Savaitgalis Dortmunde su vaikais

Savaitgalis su vaikais Dortmunde buvo tai, ko mūsų šeimai labai reikėjo šį pavasarį. Tiesiog išskristi, atsipūsti, pasiilgti namų ir grįžti kupiniems jėgų ir naujų sumanymų. O jėgų tikrai reikia, nes vieniems į darbus, o kiti kiekvieną rytą klausia, ar galima šiandien neiti į mokyklą :)

Jei dabar, po kelionės manęs kas paklaustų, ar tikslinga rinktis Dortmundą kaip kelionės tikslą tvirtai galiu pasakyti – ne. Mes ten skridome, nes radome pigius bilietus ir neturėjome jokio tikslo, apart minėto galvų pravėdinimo. Tikslą pasiekėme, tikrai grįžome ir kibome į darbus gerai pailsėję. Vis dėl to, jei susigundysite į Dortmundą nuvykti ir būsite kartu su vaikais, galbūt mūsų patirtis pravers. Skaityti toliau “Savaitgalis Dortmunde su vaikais”

Kempingai Lenkijoje. Į ką atkreipti dėmesį norint išsirinkti geriausią?

Važiuodami iš kelionės po Lenkiją namo, su vyru aptarinėjome įspūdžius, aplankytus kempingus ir apie tai ko mums pritrūko, o kas buvo labai gerai. Pirmas įspūdis – kempingų daug ir įvairiausių, bet labiausiai jie pritaikyti keliautojams iš Vakarų Europos, vyresnio amžiaus poroms, iš Skandinavijos, Vokietijos, Nyderlandų, Belgijos ir t.t. Mes pastebėjome tendenciją, kad su vaikais keliauja žmonės iš mūsų kraštų – Šiaurės ir Rytų Europos. Esam tikri, kad tokių keliautojų tik daugės, nes kelionės kemperiu populiarėja. Nuomojantys kemperius užsakymus kitam sezonui priima dar nesibaigus šiai vasarai, o peržvelgus skelbimus radome daugybę parduodamų kemperių.

Taigi, pirmiausia mes pasigedome pramogų vaikams. Krokuvoje kempinge buvo maža mažutėlė vaikų žaidimų aikštelė prie konteinerių, kempingo kampe. Daugiau pramogų vaikams buvo Torunėje, o Tarnuvas yra mūsų kelionės favoritas tik dėl sutapimo –  miesto vandens parko už kempingo tvoros.

Geras kempingas pagal mūsų šeimą

  • Tvarkinga aplinka: nupjauta žolė, geras  privažiavimas, šiukšliadėžės ir konteineriai, kemperio wc ir panašūs dalykai.
  • Pramogos vaikams.
  • Rami aplinka – jokių girtaujančių ir švenčiančių šalia. Kai važiuoji visą dieną, naktį mažiausiai norisi klausytis dainų ir garsaus kvatojimo.
  • Švarūs ir tvarkingi dušai. Geriausia, jei kiekvienas dušas turi vandens surinkimo skylę, nes pvz Sopote, visas vanduo subegdavo į žemiausią dušo patalpos vietą – kampinį dušą, tas kuris ten maudydavosi, turėdavo stovėti kitų besimaudančių vandenyje.
  • Švarūs ir tvarkingi WC. Daugelyje kempingų WC tikrai yra tvarkingi, yra tualetinio popieriaus, valytojos valo ir prižiūri tvarką kas kelios valandos.
  • Atskira vieta indams plauti.

Mūsų aplankyti kempingai Lenkijoje

Surašiau viską ta tvarka, kuria mes lankėmės. Visus kempingus radome Google, rinkdamiesi skaitėmė komentarus ir žiūrėjom kiek žvaigždučių kempingas įvertintas. Taip jau gavosi, kad pirmasis kempingas, kuriame apsistojome buvo Liubline. Čia yra jo nuoroda Google. Jei Liubline ieškosite kempingo pavadinimu Graf Marina, tai panašu, kad čia tas pats, nes žemėlapyje nurodytoje vietoje mes jokio kempingo nematėme. Rekomenduoju aplink Liubliną ieškoti mažesnio, tikėtina tvarkingesnio kempingo.

