Tinklaraštis paprastai pirmos dalies komentaruose sulaukiau klausimo: Kaip jums atrodo ar gali būti lygiaverčiai blogai (ar svetainės) facebooke ir atskirame puslapyje? Ačiū, Ingrida, už klausimą. Jis ir padiktavo man šios dienos temą.
Esu įsitikinusi, kad tinklaraščiai ar internetinės svetainės ir Facebook puslapiai yra visiškai skirtingi dalykai. Šios vietos internete atlieka skirtingas funkcijas, bet puikiai papildo viena kitą. Šiandien papasakosiu apie tinklaraščio ir Facebook skirtumus paprastai ir aiškiai. Ir dar truputį apie tai, kaip naudoti šiuos įrankius abu kartu.
Jei reikėtų trumpai apibūdinti – tinklaraštis turėtų būti pagrindinė vieta, kurioje Tu talpini savo turinį – tekstus, nuotraukas. Įsivaizduok, kad tinklaraštis esi Tu, Tavo požiūris ir nuomonė. Taip pat įsivaizduok, kad Facebook ir kiti socialiniai tinklai (Instagram, Google+, Twitter, Pinterest ir t.t.) yra tai, kokia Tu esi kitiems. Pavyzdžiui Facebook (nes apie jį šiandien šnekam) yra tarsi pokalbiai realiame gyvenime. Ir tie pokalbiai formuoja Tavo įvaizdį, šiuo atveju Tavo tinklaraščio įvaizdį.
Taigi, jei Tavo Tinklaraštis esi Tu – kaip tikslingai jį naudoti?
Tavo originaliam turiniui
Skaitantiems Tavo tinklaraštį įdomiausia – kaip Tu matai dalykus, ką žinai ir kokiomis žiniomis daliniesi. Tai yra – kokia esi Tu. Tik originalus turinys yra įdomus ir traukiantis. Paveikslėliai iš Pinterest, nukopijuoti tekstai yra įdomūs tik vieną kartą. Tai nesi Tu ir skaitantis tai greitai supranta. Ir į Tavo tinklaraštį grįžti nebenori.
Ilgai išliekančiai informacijai
Kai daliniesi originaliu turiniu yra labai didelė tikimybė, kad net ir po ilgesnio laiko jis kažkam bus įdomus ir naudingas. Kai informacija patalpinta interneto svetainėje, šiuo atvejų – Tavo tinklaraštyje, ją lengviau surasti paieškos sistemoms (pvz. Google). Tavo informacija naudinga – Tu turi naują skaitytoją. Pavyzdžiui mano prieš metus parašytas straipsnis apie sienų dažymą mokyklinių lentų dažais kiekvieną mėnesį į mano tinklaraštį atveda apie 140 žmonių.
Tavo tvarkai
Tavo tinklaraštis – Tavo teritorija. Kiekvieną kartą Facebook pasikeitus įrašų rodymo tvarkai, tarp puslapių administratorių kyla panika – kaip čia taip, jie nori tik pinigų, ką daryt, dabar gerbėjai nematys naujienų! Tinklaraštyje esanti informacija prieinama didesniam kiekiui žmonių ir visada matoma. Jei Tu kuri įdomų turinį, net ir be FB pagalbos pas Tave ateis skaitytojai.
Po to, kai dėl kažkokio FB kodo pakeitimo dingo daugiau nei 200 like prie mano straipsnio apie sijonus aš nusprendžiau nebeteikti tam reikšmės. Žinoma – kiekvienas like yra įvertinimas, kad parašei gerai, kad Tavo darbas patiko, bet vieną dieną jie dingsta ir kas tada? Todėl susitelk į kokybišką savo tinklaraščio turinį ir skaitytojai atsiras.
Žinojimui apie Tave
Jau pirmoje Tinklaraščiai paprastai dalyje citavau Eglę. Pakartosiu ir čia:
Štai taip atėjo Nauda. Teisybę žmonės sako, kad be naudos mes nė piršto nepajudinam. Rašydama šypsojausi, jaučiau jūsų šypsenas atgal ir nuo to dar smagiau darėsi Varčiau senus puslapius ir stebėjausi, kaip visgi gražiai mes gyvenam:))) O kai išmokau velti, visai netyčia ir neplanuotai, turėjau auditoriją kuri tapukų užsinorėjo. Pirmuosius, be abejo, pirko todėl, kad aš patikau ( taip jau išeina, nepabijokim to žodžio, labiau save pardavinėjau. Nepadoriai taip išeina…), bet turėjau palaikymą ir paskatinimą eit tolyn. Štai taip, be jokių ekonomikos mokslų, verslo planų ar apskaičiavimų padaromas verslas. Per meilę ir draugystę...
