Kaip atnaujinti kietuosius baldus

Senų baldų atnaujinimas, jų pritaikymas namuose sparčiai populiarėja Lietuvoje. Kurdami savo namus vis sulaukdavome klausimų ir nuostabos „Kaip, jūs naudosite senus baldus?”. Taip – seni, dėvėti, atnaujinti baldai namuose gali būti naudojami taip pat sėkmingai kaip ir nauji. Skirtumas tas, kad seni baldai, turi savo istoriją ir suteikia namams šarmo ir kitokios, savitos nuotaikos.

Gintarė iš Vilniuje, Antakalnyje įsikūrusios Miesto laboratorijos šiandien TenKurNamai pasakoja apie kietųjų baldų atnaujinimą.  Gero skaitymo ;)


kietųjų badų atnaujinimas

Tikrai yra žmonių, pamišusių dėl senų antikvarinių baldų – vieni mėgsta juos kolekcionuoti ir pirkti, kiti – tiesiog patys prikelti seną daiktą naujam gyvenimui. Jeigu jūs vieni iš pastarųjų, šie patarimai kaip tik jums!
Vieną pavasario savaitgalį Antakalnyje besikuriantis bendruomenės edukacijos centras Miesto laboratorija kartu su Ramūnu iš Old-New surengė baldų naujinimo dirbtuves.

DSC08287

Jeigu nuspręsite namų sąlygomis išbandyti restauratoriaus profesiją, jums gali prireikti šių priemonių:

  • pirštinių,
  • kanceliarinio peiliuko geležčių,
  • medienos valiklio,
  • įvairaus rupumo šveičiamo popieriaus,
  • dažų nuėmėjo,
  • baldų polirolio,
  • lako,
  • klijų
  • (baldų ardymui gali prireikti atsuktuvo, veržliarakčio, guminio plaktuko, spaustuvų).

DSC08280

Pagrindinės kietųjų baldų atnaujinimo darbo eigos taisyklės

Pirmas ir paprasčiausias patarimas: kartais, turint tvirtą, bet tiesiog nusidėvėjusį baldą, siūlau pabandyti jį atnaujinti nesudėtingu būdu. Jeigu dažai nenusilupę, pirmiausiai pabandykite visą baldą išplauti švelniai muilinu vandeniu arba naudojant specialias priemones (parduotuvėje prašykite medienos valiklio). Tuomet medines vietas ištepkite baldų poliroliu (Ramūnas naudojo lietuvišką variantą „Uosis“). Taip be vargo išvalėme ir atnaujinome savo kelias pasidėvėjusias kėdes – efektas tikrai nustebino.

DSC08282

Jeigu jūsų turimas baldas bent kiek kliba, patariama nestabilias vietas tiesiog iškonstruoti ir vėliau suklijavus sujungti iš naujo. Šis patarimas galioja ir tuomet, kai reikia nušveisti visą turimą baldą – tai padaryti kur kas paprasčiau pirmiausiai jį iškonstravus (darant tai, su lipnia dažymo juostele patariame susižymėti dalis – taip bus paprasčiau vėliau visas dalis sudėti į vietas).

DSC08292

Nestabilių vietų klijavimas: didžiąją dalį mūsų turimų kėdžių teko arba pusiau, arba visai išardyti. Nušveitus senus klijus (ir, kai kuriais atvejais, dažus), dalis reikėjo vėl suklijuoti į vieną. Tam galima naudoti įprastą lipalą (ilgiau džiūsta), arba Ramūno pasiūlytą „Kleiberit Pur“ priemonę – super greitai džiūstantys klijai (jie plečiasi, todėl išdžiūvus, aštriu kanceliariniu peiliuku tenka nupjauti „pabėgusias vietas“). Klijuojant svarbu visą baldą klijais sutepti vienu metu, o kai kurias vietas svarbu jas suveržti – galima panaudoti ir buityje turimą „diržą“ su sagtele ar specialius suspaudėjus.

DSC08299

Senų dažų pašalinimas. Jeigu nusprendėte pašalinti seną laką ar dažus, tai padaryti galite irgi keliais būdais. Pirmiausiai juos pabandyti tiesiog nuskusti kanceliarinio peiliuko geležte (ypač gerai veikia lakuotiems paviršiams). Jeigu jūsų turimas baldas buvo kelis kartus nudažytas, pvz., senoviniais grindų dažais – taip lengvai neišsiversite – teks panaudoti stiprų kvapą skleidžiančią dažų nuėmimo priemonę (patariame to nedaryti uždaroje patalpoje). Norimą paviršių ištepkite priemone, palaukite nurodytą ant pakuotės laiką (bet ne per ilgai, nes paveikti dažai vėl gali sustingti) ir ta pačia minėta kanceliarinio peiliuko geležte pradėkite skusti ;) Visą procesą užbaigti padės įvairaus rupumo šveitimo popierius.

DSC08321

Galiausiai, pilnai paruošę paviršių, nuspręskite, ką norite su juo daryti toliau – galima beicuoti ir vėliau nulakuoti, alyvuoti, balinti, dažyti ir t.t. Trumpai tariant – paeksperimentuoti!
Linkime įkvėpimo, kantrybės ir vertų naujinimo radinių!

Nuotraukos Miesto laboratorija ir Old New

Paskelbta$ sPažymėta$ s

$ s mintis

  1. Ačiū už informaciją, kaip tik turiu vieną staliuką lakuotu apsilupusiu lakuotu stalviršiu. Bandysiu reanimuoti antram gyvenimui:) Pabandysiu laką su kanceliariniu peiliuku nukrapštyti, kaip patariate-vietomis tas lakas ištrupėjęs, gal nebus sudėtinga.
    Laką nuėmus pasimatys medis-noriu, kad jis ir matytųsi. Kuo rekomenduotumėt jį padengti?

Komentarai nepriimami.