Į Tarnuvą važiuoti sugalvojome ekspromtu, nenorėdami vėl nakvoti Liublino kempinge ir likome ten papildomai nakvynei. Mums taip labai ten patiko. Šalia vietų kemperiams kempinge Pod Jabloniami yra namukai ir viešbutis su puikiu restoranu. Dušai ir WC labai tvarkingi ir yra net virtuvėlė maisto gaminimui, ko kitur nematėme. Ten sutikome ir įdomiausią kemperį per visą mūsų kelionę :)

 

Krokuvos kempingas Smok didžiausias, kuriame buvome apsistoję, jame sutikome daugiausia draugiškų žmonių, jame geriausiai jautėsi bendrystės nuotaiką. Tokia, mus vienija vienodas keliavimo būdas, nuotaika. Smok labai rekomenduoju keliaujantiems į Krokuvą. Nuo jo į miesto centrą važiuoja autobusai. Jei planuojate pirkti bilietėlį autobuse iš vairuotojo, turėkite pinigus be grąžos, nes bus kaip man :)

Torunėje kempingas taip pat labai tvarkingas. Truputį nepatiko tik tai, kad, rodos, aplink buvo labai daug pašalinių žmonių. Restorane šalia – gimtadienio šventė, nameliuose – pramogos iki ryto.

Sopote gyvenome prie pat jūros esančiame kempinge. Kaip rašiau aukščiau – nepatiko man ten tik dušas. Sezono įkarštyje žmonių daug, dalį dienų, kol buvome, kempingas buvo perpildytas. Sopot34 kempinge galima gyventi nameliuose, palapinėse ir savo kemperiuose. Tvarkinga ir saugu, man pasirodė, kad kempingas yra visai naujas, veikiantis gal porą metų, arba neseniai atnaujintas. Tiesa, bevaikščiodama mačiau ir kitą kempingą – senesnį, didesnį, jaukesnį. Kiek įžiūrėjau pro tvorą – dušai ir WC tvarkinguose pastatuose. Nuojauta sako, kad antrasis kempingas būtų panašus avo nuotaika į kempingą Krokuvoje.

Paskutinis kempingas, kuriame apsistojome pusiaukelėje namo – gražiame mieste Elk. Kempingas tik 6 (jei neklystu) vietų, už tvoros – ežeras ir miesto paplūdimys. Vaikams pramogų nėra pačiame kempinge nėra, bet yra šalia riedlenčių parkas, o paėjus toliau ir vaikų žaidimų aikštelė.

Smagiausia keliaujant kemperiu, kad ir kur nuvyktum, kad ir kokioje vietoje apsistotum, esi beveik kaip namuose – pusryčiauji ką nori ir kada nori, miegi savo pataluose ir esi savo laiko šeimininkas. Linkiu gerų kelionių, labai tikiuosi, kad mano patarimai padės išsirinkti geriausią nakvynės vietą Lenkijoje.

 

 

Kemperiu po Lenkiją su vaikais. Liublinas-Tarnuvas-Krokuva-Torunė-Sopotas-Elkas

Pirmiausia turiu prisipažinti, kad šitos kelionės nenorejau, bijojau ir visiškai netryškau entuziazmu į ją vykti. Kai mano vyras pasiūlė keliauti su kemperiu iki pačios paskutinės minutės galvoje sukosi mintys kaip mums seksis keliauti su vaikais, ypač mažąją. Drąsos nepridėjo ir birželį 6 valandas trukusi mano ir visų vaikų kelionė iš Palangos į Vilnių. Kad noras sumažėtų visiškai, kelios dienos prieš kelionę perskaičiau straipsnį apie tai, kad mažiems vaikams geriausia yra pastovumas, namų aplinka, o ne kažkokios kelionės, kur susimaišo ritmas, padaugėja įspūdžių, mažo vaiko nervinė sistema su viskuo nesusitvarko, vaikas tampa irzlus ir gali net susirgti. Nieko keisto, kad kelionės aš visiškai nelaukiau.

