Atsakingas vartojimas (4) Kaip tai daryti be pastangų?

Kai daugiau skaitau apie atsakingą vartojimą, tvarų gyvenimą ar gyvenimą be atliekų ima atrodyti, kad tai yra neįmanoma arba ypatingai sunku. Tuomet sustabdau save ir pagalvoju, kiek daug knygose ir straipsniuose siūlomų būdų, patarimų ir gudrybių aš savo namuose jau naudoju. Ir tie dalykai yra lengvi. Atsakingai vartoti ir gyventi po savęs paliekant mažiau šiukšlių yra lengviau, nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Šiandien ir pasidalinsiu mano atrastais atsakingo vartojimo būdais.

Daugkartinio naudojimo indai

Naudoti juos vietoj vienkartinių yra vienas lengviausių būdų pradėti atsakingą gyvenimą. Tikros lėkštės kasdien ir per šventes, o kavai išsinešti – savas puodelis. Būdama Londone stebėjau ir stebėjausi visomis kavinėmis, kurios parduoda kavą su nuolaida tiems, kurie atsineša savo puodelius. 

Greičiausiai jau iki 2021 metų vienkartiniai plastikiniai indai ir šiaudeliai bus uždrausti visoje Europos Sąjungoje. Ir nors žiniasklaidoje skaičiau įvairių padejavimų, kad brangs kava, jei reikės pardavėjams ieškoti alternatyvų į ką ją supilti, manau, kad ilgainiui pamatysime tokio sprendimo naudą. O pradėti gyventi be vienkartinių indų galim jau dabar.

Į parduotuvę su savo maišeliais

Pereiti nuo plastikinių maišelių prie savų man buvo stebėtinai lengva. Sudėtingiausia man atrodė sveriamus produktus dėtis į savo atneštus maišelius. Bet dabar – važiuoju į parduotuvę su savo maišais viskam ir tą viską kraunu į juos – nuo daržovių iki kukurūzų penktadienio popkornams.

Smagu su savo maišais eiti apsipirkti į turgų. Ten visiems ir visada reikia priminti, kad maišelio nereikia, o kai duodu daržoves savo maišelyje dažnai sulaukiu labai gražių reakcijų.

Kitas žingsnis čia bus užrašyti ant maišelių su markeriu kam koks maišelis skirtas, nes dabar maišelių daug ir yra šiokia tokia painiava.

dav

Perdirbama arba suįranti pakuotė

Čia vienas geriausių patarimų, kuriuos perskaičiau ir jis labai palengvina apsipirkimą. Kai tenka pirkti, ypač maistą, kuris yra supakuotas, reikėtų rinktis tą produktą, kuris supakuotas į stiklinę, metalinę ar popierinę pakuotę.  Pavyzdžiui jei perkate marinuotus burokėlius galite rinktis juos stiklainyje, arba vakuume. Ką pasirinksite?

Žinoma, pakuotė apriboja prekių pasirinkimą ir jei anksčiau pirkdavau jau išvirtus burokėlius, tai dabar grįžau prie jų virimo namuose. Norėčiau, kad daugiau produktų būtų supakuota į suįrančias medžiagas, bet kol kas yra kaip yra.

Kita išeitis – pirkti produktus didesniais kiekiais, didesnėmis pakuotėmis, arba ieškoti kur galima jų nusipirkti ir susipilti į savo tarą. Taip perėjau prie kruopų, riešutų pirkimo didesniais kiekiais. Mūsų šeima suvalgo daug grikių, todėl perkame pakuotes po du ir daugiau kilogramų. 

dav

Šiukšlių maišų alternatyva

Labai ieškojau informacijos šia tema – kuo pakeisti įprastus šiukšlių maišus. Ir nieko gero neradau. Kol dar turėjome prikaupę Barboros maišų, šiukšlėms naudojome juos. Barboros paslaugomis šiuo metu nesinaudoju, iš dalies dėl to, kad jie naudoja perteklinį skaičių plastikinių maišų, todėl kai tie minėti maišai baigėsi, pradėjau ieškoti į ką dėti namų šiukšles.

Naujoje virtuvėje turime tikrai patogų šiukšlių dėžių stalčių, atliekas, rūšiuojame. Šiuo metu didžiausią atliekų dalį sudaro kompostuojamos atliekos – daržovių ir vaisių likučiai, kartoniniai kiaušinių dėkliukai ir kiti saugūs kompostuoti ir greitai suįrantys dalykai.

Kita didelė dalis – popierius ir plastikas – pakuotės, kurių vis dar neišvengiame savo gyvenime. O trečia, mažutė dalis – šiukšlės, kurių nei rūšiuoti, nei kompostuoti negalima.

Taip ištyrinėjusi savo šiukšles supratau, kad šiukšlių maišų mums nereikia. Visos šlapios šiukšlės keliauja į kompostą, o plastikas ir popierius yra sausi ir jų papildomai pakuoti nereikia. Nes kai pagalvoji – perki maišą, kad supakuotum šiukšles ir visa tai tampa šiukšlėmis šiukšlyne.

Girdėjau komentarų, kad be šiukšlių maišų lengviau gyventi tiems, kurie gyvena nuosavame name ir šiukšles reikia išnešti čia pat. Tiesos tame yra, kompostuoti tokius kiekius atliekų kaip darome mes, bute vargu ar įmanoma. Kaip ir šiukšles nešti kibire ir grįžti su kibiru namo. Bet galite šiukšlėms naudoti maišus iš parduotuvės, pakuotes (pvz. nuo šunų maisto) ar ieškoti suįrančių šiukšlių maišų alternatyvų.

Žinoma, prieš fotografuodama išnešiau šiukšles :)

Galvoti prieš perkant

Man čia buvo atradimas :) ir nesijuokite. Nors ir esu išaugusi iš impulsyvių pirkinių amžiaus, bet neapgalvotų pirkinių vis pasitaikydavo. Pradėjusi atsakingiau nei anksčiau vartoti, pamačiau, kad daugelį daiktų namams ar sau perku tik todėl, kad gražesnis, naujesnis, nei kiti, jau esantys namuose. O kai pradėjau galvoti, supratau, kad turimi daiktai gali puikiai tarnauti ir net atlikti kelias funkcijas, o man nebereikia, pvz. indų džiovinimo kilimėlio, jį puikiai atstoja paprastas virtuvinis rankšluostis.

Apie mano patirtį gyvenant su  mažiau atliekų, pasakojau ir Stilius laidoje


Kas išties mane stebina kai bendrauju su žmonėmis atsakingo vartojimo ir tvaraus gyvenimo temomis – nėra bendro suvokimo, kad jei perki ekologiškas daržoves, bet jas valgai su vienkartiniais įrankiais, tos ekologiškos daržovės nieko vertos. Tvarus gyvenimas yra kompleksiškas dalykas, bet jis nėra sudėtingas, jei esi nuoseklus :) Pradėti galima ir reikia – po truputį, nuo tos srities, kuri Jums artimiausia ir judėti tolyn, gražesnio gyvenimo sau ir aplinkai link.

Paskelbta$ sPažymėta$ s