Instagram Pradžiamokslis

Vis dažniau sakau, kad Instagram pastaruoju metu yra pats mėgstamiausias mano socialinis tinklas. Dabar jame bendrauju daugiausiai.  Man atrodo, kad jame daug lengviau, nei kitur atrasti bendrus pomėgius turinčius žmones, su jais bendrauti, keistis nuomonėmis ir nuotaikomis. Sakoma, kad Instagram dabar yra ir sparčiausiai augantis socialinis tinklas. Ir aš tuo nesistebiu – jis patogus, lengvai suprantamas ir lengvai naudojamas.  O gražius vaizdus žiūrėti ir jai dalintis mėgsta daugelis. Tikrai būčiau norėjusi, perskaityti Instagram pradžiamokslį kai pradėjau naudotis šiuo socialiniu tinklu. Štai, dabar pati tokį parašiau.

Štai neseniai įkalbėjau Instagram naudoti ir savo mamą. Dėl keleto priežasčių. Pirmiausia – ji nori matyti, kaip auga Marija, bet gyvena kitame mieste, todėl Instagram padeda jai sekti mažiausios anūkėlės gyvenimą. Antra – reikia pastoviai mokytis, naudotis technologijomis, pažinti naujoves ir tobulėti. Instagram tam puikiai tinka. Ji ilgai atsikalbinėjo, sakė nieko nesupras, o dabar pati kelia nuotraukas ir, sakė, stengsis, kad visos jos būtų jos mėgstamų, žemiškų spalvų. Taigi, mano argumentas, kad Instagram jai padės pažinti technologijas buvo vykęs ir tikrai pasiteisino, o aš šį tekstą parašiau galvodama kokia informacija apie Instagram ir jo naudojimą gali praversti mano mamai ir bet kam, tik pradedančiam pažintį su šiuo socialiniu tinklu.


Daugelis tinklaraštininkų, įdomių, žinomų žmonių ar savo srities profesionalų Instagram (ir kitus socialinius tinklus) naudoja kaip būdą bendrauti su savo gerbėjais, sekėjais ir tais, kuriems yra įdomūs. Instagram man yra kaip būdas parodyti mano gyvenimą už TenKurNamai ribų – mano vaikus, namus, kasdienybę, gėles ir smagias akimirkas. Dar Instagram naudoju, kaip mini dienoraštį ir akimirkų fiksavimo būdą ir bendravimą su bendraminčiais (bendramintėmis).

Manau, kad būtent akimirkos fiksavimas ir dalijimasis ja su panašiai mastančiais yra Instagram privalumas. Ir jei Tau patinka nuotraukos ir nori dalintis savo akimirkomis su visu pasauliu – Instagram gali būti tai, kas tau labai patiks.

Po tokios ilgos įžangos dalinuosi su Tavimi keliais patarimais, kurie Tau padės Instagram naudoti efektyviau ir džiaugtis gražiomis nuotraukomis.

Ryškios nuotraukos

Ryškios, neišplaukusios, nesusiliejusios nuotraukos yra tai, kas Instagram labai svarbu. Tik atsiradus šiam socialiniam tinklui daugelis vartotojų dėjo visokias nuotraukas, kurios ir buvo – visokios. Ilgainiui nuotraukų kokybė augo. T.y. nuotraukos tapo ryškios, apgalvotos, o jei trumpai – gražios. Niekaam nepatinka žiūrėti į tamsias nuotraukas, kuriose neaišku kas pavaizduota.

Tačiau tai tikrai nereiškia, kad savo nuotraukas būtinai turi fotografuoti fotoaparatu ir tik paskui kelti į Instagram. Daugelis išmaniųjų telefonų dabar turi labai geras kameras, kuriomis gali fotografuoti. Svarbiausia yra šviesa, kurioje fotografuoji, o jei nuotrauka tamsesnė, visada gali naudoti nuotraukų redagavimo programėles.

kudikio-kojytes

 

Nuotraukų redagavimo programėlės ir mano būdas redaguoti nuotraukas

Esu skaičiusi daug patarimų apie Instagram ir kaip fotografuoti telefonu. Daugelis nepataria fotografuoti į Instagram integruotu fotoaparatu, o daryti nuotraukas kita programėle (jei fotografuoji telefonu). Aš tam naudoju A Better Camera fotografavimui ir SnapSeed nuotraukų redagavimui, filtrams naudoju VSCO. Tokie yra mano pasirinkimai, išbandžius daug įvairių programėlių.

Sako, kad Instagram’e labiau pastebimos yra šviesios, šaltesnio atspalvio ir, žinoma, ryškios nuotraukos.

