Eglė Šilkonė yra tinklaraščio apie tvarumą Vandenynai autorė, savo pavyzdžiu ir patarimais įkvepianti gyventi tvariau, galvojant apie planetos išteklius ir jos ateitį. Treti metai ieškodama tvaresnio gyvenimo sprendimų ji sako, kad kardinalūs sprendimai šioje srityje netinka ir viskas ateina savu laiku. Jei svarstote kaip pradėti kurti tvarius namus lėtai ir apgalvotai, būtinai skaitykite toliau.
Egle, kas tau būstą paverčia namais?
Man būstas tampa namais, kai juose pradeda kvepėti kepiniais. Kai maišau pyragui tešlą, kai savaitgalio rytą kepam blynus. Atsikrausčius prieš daugiau nei metus į naujus namus tai ir supratau, kad čia jau namai, kai blynus kepiau, nors daiktai dar savo vietų nebuvo suradę. Namų kūrimas man ilgas procesas. Iš lėto daiktai randa savo vietas. Man smagu, kai daiktams randi jų vietą, kai pasikabini paveikslus ar nuotraukas. Bet ir tai kinta, nes, žiūrėk, pasikabini naują lentynėlę ir daiktai jau pradeda vaikščioti. Man namuose jaukumą kuria detalės. Ir, iš tikro, namus man patinka kurti per laiką, apgalvotai, išjaustai.
Rašai ir kalbi apie tvarų gyvenimą tinklaraštyje Vandenynai, kas tau buvo pirmas impulsas pradėti gyventi tvariau?
Sąmoningai pradėjau galvoti, ką po savęs paliekame, 2018 m. vasarą, kada perskaičiau Bea Johnson knygą Namai be atliekų. Tuomet norėjos viską pakeisti kardinaliai, bet supratau, kad viskas turi eiti sava eiga. Pirmiausia, neišmest senų priemonių, o jas sunaudoti, senus daiktus, jei įmanoma, geriau sutvarkyti, suremontuoti. O juk taip paprasta imti ir nusipirkti naują nei taisyti seną. Galiu pasakyti, kad daug dalykų atsinešiau ir augdama iš savo tėvų namų, kur viskas buvo saugoma, drabužių pirkdavome dažnai ir iš antrų rankų, maisto beveik neišmesdavome. Jei kažkuriam savo gyvenimo etape tai buvau primiršusi, dabar kartu su tvariais įpročiais grįžta ir vaikystėje įgauti įgūdžiai, pvz., susisiūti skylę drabužyje.
Kokius aplinkai draugiškus kasdienio gyvenimo principus taikai savo namuose?
Pagrindiniai du principai yra šie: naudok, ką turi ir vartok tik tiek, kiek reikia. Jais vadovaujantis ir bandome kurti savo namus bei gyventi.
Vartojame mažiau mėsos, daugiau daržovių ir kruopų, stengiamės planuoti maistą, kad jo netektų išmesti. Kompostuojam maisto atliekas (turime kieme kompostinę), iš kitų maisto likučių verdu sultinį ar sunaudoju kepti blynams (pvz., jei lieka rytinės košės nuo praėjusios dienos) ir pan. Naudojam aplinkai draugiškas valymo, skalbimo priemones. Taip pat nebeperkame jokių sintetinių valymo priemonių, tokių kaip kempinės ar pan. Higienos priemones irgi stengiamės rinktis natūralias, ekologiškas, geriausia be pakuotės. Drabužius daugiausia perku iš antrų rankų, o jei naujus – atsižvelgiu, kas gamina ir iš ko. Pačius drabužius ir susiuvuu ne kartą, kad kuo ilgiau tarnautų.
Net ir baldų ar interjero dekoro namams ieškau pirmiausia iš antrų rankų, su istorija.
Ar tvarus gyvenimas dera su namų jaukumu, dekoru? Ar įmanoma gyventi ir tvariai ir gražiai/stilingai?
Manau, kad dera ir galima gyventi stilingai, jei perki apgalvotai. Galima daiktus susirasti, pvz., įvairiose atiduotuvių ar mainų grupėse. Dabar juk ir senų, vintažinių daiktų atgimimas, tai galima daug ką ir antram gyvenimui prikelti. Net jei ir pirkdamas naują daiktą jį ilgai naudosi namuose ar laikysi, kad puoštų namus ir jis nebus išmestas, o bus naudojamas. Priklauso viskas nuo požiūrio Manau svarbu, kad turimas daiktas namuose atliktų savo funkciją, kad ir jaukumo bei grožio, kad džiugintų.
Be kokių daiktų neįsivaizduoji savo namų?
Be patogios sofos ir lovos su geru čiužiniu. Namuose miegame tikrai nemažai laiko, tad man itin svarbu, kaip patogiai. O sofa man yra vieta, kur klestelėjęs gali atsipūsti. Aišku, su mažais vaikais labai neatsipūsi, na, bent kol kas :)
Ką kiekvienas gali pradėti daryti savo namuose, kad kuo mažiau kenktų aplinkai?
Atrasti iš naujo tuos daiktus, kuriuos jau turi namuose. Gal kažkas guli ir dulka, galima atnaujinti ir pan. O kitu atveju, kažkam perleisti, kad daiktas nedulkėtų veltui ir būtų naudojamas toliau. Daug namuose naudojame ir tokių priemonių, kurios nuplaunamos vandeniu ar mes patys kvėpuojame, tad tikrai siūlau pasitikrinti, ką naudojame ir, jei įmanoma, rinktis švarios sudėties, ekologiškas, natūralias priemones.
Prašau, pasidalink lengvu, greitu būdu, kurį jau šiandien pradėję taikyti savo namuose bent truputį prisidėsime prie švaresnės aplinkos.
Apgalvokite bet kokį naują pirkinį savo namams, paklausti savęs, ar tikrai jo reikia. Duokite laiko susigulėti tai minčiai. O jei jau tikrai reikia- ieškokute naudoto daikto, vintažinio. Taip galime ne tik finansiškai sutaupyti, bet ir tausoti žemės išteklius.
Labai ačiū už pokalbį