Atsakingas vartojimas (1) Mažiau yra daugiau

Jau minėjau FB grupėje, kad Gegužę tinklaraštyje noriu daugiau dėmesio skirti atsakingam vartojimui, (ne)apgalvotiems pirkiniams, šiukšlių rūšiavimui, antriniam daiktų panaudojimui ir planetos ateičiai, kuri priklauso tik nuo mūsų.

Rašydama knygą sąmoningai į ją įtraukiau skyrių Naudok ką turi. Ypatingi daiktai. Esu tikra, kad daug daugiau prasmės yra tuose daiktuose, kurie keliauja iš kartos į kartą, yra naudojami daugybę kartų, sukuriami ir perdaromi, nei tuose, kuriuose šiandien nusiperkame, ryt išmetame. Toks požiūris mane atvedė prie sąmoningesnio daiktų pasirinkimo, atsakingo pirkimo ir nepatikėsi – prie tvarkingesnių namų. Noriu šiandien pasidalinti patirtimi, kaip aš stengiuosi vartoti atsakingai, ką man tai reiškia ir kaip iki to atėjau.

Nebeperku visko iš eilės tik todėl, kad pigu, akcija ar išpardavimas

Anksčiau mane labai lengvai suviliodavo visokie gundantys pasiūlymai. Pirkdavau, nes pigiau, nepagalvodama, kaip labai man to daikto reikia, kur aš jį naudosiu, ar išvis naudosiu. Tai galiojo viskam – rūbams, gražiems daiktams namuose, vaikų žaislams. Toks požiūris atvedė prie pastoviai netvarkingų namų, nes daug daiktų, kuriems trūksta vietos ir aplink pastovus chaosas. Pamažu keičiantis požiūriui, pradėjau pirkinius planuoti, daiktus pirkti labiau apgalvotai. Žinoma, visko būna ir dabar. Bet man mano namai patinka daug labiau dabar, kai yra nusistovėjęs daiktų skaičius, o jei jis kinta, tai tik į mažesniąją pusę.

Žinoma, mano namuose niekada nebus minimalizmo, bet pokalbyje su viena knygos herojų – Lina išgirsta mintis, kad daiktai jos namuose yra išieškoti, sulaukti užsimaniau, kad ir pas mane taip būtų. Pagaliau, beveik po metų nuo mūsų pokalbio, aš esu toje stadijoje, kai daugelis daiktų namuose yra tik tie, kurie yra ypatingi, kurie atlieka funkciją, o ne tik užimą vietą.

Supratau, kad ne daiktų kiekyje yra esmė

Visi žinome tą išmintį, kuri skelbia, kad geriau vienas kokybiškas daiktas, nei 10 prastų. Aš labai mėgstu batus. Įvariausius. Visada jų turėjau daug, kol praėjusios vasaros pabaigoje tarsi iš niekur man labai pradėjo skaudėti pėdą. Rytais, vos išlipus iš lovos negalėdavau priminti kojos, nes skausmas buvo labai nemalonus. Ieškojau priežasčių ir suradau – man sausgyslės uždegimas, kurio viena priežasčių – nepatogi, nekokybiška avalynė. Palaipsniui teko atsisakyti visų iki tol turėtų batų. Į kuriuos galėjau, susidėjau ortopedinius padus, bet nauji batai, kuriuos dabar įsigiju turi būti kokybiški, geriausia ortopediniai.

Kokia esmė šioje istorijoje? O gi ta, kad neatsakingi pirkiniai gali pridaryti žalos net sveikatai. Man būdavo – o, batai, perku, nes pigūs. Dabar reikia tyrinėti, ieškoti, skaityti atsiliepimus, ko pasekoje – batų turiu mažiau, bet visi turimi tikrai nekenkia mano pėdoms.