Štai kaip, prieš įkeldama į Instagram nuotrauką redaguoju aš:

 • išsirenku pačia geriausią nuotrauką iš nufotografuotų
 • atsidarau nuotrauką Snapseed, apkerpu, pašviesinu, jei reikia redaguoju daugiau
 • atsidarau nuotrauką VSCO, uždedu filtrą
 • įkeliu nuotrauką į Instagram

Tiesa, tik įkelti nuotrauką – neužtenka, reikia dar kelių elementų. Apie juos toliau

ruduo namuose

Naudok hashtag’us

Hashtag’as (liet. grotažymė) yra žodis, su grotelėmis # priekyje, kuris Tavo nuotrauką Instagram tinkle priskiria tam tikrai kategorijai. Pvz. jei įdėsi rudeninių lapų nuotrauką ir prirašysi šalia #ruduo, tai tavo nuotrauka atsidurs šalia kitų žmonių nuotraukų, kurie taip pat prie savo nuotraukos pridėjo #ruduo. Labai išsamus Arijaus Žako straipsnis apie hashtagus Socialus Marketingas puslapyje. Trumpai parašysiu tik tiek – #Bruknė #yra #super #taksas #ir #nuostabus #šuo yra visiškai netinkamas hashtagų naudojimo būdas!

taksas

Istorija būtina!

Ir jei atrodo, kad redaguotos nuotraukos ir hashtag’ų šalia jos gana… Stop! Nuotrauka, net jei ir laba aiški, visada reikalauja istorijos, paaiškinimo kas čia ir kodėl. Kiek stebiu Instagram profilius, kuriuos seku, noras paspausti širdelę po nuotrauka didesnis tada, kai paskaitau įtraukiančią, paaiškinančią istoriją.

Nesu tikra, bet įtariu, kad pradėjusi rašyti istorijas po savo nuotraukomis sulaukiau daugiau širdelių ir sekėjų pati. Nors sakoma, kad nuotrauka yra galingas įrankis, žodžiai po ja, tikrai neatsilieka.

rudenine puokste

Bendras Tavo Instagram profilio vaizdas

Labiausiai traukia tie Instagram vartotojai, kurie turi vientisą nuotraukų stilių, kai atsidarius profilį matai estetišką vaizdą ir nori nuotraukas tyrinėti kuo ilgiau. Jei nori pasiekti tokio efekto pati (nes tai tikrai nėra būtina) stebėk įdomius žmones Instagram’e, kokias nuotraukas jie kelia, kokių tos nuotraukos atspalvių ir pan. Aš neraginu kopijuoti, bet siūlau mokytis stebint. galų gale, ilgiau naudodamasi šiuo socialiniu tinklu atrasi koks būdas Tau tinkamiausias.

Kur sužinoti daugiau?

Pati buvau Instagram mokymuose šį pavasarį. Labai turiningai ir naudingai praleidau laiką, o Gintarė Marcel buvo puiki lektorė. Per laiką nuo mokymų mano sekėjų skaičius Instagram padvigubėjo. Kadangi šio mano įrašo tikslas supažindinti su Instagram, štai dar keli naudingi straipsniai apie Instagram.  Taip pat mano labai mėgstama Kotryna Bass dalinasi, savo Instagram populiarumo istorija.

Ar naudoji Instagram? Kokie yra tavo būdai redaguoti nuotraukas, dalintis jomis?

Mano Instagram paskyra

Tinklaraštis paprastai. Kas yra Geri blogai?

Neseniai mane aplankė supratimas, kad daugelį su tinklaraščio rašymu susijusių dalykų aš jau darau automatiškai. Greičiausiai taip yra daugelyje darbų, kuriuos dirbi ilgai. Ilgiau nei dirbu tinklaraštininke, savo gyvenime aš nesu dirbusi jokio kito darbo. Todėl įvairūs, dalykai, kuriuos žinau natūraliai yra to ilgo darbo, pastovaus tinklaraščio rašymo pasėkmė. Ir aš tuo labai džiaugiuosi.

Dar džiaugiuosi tuo, kad LT tinklaraščiai tampa populiaresni, profesionalesni ir tuo pačiu – įdomesni. Neseniai nušurmuliavusi blogerių savireklamos savaitė tai tik patvirtina. Šiandien siūlau interviu su blogerių agentūros Geri Blogai pagrindinėmis veikėjomis – Viktorija ir Ugne. Didelis smagumas pažinoti šias, skirtingas, aktyvias ir labai talentingas moteris. Ir ne kas kitas, o tinklaraščiai mus supažindino :)

Pastaba: tinklaraštis ir blogas yra tas pats, kaip ir tinklaraštininkas ir blogeris. Kiekvienas pasirenka kokį terminą jam patogiau ir smagiau naudoti.

Viktorija PovilienėKaip pradėjai rašyti tinklaraštį? Kam Tau jo reikėjo? Kiek metų rašai?

