Kaip palikti kambarinius augalus namuose, išvykstant atostogų?

Atostogų planavimas ir pasiruošimas joms – vienas malonumas. Tačiau augalų mylėtojai pripažįsta, kad vykti atostogauti jiems kartais nėra taip paprasta. Namuose žaliuojančios džiunglės pačios savimi nepasirūpins, o jei ant palangių auga ne keli, o kelios dešimtys augalų – galvos skausmo gerokai daugiau. Bet ar tikrai kambariniai augalai neišleidžia savo šeimininkų atostogų?

Iš patirties galiu pasakyti, jei atostogos suplanuotos rudenį ar žiemą, augalus palikti vienus namuose – ramiau. Augalų ramybės laikotarpiu juos reikia mažiau lieti, nustoti tręšti, o šviesos trūkumą galima išspręsti sustatant vazonus arti langų. Svarbu, kad šildymas atostogų laikotarpiui kambariuose būtų sumažintas, o augalai nepalikti prie pat radiatorių.

Bet štai pavasario ir vasaros metu suplanuotos atostogos iššūkių kelia daugiau. Nuo kovo iki rugsėjo yra aktyvusis augalų augimo etapas, tad jiems dėmesio reikia daugiau – dažniau lieti, tręšti, formuoti (nes auga greičiau), saugoti nuo kaitrių saulės spindulių.

Vis tik yra kelios gudrybės, kurios leis drąsiau užrakinti duris už jų paliekant savo augalus ir ramiau mėgautis atostogomis.

kambarinės gėlės atostogos

Kambarinių augalų priežiūros taktika priklauso nuo atostogų trukmės

Visais atvejais geriausias „bilietas“ į ramias atostogas yra draugai ar šeimos nariai, kurie sutinka kartą ar kelis užsukti į namus palieti augalų, išvėdinti kambarių, pranešti apie vieno ar kito lapuočio būklę. 

Žinoma, jei jūsų vasaros atostogos truks iki savaitės, galima išsiversti be papildomos priežiūros. Tačiau jei atostogausite ilgiau, be kitų pagalbos greičiausiai išsisukti nepavyks – kitaip augalams pritrūks vandens, o prikaitę kambariai jiems sukels papildomą stresą. Nebent auginate išskirtinai tik kaktusus ar sukulentus. 

Jei jau sutarėte, kad augalus jums išvykus paglobos draugai ar šeimos nariai, padėkite jiems susigaudyti, kiek dažnai kurį augalą reikia lieti. Tam puikiausiai tinka lipnių lapelių sistema: viena spalva gali reikšti, jog augalą užteks palieti vieną kartą per visą laikotarpį, o kitos – du ar net daugiau. Patikėkite, ir jums, ir į pagalbą atėjusiems bus ramiau.

kambarinių augalų priežiūra per atostogas

Augalų priežiūros gudrybės trumpų atostogų metu

Ko dar imtis, kad atostogų metu augalai jūsų nepasigestų?

Šviesa ir karštis. Jei vasarą į jūsų kambarius patenka daug ir intensyvios saulės šviesos, patraukite augalus nuo langų toliau. Taip išvengsite lapų nedegimų ir per greito vandens išgarinimo iš substrato. Dar vienas sprendimas – tiesiog užtraukti dienines užuolaidas. Nors augalai dėl to gaus mažiau saulės šviesos, tačiau išvengsite jau anksčiau minėtų rizikų. 

Oro cirkuliacija. Savaime suprantama, kad namų saugumas yra prioritetas, bet jei jūsų langai kokybiški ir gyvenate aukštai, palikite bent vieną langą, pravertą mikro ventiliacijai – oro cirkuliacija augalams taip pat svarbi.

Vanduo. Jei vykstate ne itin ilgų atostogų, suplanuokite laistymo laiką taip, kad paskutinis liejimas sutaptų su išvykimo diena ar jos išvakarėmis. Lai augalų žemės iki šio liejimo gerokai pradžiūna, tada paliekite augalus gausiau – taip, kad vanduo pasiskirstytų tolygiai, o jo perteklius išbėgtų per drenažo skylutę. Tik nepalikite vandens likučių vazono dugne ar lėkštelėje. Geriau jau grįžus namuose rasti ištroškusį, negu sumirkusį augalą.

kambariniai augalai atostogos

Augalų priežiūros gudrybės ilgų atostogų metu

Jei jūsų kelionė ilgesnė nei savaitė ir neturite kam patikėti augalų, galima pasinaudoti kitomis gudrybėmis. Tik svarbu gerai žinoti, kurie augalai reikalauja daugiau vandens, o kurie ištvers kelias lengvos sausros dienas. Taigi, drėgmę mėgstantiems augalams galima panaudoti vadinamus laistymo burbulus, kuriuos pripildžius vandeniu reikia tinkamu kampu įsmeigti į žemę. Iš burbulo palaipsniui tekės nedidelis kiekis vandens ir drėkins  substratą. Taip pat Youtube galima rasti vaizdo patarimų, kaip susikonstruoti laistymo mechanizmą, augalus sustačius šalia vandeniu pripildytos kriauklės ar kito didesnio indo. 

Drėgmė. Išvykus iš namų drėgmė gali padėti augalams išsilaikyti geriau net rečiau juos liejant.  Pirmiausia, galima pačius augalus sustatyti arčiau vienas kito. Didesnė lapų tankmė sukurs daugiau drėgmės aplinkui: tik įsitikinkite, kad nė vienas augalas neserga ar neturi kenkėjų. Kita būdas – padėklai su drėgnu keramzitu (pūsto molio granulės) ir šiek tiek vandens. Sustačius ant jų vazonus keramzitas pamažu garins vandenį, o augalai šią drėgmę pasisavins per lapus.  

O štai retų augalų kolekcijas auginantys ar daug augalų turintys entuziastai neretai atostogoms vidury kambario pastato nedidelius, lengvai surenkamus šiltnamius. Juose sustačius augalus drėkintuvo pagalba smarkiai pakeliamas drėgmės lygis, o užsegus šiltnamį ji išsilaiko jame ne vieną dieną. Tai – kiek daugiau pastangų ir investicijų reikalaujantis, bet veiksmingas sprendimas.

Taigi augalų entuziastai tikrai vyksta atostogų – jų neatsisakykite ir jūs. Skirkite šiek tiek papildomo laiko ir apgalvokite, kaip galite šį išsiskyrimą palengvinti ir sau, ir augalams. O jei sugrįžę rasite vieną kitą nugeltusį lapą ar labiau ištroškusį augalą, nenusiminkite, taip nutinka net ir geriausiems augalų augintojams. Gerų atostogų!


Miglė Strempickė – pagal profesiją komunikatorė, istorijų ir dialogų kūrėja, o iš prigimties –  jaukumo, naujų patirčių ieškotoja, keliautoja bei didelė gamtos ir augalų mylėtoja. Jos namų džiunglėse žaliuoja daugiau kaip 70 augalų – ir dažnai sutinkami, ir dar retai Lietuvoje randami. Miglės gyvenimą su augalais galima stebėti Instagram paskyroje @miss_migla.

Paskelbta$ sPažymėta$ s