Po to, kai iš Palangos važiavau 6 valandas, pirminį planą važiuoti į Čekiją, Karlowy Wary ir Praha, pakeiteme į kelionė po Lenkiją. Be jokio konkretaus plano kur. Neva, arčiau, trumpiau važiuoti, mažiau pavargsime, o jei ką… galėsime apsisukti ir važiuoti namo.

Liublinas ir Tarnuvas

Pirmą dieną nuvažiavome iki Liublino, su vienu sustojimu Augustave. Niekada nestokite Augustave, jei norisi papietauti, jau antrą sykį mes padarome tokią klaidą. Normalių kavinių ten nėra. Kai sakau normali, turiu omenyje tokių, kur tik pamačius kyla mintis – va čia, einame, valgome. Kaip ir pirmą kartą, kai važiavome namo iš Stebuklų kelionės, Augustave maistą pirkome parduotuvėje ir valgėme mašinoje. Maistas keliaujant su vaikais labai svarbu, nes sotūs vaikai lygu sukalbami vaikai. Tada galima eiti ir tyrinėti, pažinti ir sužinoti. Nes pilvuko negraužia alkio kirminas :)

Liubliną ir kempingą, kuriame ketinome apsistoti, pasiekėme vakarop. Kempingo aplinka nesužavėjo visiškai – netvarkinga teritorija, jokios virtuvelės, normalių dušų ir WC. O naktį dar ir triukšminga kompanija, kuri, kaip supratome buvo kempingo prižiūrėtojai. Tiesa, buvome pasivaikščioti prie ežero, saulėlydis buvo nuostabus. Ryte palikome kempingą su mintimi grįžti, bet dienos eigoje savo planus koregavome ir dėl to tik džiaugėmės.

Liublino senamiestis gražus, bet apleistas. Kaip visada tokiuose miestuose mane apima noras viską renovuoti, prikelti praėjusiais laikais buvusią didybę. Tas jausmas nepaleido visą kelionę. Taip pat man buvo atradimas, kad Lenkijoje kiekvienas miestukas turi senamiestį, dažnai net Viduramžius menantį. Šis atradimas labai patiko.

Paklajoję Liublino gatvelėmis, pasižvalgėme į miestą iš aukšto bokšto, aplankėme muziejų, kuris man pasirodė panašus į nacionalinę dailės galeriją – su senovės rakandais, tautiniais kostiumais ir senaisiais amatais ekspozicijose, po skanių pietų dar migdėm Mariją vežime ir planavome grįžti į tą patį, mums nepatikusį kempingą. Apsigalvojom. Suradome kempingą Tarnuve ir nusprendėme važiuoti ten. Nepasigailėjome.

Kelionė kemperiu todėl gera, kad pats gali reguliuoti savo kelionės greitį, atstumus, nakvynės vietas ir laiką, kurį praleisi viename ar kitame mieste. Tarnuvas (Tarnow) mums labai patiko – tvarkingas, nedidelis miestas su gražiu senamiesčiu, nuostabiu parku su daugybe veiklų vaikams, labai tvarkingas kempingas (apie kempingus paruošiu atskirą įrašą), skanus maistas, o svarbiausia – vandens pramogų parkas už kempingo tvoros. Pastarasis dalykas labai patiko mūsų vaikams, todėl ėjome visi, maudėmės ilgai, net Marijos negalėjome iš vandens ištraukti. Nuotraukoje – seniausias namas Tarnuve, statytas XV amžiuje.

Krokuva, Aušvicas, Veličkų druskos kasyklos

Krokuvoje ir aplink ją ketinome aplankyti ir Aušvicą ir druskų kasyklas. Nepamatėm nieko. Tik šiame mieste pasijuto mūsų kelionės neplanavimo trūkumas – bilietus galėjome įsigyti internetu, nebūtų reikėję stovėti eilėse.