Viktorija Pradėjau rašyti savo pirmąjį tinklaraštį prieš 5 metus ir tai buvo Mano šeimos dienoraštis.  Rašiau apie stebuklus nestebuklingose vietose, sąmoningą mamystę ir neštumą. Po kurio laiko jis liko tik mums, o aš dirbau kitokį darbą. Kai supratau, kad rašyti aš labai noriu ir kitaip nebegaliu, rašiau kitiems, kol neturėjau aiškios savo naujojo tinklaraščio vizijos. Kūriau tinklaraščius ir tvarkiau tekstus. Kol vieną dieną mano vyras apie mane pajuokavo, kad virtuvėje sukasi visas mano gyvenimas. Tekstai, pokalbiai, puodai ir kava. Net vaikai čia  žaidžia. Taip ir gimė mintis rašyti apie moters gyvenimą šeimoje, buityje ir kūryboje.

datflamie
Ugnė Aš blogą rašyti pradėjau 2007 metais, kai lietuviška blogosfera buvo labai plati, aktyvi ir įdomi, o vyravo joje dabar jau neegzistuojantys, bet tuo metu plačiai skaitomi blogia, o dabar populiarūs užsienio blogai dar buvo menkai žinomi. Tikslią blogo rašymo pradžios datą radau dienoraštyje. Na, tikrame, popieriniame. Taigi, kažkodėl tik dienoraštį rašyti man pasirodė per maža. Rašiau tokias juokingas istorijas iš kasdienybės, o tada palaipsniui bloge atsirado visas gyvenimas – atradimai, norai, įkvėpimai, DIY ir t.t. Mano blogas nuolatos keičiasi kartu su manimi. Mano blogas – mano portfolio.

Kas yra Geri Blogai? Kam jis skirtas?

Viktorija Ilgą laiką mūsų klausdavo kokius blogus verta skaityti ir kurie yra savo srities specialistai , o taip pat gali pasidalinti patikima informacija. Dar klausdavo, kuriuos verta skaityti kaip žurnalus. Gaila, kad daugelis žino ir skaito tik tuos didžiuosius blogus. Norėjosi dovanoti dėmesį ir tiems, kurie rašo gerai yra įdomūs, bet yra kiek kuklūs garsiai apie save šaukti. O gerai rašančių yra išties daug ir  nespėji perskaityti visų naujienų. Tad nusprendėme, jog pats laikas tokiai svetainei, kur matosi visos naujienos ir galima atrasti naujus favoritus, kad amatininkas ar verslininkas rastų idėjų bendriems projektams, o ir blogeriai geriau vienas kitą pažintų ir susidraugautų.

Ugnė Geri blogai yra blogerių agentūra. Mes sudėjome geriausius lietuviškus blogus į patogų katalogą – kad būtų patogu tiek skaitytojui, tiek verslui, tiek kolegai blogeriui. Mes galime padėti blogeriui ar mažam verslui blogą padaryti geresniu.

geri blogai

Ką manai apie tinklaraštininkų bendradarbiavimą? Koks jis turėtų būti?

Viktorija Bendradarbiaujant ir dalinantis žiniomis galima nuveikti daug daugiau nei konkuruojant. O konkuruoti dėl skaitytojo nereikėtų, nes tinklaraštis visada mielesnis, kai rašantis draugauja su kitais blogeriais ir jie dalinasi bendrais projektais, kelionėmis ir vienas kitą palaiko. Esu liudininkė kaip sproginėja fejerverkai kai susitinka kūrybingi žmonės ir atsiranda projektai vienas po kito.

Ugnė Manau, šaunu kai blogeriai buriasi į grupes, dalinasi naujienomis, patirtimis, bendradarbiauja su panašiais blogais, pavyzdžiui, “svečio straipsniais” taip praplėsdami savo auditoriją. Manau, jokiu būdu negalima nedraugauti su kitais blogeriais. Galų gale, kolegos blogeriai irgi yra skaitytojai :)

3

Kokią naudą gali gauti žmogus, rašantis tinklaraštį?

Viktorija Kuo toliau tuo labiau suprantu, kad tinklaraštis yra naudingas, net kai rašai netikslingai, bet iš visos širdies. Ir tai labai matosi. Tinklaraštis parodo, kaip dirbame ir kas mus domina, dėl ko galime keltis anksti ryte ir apie tai parašyti. Tinklaraštis parodo kaip bendraujame su skaitytojais ir kiek jie yra mums svarbūs. Tinklaraštis dažnai tampa vizitine kortele, kuri atstoja net ir CV. Tinklaraštis gali būti puikus verslo startas, nes jo pagalba po vienu stogu galima suburti daug bendraminčių, kurie taps ne tik skaitytojais, bet ir gerbėjais, kurie norės aplankyti jūsų paskaitas ar kartu kažkur pakeliauti. Tinklaraštis yra puikus įrankis , kai reikia sukurti vertę. Kai mums reikia konsultacijos ar patarimo, mes retai kada ieškome skelbimo. Dažnai mintyse ieškome to, kuriuo pasitikime ar to, kurį rekomenduoja. Tad jei aš skaitau pardavimų vadybininko blogą, kuris dirba šioje srityje daugiau nei 10 metų ir jis rašo apie tai, kaip efektyviai vykdyti pardavimus, kas veikia o ko geriau vengti, gi žinoma, kad norėsis jo patarimo ar konsultacijos. Nes jis žino ką sako. Ar ne?

Ugnė Kokios tik sieks, tokią ir gaus :) Blogas padės parduoti produktą, skleisti poziciją, populiarinti vardą ir t.t. Kiekvienam pradedančiam blogeriui reiktų nuspręsti, koks yra jo naujojo blogo tiklas, kokią naudą jis duos skaitytojui, ir kokios naudos nori tikėtis atgal.

geri blogai

Ką galėtum patarti dvejojantiems ir nedrįstantiems pradėti savo tinklaraščio?

