Prieš kelias savaites savo Instagram paskyroje paklausiau – kuri vieta yra netvarkingiausia jūsų namuose ir sulaukiau daugybės atsakymų, tarp kurių lyderė – virtuvė. Panašu, kad virtuvė – namų netvarkos karalienė, kurioje sunku palaikyti tvarką, kad ir kaip stengtumės. Mano namuose tas pats. Rodos susitvarkai ir vėl viskas iš naujo. Koks yra tvarkingos virtuvės receptas klausiau maisto tinklaraštininkių ir surinkau patarimų, kuriais ir pati ketinu vadovautis.
Iš virtuvės reikalaujame labai daug: kad ji būtų patogi, funkcionali, jauki leisti laiką su šeima ir draugais (kas prisimena draugus virtuvėse?). Deja, realybė dažnai kitokia – mūsų virtuvės yra perkrautos, pilnos retai naudojamų įrenginių, indų, rakandų ir maisto atsargų. Ir virtuvės tvarka kaip restorane, lieka tik svajonėse ir restoranuose.
Visi daiktai virtuvėje turi savo vietą
Įvairūs straipsniai, mano turimos knygos apie namų tvarką ir kalbintos maisto tinklaraštininkės mini vieną pagrindinių virtuvės tvarkos taisyklių – viskas turi būti savo vietose. Kaip to pasiekti?
Tvarkos esmė – tvarkytis gaminant ir po to. Niekad neleidžiu kriauklėje prisikaupti indams, nepalieku aptaškytų paviršių, o taip pat visi daiktai turi savo vietą, sako Viktorija Kordiukova.
Restoranų virtuvėse, šefai viskam turi savo vietas ir net jei jūsų virtuvė kaip ir mano – paprasta ir maža, galime pasistengti, kad kiekvienas daiktas turėtų jam skirtą vietą ir, svarbiausia, panaudotas grįžtų į savo vietą. Ir tai susiję ne tik su tvarka virtuvėje, bet ir su laiku, kurį skiriame tvarkymuisi. Kai daiktai turi savo vietas – mes išvengiame papildomo darbo.
Dažnai naudojami daiktai ir virtuvės stalviršiai
Kitas dažnai minimas virtuvės tvarkos išlaikymo būdas – dažnai naudojami daiktai – lengvai pasiekiami, o stalviršiai – tušti ir švarūs. Kaip sako tinklaraščio Pusryčiams autorė Gabrielė Žutautaitė: „Dažniausiai naudojamus produktus ir indus laikau ranka pasiekiamus, o rečiau naudojamus – aukščiausiose virtuvės spintelėse. Taip žemesniuose stalčiuose visad turiu mylimiausius konservus, indus su dažnai naudojamais biriais produktais ar kruopom. Aukštesnėse spintelėse gyvena tokių indų papildymai, ledų formelės, čirvinių blynų keptuvė ir panašiai – jų prireikia gerokai rečiau.”
Tvarkingą stalviršį savo virtuvėje aš pati stengiuosi išlaikyti grupuodama daiktus ir laikydama juos ant nedidelių padėklų. Taip, kaip daiktams stalčiuose galima naudoti atskiras dėžutes ar specialius dėklus, suskirstančius stalčiaus erdvę, taip ant stalviršio laikomus daiktus galima grupuoti ant padėklų. Nedideli padėklai padeda išvengti chaoso ant stalviršio, juos lengva valyti, taip pat jie gali būti puikia dekoro detale.
Ant mano virtuvės stalviršio yra du padėklai. Vienas skirtas aliejui, balzaminiam actui ir druskai su pipirais. Laikau jį ten, kur dažniausiai gaminu, kad visi daiktai būtų po ranka. Tiesa, ketinu neužilgo visus minėtus daiktus padėti į spintelę arba stalčių, kad jų ant stalviršio nebūtų. Kitame padėkle stovi kavamalė ir virtuvės įrankių indas. Malama kava šiek tiek išsiberia, todėl labai patogu, kai galiu lengvai sutvarkyti tiesiog išplovus padėklą.
O štai apie tvarką stalčiuose Pusryčiams autorė Gabrielė pasakoja taip: „Stalčiuose naudoju mažesnes dėžutes erdvėms atskirti. Taip mažesni daiktai niekad nepabyra po visą stalčių. Pavyzdžiui, į to paties stalčiaus vieną dėžutę dedu įvairiausių formų samčius ar žnyples, į kitą – atidarytuvus, skustukus ir panašiai.”
Patys reikalingiausi daiktai virtuvėje
Kulinarinių knygų Valgau be sąžinės graužimo autorė Esta Galgatavičiūtė sako, kad tvarką virtuvėje jai įmanoma palaikyti kai nėra nei daiktų, nei produktų pertekliaus. Kad nebūtų produktų pertekliaus viskas paprasta – apsipirkti pagal sąrašą, kur kas sunkiau atsisakyti rakandų. Tai toks triukas mažas iš mano pusės – apmažinti (atiduoti/parduoti) daiktus, kurie atlieka tą pačią funkciją.
Man dažnai norisi dar vieno prietaiso virtuvėje, kartais vaflinės, kartais kavos aparato, dažnai noriu naujų indų, o dubenų turiu tikrai daugiau nei reikia mūsų šeimai. Daiktų perteklius tvarkos palaikyti nepadeda, todėl vienas geriausių patarimų – turėti tik reikalingiausius daiktus, o tų, kurie atlieka tą pačią funkciją – atsisakyti. Jei nežinote nuo ko pradėti, štai sąrašas, kokių daiktų jūsų virtuvėje greičiausiai jums neprireiks:
Nereikalingi ar labai retai naudojami prietaisai – vyšnių kauliukų išėmėjęs pavyzdžiui.
Vienas prie kito nederantys indai. Lėkštė, prisimenanti studentavimo laikų patiekalus, įskilę puodeliai, reklaminiais logotipais ar švenčių atributika dekoruoti indai.
Dovanų gauti indai, pavyzdžiui dekupažu puoštos lėkštės, stiklinės tortinės. Vieta virtuvėje yra ribota, atsisakykite to, kas jums nemiela ir tikrai nereikalinga.
Pasibaigusio galiojimo produktai. Skirkite laiko bent porą kartų per metus peržiūrėti virtuvės stalčius ir spinteles, o jei rasite prieskonių ar konservų, kurių galiojimas pasibaigęs – jūsų virtuvėje jiems ne vieta.
Linkiu nepulti tvarkytis visko iškart, nes tai greičiausias kelias į pervargimą. Geriau tvarkykitės nuolat po truputį. Viltis yra, kad ir tvarka tuomet bus pastovi.