Išvydus Tilandsijas dažnai kyla daug klausimų: Čia augalas? Jis gyvas? Kur jį sodinti? Kodėl jis ne žemėje? Jis dar ir žydi? Nes augalas be šaknų ir vazono, tai neretai skamba kaip utopija, o dažnai ir svajonė augalų mylėtojams, kurie nelabai turi vietos ar kitų tinkamų sąlygų auginti kambarines gėles. Jei jau sudominau, skaityk toliau ir sužinok kaip auginti ir prižiūrėti Tilandsijas.
Sudėtinga apibendrinti šių augalų išvaizdą, nes yra aptinkama daugiau nei 500 šio augalo rūšių. Šiuo metu sparčiai joms populiarėjant yra vedamos vis naujos, dažnai didesnės nei natūraliai aptinkamos, Tilandsijos rūšys ar porūšiai. Šių augalų išvaizdos amplitudė yra labai plati, kardinaliai skirtis gali ne tik formos, dydis, bet ir spalvos.
Vienos Tilandsijos turi lygią lapelių tekstūrą, sodrią spalvą, kitos turi mažyčius baltus kristalėlius ant lapelių, kurios vadinamos trichomomis. Jos iš oro absorbuoja vandenį ir kitas reikalingas augalui medžiagas bei padeda šiems augalams susikurti nematomą pavėsį nuo kaitrios saulės. Tilandsijoms gyvuoti nereikalingas joks substratas, bet šaknis jos turi. Tilandsijos nenaudoja savo šaknų maisto medžiagų pasisavinimui, jos jas naudoja tik kaip prisitvirtinimo įrankį gyvenimui ant medžių ar uolų, todėl auginant jas namuose jos atliks tik vizualinę funkciją. Tiesa, jas galima naudoti tvirtinant Tilandsijas prie vienokios ar kitokios konstrukcijos, šaknys yra pakankamai tvirtos ir gali pasitarnauti šiam tikslui.
Ir žinoma vyšnia ant torto – šių augalų žiedai. Šie augalai gali dramatiškai pakeisti savo spalvą ruošdamiesi žydėti, pavyzdžiui Tillandsia ionatha, iš žalios gali tapti ryškiai rožinė ir išleisti egzotišką violetinės spalvos žiedą.
Mano pačios pažintis su šiais ateiviškais augalais prasidėjo maždaug prieš 2 – 3 metus. Tuomet, kai pirmą kart užsisakiau Tilandsijas į gėlių studiją, buvau lyg saldainį gavus, nes iki tol ilgą laiką žavėjaus jomis ir varvinau seilę tik stebėdama jas ir jų pritaikymą pinterest nuotraukose. Jau tada žinojau, kad kai susitiksim meilė nebus trumpalaikė, ji tęsiasi iki pat šios dienos.
Tilandsijų auginimo ir priežiūros taisyklės
Kokių sąlygų reikia, kad Tilandsijos pas Jus gyventų ilgai ir laimingai, džiugintų žiedais ir Tilandsijų pagausėjimu:
- Pirma ir svarbiausia – šviesa tūrėtų būti išsklaidyta. Tai reiškia, kad jei kambaryje saulėta, apgyvendinkite jas toliau nuo lango kur tiesioginiai saulės spinduliai jų nepasieks. Jei į Jūsų kambarį saulė patenka tik rytais (taip būna jeigu langai atsisukę į rytus), augalus galite apgyvendinti ir ant palangės, svarbiausia, kad saulė netaptų per kaitri ir augalo neapdegintų.
- Laistymas taipogi labai svarbus šiems augalams. Šiltuoju metų laiku rekomenduoju kartą per savaitę pamerkti jas į vandenį. Paimant didesnį indą, pripildant jį vandens ir leidžiant Tilandsijoms jame plūduriuoti 1-2 valandas. Esant sausam patalpų orui patarčiau dar ir apipurkšti kas kelias dienas minkštu vandeniu.
- Sekančiame žingsnyje BŪTINA leisti joms gerai išdžiūti, sakau iš patirties, nes kitu atveju labai lengva jas supūdyti. Jei Tilandsija pradės pūti, to galite net nepastebėti, nes dažniausiai viskas vyksta nuo šerdies į išorę. Tad ištrauktas Tilandsijas paliekame ant popierinio ar paprasto rankšluosčio bent 4 valandas džiūti. Mano patarimas – turint galimybę džiovinti jas apvertus, nes tarp lapelių likęs vanduo gali lengvai paskatinti augalo pūvimą.
- Didžiąją dalį Tilandsijoms reikalingų elementų jos pasisavina iš oro (juk vis dėl to tai oro augalai), tad būtina užtikriti gerą oro cirkuliaciją. Tai reiškia, kad uždari terariumo tipo indai šiems augalam nėra tinkami. Gerą oro cirkuliaciją užtikrinsite tiesiog reguliariai vėdindami patalpas.
- Saugokite Tilandsijas nuo šalčio, šis aplinkos faktorius visiškai nebūdingas jų natūralioms augimo sąlygoms.
Pabaigai norėčiau padrąsinti visas kambarinių gėlių mylėtojas, kurios galbūt kažkada svarstė apie šį augalą, bet nedrįso jo auginti. Tai tikrai lengvai prižiūrimas ir daug namų dekoravimo galimybių suteikiantis augalas, o pavasaris puikus metas pabandyti kažką naujo.
Aš esu Inga Pikiotaitė arba žmogus, kuris slepiasi už tinklaraščio Mėnulio Mūza pavadinimo. Esu iš tų žmonių, kurie dar vaikystėje žinojo kuo bus užaugę arba tiksliau gal būtų sakyti, kad žinojau kokia bus mano aplinka. Žalia ir gyva.
Kaip kartą jau sakiau augalai yra mano ir stiprybė ir silpnybė viename. Be jų negaliu, palangės lūžta, o gėlių nemažėja ir dar nuosekliai didėja ne tik jų kiekis, bet ir apimtis.
Patirties su augalais įgavau ne tik studijų metu, bet ir vėliau vykdytoje veikloje su gėlėmis. Tiesa ankščiau daugiau laiko skyriau skintoms gėlėms, švenčių dekoravimui, bet laikas parodė, kad skintų gėlių laikinumas užleido vietą stabilumui ir ilgaamžiškumui. Kelionėje po augalų karalystę šiuo metu jaučiu aistringą meilę kambariniams augalams, o ypač savo mūzoms Tilandsijoms, su kuriomis labai tikiuosi Jus dar supažindinti.
Viliuosi, kad mano įrašai bus ne tik Jums naudingas, bet taps ir gražios draugystės ir įdomių pokalbių įvairiomis temomis pradžia.
Ingą galima rasti Facebook ir Instagram socialiniuose tinkluose, taip pat jos tinklaraštyje Mėnulio mūza