Viktorija Niekada nežinosi ar tu gerai rašai jei nerašysi. Maratoną bėgikas nubėga bėgdamas ir namas pastatomas statant. Tad šalin dvejones ir tiesiog startuokite.

Koks yra Tavo sėkmingo tinklaraščio receptas?

Viktorija Man patinka pasakoti istorijas, gal dėl to mano didžioji dalis straipsnių ir yra kaip pasakojimai ar pokalbiai su mano skaitytoja. Dažnas mano straipsnis prasideda kreipiniu ar dialogu.

Ugnė “Live your life first, then blog about it” – aš savo asmeninį tinklaraštį vedu tokiu keliu. Atvirai, natūraliai, paprastai, apie tai kas tikrai aktualu ir artima, be tobulo gyvenimo illiuzijų. Mano skaitytojas gali suprasti, jog kaukės prieš jį aš nesidedu. Taip pat svarbu, nuoseklus blogo įvaizdis. Tavo brandas turi tapti nesumaišomu ir siejamu tik su tavimi ir tavo blogu.

Nuotraukos iš Geri blogai archyvo

Blogerių savireklamos savaitė. Mano įdomiausi ir įkvepiantys

Prasidėjo dar viena blogerių savireklamos savaitė. Aš jau įpratau blogus vadinti tinklaraščiais, tai taip ir tęsiu. Praėjusių metų patirtis rodo, kad internete bus daug judesio, gero triukšmo ir gal net koks afterpaty :) Žiurkėnas (o gal žmogus?) Rokiškis Rabinovičius, kaip visada šią iniciatyvą paskelbė ir vietoj, ir laiku. Ačiū jam už tai. O tema – tinklaraščiai ir viskas apie juos yra viena mano mylimiausių, todėl galėčiau kalbėti ir kalbėti, rašyti ir rašyti :)

Pernai rašiau ilgą įrašą apie lietuviškus tinklaraščius, šiemet puiki proga peržiūrėti, kas, mano manymu, pasikeitė. Ir be abejo, pasidalinti mano mėgstamiausiais. Numeruoto sarašo greičiausiai nesudarinėsiu, daug mano sekamų tinklaraščių paminėsiu tiesiog rašydama, pakeliui.

Kelionė, kasdieninis darbas ir žmonės

Būtent kelione tinklaraščio rašymą dažniausiai vadinu, kai pasakoju kaip yra būti tinklaraštininke. Iš tiesų, būti tinklaraštininku, ypač jei nori, kad tavo tekstus skaitytų yra kasdieninis darbas. Jis reikalauja kantrybės ir išmanymo. Neužtenka, tikrai neužtenka tik mokėti dėlioti žodžius. Reikia būti tiek visapusišku, kiek sugebi. Turi mokytis kasdien ne tik kurti įtraukiančius įrašus, bet ir valdyti vis didesnį kiekį socialinių tinklų. Būsi dar geresnis, jei įtrauksi ne tik savo žodžiu, bet ir vaizdu šalia.

Jau dabar pastebiu, kad man keista, jei tinklaraštininkas neturi Instagram. Kaip? O jei nėra FB puslapio tinklaraščiui… Visi šie priedai prie tinklaraščio ne tik padeda rasti skaitytojų, bet ir padeda kurti Tavo, kaip autoriaus įvaizdį, kas yra beveik taip pat svarbu, kaip ir geri tekstai.

Manau, kad padejavimų, prastų nuotraukų ir ašarotų tekstų laikai tinklaraščiuose baigėsi. Sėkmingi tinklaraštininkai yra tie, kurie kuria pastoviai ir įdomiai. Kurių kelionę sekti įdomu ir naudinga.

Pavyzdžiui, buvau labai sužavėta Kotryna Bass išsamiais įrašais apie tikslų kėlimą, kaip ji jų pasiekia ir koki jos tikslai ateinančiam periodui. Buvau sužavėta tiek, kad dabar tikslai įvairiems laikotarpiams ir mano darbo knygelėje.

Didžiausia dovana, kuria gavau rašydama tinklaraštį – žmonės, kurie atsiranda mano gyvenime. Naujas tinklaraščio veidas – Vaidos, Donttellanyone.net autorės darbas. Labai džiaugiuosi internete atradusi ją, o susipažinusi gyvai, džiaugiuosi dar labiau.

Tiesą sakant, kiekviena pažintis ir iš to atsiradusi (arba ne) bendra veikla, papildo mane kaip žmogų. Pastebiu, kad iš kiekvienos tinklaraštininkės (taip kažkaip klostosi, kad moteriškos temos man įdomios) aš vis kažko išmokstu. Ir visada labai džiugu matyti, kaip tinklaraštis ir jo autorė auga, tobulėja. Čia būtinai turiu paminėti mane įkvepiančias Viktoriją iš Dievinu, Ugnę Datflamie, Daugiau nei Virtuvė Viktoriją ir jos užkurtą Geri Blogai projektą.