Taigi jei Tavo tinklaraštis esi Tu, laikui bėgant skaitytojai Tave pradeda pažinti. Tu tampi sava, o savais pasitikima. Kai Tavo darbus kuria noras dalintis, padėti, draugauti – anksčiau ar vėliau visa tai sugrįžta Tau. Kaip šauksi taip atsilieps :)
Tai jei tinklaraštis yra Taip gerai, kam reikalingas Facebook? Todėl, kad žmonės nori bendrauti. Ir geriausia, jei tai pavyksta padaryti greitai. FB atsakymą į savo klausimą gali gauti jau tą pačią minutę. Like skaičius prie pasidalintos nuotraukos akimirksniu pakelia nuotaiką. Todėl, kad dabar mes taip bendraujame like ir komentarų pagalba. Ir tai yra gerai, nes tokia yra šiandiena.
Kaip jau išsiaiškinome Tavo tinklaraštis esi Tu, o Facebook tokiame pavyzdyje būtų Tavo, t.y. Tavo tinklaraščio pokalbiai su draugais, t.y. skaitytojais. Kaip kalbėtis FB, kad Tavo pokalbiai būtų įdomūs?
Bendrauk paprastai
Už Facebook sėdi tokie patys žmonės kaip ir Tu. Todėl ir kalbėtis reikia žmonių kalba. Aš pasirinkau kalbėtis su Tavimi viena. Kreipiuosi į Tave, savo skaitytoją, nes taip bendraudama jaučiuosi geriau, nei kreipdamasi į Jus mano skaitytojus. Facebook’e labai gerai pasakoti trumpas istorijas – žodžiais ir nuotraukomis, nes istorijos patinka žmonėms.
Rodyk
Vaizdai už kadro yra labai įdomūs, o FB yra puiki vieta jiems skelbti. Kaip vyksta fotografavimo procesas, kur Tu keliauji, kokia yra Tavo kasdienybė. Šie maži dalykai, mikro turinys yra labai tinkami pokalbiui, tai reiškia – labai tinkami FB.
Dalinkis
Būtinai – savo tinklaraščio naujienomis ir straipsniais. Taip pat Tau patikusiais dalykais, kurie galėtų būti naudingi Tavo skaitytojams. Gali klausti patarimo, nes žmonėms patinka padėti. Kiekvien1 karta prieš skelbdama kažką FB sienoje, pagalvok. Ar tai netaps eiline žinute visame FB sraute? Ir čia mes prieiname prie dar vieno svarbaus dalyko:
Mažiau yra daugiau
Daugiau nei 50% žmonių paspaudžia unlike mygtuką, nes puslapio naujienos jų FB sienoje atsiranda per dažnai. Prisipažinsiu, aš taip pat taip darau. Kaip ir tinklaraščio įrašuose, taip ir FB turinyje siek kokybės, o ne kiekybės. Nuotrauka su gražiu kačiuku gali pasidalinti su drauge, o ne su keliais tūkstančiais Tavo tinklaraštį mėgstančių žmonių.
Facebook ir kiti socialiniai tinklai puiki vieta žiniai apie Tave skleisti. Todėl naudodama Tinklaraštį kaip pagrindinę savo turinio talpinimo vietą, FB gali dalintis savo sukurtu turiniu, pasakoti, kaip sugalvojai vieną ar kitą dalyką. Dalinkis kūrybos užkulisiais ir bendrauk paprastai. Tik derindama abu dalykus sukursi ilgai išliekantį ir lengvai randamą turinį, bei atrasi žmones, kuriems Tu ir Tavo žinios įdomūs ir reikalingi.
Rašydama naudojausi šiais šaltiniais:
Gary Vaynerchuk Jab, Jab, Jab, Right Hook: How to tell your story in a noisy social world
Joy Deangdeelert Cho Blog INC. Blogging for passion, profit and to create community
Elsie Larson ir Emma Chapman Blog Life. Learn to make a living doing what you love
Lab42 LikeUs!
Klausk, pasakok ir dalinkis savo patirtimi komentaruose. Kaip Tu naudoji FB, ką jame skelbi, ar Tau patinka ką rašo Tavo pamėgti puslapiai? O kas nepatinka?
