Kaip kovoti su išsausėjusiu oru namuose?

Sausa oda? Per didelis statinis elektros krūvis? Jūs ne vieni. Dėl to kaltas išsausėjęs oras. Itin žemas drėgmės lygis namuose gali būti nemalonus, todėl parengėme keletą patarimų, padėsiančių kovoti su sausu oru būste.

Kaip sužinoti, ar oras namuose per sausas?

Jei neturite higrometro (į termometrą panašaus prietaiso, naudojamo drėgmės lygiui matuoti), gali būti sunku iš karto nustatyti, ar jūsų patalpų oras yra per sausas. Dauguma namų savininkų pajaučia sauso oro simptomus gerokai anksčiau, nei suvokia, kad turi šią problemą. Kad būtų lengviau nustatyti, ar jūsų namų oras yra išsausėjęs, pateikiame keletą dažniausiai pasitaikančių sauso patalpų oro simptomų:

  • Statinė elektra. Ar ką nors palietę, pajuntate elektros krūvį? Kai oras per sausas, pradeda kauptis statinė elektra. Šis statinės elektros smūgis gali būti ženklas, kad jūsų namuose oras yra per sausas.
  • Sausos lūpos ir oda. Jei jaučiate, kad jūsų oda ir lūpos pernelyg sausos, tai gali būti dar vienas požymis, kad jūsų namuose nėra pakankamai drėgmės. Jūsų odoje yra vandens, todėl kai namuose trūksta drėgmės, oda taip pat pradeda sausėti. Dėl pernelyg sauso oro taip pat gali paūmėti esamos odos ligos, pavyzdžiui, egzema ir spuogai.
  • Užgulta nosis ir kraujavimas iš nosies. Mažai drėgmės turintis oras iš organizmo išplauna vandenį. Kai kvėpuojate mažai drėgmės turinčiu oru, išsausėja nosies kanalai. Dėl to jūsų organizmas pradeda gaminti daugiau gleivių, kad jas kompensuotų, todėl gali užsikimšti nosis. Kai nosies vidus tampa per sausas, gali prasidėti kraujavimas iš nosies. Jei jums dažnai kraujuoja iš nosies, tai yra aiškus požymis, kad jūsų namuose gali būti per sausas oras.

Drėkinkite savo odą

Kiekvieną dieną, ypač po dušo ar vonios, dažnai tepkite odą tirštu aliejiniu drėkinamuoju kremu. Produkte esantis aliejus sulaikys drėgmę odoje ir neleis jai išsausėti. Drėkinamųjų kremų būna įvairių formų, tačiau aliejai labiausiai apsaugos sausą odą.

Prieš eidami į lauką būtinai patepkite odą drėkinamuoju kremu nuo saulės su SPF 30. Taip pat patepkite lūpas balzamu arba vazelinu, kad apsisaugotumėte nuo suskeldėjusių lūpų. Padėkite palaikyti nosies takų drėgmę naudodami sūraus vandens (fiziologinio tirpalo) lašus arba vatos tamponu švelniai įtrinkite po truputį vazelino į kiekvieną šnervę.

Patikrinkite savo ŠVOK sistemą

Prieš prasidedant šaltajam sezonui pasirūpinkite savo ŠVOK (šildymas, vėdinimas, oro kondicionavimas) įrenginiais. Išsikvieskite specialistą ir patikrinkite, ar visi pagrindiniai kondicionieriaus komponentai tinkamai veikia. Be to, įsitikinkite, kad garintuvo ritės ir oro filtrai yra tinkamai išvalyti. Jei ir toliau naudosite šildymo sistemą be priežiūros, tai gali turėti įtakos jūsų namų oro kokybei.

Papuoškite namus gėlių vazomis

Gėlių vazos yra puikus namų „drėkintuvas“, nes natūralu, kad gėles dedame labiausiai saulėtose būsto vietose. Toks saulės spindulių poveikis padeda pagreitinti vazose esančio vandens garavimą.

Jei norite naudoti vazas, pilnas gėlių, kaip būdą padidinti drėgmę namuose, gėlės vandenyje gali būti net dirbtinės. Netikros gėlės gali būti geras pasirinkimas, jei esate alergiški žiedadulkėms arba ieškote tvaresnio ir pigesnio varianto.

Gėlių vazas padėkite ant palangių ar kitų saulėtų vietų, kad padidintumėte drėgmę namuose. Nepamirškite reguliariai keisti vandenį!

Išpurkškite užuolaidas

Pripildykite purškalo buteliuką ir apipurkškite juo visas namuose esančias užuolaidas. Dienos metu vanduo nuo užuolaidų išgaruos, o drėgmė pateks į patalpas ir pagerins oro kokybę. Jei tuo pat metu turėsite atidarytus langus, taip galėsite vėdinti namus ir kartu pagreitinsite garavimą. Užuolaidų išpurškimas – puikus būdas sumažinti sauso oro keliamą slogą.

Viską džiovinkite ore

Puikus būdas sumažinti energijos suvartojimą ir padėti išleisti daugiau vandens garų į namų orą – nebenaudoti džiovyklės ir pakabinti drabužius džiūti ore. Tačiau nepamirškite, kad džiovinti drabužius turėtumėte atvirose erdvėse visuose namuose. Jei rūbus džiovinsite tik uždaroje rūsio dalyje, galiausiai turėsite pelėsiais dvokiančią patalpą.

Naudokite oro drėkintuvą ir valytuvą

Jei atlikote sezoninius namų ruošos darbus – užsandarinote langus ir duris, užkamšėte dailylentėse esančius plyšius ir įtrūkimus, už tai būsite apdovanoti energijos vartojimo efektyvumu ir mažesnėmis sąskaitomis už šildymą. Tačiau uždaro namo trūkumas yra tas, kad patalpų oro teršalai užsilaiko sienose. Su šia problema padeda kovoti oro valytuvai. Galite rinktis viso namo arba nešiojamąjį modelį, kurį galima įjungti į elektros lizdą bet kur ir bet kada.

Kai kuriems žmonėms kvėpavimo takų simptomai pasireiškia vasaros mėnesiais, kai oras karštas ir ore yra daugiau alergenų. Oro kondicionieriai ir ventiliatoriai cirkuliuoja sausą orą kambaryje, o kai kurie oro kondicionieriai netgi gali pašalinti iš oro drėgmę. Šiuo metų laiku ypač naudingas yra oro drėkintuvas. Kitiems drėkintuvas labiau pravartus vėsesniais mėnesiais, kai šaltas oras sausina plaučius, nosį ir lūpas. Idealus sprendimas yra oro drėkintuvas bei valytuvas viename. Kokybiškas oro drėkinimo bei valymo prekes siūlo www.adma.lt

Paskelbta$ s