.

kaip auginti Sanseverijas

Auga lėtai, bet lengvai

Geresnės win-win situacijos ir būti negali. Ne veltui sanseverijos yra vienas populiariausių augalų visame pasaulyje.
Pirmiausia, sanseverijos labai lengvai auginamos. Jos pakančios sausam orui, labai nepyksta ir dėl dulkių ant lapų. Jų nereikia daug ir dažnai lieti, o nepalietos ir kiek pamirštos bus atlaidžios ir dramų iš karto nekels. Nors sanseverijos auga lėtai, bet užtikrintai, taip pat dažnai pradžiugina „vaikais“, kuriuos galima nesudėtingai atskirti ir auginti savarankiškai.
Antra, sanseverijos daro gerą. Pagal NASA mokslininkų tyrimus, sanseverijos yra vienos iš tų augalų, kurie valo orą. Žinoma, kad namuose tai pajustume, reikėtų pilnų kambarių sanseverijų, tačiau vis tiek malonu žinoti, kad jos geba iš oro pašalinti įvairias toksiškas medžiagas.
Trečia, jos yra lengvai prieinamos. Nors yra ir retų rūšių, bet populiariųjų sanseverijų galima rasti visose sodų centruose ir net didelėse maisto prekių parduotuvėse. Be to, jų kainos tikrai draugiškos kišenei.
Taigi, susumavus išskirtinį sanseverijų puošnumą ir visus jų auginimo praktiškumus, pasisekimas garantuotas – ir namai bus papuošti, ir labai rūpintis nereikės, o ir daug pinigų neteks išleisti.

kaip auginti Sanseverijas

Kaip derinti interjere?

Įveskite į Google Image paiešką „sansaverija“ arba „sansevieria“ ir net neabejoju, kad būsite nustebinti. Vienos sutinkamos dažniau, kitos – retesnės. Vienos – tamsiai žalios, melsvos, kitos – ryškiai geltonos, vario spalvos ar su sidabriškais kraštais. Vienos primena durtuvus, kitos – skleidžiasi tarsi rožės. Besistiebiančios aukštyn, žemaūgės arba vieno lapo. Tad kaip gi išsirinkti?
Jei savo interjerui papuošti ieškote unikalaus, bet minimalistiško akcento, būtinai pasidomėkite jau paminėta sanseverija Masoniana. Ji Lietuvoje – nebe retenybė. Specializuotose augalų parduotuvėse ir didžiuosiuose namų reikmenų prekybos centruose galima gana dažnai rasti ir visai kompaktiškų, ir iki pusmetrio išaugusių pelekų. Vieni gali augti tiesiai, o kiti – suktis, sukuriant bangos efektą. Ypač gražiai ši sanseverija atrodo vienspalviame vazone, kuris neužgožtų augalo išskirtinumo, pastatyta neapkrautoje, atviresnėje erdvėje, kad atsiskleistų visas šios skulptūros žavesys.

kaip auginti Sanseverijas


Jei namams ieškote kažko ne žalio, galbūt jums patiks sanseverija Coppertone. Primenanti priešistorinių laikų augalus ji sužavi savo spalva, kuri gali būti nuo tamsiai rudos iki švelnios vario spalvos su žalsvais motyvais (priklausomai, kiek šviesos gauna). Tiesa, ji dar kiek retesnė Lietuvoje, bet tikrai galima rasti specializuotose augalų parduotuvėse. Norėdami, kad išryškėtų jos netikėtas spalvų žaismas, priderinkite šviesaus atspalvio vazoną ir pastatykite tokioje vietoje, kur šią senseveriją būtų galima apžiūrėti iš visų pusių.

Kai norisi masyvesnio interjero akcento, visada efektingai atrodo viename vazone tankiai susodintos sanseverijos Trifasciata. Tai – pati populiariausia sanseverijų rūšis, todėl lengviausiai randama ir nebrangi. O kad būtų pasirinkimo kiekvienam skoniui, jų yra ir įvairių veislių, kurios lemia spalvą, lapų formą ir aukštingumą. Nors senseverijos yra iš lėtųjų augalų, būtent šios gali užaugti ir iki metro aukščio (tik tokioms jau gali būti sunku nulaikyti savo pačių lapus dėl svorio). Tanki ilgų sanseverijų kompozicija ypač gražiai atsiskleis pakelta aukščiau nuo žemės: pasidairykite gražaus augalų stovo, nedidelio stalelio, o gal tiks ir senų žurnalų krūva po vazonu.

Kažko trūksta ant nedidelio kavos staliuko, darbo stalo ar knygų lentynos? Yra ir kompaktiškų gyvųjų skulptūrėlių – tai sanseverija Samurai arba Silver Blue. Jų lapų formos itin žaismingos, todėl jas gražu sodinti į akcentinius vazonus – tai gali būti faktūriški, veido kontūrą ar kitą įdomią formą atkartojantys vazonai, bet vėlgi, geriau rinkitės neutralesnių spalvų, kad išryškėtų pats augalo unikalumas. Būtent ant mažesniųjų sanseverijų geriausiai pasimato, kaip formuojasi nauji lapai, kaip jie auga ir didėja, todėl jas smagu visad matyti ir stebėti iš arčiau.

Šis sanseverijų sąrašas dar galėtų tęstis ir tęstis, bet palieku jums atradimo džiaugsmą beieškant gyvųjų interjero puošmenų. Sėkmės namuose auginant skulptūras :)

Paskelbta$ sPažymėta$ s