Atsakingas vartojimas (3) Patirtys ir patarimai

Kai pradėjau skaityti, atkreipti dėmesį ir domėtis atsakingo ir tvaraus vartojimo tema, atrodo, kad visur susiduriu su informacija apie tai. Net pokalbiai prie kavos (daugkartinio) puodelio vis pasisuka apie pasaulio taršą, išteklių tausojimą ir vartojimo mažinimą.

Ar žinojote, kad gražiuose paplūdimiuose prie žydros jūros gyvenantys vėžliai miršta, nes į jų nosies skylutes sulenda smėlyje besimėtantys šiaudeliai ir jie uždūsta. Arba uždūsta dėl vandenyne plaukiojančių plastiko maišelių? O kaip jums svajonių atostogos su nardymo pramogomis, kur turi pranerti audros suneštas šiukšles, kol nuplauki iki koralinių rifų? Čia tik atpasakojau draugės atostogų įspūdžius, jei ką..

Žinau, kad gąsdinimai neveikia, bet man toks pasakojimas baisus. Ir toli nereikia ieškoti – plastiko maišeliais jau puošiasi gandrų galvos, taip gali atsitikti ir Lietuvoje. Ir, žinoma, galima nekreipti dėmesio į tokią informaciją, arba galvoti, kad nieko negali pakeisti. Arba galima tiesiog pradėti nuo savęs. Šiam įrašui pakalbinau dvi bičiules, kurios man yra didelis pavyzdys kaip atsakingą vartojimą perkelti į savo  kasdieninį gyvenimą. Birutė ir Eglė yra moterys, kurios savo pavyzdžiu ir gyvenimo būdu įrodo, kad kasdieninis gyvenimas gali būti draugiškas mus supančiai aplinkai, o ilgalaikėje perspektyvoje – planetai, kurioje mes gyvename.

Joms abiems uždaviau tik du, tuos pačius klausimus. Atsakymai išsamūs ir mane įkvepiantys, tikiuosi, kad Jus taip pat.


Birutė yra mano kaimynė, puslapyje 9gyvenimai sekti jos veiklą Instagram ir Facebook. Birutė buvo ta, kurios patirtis paskatino mane apgalvoti savo gyvenimo ir vartojimo įpročius, bei pradėti visur su savimi nešiotis vandens gertuvę.

Kaip pradėjai galvoti apie tai kaip vartoji ir pasirinkai vartoti atsakingai?

Gamta man visada rūpėjo, o prieš pora metų pradėjau domėtis gamtosauga. Nors dažnai atrodo kad tai – kažkieno kito (profesionalių gamtininkų, mokslininkų) darbas, bet iš tiesų, viskas labiausiai priklauso nuo kiekvieno iš mūsų, nuo to, kaip ir ką mes veikiame kasdien. Liūdna, bet vartojimas yra pasiekęs nesuvokiamą lygį ir tai, kas mums per daugelį metų tapo įprasta ir atrodė kaip pažanga, dabar pasidarė akivaizdu, kad yra ne kas kita, kaip mūsų planetos naikinimas. Greitai mes pražudysim viską kas gyva, o mūsų vaikai gyvens ištisuose sąvartynuose. Labai norisi kažkaip tai pakeisti, todėl nuolat domiuosi, keičiu savo įpročius, taip pat bandau ir kitus pakviesti pastebėti gamtą šalia mūsų, bei ja rūpintis.

Ką patartum tiems, kurie tik pradeda ar nori pradėti vartoti atsakingiau?

Patarčiau nesistengti staiga pakeisti visų savo įpročių, apversti savo gyvenimą, nes tai greitai pasirodys neįmanoma. Nereikia galvoti „arba viskas, arba nieko“, „vis tiek bus šiukšlių“ ar „vis tiek kažkas kiti šiukšlins“ ir panašiai. Tačiau pradėti nuo poros mažų įpročių keitimo – į parduotuvę neštis savo maišelius, nenaudoti vienkartinių indų (tai yra lengviau ir smagiau, nei atrodo). O paskui savaime pradedi kreipti dėmesį, pastebi teigiamus efektus ir pagauna sveikas azartas.