Prie druskų kasyklų eilės milžiniškos, lyg ir nusprendėm palaukti, bet laukdami išgirdome, kad ekskursijos trukmė – 3 valandos. Susižvalgėm su vyru ir nusprendėm, kad Marija tikrai tikrai per maža tokiai ekskursijai. Panašiai buvo ir Aušvice. Negalėjome ramiai vaikščioti, nes Marija, kaip buvom planavę, nemiegojo, ant rankų būti nenorėjo. Pastovėjome, pagalvojome apie beprasmes aukas ir apsisukome nusprendę grįžti, kai aplinkybės bus kitokios. Šį kelionės momentą galėčiau išskirti kaip vienintelį minusą. Toliau viskas tik geriau ir smagiau.

Krokuvoje apsistojome labai visų išgirtame kempinge Smok. jokiame kitame kempinge per visą kelionę tokios draugiškos, bendryste persmelktos atmosferos nepatyrėme.  Skyrėme vieną dieną Krokuvos senamiesčio tyrinėjimui, Vavelio piliai (į vidų nėjome, dėl eilių prie bilietų ir Marijos). Krokuva manęs nesužavėjo. Turistų daug, turistams skirtų niekučių dar daugiau, laiko atrasti kažką man įdomaus buvo mažoka. Tiesiog taip, užsidėjom pliusiuką, kad buvom ir keliavome toliau.

Nuostabioji Torunė

Torunės kempingas, kuriame apsistojome, yra kitoje upės pusėje, nei visas senamiestis, todėl atvažiavę senamiesčio mes nematėm. Dalis šeimynos išėjo į vandens parką nusiplauti kelionės dulkių (kempingo svečiai gauna papildomą valandą nemokamai), o mes su Marija ėjome pasivaikščioti. Jau eidama įspūdingu metaliniu tiltu per upę aš aikčiojau. Tokį įspūdį man padarė senieji Torunės miesto mūrai. Didingas, galingas, labai gražus, elegantiškas, draugiškas, šis miestas man paliko didžiulį įspūdį ir patiko labiausiai iš visų, kuriuose lankėmės šioje kelionėje.

FB ir Instagram’e sulaukiau klausimų ar ragavome įžymiųjų Torunės meduolių. Neragavom, net nenufotografavom. Čia viskas dėl to, kad kelionei nesiruošėm ir nežinojom, kad tie meduoliai tokie įžymūs. Tiesa, jie labai gražūs, visokiais raštais išmarginti. Labiau nei meduoliai mane sužavėjo seni namai ir atviri jų kiemai, bei laiptinės. Kai gali užeiti, žiūrinėti, lipti laiptais ir galvoti, kiek žmonių lipo jais prieš mane.

Sopotas

O po Torunės ir senovinių mūrų – prie jūros! Nesame mėgėjai gulinėti paplūdymyje, todėl Sopote daug vaikšiojome. Nenoriu lyginti lietuviško ir lenkiško pajūrio nei vieno naudai, nes Palangoje atostogauju kasmet ir ji man labai patinka. Sopotas ir Gdanskas taip pat labai patiko ir mielai sugrįžčiau ten ilgesnėms atostogoms. Paplūdimiai tvarkingi, daug veiklos mėgstantiems vandens sportą, galima stebėti iš uosto išplaukiančius laivus, maitinti žuvėdras, maudytis. Na, nieko labai išskirtinio. Pajūris, kurortas ir tiek.

Elkas

Šį miestą prie ežero radoem atsitiktinai, ieškodami gerai įvertinto kempingo pusiaukelėje tarp pajūrio ir namų. Labai džiaugėmės ten apsistoję. Ežeras su puikiu paplūdymiu – už empingo tvoros, pasivaikšiojimui puikiausias takas palei ežero pakrantę. Galėčiau šį miestą palyginti su Druskininkais. Labai tvarkinga, labai gražu. Keliaujant kemperiu tikrai verta čia sustoti bent jau grįžtant namo.

