Kambarinių augalų kenkėjai. Kaip su jais kovoti ir nugalėti?

Laimingas tas, kuris augindamas kambarinius augalus nesusiduria su jų ligomis ar kenkėjais. Deja, aš tikrai nesu ta laimingoji, nors tiesą pasakius dažniausiai žinau į kokią situaciją pateksiu, nes kenkėjais apipultus augalus parsinešu iš nukainuoto skyriaus (žinokite, kad jei augalas iš pažiūros atrodo gražiai, bet jis nukainuotas, didelė tikimybė, kad turi kenkėjų, bet Jūs, dar jų nepastebėjote). Tad šį kartą pasikalbėkime apie kenkėjus. Augindama daug kambarinių augalų jau ne kartą buvau susidūrusi su kenkėjais, bet šį kartą jaučiuosi panikoje, nes naujuose namuose, kuriuose pirmiausia augalams labai patiko, dabar atrodo, kad yra per šilta ir per sausa, ko pasekoje mano gėles atakuoja kenkėjai, su kuriais man labai sunku susitvarkyti, tad taip, gėlės miršta ne tik pas Jus, bet būdų su tuo kovoti, tikrai yra :)

Voratinklinės erkutės

Būtent šis kenkėjas yra labai pavojingas kambariniams augalams augantiems šiltuose ir sausuose namuose. Šis kenkėjas dažnai plika akimi sunkiai įžiūrimas, nes yra vos 0,5 mm ilgio. Dažniausiai aptinkama apatinėje lapų pusėje, tačiau išplitus galima pamatyti ir viršutinėje. Erkutė ir jos lervos čiulpia augalo sultis, ko pasekoje augalo lapai pabąla, tada pagelsta ir ima kristi. Nuotraukose matote kavamedį ir Kalatėją `Crocata`, užpultas būtent voratinklinės erkutės.

Ką daryti?

Šiuo kenkėju užpultus augalus kasdien purškite šaltu vandeniu ir gerai vėdinkite patalpas. Jei šis būdas nepadeda, ar pastebėta jau vėlai, siūlau gėles purkšti 0,1-0,3% anabazino arba nikotino sulfatu, žibalo emulsija ir 0,2% chlorofosu, pridėjus 0,3% sulfono esterio. Kadangi kenkėjai slepiasi apatinėje lapų pusėje, pasistenkite, kad ir purškiamo preparato daugiau patektų ten. Visus preparatus galite rasti parduotuvėse, prekiaujančiose augalais ir jų priežiūros priemonėmis, pvz. Žaliasis centras.

Tripsai

Tai pailgi, gelsvi arba rudi, apie 1 mm ilgio, 2 poras skiautėtų sparnų turintys vabzdžiai. Šie kenkėjai augalus žaloja labai panašiai kaip ir voratinklinė erkutė, čiulpdami augalo sultis. Ant pažeistų augalų lapų matyti balti taškeliai. Ant jau apniktų augalo lapų juodi, lipnūs šių kenkėjų išmatų lašeliai.

Ką daryti? 

Prieš šiuos kenkėjus galima kovoti tokiomis pačiomis priemonėmis kaip ir prieš voratinklines erkutes.

Miltuotieji skydamariai

Šiuos kenkėjus dažnai matau ant prekybos centruose esančių augalų, jie 3 – 5 mm dydžio, jų kūneliai padengti vaškingomis apnašomis, aptinkami ant visų augalo dalių, bet ypač mėgsta įsikurti lapų žiotyse, kur juos pradžiai sunku pastebėti. Šiuo kenkėju užpultos gėlės atrodo lyg jas kas būtų apipurškęs vata. Nuotraukoje mano Maranta kovojanti būtent su šiais kenkėjais.

Ką daryti? 

Pirmiausia, jeigu kenkėjų nėra daug, galima juos bandyti nurankioti pincetu ar krapštuku, jei kenkėjų aptinkame gausiau, naikinti šiuos kenkėjus siūloma purškiant žibalo emulsija, o užsienio literatūra pataria, kad šių kenkėjų užpultus sukulentus galima nupurkšt 70% izopropilo butanu, alkoholio grupės atstovu.

Amarai

Tai žalios, juodos arba gelsvai rudos spalvos, 2 – 5 mm kenkėjai. Labai greitai dauginasi, maitinasi jaunų augalo ūglių, pumpurų ir lapų sultimis. Šio kenkėjo pažeisti augalo ūgliai ir lapai šviesėja, deformuojasi.

Ką daryti? 

Galima pasidaryti česnako antpilo (kvapas nebus maloniausias, bet pakankamai veiksminga). Antpilui reikės 50g susmulkinto česnako, jį užpilti litru vandens ir laikyti 2 paras geriausiai tamsioje vietoje, tada purkšti apniktus augalus. Dar vienas būdas, sumaišyti vandenį su ištirpintu ūkiniu muilu ir taip pat purkšti augalus.

Dažniausiai kenkėjams užpuolus mūsų augalus reiktų apsišarvuoti kantrybe, nes kartais net jei atrodo, kad kova laimėta, po poros mėnesių gali reikti vėl traukti ginklus. Prevenciškai patariu vazonėlių padėkliukus, palanges ir kitus baldus ant kurių stovi Jūsų kambarinės gėlės nuvalyti žaliojo muilo tirpalu. Na, o šiuo, tikrai karštu ir ne visai būdingu mūsų vasarai oru, patariu drėkinti patalpų orą, nepamiršti lieti ir mylėti savo augalų!

Paskelbta$ sPažymėta$ s