Tinklaraštis paprastai. O kam iš vis tinklaraščio reikia?

Kai nusprendžiau pasakoti apie tinklaraščio rašymą ir surengiau pirmą seminarą apie tai praėjo jau beveik keturi mėnesiai. Prisipažinsiu, pradžioje į tai žiūrėjau kaip į eksperimentą. Labai norėjau rašyti apie tinklaraščius ir parašiau. Labai norėjau surengti seminarą ir surengiau. Ir natūraliai kilo klausimas Kas toliau?

O toliau ir vėl apie tą patį. Per šiuos mėnesius, kai nerašiau apie tinklaraščius daug apie juos kalbėjau, diskutavau ir atradau daug dalykų, naujų man pačiai. Šiandien noriu su Tavimi pasidalinti savo mintimis.

Vis norisi rašyti, kad tinklaraščiai yra labai nauja industrija, o tinklaraštininkas, arba blogeris yra labai jauna profesija. Tinklaraščiai pasaulyje egzistuoja jau (dar tik) 20 metų, o Lietuvoje skaičiuoja penkioliktus. Tiesa, dėl sąlyginio savo naujumo taisyklės ir būdai kaip rašyti geriau kinta, o aiškiai apibrėžtų reikalavimų koks turi būti tinklaraštis nėra. Lygiai taip pat nėra temos, kuria negalėtum rašyti tinklaraščio. Ir taip, bet kas gali net ir šiandien pradėti tinklaraštį.

Ir tai vyksta. Neradau informacijos kiek naujų puslapių ir tinklaraščių kasdien sukuriama Lietuvoje, bet pasaulyje kiekvieną minutę sukuriama 571 nauja interneto svetainė.  O tai yra 3 milijonai tinklaraščių per mėnesį arba daugiau nei 300 milijonų įvairių interneto svetainių per metus (1šaltinis, 2šaltinis). Skaitytojui svarbu tokioje gausybėje nepasiklysti. Bet kiekvienam rašančiam svarbesnis klausimas – kaip tokioje gausybėje išsiskirti?

20150210_100840

Nuo pat tinklaraščių atsiradimo pradžios, tinklaraštis yra asmeninės nuomonės išsakymo vieta. Ir jei pradžioje buvo svarbu ką galvoju , autorius, dabar labai svarbu ką aš duodu TAU. Kokia Tau nauda ateiti į mano tinklaraštį ir skirti man laiko?

Būtent apie naudą arba vertę skaitytojui daug kalbu visiems, kas klausia ar verta pradėti rašyti tinklaraštį. Pats pirmas klausimas, po to kai atsiranda noras pradėti rašyti tinklaraštį, turėtų būti: O kam man to reikia? Nes jei tinklaraščio tikslas pasipasakoti apie kasdienybę – toks tinklaraštis įdomus tik tiems, kurie Tave pažįsta. Ir jei Tau tik tiek užtenka tai yra gerai ir gali toliau neskaityti.

Jei į klausimą atsakei galvodama apie tas žinias ir įgūdžius, kuriuos turi ir kuriais nori pasidalinti su kitais – pirmyn! Jei Tavo tikslas – tinklaraštis, kuris pristato Tave, kurio pagalba Tu atrandi naujas galimybes ir įdomius žmones, Tu turi pasistengti labiau. Tam, kad išsiskirtum iš milijonų turi rasti tai, kas daro Tave unikalia, kas išskiria Tave ir sukelia norą Tavo nuomone ir darbais dalintis. Turi rasti tai, kas yra įdomu Tau ir vertinga kitiems.

Tai ar vis dar nori rašyti tinklaraštį?

Jei taip, mažiausiai ką turi daryti – stengtis būti originali. Ne aš nekalbu apie plagijavimą, svetimų nuotraukų ir tekstų naudojimą kaip savo. Tai visada yra blogai ir tai yra atskira, plati tema, apie kurią parašysiu ateityje. Kalbu apie tai,  kad beveik viskas apie ką sugalvosi parašyti jau yra parašyta. Todėl originalus yra tik Tavo požiūris, bet ne dalykas apie kurį pasakoji. Todėl dalinkis:

Idėjomis

Dažnai susiduriu su nuomone, kad idėjas reikia slėpti, nes pavogs. Galvoju visiškai priešingai – idėjomis reikia dalintis. Niekada nežinai, kas nutiks kai papasakosi savo, atrodo, beprotišką idėją. Viena tokia idėja jau greitai išvys dienos šviesą VAI VAI Magazine pavidalu. Smagu prie to prisidėti.

