Atsakingas vartojimas (2) nuo ko pradėti?

Ar pastebėjai, kad panašumai traukia? Jei turi taksų veislės šunį, visur matysi tik tokius šunis, jei laukiesi, atrodys, kad aplink vien tik besilaukiančios moterys, jei važiuosi dviračiu, atrodys, kad aplinkui vien tik dviratininkai. Panašiai man atsitiko, kai pradėjau domėtis atsakingo vartojimo tema. Atrodo, kad visi aplinkui tik tai ir daro, kalba, rašo, gyvena tuo. Atsimenu, kai didieji vaikai buvo maži, į Lietuvą atsirito ekologiškos kosmetikos ir namų chemijos, produktų sudėties skaitymo, ekologiškų produktų ir visko kas su EKO ženklu banga. Atsimenu, kad kartu su ta banga iš namų pamažu iškeliavo parabenai, o etikečių skaitymas prieš perkant vieną ar kitą produktą tapo norma.

Lygiai tą pačią situaciją matau šiandien. Atsakingas vartojimas kaip gyvenimo būdas tampa vis populiaresnis, apie jį kalba ir taip gyvena vis daugiau žmonių. Praėjusį penktadienį praūžė leidyklos Dvi tylos organizuotas renginys Namai be atliekų, deja pati negalėjau jame dalyvauti, bet labai laukiu birželio mėnesį pasirodysiančios Bea Johnson knygos tuo pačiu pavadinimu.

Savaitgalį vykęs Dizaino savaitgalis Ševčenkos loftuose man buvo pilnas su šia tema susijusių atradimų. Bevaikštinėjant su vaikais atradome Socialretex. Labai apsidžiaugiau radusi tokią erdvę, galite jų puslapyje paskaityti daugiau ką jie daro ir kodėl. Išties, kai pradedi labiau domėtis, atsitinka mano pradžioje minėtas dalykas – supranti, kad panašiai galvojančių žmonių yra daug ir kad tvarus gyvenimo būdas, atsakingas vartojimas kaip banga atsirita ir į mūsų gyvenimus.

Kol nepradėjau BET dalies noriu trumpai papasakoti apie minėtąjį Dizaino savaitgalį. Keliavau ten su didžiaisiais vaikais, labai norėjau jiems parodyti, kaip iš, atrodo, nereikalingų dalykų, gimsta gražūs daiktai. Nuotraukose prie šio teksto – dalykai, pagaminti remiantis Zero waste arba be atliekų idėjomis. Kad iš senų džinsų gali atsirasti nauji daiktai, jau senokai įrodė mano mama, pasiuvusi iš jų ne vieną namuose naudojamą daiktą, bet kad iš jų galima sukurti madą įrodo Yours again, iš senų džinsų kuriantys naujus rūbus. Arba INDI, kurių šviestuvai, laikrodžiai ir namų dekoracijos iš perdirbto popieriaus gali būti perdirbami ir perdirbami ir perdirbami, todėl jų naudojimo laikas – amžinas.

Kaip pradėti atsakingai vartoti?

Pirmąjame šios temos įraše pasidalinau savo patirtimi. O čia tik 3 žingsniai, kuriais naudojantis šią kelionę bus lengviau pradėti kiekvienam

  1. Nešiokis savo vandens gertuvę. Tai yra vienas lengviausių būdų, kurį labai džiaugiuosi prisijaukinusi. Nebereikia ieškoti kur nusipirkti vandens, nes jo turi visada. Ir nereikia galvoti, kur paskui kišti tuščia buteliuką, nes parsineši jį namo ir vėl pripildai. Sava gertuvė man labai padėjo padidinti išgeriamo vandens kiekį, o tuo aš taip pat labai džiaugiuosi.
  2. Naudok daugkartinio naudojimo apsipirkimo krepšius. Įprotį visada tokį krepšį turėti rankinėje ar mašinoje reikia išsiugdyti, bet kai jau pripranti, net pradeda erzinti tie vienkartiniai maišeliai. Kad ir kaip man patinka Barbora ir galimybė naudojantis jų paslauga sutaupyti laiko, į parduotuvę važiuoju vis dažniau, nes tas kiekis maišų, kurį jie atveža kartu su maisto produktais yra pasibaisėtinas. Pastarąjį kartą keliuose maišuose buvo vos po vieną prekę.
  3. Rūšiuok atliekas. Man nelabai suprantamas tas šiukšlių skandalas vykstantis šiuo metu Vilniuje, nes mūsų šeima per dvi savaites neužpildo nei pusės konteinerio. Visos organinės atliekos keliauja į kompostą ir virsta puikia daržo trąša, plastikas ir popierius keliauja į tam skirtą konteinerį. Rūšiuojant nelabai lieka kam smirsti ir pūti konteineriuose. Žinoma, kitaip yra daugiabučiuose gyvenantiems, bet jei tik yra galimybė rūšiavimas yra labai geras būdas atsakingo ir tvaraus gyvenimo pradžiai.

Visada galima padaryti daugiau, bet jei tik dabar išgirdai apie atsakingą vartojimą, pradėjusi taikyti šiuos tris žingsnius savo gyvenime, pamažu galėsi į savo gyvenimą įtraukti vis daugiau planetai naudingų dalykų, mažinančių vartojimą. Ilgas, net 50 punktų sąrašas anglų kalba yra čia.

Vis pabrėžiu, kad mėgstu sveiką protą ir balansą. Todėl BET dalis apie tai ir bus, tyčia pasilikau ją įrašo pabaigai, kaip atsvarą :)

Išties tai BET dalis skirta mintims apie tai, kaip nepulti į kraštutinumus ir nejausti kaltės. Kiekvieną kartą, atsiradus kažkokiai, geresnį pasaulį kuriančiai iniciatyvai atsiranda žmonių, kuriems atrodo, kad jei jau gyveni ne taip kaip jie, gyveni neteisingai. Daugelis žinome tas istorijas, tapusias juokeliais, kad apie tai ar žmogus vegetaras jis būtinai pasakys pats. Pirmą susitikimo minutę. Čia toks juodas juokelis, atsiradęs iš noro pašiepti tuos, kurie nori, kad visi gyventų pagal vieną, teisingiausią pasaulio supratimą. Lygiai tas pats gali būti ir šioje srityje, jei pastebėjai, net aš kiek anksčiau tekste įsijaučiau į teisuolės vaidmenį – Rūšiuojant nelabai lieka kam smirsti ir pūti konteineriuose. CHA! Tai mano konteineryje nėra kam smirsti, aš negaliu žinoti ką išmeta kiti :)

Jei pasirenki gyventi atsakingiau nei iki šiol, tai yra tik Tavo kelias ir visada yra kur stengtis daugiau ir labiau. Bet net vienas mažas žingsnis yra labai gerai. Jei pirksi mažiau kavos vienkartiniuose puodeliuose, jei rūšiuosi savo šiukšles, jei visada turėsi daugkartinį pirkinių maišelį arba naują suknelę nusipirksi iš antrų rankų. Visi būdai yra geri ir tinkami ir net vienas pokytis Tavo gyvenime jau yra pokytis.

Paskelbta$ sPažymėta$ s