 


Kelionė kemperiu patiko labai labai mums visiems. Važiuodamas namo vyras prisipažino manęs, kad reikės iš pusiaukelės važiuoti namo. Taip buvau su savo nenorėjimu važiuoti jį išgasdinus :) Jei nebūtų reikėję atiduoti išnuomoto kemperio, aš būčiau keliavusi dar savaitę, ilgiau pabuvusi Torunėje, prie jūros ir paskutiniame mūsų aplankytame mieste Elke.

Kemperį nuomavome kemperiukai.lt Labai rekomenduoju juos, kemperis buvo tvarkingas, nieko netrūko ir viskas buvo gerai. Nuoaidos už reklamą negavau :)

Greitai parašysiu atskirai apie kiekvieną mūsų aplankytą kempingą ir savo patirtį juos renkantis.

Kaip išsirinkti butą per Airbnb.com. Mūsų atostogų Berlyne patirtis

Kelionės su vaikais yra kitokios, nei kelionės tik su antra puse, ar su drauge. Joms reikia labiau pasiruošti, keliaudamas turi taikytis prie vaikų ritmo ir gyvenamąją vietą turi rinktis tokią, kokia bus patogi vaikams. Per visą mūsų kelionių istoriją mes esame gyvenę įvairiose vietose. Todėl patirties kur geriausia mūsų šeimai, o kur daugiau niekada negyventume turiu pakankamai. Galiu drąsiai sakyti, kad Berlyno butas, taip mes vadiname savo laikinus namus Berlyne, labai ženkliai prisidėjo prie mūsų kelionės sėkmės.

Gyvenimo kelionėse patirtis

Niekada negyvenčiau viešbutyje, taip kaip darėme pirmoje didelėje mūsų šeimos kelionėje į Paryžių. Visų pirma dėl kainos, viešbutyje, ypač priklausančiame pasauliniam tinklui (mes gyvenome Novotel) keturiese gyventi yra brangu. Ir nepatogu. Viešbutyje negali gaminti valgyti, viešbučio kambaryje mažai vietos. Dabar, su trimis vaikais viešbučio kaina, jaučiu, dar labiau išaugtų.

Tikrai rinkčiausi hostelį, ypač tokį kaip Danijoje, kur gyvenome mūsų Siurprizų kelionės metu. Skirtas šeimoms, šis hostelis buvo pilnas pramogų vaikams, virtuvėje galėjome gaminti valgyti, o dušą ir WC turėjome savo kambaryje. Taip pat gyvenčiau hostelyje, kuriame gyvenome Taline – miesto centras, gera kaina ir tvarka patalpose man labai patiko.

Labiausiai man patinka gyventi butuose. Turi tarsi savo namus svečioje šalyje ir tai leidžia pasijausti truputį vietiniu. Pirmą kartą gyvenimą bute išbandžiau Italijoje, kur taip gyvenome su pussesere, tiesa, ten nuomavomės tik kambarį, o virtuvė ir vonia buvo bendros su kitais buto gyventojais. Pirmą kartą su šeima kelioninį butą išbandėme viešėdami Berlyne pirmą kartą, vėliau gyvenome labai jaukiame bute Italijoje, Bergamo. Visas anksčiau paminėtas vietas rasdavau booking.com pagalba. Nei karto nenusivyliau.

Airbnb Berlyne

Pastarąjai kelionei į Berlyną nusprendžiau išbandyti visiškai kitą gyvenamosios vietos paieškų platformą Airbnb.com Apie per šią platformą nuomojamą butą Vilniuje, jau esame rašę TenKurNamai. Prisipažinsiu, anksčiau mane gasdindavo tai, kad gyvensiu ne nuomai skirtuose, o žmonių namuose. Pasirodo, visai be reikalo.

