Nežinau kaip jūs, tačiau aš gyvenu apsupta gerokai per daug daiktų. Kartą beieškodama įkvėpimo, kaip su tais daiktais tvarkytis, klaidžiojau Netflix ir radau tai, kas mane itin sudomino (ir ne – ne Marie Kondo džiaugsmo kupiną laidą). Tai Tiny House Nation – laida apie mažų namų gamybą bei gyvenimą juose. Pažiūrėjus pora sezonų ir paskaičiusi keletą straipsnių internete, mažų namų žinove savęs nevadinčiau, bet mažas namas liko mano mintyse ir noriu papasakoti, ką sužinojau. Paskaitykite iki pabaigos – rasite ir mažų namų kūrėjų SoulWood LT, kuriuos drąsiai galime vadinti ekspertais, įžvalgas.
Kas yra mažas namas?
Pradėkime nuo apibrėžimo. Standartiškai mažu namu (tiny house) laikoma 2,5 x 8 m konstrukcija ant ratų. Tačiau žmonės, kaip ir namai skirtingi, todėl jiems populiarėjant vis dažniau jie statomi stacionarūs, o dydis priklauso nuo šeimininkų poreikių. Žvelgiant plačiau mažas namas – tai namas, kuriame yra visko tik tiek, kiek reikia. Tokie namai įrengiami itin funkcionaliai ir juose nelieka jokių “nenaudingų” erdvių, kaip pvz. koridoriai.
Kodėl jie tampa populiarūs?
Mažus namus imta statyti dar 1970 m., tačiau tikrasis jų populiarumas prasidėjo po 2008 metų finansinės krizės, kuomet jauni žmonės neturėdami išteklių, nusprendė statytis mažus ir kompaktiškus namus. Ši “mada” neapsiribojo vien namų statybomis, o tapo tikrų tikriausiu “mažo gyvenimo” judėjimu, labiausiai išplitusiu JAV, Australijoje bei Naujojoje Zelandijoje. Prie šio judėjimo populiarumo prisidėjo ir mano jau minėta televizijo laida “Tiny House Nation” bei socialiniai tinklai.
Žmonės, besirenkantys gyventi mažuose namuose, tai daro dėl įvairių priežasčių, tačiau pagrindines galima išskirti šias:
- finansinė laisvė – įsigyti mažą namą kainuoja gerokai mažiau, nei vidutinį nuosavą namą. Bet kaip žinia, vien pirkimu viskas nesibaigia – mažo namo išlaikymas yra gerokai pigesnis. Tad pasirinkus tokį būstą tikėtina, kad neteks užsikrauti finansinės naštos ilgiems metams į priekį;
- daugiau laisvės – 2013 m. duomenimis JAV vidutinis namas siekė 247,3 m2, tuo tarpu mažo namo plotas ne didesnis nei 93 m2 ir gali siekti tik 7,4 m2 ar net mažiau. Daugiau nei 3 kartus mažesnio namo priežiūra sutaupo marias laiko, kurį galima skirti savo pomėgiams. Gyvenant namuose ant ratų, gyvenamosios vietos keitimas tampa daug paprastesnis, tad galimybių gyventi savo svajonių gyvenimą atsiranda daugiau;
- minimalizmas – maži namai labai mėgstami minimalistinį požiūrį prisijaukinusių žmonių. Norint gyventi tokiame name, tenka atsisakyti daugybės daiktų ir pasilikti tik tai, kas svarbiausia. Remiantis šia filosofija sutvarkyta ir paprastesnė aplinka leidžia sutvarkyti mintis, išgryninti prioritetus bei labiau mėgautis gyvenimu.
- aplinkosauga – nemaža dalis žmonių, pasirinkusių gyventi mažuose namuose, tai daro dėl mažesnio poveikio gamtai – natūralu, kad mažesnis namas reikalauja mažiau medžiagų statyboms, įrengimui, jame laikoma mažiau daiktų, taip pat dėl mažo ploto jo šildymas gerokai efektyvesnis.
Ar visiems tokie namai?
Kad ir kaip romantiškai skambėtų gyvenimas ant ratų, šis gyvenimo būdas tikrai ne kiekvienam. Labai svarbu įsivertinti visus aspektus. Pagrindiniai gyvenimo mažuose namuose privalumai neabejotinai galimybė judėti, mažas tvarkymosi plotas bei finansiniai kaštai. Kita vertus, minusų taip pat yra nemažai. Vienas jų – itin maža erdvė, kurioje nelabai yra kur pasislėpti nuo namiškių, o pastarųjų metų įvykiai ne vienai šeimai parodė, kaip gali būti svarbu turėti savo “kampą”. Taip pat, vargiai ar tokie namai tiks žmonėms, kurie linkę turėti daug drabužių, kolekcionuoti daiktus ar turi hobius, kuriems reikia daug inventoriaus.
Maži namai Lietuvoje
Kaip jau rašiau pačioje pradžioje, mano žinios apie mažus namus ribotos, tad paprašiau mažus namelius Lietuvoje gaminančios įmonės SoulWood LT įkūrėjų pasidalinti, kaip jie mato mažų namų situaciją Lietuvoje. Kokios tendencijos? Ar didėja paklausa? Kodėl ir kam žmonės juos renkasi? Kokie mobilaus namo privalumai?
Lietuvoje mažus namelius žmonės dažniausiai renkasi kaip vasarnamius. Taip pat didėja smulkiųjų verslininkų susidomėjimas statyti mažus namelius nuomai gamtos apsuptyje taip sukuriant galimybę trumpam pabėgti, pakeisti aplinką. Paklausa šiuo metu yra tikrai padidėjusi. Galbūt tai paskatino karantinas, kai žmonės atsigręžė į norą būti gamtoje ir noras atrasti naujas turizmo alternatyvas Lietuvoje – asmeniniam poilsiui arba verslui.
– Algirdas Šimoliūnas, „SoulWood LT“ įkūrėjas, įmonės vadovas
Mobilumas yra didelis privalumas. Esminis mobilaus namo išskirtinumas yra tai, kad jam nereikia įprastų pamatų. Jis yra statomas ant gręžtinių polių sklype arba laikomas ant priekabos.
Mobilus namas turi daug privalumų. Keli iš jų: nereikia projekto ir statybos leidimų, todėl galima statyti įvairiose vietose bei sutaupyti laiko kaštus; namą yra nesudėtinga perkelti į naują vietą tame pačiame ar kitame sklype; prireikus parduoti, jis yra lengvai pervežamas pas naują savininką. Taip pat keliaujant su nameliu ant ratų kiekvienąkart nauja vieta suteikia galimybę judėti ir jaustis gyvu, o gamtos glėbyje jausti pilnatvę.
– Ieva Šimoliūnienė, „SoulWood LT“ įkūrėja, marketingo vadovė
Nuotraukos prie straipsnio iš SoulWood LT