Šita batų-pėdų situacija man padėjo kitaip pažvelgti ir į mano drabužių spintą. Po truputį pradėjau domėtis capsule wardrobe idėja, galvoti kokių drabužių noriu turėti savo spintoje daugiau, kur juos įsigyti ir panašiai. Visą laiką buvau pigių rūbų parduotuvių gerbėja, man patinka rūbai iš antrų rankų ir tikiu, kad jie suteikia stiliui kitoniškumo. Bet pigių rūbų parduotuvės taip pat turi spastus – prisiperki pigiau, daugiau, bet dažniausiai tų rūbų taip ir nedėvi beveik niekada. Dabar man priimtinesnis atrodo pirkimas iš vietinių gamintojų ir kūrėjų. Jų siūlomi rūbai, jei tik atrandi sau tinkančius – nuostabūs, kokybė, dažnai – nepriekaištinga. Labai džiaugiuosi, kad Lietuvoje tarp kolegų tinklaraštininkų taip pat kyla panašios idėjos. Visai netikėtai mums abiems Dievinu.lt autorė Viktorija šiandien paskelbė naują įrašą, kuris labai siejasi su atsakingu vartojimu, drabužių pasirinkimu ir greita mada. Visas Viktorijos įrašas apie kapsulės spintą  yra čia – paskaitykite, tikrai daug sužinosite. O aš jau kaupiuosi savo rūbų peržiūrėjimui ir perrinkimui.

Mes nebeperkame žaislų ir kalbamės apie tai su vaikais

Antraštėje yra dalis tiesos. Teisingiau būtų – mes nebeperkame TIEK žaislų kiek anksčiau. Mažoji gavo kelis žaisliukus per Kalėdas ir žinoma, gaus dovanų per gimtadienį. Didieji jau beišaugą iš to amžiaus, kai reikia žaislų. Nors vis dar varvina seilę žaislų parduotuvėse ir labai nori dar vieno Lego, ar žaislinio gyvūnėlio. Bet lygindama savo patirtis kai auginu mažąją dabar ir kai mažiukai buvo didieji vaikai, drąsiai galiu sakyti, kad tapau atsakinga mama. Rūbus ir žaislus stengiamės pirkti Mūsųmažyliai.lt arba dar geriau – mano atradime Happymess labdaros parduotuvėje.  Vaikų išaugtus rūbus atiduodu, kad jais galėtų rengtis ir kiti vaikai. Jokiu būdu nesigiriu kokia aš liuks mama. Bet ypač dėl žaislų supratau, kad vaikui žaislų reikia daug mažiau, nei jų reikia tėvams. Didžiąjai dukrai pirkau tokius žaislus, kokių pati būčiau norėjusi vaikystėje, o su maže geriau einame ieškoti sraigių. Didžiuosius dabar stengiuosi argumentuotai atkalbėti nuo dar vieno, papildomo žaislo, ne tik dėl to, kad jie jau dideli, bet ir dėl to, kad žaislų „galiojimo laikas” labai trumpas, o pasitenkinimas nauju pirkiniu – momentinis. Daug kalbamės apie tai, kodėl žaislai tiek kainuoja, kodėl norisi būtent to ar kito. Be abejo, šioje srityje pokalbiai niekada nesibaigs, bet tikiuosi, kad pamažu pavyks išugdyti atsakingą daiktų pasirinkimą ir pirkimą ir vaikams.

Labai gera ir naudinga informacija apie komercializuotą vaikystę dalinasi La Pepa autorė Eglė. Skaičiau ir linksėjau galva, kaip gerai surinkta informacija, faktai. Apie Eglės gyvenimo būdą ir šiųmetinį iššūkį papasakosiu būsimuose įrašuose. O čia: Komercializuota vaikystė Pirma dalis ir Komercializuota vaikystė Antra dalis.

Taigi mano kelionė į atsakingą vartojimą yra:

  1. Pirkinių planavimas
  2. Atsakingas rūbų ir avalynės pasirinkimas
  3. Informacija ir pokalbiai šeimoje apie atsakingą vartojimą

Man labai patinka tas lengvesnių namų jausmas, kai nesi apsikrovęs daiktais, kurių nenaudoji, o turi tai, kas yra reikalinga, patinka ir džiugina. Gera žinoti, kad esi atsparus (dažniausiai) prekybininkų vilionėms, reklamoms ir akcijoms.

Tolimesniuose įrašuose papasakosiu apie žmonių, kurie gyvena galvodami kaip vartoja patirtis, apie suvartojamo plastiko mažinimą ir alternatyvas jam, apie antrinį daiktų panaudojimą ir kitus šiai temai artimus dalykus. Ar Tu galvoji apie savo pirkinius ir kokią įtaką Tavo vartojimas daro aplinkai?

Apie daiktų antrinį panaudojimą rasti idėjų gali ir TenKurNamai archyvuose:

Lentyna iš seno stalčiaus

Naujas sofos gyvenimas

Mano gyvenimo ir kasdienybės akimirkos visada yra Instagram ;)

Paskelbta$ sPažymėta$ s