Kur gyventi Berlyne pradėjau ieškoti iškart, kai nupirkau skrydžio bilietus. Airbnb.com yra įvairiausių variantų, galima rinktis pagal tenkinančią kainą, vietą mieste ar kitus parametrus. Man reikėjo patogaus buto mūsų visai šeimai. Turėjau konkrečius reikalavimus, pagal juos ir rinkausi kur gyventi. Mums reikėjo: plačios lovos, kad tilptume kartu su Marija ir atskirų lovų dideliems vaikams, virtuvės, kur galėtume pusryčiauti ir vakarieniauti. Pirmiausia buvau išsirinkusi įdomų variantą, lyg ir atitinkantį visus reikalavimus – butą, kuris įrengtas buvusios nedidelės parduotuvės patalpose. Nepasirinkome jo tik todėl, kad laipioti su Marija į miegamąjį, įrengtą antresolėje pasirodė rizikinga. Nors buto vaizdas tikrai puikus.

Atmetusi viliojantį, bet truputį netinkantį variantą, dar peržiūrėjusi daug butų, loftų ir kitų patalpų išsirinkau puikų butą, ramiame Friedenau rajone (nors apie rajonus daugiau sužinojau tik būdama Berlyne). Ištiesų, mane užbūrė nuotraukose pamatytas kampelis kūdikiui, Marija atostogaudama praleido labai daug laiko. Taigi, nesuklydau.

Mūsų bute buvo puiki virtuvė, plati lova (tik man truputį per kietas čiužinys), atskiros lovos vaikams. Viskas kaip ir norėjau. Daugiau buto nuotraukų gali rasti buto Berlyne Airbnb puslapyje. Deja, butas šiuo metu nenuomojamas ir nutoraukų pamatyti nepavyks. Gyvenome, džiaugėmės ir darėme selfius ant veidrodinio šaldytuvo :))

Kaip išsirinkti gyvenamąją vietą kelionei per Airbnb?

  • Žinok ko nori. Aiškiai suformuluok reikalavimus butui, viešbučiui, hosteliui.
  • Skaityk atsiliepimus. Ypač ten, kur nuomą yra iš žmonių žmonėms. Atsiliepimuose dažniausiai rasi daug teisybės. Todėl rinkdamasi gyvenamąją vietą kelionei išnagrinėk jau gyvenusių ten įspūdžius, nuomones. Dažniausiai, jei kas nepatiko žmonės drąsiai apie tai šneka.
  • Bendrauk su būsto savininku. Per Aibnb gali tiesiogiai susirašinėti su būsto savininku. Dažniausiai jie geranoriškai pataria kaip atvykti iki buto iš oro uosto. Mūsų buto šeimininkas išsiklausinėjo vaikų amžiaus.
  • Ieškok įdomių variantų, kitokių namų, nei turi Lietuvoje. Būtent kelionėse gali pabandyti gyvenimą lofte, senamiestyje, pusrūsyje, ar mano minėtoje buvusioje parduotuvėje.

Ir dar…

Mažos dovanėlės stiprina draugystę. Atvykę į svečius, radome nuostabaus skonio šokolado. Ir laišką, parašyta pusiau lietuviškai (smagus sutapimas, pasirodo, viena iš buto šeiminkių – lietuvė). Išvykdami palikome pavasarinių gėlių. Žinoma, taip elgtis nėra privaloma, bet man smagu palikti dėkingumo ženklą žmonėms, kurie man buvo malonūs.

Kokia Tavo kelionių patirtis? Kur renkiesi gyventi, jei keliauji su vaikais?

Maroko skoniai

Jau praėjo beveik mėnuo, kai grįžome iš savo trečiosios kelionės po Maroką. Galvojau, tikrai parvešime saulės kuprinėse pavasariui, bet galinėjimąsis su žiema vis dar intensyvus. Kas man visada pakelia nuotaiką? Skanūs pusryčiai, kava, šviežių sulčių stiklinė. Tikiuos, jau supranti, kad norėdama praskaidrinti dieną ir Tau, rašysiu apie maistą. Maroko maistą.