Mamų tinklaraščiai

Pernai rašiau apie mamų tinklaraščius ir kaip lengva tokį rašant nuklysti į “mes darėm, mes valgėm” teritoriją, kur pasakojimai įdomūs mažam ratui žmonių. Džiaugiuosi, kad buvau teisi ir mamų, rašančių įdomiai, naudingai ir apie tokius dalykus, kurie svarbūs ne tik joms pačioms atsiranda vis daugiau. Džiaugiuosi Mandriu tinklaraščio augimu, šio tinklaraščio autorės Mortos interviu apie tinklaraščio rašymą – ir TKN. Puikus ir labai reikalingas Mamystė projektas, kuriame autorė Aušra kalba ne tik apie rožių žiedlapiais barstytą vaikų auginimo pusę. Labai mane žavintis Miesto mamos, su įdomiomis pašnekovėmis ir puikiais tekstais.

Labai žaviuosi Ūilgoji autore Aiste, kurios tinklaraštyje nuotraukos originalios ir  tobulai vientiso stiliaus, o tai ją išskiria iš visų kitų, besiskolinančių paveiksliukus iš didesnių,nenurodant net jokios atgalinės nuorodos.

Pasakojimai iš toli

Įdomu stebėti, kaip per metus laiko keitėsi Justinos Kliukarka. Slapta viliuosi, kad ir aš pridėjau bent mažą pirštelį, kad Justinos gyvenimas Bulgarijoje būtų aprašytas ir skaitomas.

Atrodo, kad gyvenimas kitoje šalyje įkvepia rašymui. Ne tik tinklaraščio, bet ir knygų. Atradusi Surfing the world cuisine, aš jau planuoju kelionę į Turkiją, o Jolitos receptų knyga jau senokai mano virtuvės lentynoje. Ne tik ją puošia, bet ir yra intensyviai naudojama.

Simoną ir jos tekstus apie gyvenimą Džiaugsmo gatvėje atradau labai seniai. Dabar Simonos šeima, nebe mano kaimynai iš Džiaugsmo gatvės, o Tailandiečiai. Seku jų gyvenimą, kuris labai gundo tolimomis kelionėmis.


Aš esu tikra, kad tinklaraščiai ir jų autoriai yra galinga jėga. Kiekvienas mūsų yra kūrybingas, ieškantis, randantis ir besidalinantis savo kūryba. Nesvarbu, ar tai būtų mados, kosmetikos patarimai, ar puikūs receptai. Be abejo, visada bus didenių už mus, kuriems mūsų kuriamas turinys ir mūsų tinklaraščiai – puiki vieta pasireklamuoti, pasinaudoti mūsų turiniu savo puslapiuose. Tokių visada bus. Klausimas, ar tinklaraštininkai ilgai leisis išnaudojami už “reklamytę”.

Kol tinklaraščiai yra pakankamai nauja industrija (Lietuvoje), norėčiau, kad kiekvienas rašantis jaustųsi vertas atlygio už savo darbą, įvertinimo ir supratimo, kad “jums čia bus reklama” yra ne tai, dėl ko rašai ir kasdien galvoji ką dar naujo pasiūlyti. Sėkmės visiems ir kiekvienam norinčiam, pradedančiam ar jau seniai rašančiam tinklaraštį. Tai yra puiki vieta tobulėti, puiki vieta augti.

Tinklaraštis Paprastai. Mandriu autorė Morta: Vertinga yra tai, kas yra tikra

Šiais metais nusprendžiau atgaivinti pernai šiek tiek apleistą Ten Kur Namai rubriką Tinklaraštis paprastai. Noriu pasidalinti geraja tinklaraščio rašymo patirtimi, interviu su tinklaraščių, kuriais žaviuosi, autorėmis.

Ir šiandien labai džiaugiuosi kviesdama Tave paskaityti pokalbį su tinklaraštininke Morta. Labai žaviuosi jos rašymu, straipsniais ir informacija, kuria ji dalijasi. Kažkada trumpai dalinausi savo nuomone apie mamų tinklaraščius, kuri nebuvo labai teigiama. Mandriu, taip vadinasi Mortos tinklaraštis, yra būtent toks, kurį rekomenduoju skaityti, kurį pati mielai skaitau kaskart, kai tik atsiranda naujas įrašas – naudingas ir reikalingas.


Papasakok TKN skaitytojoms apie save ir savo tinklaraštį.

Kalbėti apie save nekalbant apie Mandriu tinklaraštį man jau nelabai pavyktų. Taip pat nelabai išeitų pasakoti apie Mandriu tinklaraštį nekalbant apie save ir savo šeimą, nes jis yra mano šeimos atspindys, jame sugula mūsų patirtys ir patyrimai, jame sunkumų ir džiaugsmų išpažintys. Taigi pradėsiu nuo mūsų šeimos. Su vyru Tomu susipažinome seniai, net tiksliai nepamenu kada, nes mes ilgą laiką buvome klasiokai, susidraugavome baigdami mokyklą ir po dviejų studijų metų susituokėme. O! Tai buvo studentiškos vestuvės: pačių gamintos ne tik dekoracijos, bet ir maistas, šokiai basomis ant žolės, muilo burbulų pūtimas su mažaisiais. Pabaigus mokslus universitete ant mano pilvo nutūpė drugelis ir prieš metus sulaukėme Elijos. Tai buvo neišmatuojamo dydžio pokytis mūsų su Tomu gyvenime. Būtent šie pokyčiai ir įkvėpė pradėti rašyti.