Jei pastebėjai, kad parašiau per mažai, kitaip, nei žinai Tu, taip laukiu pastabų komentaruose. Ačiū!
Tikrai labai įdomus įrašas. Išgirdus tokį klausimą visų pirma kyla mintis, jog abi erdvės skirtos komunikacijai, tačiau tinklaraštis visais atžvilgiais – asmeniškesnė, turtingesnė turiniu ir apskritai unikalesnė vieta. Facebook’ui, kuris nors ir yra labai naudinga erdvė įvaizdžio kūrimui, mano manymu, turėtų tekti antrinis, nors ir labai svarbus uždavinys – kelio, link tikslinės auditorijos, tiesimas
Živile, visiškai sutinku. Aš esu už tinklaraščius. Esu skaičiusi keletoje vietų, kad tinklaraštininkai visiškai atsisako FB ir komunikuoja su skaitytojais kitais kanalais. Tai vyksta būtent dėl FB taisyklių ir jų kaitaliojimo. Esi žaidėjas svetimoje teritorijoje.
Mums (tinklaraštininkams) Lietuvoje FB labai naudingas kelio tiesimui, nes jis yra labai populiarus ir reikia jį naudoti, bet nesureikšminti.
Ar tiems, kurie turi tinklaraštį, kurio pavadinime yra žodis „blog”, „blogspot” ar kitus raktinius blog’o žodžius, jiems komunikacija su išore paprastesnė? Man susidarė toks įspūdis, kad paprastesnė. Jie vienas kitą ir kitus skaitytojus randa vienas per kitą. O gal čia tik mano puslapyje trūksta kažkokių nustatymų :)
Ingrida, tiek kiek aš esu skaičiusi ir domėjausi yra taip: blogspot, wordpress, typepad ir visos kitos galūnės po Tavo vardo yra blogai. Visos šios sistemos vadinamos blogofermomis ir taip pat kaip ir tekstai FB, tekstai patalpinti po tokiu vardu Tau nepriklauso. Nes jei blogofermos pakeis taisykles, nustatymus ar pan. dalykus tinklaraščio autoriu neteks n metų rašytų tekstų. ir nieko negalės padaryti.
Geriausia turėti savo domena kaip turi Tu ir aš pavyzdžiui ir ieškoti skaitytojų kitais būdais. Kokiais? Turbūt tai dar vieno straipsnio tema :)
Ferma, tai ferma :), o skaitytojus pritraukti turbūt vis tiek paprasčiau. Yra ten kažkokios narystės (labai nesidomėjau, bet kadangi iš pradžių buvau susikūrusi puslapį su blog’o žodžiu, tai dabar nežinau kaip jį ištrinti :). Liūdnas jis toksai… Nežinau ar jame kas nors lankosi :)
http://vipukis.blogspot.com/
Gal žinote, kaip panaikinti?
Geriausia būtų, kad tos nuorodos, kurias esi įdėjusi į paskutinį įrašą būtų aktyvios. Aš taip esu padariusi savo sename bloge, kurį taip pat turėjau blogspote. Tuomet trinti nieko nereikės, o nuorodos (aktyvios!) pridės truputį svorio Tavo veikiančiam puslapiui.
Skaitytojus pritraukti yra vienodi būdai, nesvarbu kur Tu talpintu savo puslapį, ar fermoj ar savarankiškai. Bet adresas be papildomos uodegos yra ir lengviau įsimenamas ir vertingesnis daugeliu prasmių.
Ingrida, ačiū labai už klausimus, atsakydama vs pasitikrinu savo žinias. Tai klausk klausk :)
Ačiū už atsakymus. Įdėjau aktyvias nuorodas ir klausimų dar pagalvosiu, jei tikrai galima :).
Aišku, kad galima :) tinklaraščių veikimas, jei taip galima pavadinti, yra man viena įdomiausių temų, todėl skaitau apie tai daug ir labai noriu savo žiniomis pasidalinti :)
Oi, kaip myliu savo tinklaraštį ir rašyti man tikrai patinka. Gal tik per ilgai įrašus brandinu :)
O facebooke dalinuosi nuotraukomis, emocijomis. O ir facebook atgalinė reakcija ateina greičiau. Įkeli kažką ir palaikina, pakomentuoja :)
Ačiū už įdomų straipsnį.
Ema, jei ilgai įrašus brandini, gal renkiesi kokybę vietoj kokybės? Tai taip pat gerai.
Už straipsnį prašom, tikrai bus dar :)