Maroko skoniai

Dėliodama visus savo prisiminimus, susijusius su skoniais ir kvapais Maroke, jaučiu, kaip vertinu tai, ką patyriau, supratau toje šalyje – gaminti kartu, ragauti ir dalintis maistu yra vertybė. Maistas – tai bendravimo forma. Per tuos tris kartus Maroke kartu su vietiniais gaminome nerealiausiose vietose – su piemenukais pilies griuvėsiuose, su pirkliais vidury turgaus ant jų kilimų troškinome tadžiną, asiliuku į kaimą jojome, kad vietinio draugo tetos mums pagamintų tradicinį kuskusą, paplūdimyje žvejo namelyje klausėmes radijo ir mirkėme duoną į alyvuogių aliejų, gėrėme arbatą, o kiek dar kartų buvome žmonių namuose. Dėkoju už kiekvieną pakvietimą prisijungti, nes taip aš pažinau Maroką, tie skoniai ir vaizdai įstrigo giliai ir visam.

Maroko skoniaiMaroko skoniai

Pusryčiai Maroke

Kur bebūčiau, pusryčiai man yra esminis dienos valgymas. O Maroke juos gali gauti pačius pačiausius. Labai rekomeduoju valgyti vietinėse kavinėse, ypač, jei jose gausu žmonių ir staliukai yra lauke, tai gausi dvigubą malonumą – ir rytinės saulės bei bundančio miesto ar kaimo vaizdų, bei gero maisto. Ir būtinai turėk laiko, nes pusryčiai šioje šalyje yra labai gausūs – štai vieni jų, kurie nutiko man. Už 30 dirhamų (t.y. beveik 3 eu) mėgavausi šviežiomis apelsinų sultimis (jokie marokietiški pusryčiai be jų nepraeina), kava su pienu (karštą gėrimą galima rinktis – kava ar arbata), pora blynelių, karšta marokietiška duona ir keturių rūšių pamirkymais  – sviestu, riešutų sviestu, džemu, alyvuogių arba arganų aliejumi, pabaigoje patiekiama natūralaus jogurto stiklinė. Šiuos pusryčius įveikinėjome beveik porą valandų. Neprailgo. Beje, katinai Maroke yra kiekvienoje kavinėje, tad nenustebk, jei valgant tau kas palei kojas pradės murkti, ar kaip mums, įšoks per vidurį krėslo ir kėsinsis į tavo pusryčius.

IMG_4599IMG_4266

Pietūs

Aš pasakoju tik apie ragautą maistą. Ir dabar noriu pristatyti savo favoritą marokietiškoje virtuvėje – tadžiną. Tai specialiame inde bene porą valandų troškinamas patiekalas: gali būti žuvies, vištienos, daržovių. Patiekiamas  tame pačiame inde, ką tik nukeltame nuo ugnies. Dedamas vidury stalo, žmonių akyse atidengiamas, prie jo patiekiama marokietiška duona (man tai skaniausia duona pasaulyje) ir valgoma rankomis, gnybiant duonos ir su ja kabinant patiekalo. Turistams visada atneša šakutes, bet rekomenduoju, nors kartą pamėginti valgyti tradiciniu būdu. Maisto skonis kelioliką kartų gardesnis tampa. Pamenu, po pirmos kelionės grįžus į Lietuvą buvo labai sunku įprasti vėl valgyti su įrankiais. Tadžinų įvairovė nenupasakojama, o šiemet ragavau patį geriausią, kurio receptu pasidalinsiu šio įrašo pabaigoje. Vištienos tadžinas su džiovintais vaisiais, svogūnais, medumi ir čili.
tajin

Iš tradicinių patiekalų pamėgome ir kuskusą. Penktadienis marokiečiams yra šio patiekalo ir šeimos susibūrimo, maldos diena. Patiekalas įdomus, nes gaminamas taip pat specialiame inde garuose. Pagrindas yra nesmulkintos manų kruopos, o jos gardinamos būtinai septynių daržovių pagardu. Šis patiekalas priviliodavo netgi mūsų vaikus, čia jau jie gaudavo šaukštus.