Mandriu

Kaip pradėjai rašyti tinklaraštį?

Mandriu blogas mano mintyse gimė dar prieš gimstant mūsų mažylei. Taigi prieš metus. Dar benešiojant pilvelį susidurdavau su įvairiais klausimais, į kuriuos norėjosi rasti ne tik atsakymų. Kartais norėdavosi rasti įkvėpimą, padrąsinimą ir nu(si)raminimą. Pamačiau, kad tokių dalykų rasti nelengva. Tą pačią dieną, kai gimė Elija, supratau, kad būtent mano gimdymo istorija ir bus Mandriu tinklaraščio atspirties taškas. Tai buvo istorija, kuri galėjo padrąsinti belaukiančias savo mažylių. Einant laikui iššūkių motinystės srityje patyriau daug, santykiuose su vyru, tėvais, draugais – gal net dar daugiau. Vėl – atsakymų paieškos sugulė į įrašus tinklaraštyje. Mano tikslas visada buvo atviras ir nuoširdus pasakojimas apie savo patyrimus. Be pagražinimų, be nutylėjimų. Iš karto sulaukiau nemažai atsiliepimų iš kitų mamų, kurias mano patirtys paguodė, įkvėpė, sustiprino. Nors gaila, kad viešai pasidalinti pagyrimo žodžiais dar retai išdrįstama, teigiami atsiliepimai mane skatino rašyti toliau. Ir rašyti atvirai.

Mandriu

Ar planuoji savo įrašus? Ar turi tinklaraščio rašymo kalendorių?

Nors į įvairių veiklų planavimą žiūriu teigiamai, tinklaraščio įrašus planuoju retai. Dažniausiai todėl, kad patirtys ir išgyvenimai diktuoja temas įrašams, o tų patyrimų nesuplanuosi.

Turi mažą dukrytę, kaip pavyksta suderinti tinklaraščio rašymą ir vaiko auginimą?

Parašyti tekstą prisėdus prie kompiuterio galiu greitai. O mintys galvoje apie tai, ką rašyti, susidėlioja bėgant mamiškoms dienoms. Tada dažnai rankos dirba, lūpose gugavimas, o dalis minčių laisvos. Niekada nespaudžiu savęs rašymui. Rašau tada, kai tekstai patys sugula mintyse. Yra temų, kurios rutuliojasi galvoje jau kone metus, tačiau, atrodo, joms vis neateina laikas pasiekti tinklaraščio skaitytojas.

Mandriu

Iš kur semiesi įkvėpimo rašymui?

Negalėčiau pasakyti, kad išvis jo semiuosi. Kartais tiesiog suprantu, kad vienu ar kitu savo patyrimu, kažkuriomis mintimis pasidalinti verta. Verta dėl to, ką iš jų gali gauti kiti, o greičiau kitos. Kitos mamos, arba būsimos mamos. Tinklaraščio įrašai išplaukia iš mano gyvenimo patirties, taigi ir įkvėpimas pas mane ateina pats.

Koks tinklaraščius skaitai?

Mėgstamiausi, žinoma, apie motinystę, namus, vaikų priežiūrą, mamų rūpesčius ir džiaugsmus, šeimų keliones, vaikų mokymą namuose, krikščioniškas vertybes, kūrybinius projektus ir pan. Štai keletas jų: Home Song, Lara Casey, Love Taza, Mother, I Spy DIY. Džiaugiuosi, kad atsiranda vis daugiau lietuvių tinklaraščių, į kuriuos vis norisi užsukti.

Ar pasikeitė kas nors Tavo gyvenime, kai pradėjai rašyti tinklaraštį?

Taip. Supratau, kad atvirumas ir nuoširdumas sujungia žmones. Mes žmonės, iš tiesų turime daug daugiau panašumų nei skirtumų. Taip pat ir mamos. Nors daugelio iš mūsų patirtys, nuomonės ir požiūriai skiriasi, manau, kad yra daug daugiau dalykų, kuriais mes esame panašios. Daug daugiau dalykų, kurie mus daro panašias viena į kitą. Kalbėdamos apie save, savo išgyvenimus ir jausmus, leidžiame klausantiems ar skaitantiems pajausti tą panašumą, gal net artimumą ir tai mums daug duoda: įkvėpimą („Aš irgi galėčiau tai“), nusiraminimą („Ne aš viena tai išgyvenu“), padrąsinimą („Jeigu pavyko jai, gali pavykti ir man“).

