Viskas, ką reikia žinoti apie tujų priežiūrą

Tuja yra spygliuočių augalas, itin mėgstamas pasirinkimas gyvatvorėms. Tujos išlieka tankios, be to, gali tapti puikia buveine paukščiams. Yra daug tujų veislių, tačiau net ir esant tokiai įvairovei, tujų priežiūros principai visoms rūšims yra daugmaž vienodi. Tad kaip reikėtų rūpintis šiais augalais?

Tujų genėjimo metas

Tinkamiausias laikas genėti tujas yra pavasarį arba vasaros pradžioje, kai pasirodo nauji ūgliai, tačiau sanitarinį genėjimą galima atlikti bet kuriuo metų laiku. Svarbiausia prieš genint atsižvelgti į rūšies ar net veislės augimo ypatumus – tikslus genėjimo laikas priklauso nuo to, kaip stipriai reikia genėti.

Norėdami išlaikyti dekoratyvią išvaizdą, pavasarį išpjaukite nereikalingas atžalas, o vasaros viduryje užsiimkite tujos formos koregavimu. Jei kyla klausimas, ką daryti su nugenėtomis šakomis, atsakymą rasite Toolsta.lt.

Jei norite tik patrumpinti gyvatvorę, palaukite iki vėlyvo pavasario arba vasaros pradžios, kai baigsis žydėjimas. Stenkitės tai atlikti iki vasaros vidurio, kad tujos spėtų atsigauti iki rudens šalnų.

Norint sukontroliuoti augimą, pakaks stipraus apgenėjimo rugpjūčio mėnesio gale. Šiuo metų laiku sultys jau būna nuvarvėjusios žemyn, todėl tujų augimas šiek tiek sulėtėja. Tuo tarpu genint pavasarį išsiskiria daug sulčių ir tujų augimas pagreitėja. Tai yra puikus laikas, jei norite iš tujų kuo greičiau suformuoti gyvatvorę ir paslėpti kiemą nuo smalsių kaimynų akių.

Kiek reikia pakirpti viršūnes?

Kiek centimetrų reikia patrumpinti viršūnes, priklauso nuo tujų amžiaus, dydžio ir poveikio, kurį norite pasiekti.

  • Jaunos ir mažos tujos. Jei pasodinote mažų, jaunų tujų, gali atrodyti, kad jų viršūnių patrumpinimas sumažins tvoros įspūdį. Tačiau tiesa yra kitokia – viršūnėlių trumpinimas tik paskatins tujų augimą. Taip jos daug greičiau pradės atlikti savo, kaip gyvatvorės, funkciją. Pjaukite mažiausiai 10 cm, o jei to daryti nedrįstate, patrumpinkite viršūnę bent 5 cm.
  • Didelės ir aukštos tujos. Netgi jeigu nusipirkote ganėtinai aukštas tujas, jų viršūnės gali būti nevienodos, tad, jei norite tvarkingos gyvatvorės, jas palyginkite. Galite pakirpti maždaug 30-50 cm, o jei reikia, ir daugiau, kad visos viršūnės būtų lygios.
  • Senos tujos. Formuodami senesnes tujas galite dar labiau sutrumpinti viršūnę – drąsiai kirpkite visą metrą. Pjūklu sutrumpinkite kamieną iki pageidaujamo aukščio, o tuomet žirklėmis padailinkite šonus. Vėlgi, nugenėtomis šakomis padės pasirūpinti ši prekė.

Columna ar Smaragd tujos?

Vakarinių koloninių tujų (Columna) formavimui reikia skirti šiek tiek daugiau dėmesio. Pasodinus tujas ir nustačius, kokio aukščio gyvatvorė turi būti, rekomenduojama patrumpinti galūnes ir šonines šakas. Genėjimas paskatins tujų augimą.

Vakarų smaragdinė tuja (Smaragd) puikiai tinka genėti. Jos pačios yra labai tankios, todėl augalas stiebiasi į viršų ir dažniausiai pakanka pakirpti tik galūnes. Norint tankesnės gyvatvorės, galima patrumpinti ir šonus, tačiau tai nėra būtina.

Tujų sodinimas

Tujos yra spygliuočiai, kurie paprastai sodinami kaip gyvatvorės dalis. Ši procedūra dažniausiai atliekama rudens pradžioje, tačiau, jei neužšąla, jas galima sodinti ir iki kovo ar balandžio mėnesio. Įsigytas vazonuose tujas galima sodinti į žemę beveik visus metus, išskyrus šalčių sezoną.

Sodinant tujas svarbu turėti omenyje, kad:

  • Tujos mėgsta pilną saulę arba dalinį pavėsį.
  • Tujos gerai susidoroja su bet kokio tipo dirvožemiu.
  • Pasodinę tują, jos papėdę galite mulčiuoti, kad iš apačios jo neišstumtų piktžolės, taip pat kad apsaugotumėte šaknis nuo šalčio.

Dirvožemis, laistymas ir trąšos

Dirvožemis, laistymas ir trąšos yra 3 pagrindiniai aspektai, kurie užtikrina tujų gerovę.

  • Dirvožemis. Tuja auga daugelyje dirvožemio tipų, tačiau geriausiai jai tinka derlinga ir drėgmę sulaikanti dirva.
  • Laistymas. Laistykite tujas giliai. Dirva aplink ją turi būti nuolat drėgna ir padengta organinių medžiagų mulčiu.
  • Trąšos. Kad greitai augtų, tujas reikia reguliariai tręšti. Augimo sezono pradžioje patręškite subalansuotomis skystomis trąšomis, kad paskatintumėte augimą.

Patarimai, kaip prižiūrėti tujas

Tujas lengva prižiūrėti – jos yra vienas iš mažiausiai rūpesčių keliančių augalų. Tačiau dėl atšiaurių žiemos arba ankstyvo pavasario orų tujos gali išdžiūti, o žievė nusilupti. Todėl žiemos metu turite stengtis apsaugoti tujas nuo netikėtų temperatūros pokyčių ir žvarbių vėjų, jas apdengdami.

Žievė gali atsilupti ir dėl nepakankamo tręšimo, ypač azoto trąšomis vėlyvą rudenį, nes per vėlai tręštos tujų šakelės nebeturi laiko sumedėti. Taip jos tampa labiau pažeidžiamos šalčio ir kitų aplinkos veiksnių.

Jei vieta, kurioje pasodintos tujos, nuolat užliejama vandeniu ir dirva yra sunki, šaknys taip pat gali pradėti pūti, o pats augalas – žūti. Tokiu atveju tujas reikia atsargiai iškasti, išrauti pūvančias šaknis, paliekant tik sveikas, trumpam pamirkyti fungicidų tirpale ir persodinti į tinkamesnę vietą.

Paskelbta$ sPažymėta$ s