mirleft

Jei valgai žuvį, tai Marokas yra ta šalis, kurioje jos gali gauti šviežiausios ir geriausiai paruoštos. Essaouiroje yra uostas, kuriame sukasi ne tik turistų minios, bet ir būriai žuvėdrų bei kačių. Ten pasivaikščiojęs, esi kviečiamas ragauti žuvies, pats renkiesi, kokios norėsi, tavo akyse ją pasveria ir nešasi į virtuvę gaminti, o tu jau sėdies prie staliuko ir mėgaujies vandenyno vaizdais, keliaujančių muzikantų melodijomis.

trecias

Desertai

Šioje šalyje gali ne tik iki soties prisilepinti saulės spinduliuose, valgyti skaniausius patiekalus, tave čia būtinai pagaus noras  ragauti desertus. Jau vien vitrinos kokio įspūdingumo, kokio gražumo ir estetiškumo tie pyragai, pyragaičiai, kimšti vaisiai ar ledai. Nebūtina eiti į kepyklėlę, kad gautum šito gėrio. Egzistuoja Maroke tokie pardavėjai, kurie su saldumynų  vagonėliais visada vakarop išslenka į aikštes ir gundo tave skoniais ir vaizdais : ) Tik nuo valios priklauso, kaip baigsis tavo vakaras.

12716132_10208712696552460_7800388213888806682_oledai

Mano šeimai pačiu pagrindiniu desertu Maroke tapo vaisiai: bananai, obuoliai, kriaušės, braškės, avokadai, apelsinai. Visada švieži, prinokę. Į kiekvieną pasivaikščiojimą kuprinėn dėdavomės šio gėrio bei vandens. Sekmadieniais Essaouiroje už medinos vykdavo didžiausias turgus, į kurį vyras ėjo tiek sekmadienių, kiek gyvenome tame mieste. Paskutinį sykį daržovės ir vaisiai buvo sunkūs, tad grįžti teko su arklių karieta ; )

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tikiuos, mano pajusti skoniai paskatins ir Tave kada nors nuvykti į Maroką. O  jei jau buvai, pasidalink skaniausiais atsiminimais.

O štai pabaigai  žadėtas saldžiosios vištienos receptas,kuriuo pasidalino mūsų mėgstamiausio restoranėlio Essaouiroje šefas Yassine. Tik iškart paminėsiu, jog čia gramų ir tikslumų nėra, jie gamina jausdami, džiovintus vaisius ima saujomis, prieskonius ir medų šaukteliais, tad nebijok ir Tu improvizuoti:

Reikės. Vištienos, džiovintų vaisių po saujelę: figų, abrikosų, razinų ir dž.slyvų, mėlynųjų svogūnų, prieskonių mišinio (man jį padarė šefas): juodieji pipirai, kardamonas, imbieras, cinamonas, ciberžolė, malta kalendra, alyvuogių aliejaus, druskos, medaus.

Eiga: nuplautus džiovintus vaisius, supjaustytus svogūnus ir vištieną sumaišome su prieskoniais ir druska, užpilame nemažu kiekiu alyvuogių aliejaus ir paliekame pusvalandžiui šaldytuve. Tada imame trokšintuvą, visą turinį beriame į jį ir troškiname 30 – 45 min. pabaigoje dedame medų, išmaišome ir išjungiame. Skanaus.

Jokiu būdu į šį trokšinį nepilkite vandens, viskas turi išsitroškinti savo sultyse ir aliejuje.

Daugiau apie Maroką:

Interjero stilių ABC. Marokietiškas interjero stilius

Pasidaryk Pati. Namų kvapai marokietišku stiliumi

Keturios savaitės su vaikais saulės nubučiuotame Maroke

Susipažink: Svečių namų Maroke įkūrėja Agnė