Nors kalbėti atvirai man ne visada yra lengva, per šiuos metus pamačiau, kiek visgi tai gali duoti kitiems žmonėms, o ir atgal – man pačiai. Tinklaraštis man suteikė galimybę susitikti (kad ir virtualioje erdvėje) su panašias patirtis, išgyvenimus turinčiomis mamomis. Arba su tomis merginomis ir moterimis, kurioms motinystė dar tik prieš akis ir kurioms norisi žvilgtelti į tą naują sritį. Kai kurie „susitikimai“ virto ilgalaikiu bendravimu, o kai kurie, netgi, pasakyčiau, į draugystes.

Mandriu

Ar bandei kada įsivaizduoti, kur tinklaraščio rašymas gali Tave nuvesti, sakykim, po 5 metų?

Galbūt kartais ir pagalvoju, tačiau konkrečių vizijų neturiu. Žinau, kad dabar yra laikas tęsti tai, ką dariau iki šiol, o galimybės kartais atsiranda bejudant. Nors visgi kai kuo labai viluosi… Kad Mandriu parduotuvėlėje atsiras vis daugiau mielų dalykėlių, kurie patiktų tinklaraščio skaitytojoms.

Mandriu-atvirukai

Ką patartum norinčiai pradėti rašyti tinklaraštį?

Esu girdėjusi keletą nuomonių apie tai, koks yra geras tinklaraštis. Vieni sako, kad reikia rašyti ne sau, ne dėl savęs, o kitiems. Kurti vertingus tekstus, kad skaitytojas kažką gautų skaitydamas tinklaraštį. Kiti sako, kad reikia rašyti kaip sau, ir atitinkami skaitytojai patys tave susiras. Manau, kad tiesos yra abiejuose požiūriuose. Žinoma, reikia rašyti nuoširdžiai, atvirai, o ne pataikaujant skaitytojui. Kita vertus, tai ką rašai turi turėti vertę. Mano nuomone, vertinga yra tai, kas yra tikra: ne pagražinta, ne paviršutiniška. Bet galvoje greičiausiai turiu mamiškus tinklaraščius, nes juos geriausiai pažįstu.

Gali rasti Mandriu Facebook’e

Taip pat rekomenduoju Mortos kuriamus atvirukus Aš išsiųsiu atviruką už Tave

Lietuvos tinklaraščių savireklamos savaitė. Mano mintys apie tinklaraščius ir 12 skaitomiausių

Ar teko girdėti apie tinklaraščių (man laba gražus šis pavadinimas) savireklamos savaitę? Jei ne, prašau paskaityti plačiau. 

Mano nuojauta sako, kad artimiausiu metu pajusime sujudimą (tas žodžių žaismas!) tarp LT tinklaraščių. Nes nors Lietuvoje tinklaraščių lyg ir mažiau, bet jie rašo kokybiškiau, čia puikus poko.lt straipsnis apie LT tinklaraščių situaciją ir tendencijas.

Trumpai pasidalinsiu savo asmeniniais pastebėjimais, be skaičių ir statistikos, tik tai, ką aš pastebiu, didelę dalį savo laiko leisdama internete. Nerašysiu apie pačią tinklaraščių pradžią, kurios dalyvė buvau ir aš, tai buvo seniai ir ne visi nori prisiminti ką rašė, kai buvo aštuoniolikos…

Prieš gerus 6-7 metus kartu su Beatos virtuvės atsiradimu Lietuvoje įvyko kulinarinių tinklaraščių sprogimas. Apie maistą, rodos, rašė visi kas turėjo fotoaparatą ir mokėjo įjungti vyryklę. Iki dabar išliko tik darbščiausi ir talentingiausi. Ir jų kantrybė atsipirko su kaupu. Kulinarines knygas leidžia ne tik Beata. Pasidairius knygyno kulinarinių knygų skyriuje nustebsi – daugelio lietuviškų kulinarinių knygų autorės ir autoriai pradėjo nuo tinklaraščio. Beatos virtuvė man yra pavyzdys, kaip tik tinkalaraštis gali nuvesti ten, kur net nesitikėjai, kad gali būti. Pavyzdžių, kaip tinklaraštis virsta verslu gausu užsienyje, bet pasižiūrėti į lietuvišką sėkmės istoriją smagu. Kaip ir iš jos pasimokyti.

Nežinau kada Lietuvoje atsirado mados tinklaraštininkės, niekada labai nesekiau mados naujienų. Rašančių apie madą ir besidalinančių rūbų deriniais Lietuvoje yra. Labiau nei rūbų deriniai man įdomu žinios, kuriomis tinklaraštininkės dalinasi. Apie tendencijas, madingas spalvas ir formas. Spintos guru autorė Deimantė Bulbenkaitė  apie tai rašo ne tik savo tinkalarštyje, jos mados apžvalgas gali rasti ir Moters žurnale.

Kas dabar “ant bangos”? Kosmetika ir pirkiniai. Pasirodo, tai puiki tema rašyti ir rasti skaitytojus. Aš tikrai nesitikėjau, kad vienas tokių tinklaraščių atsidurs mano skaitomiausių saraše. Nes pirma mintis, kuri man kilo pagalvojus apie tokius tinklaraščius – kam gali būti įdomu :) Bet pasirodo gali. Tinklaraščiai, kurie dalinasi informacija (teigiama ir neigiama) apie produktus yra tie, kurie suteikia tiesioginę naudą mums skaitytojams. Ne vieną kartą naudojausi kitų patirtimi ir pirkau rekomenduotą produktą. Manau, jei apie kosmetiką rašantys tinklaraščiai ir jų autorės toliau išliks objektyvios ir neliaupsins visko, ką gauna dovanų,  ir toliau turėsime puikų informacijos šaltinį.