Apie tinklaraščio La Pepa Blog autorę Eglę jau galėjote skaityti TenKurNamai, kalbinau ją skiltyje Susipažink. Ten ji taip pat pasakoja apie tvarų savo šeimos gyvenimą ir požiūrį į ekologiją. Labai džiaugiuosi, kad savo patirtimi ji sutiko pasidalinti su tinklaraščio skaitytojais.

Kaip pradėjai galvoti apie tai kaip vartoji ir pasirinkai vartoti atsakingai?
Tai įvyko labai seniai, tuomet, kai apie ekologiją kalbėti dar nebuvo madinga. Viskas klostėsi pamažu ir natūraliai, bet turbūt didžiausias spurtas buvo kuomet gimus dukrytei pradėjau rašyti apie tai tinklaraštį. Ne veltui yra sakoma, jog žengus vieną žingsnį, visata už tave padaro dar dešimt. Taip su tinklaraščiu į mano gyvenimą atėjo ypatingi žmonės su savo patirtimis ir žiniomis, mane iš visų pusių pasiekdavo su ekologija ir pertekliniu vartojimu susijusi informacija. Kuomet suvoki šių problemų mastą, kelio atgal nebėra, pokyčiai vyksta savaime. Tai tampa tiesiog natūralia gyvensena, nes ekologija prasideda nuo vidinio suvokimo, kaip gyveni ir kokį pėdsaką po savęs palieki. Kuomet pradėjau rašyti La Pepa Blog, Lietuvoje tinklaraščių kalbančių apie vartojimo ir ekologines problemas beveik nebuvo. Džiaugiuosi, kad ši tema vis labiau populiarėja!

Ką patartum tiems, kurie tik pradeda ar nori pradėti vartoti atsakingiau?
Linkiu pradėti nuo mažų pokyčių. Kuomet mažas pokytis tampa įpročiu – įveskite naują pokytį. Nors daugeliui atrodo, kad svarbiausia pradėti nuo rūšiavimo, aš manau, kad ne rūšiuoti reikėtų daugiau, o vartoti mažiau. Svarbiausia ekologijoje yra – saikas. Jeigu norite įkvėpimo, kviečiu paskaityti apie mano A Year Without Shopping iššūkį. Išsilaisvinus iš noro pirkti, sekantis paprastas žingsnis būtų vienkartinių daiktų pakeitimas daugkartiniais. Įsigykite daugkartinį vandens butelį, kavos puodelį, krepšelius apsipirkinėjimui, stiklinius ar metalinius šiaudelius. Rinkitės produktus be plastiko pakuotės – pavyzdžiui paprastą kietąjį muilą ir plaukų šampūną. Gyvenime ir buityje taikykite paprastumo principą – ar jums tikrai reikia 10 skirtingų cheminių valiklių? Man užtenka universalaus valiklio, kurį pasigaminu iš sodos, acto ir įvairių eterinių aliejų. Ar jums tikrai reikia spintos lūžtančios nuo pigių, greitosios mados drabužių? Nepamirškite, kad pigių drabužių nėra, tik tikrąją kainą mokate ne jūs, o moterys, dirbančios nežmoniškomis sąlygomis ar priversti dirbti vaikai.
Galia įgyvendinti pokyčius ir veikti gimsta iš žinojimo – tad skaitykite, domėkitės, kelkite klausimus ir ieškokite atsakymų. Užsukite į mano tinklaraštį – jame yra ne tik daug patarimų, bet ir knygų bei dokumentinių filmų rekomendacijų.

Jei mano pavyzdžiai šiandien įkvėpė, galima tiesiog dabar prisijungti prie 30 dienų iššūkio, kviečiančio mažinti ar visiškai atsisakyti vienkartinių indų, šiaudelių ir įrankių. Aš pati pradėjau labai kreipti dėmesį kiek įvairių indų ir pakuočių yra aplink mus, planuoju visą vasarą, tiek namuose tiek įvairiose kelionėse ir išvykose naudoti daugkartinius indus. Kaip ir patarė mano bičiulės – pradėti reikia po truputį ir pamažu vienas pokytis keis kitą. Gražios ir švarios vasaros linkiu!

Skaityk daugiau:

Atsakingas vartojimas (1) Mažiau yra daugiau

Atsakingas vartojimas (2) Nuo ko pradėti

Paskelbta$ sPažymėta$ s