Dar yra mamų tinklaraščiai. Jie buvo, rodos, visada. Ir daug metų jie buvo ta “puikia” tema: “mes padarėm”, “mes pamatėm”, ” mes pavalgėm”. Visada sakiau, kad tokie tinklaraščiai skirti mamai, močiutei kitame mieste ir trims mamos draugėms, bet niekam daugiau, nes neįdomu. Pati tokį rašiau, kai vaikai buvo maži, todėl žinau ką kalbu. Dabar situacija keičiasi ir atsiranda puikūs, sėkmingi tinklaraščiai, rašantys ne apie save sau, bet apie savo patirtį skaitytojams. Juk taip ir turėtų būti?

Be abejo yra visa atskira kategorija tinklaraščių, kuriuose protingi žmonės dalinasi savo protingomis (ir nelabai) įžvalgomis apie įvykius Lietuvoje ir pasaulyje. Politikui, visuomenės veikėjui turėti tinklaraštį – platformą savo nuomonei reikšti yra pats tiesiausias būdas kalbėti tiems, kuriems rūpi. Tačiau nei vieno šių tinklaraščių nėra mano pačių skaitomiausių saraše. Juos skaitau kartais, kai mane domina viena ar kita tema.

Tarp gausybės Lietuvoje rašomų tinklaraščių man trūksta tinklaraščių apie namus, DIY idėjas namams, kuriuose būtų gražios nuotraukos, išsamūs tekstai ir puikios idėjos. Jei tik atsiranda toks, tai jis rašomas nereguliariai, kol galų gale visai “numiršta”. Tikiuosi, kad ši situacija ilgainiui pasikeis, o jei ką praleidau ir tokių tinklaraščių vis dėl to yra, prašau palikti nuorodą komentaruose.


Ir pagaliau atkeliavau prie to, ko čia ir susirinkome, mano skaitomiausi, ne eilės tvarka :)

 1. Sezoninė virtuvė – nes pildomas pastoviai ir yra išskirtinis, nors rašo apie maistą. Skaitydama Sezoninę virtuvę pati atradau sezonus, jų kaitą ir taikau sezoniškumą namuose ir namų dekoravime.
 2. Dat Flamie yra tinklaraštis – gražių daiktų ir idėjų pliūpsnis. Ugnės įrašus visada labai smagu skaityti ir atrasti visokių gražių nežinomų dalykų, kuriais ji dalijasi.
 3. Mandriu Day yra mano minėtas mamų tinklaraštis. Kuo jis išsiskiria iš kitų – jame nėra “mes”, bet yra mamos patyrimai ir dalijimasis patirtimi, bei jausmais, kaip ji jaučiasi pirmą kartą būdama mama. Manau pravers daugeliui būsimų mamų, kurios laukiasi pirmą kartą.
 4. Akvedukas – ta vieta kur aš ieškau informacijos apie kosmetiką.
 5. Daugiau nei virtuvė – kur gyvenimas yra realus, be saldumo ir supermamytiškų žodelių apie gyvenimą šeimoje.
 6. Pamiršta – puikios nuotraukos ir įdomios vietos.
 7. Dievinu dar vienas pavyzdys, kaip tinklaraštis gali sukurti tau veiklą, dėl kurios džiaugsis širdis.
 8. Kur mano raktai – man yra pavydys, kad ne tik tema yra svarbu, rašant tinklaraštį, bet ir asmenybė, kuri rašo. Labai žavi Sandros nuoširdumas ir atvirumas.
 9. Kliukarka – mano buvusios kambariokės Justinos tinklaraštis apie gyvenimą Bulgarijoje. Džiaugiuosi, kad Justina rašo ir su malonumu skaitau.
 10. Spavotas Dryžuotas – labai norėčiau, kad Akvilė rašytų dažniau, nes nuotraukos ir idėjos tinklaraštyje nuostabios.
 11. Mieli namai – naudojuosi proga reklamuoti draugus. Man labai patinka Renatos kuriami daiktai. Gyvai, jie dar įspūdingesni nei nuotraukose.
 12. Kotryna Bass man labai patinka šio tinklaraščio visuma – nuotraukos, rašymo stilius, nuotaika.

Smagus dvyliktukas gavosi. Jį bedėliodama supratau, kad ne tik stengiuosi rašyti atsakydama į klausimą “kas iš to?” , bet ir skaitau sau užduodama šį klausimą.  Todėl jei jau pradėjai rašyti tinklaraštį, arba gavoji apie jį, pirmiausia paklausk savęs “Kas iš to, kad aš rašysiu, mano skaitytojams?” “Kokią naudą galiu suteikti savo tekstais?”

Linkiu gero skaitymo ir laukiu naujų tinklaraščių nuorodų komentaruose :)