Patarimais

Pasaulyje yra 16 milijonų tinklaraščių apie maistą. Ar stebina toks populiarumas? Ne. Receptas ir gaminimo eiga yra pats geriausias patarimas. Jei nori pradėti kulinarinį tinklaraštį, pagalvok, kaip Tavo tinklaraštis išsiskirs iš jau skaitomų tinklaraščių. Jei pasirinksi labai siaurą sritį, pavyzdžiui blynus, ar ilgai galėsi vien apie juos rašyti? Įdomus ir nišinis kulinarinis tinklaraštis Sezoninė Virtuvė. Maistas pagal metų laikus ne tik madinga tendencija visame pasaulyje, bet ir tema, kurios laikantis galima pildyti tinklaraštį vis naujais, aktualiais receptais.

Išgyvenimais

Tikros istorijos, kurios moko arba pasakoja, kitų patirtį žmonėms patinka. Mano anksčiau minėta kasdienybė į šią kategoriją nepatenka. Išgyvenimai ir gyvenimo patirtys turi būti kitokios, kad patrauktų kaip įdomi knyga ir skaitytojas tiesiog lauktų kas bus toliau. JurgaAdomo yra tinklaraštis apie moters patirtį. Laikui bėgant istorijos papasakotos tinklaraštyje virto tikromis knygomis.


 

Nėra vieno recepto kaip vieni tinklaraščiai ir jų autoriai tampa populiarūs, o kiti dingsta interneto platybėse niekada nepastebėti. Bet yra bendri dalykai, kuriuos taikydama gali tikėtis, kad Tavo tinklaraštis bus pastebėtas ir laikui bėgant Tave atras žmonės, tapsiantys ištikimais Tavo tinklaraščio skaitytojais.

Seminaras Tinklaraštis Paprastai tikrai įvyks kovo mėnesį. Jei nori dalyvauti ir sužinoti apie tinklaraščio rašymą daugiau – REGISTRUOKIS. Pranešiu visas naujienas tiesiai į Tavo pašto dėžutę.

 

 

 

Paskelbta$ sPažymėta$ s

$ s mintis

  1. Puikus įrašas! Visada įdomu paskaityti tavo mintis apie tinklaraščius :) ir sėkmės seminare! Gaila, jog kovo mėnesį nebūsiu Lt.

  2. O aš norėčiau paprieštarauti dėl tų kasdieninių išgyvenimų, kurie įdomūs tik pažįstamiems. Na nėra tai tiesa. Nors turiu vieną kitą teminį blogą, bet tas su išgyvenimais seniausias, ir taip, dabar jį skaito vien pažįstami, nes rašau ten itin retai. Ir dalis tų pažįstamų yra kiti blogeriai, kurie irgi kadaise rašė asmeninius blogus. Tačiau prieš 6-7 metus, kai įrašų buvo ne po vieną ir ne po du, nes ir FB dar nebuvo gi, tad viskas sėdo į blogą, publiką tikrai sudarė ne tėtis, mama ir kolega. Daugybė žmonių mėgsta tą vadinamą realybės šou. Nes blogo tokia kilmė – internetinis dienoraštis. Ar dienoraštyje rašome patarimus?
    Tačiau, žinoma, kad lengviau rašyti teminius, pati vieną rašau apie knygas, kitą šiaip apie naudingus dalykus. Kai yra tema, daug lengviau. Kaip darbe kai turi savo užduotis. Ir ateina žmonės, kuriems tai naudinga. Būtent! Naudinga, o ne smalsu, įdomu, intriguoja.
    Čia tik tokia trumpa mintis, kad kiekvienas blogas jei laikysis tų kitų patarimų, pvz., turės unikalų stilių, gali būti populiarus, skaitomas ir įdomus, nesvarbu, kad nenaudingas.

  3. Živile, ačiū! Kiekvieną įrašą apie tinklaraščius smagu rašyti, tik stengiuosi apgalvoti, kas būtų aktualu, įdomu ir naudinga. Tikiuosi, kad būsi tada, kai rengsiu dar kitą seminarą. O gal galėsim padaryti susitikimą ir padiskutuoti apie tinklaraščius?

  4. Salomėja, koks sutapimas – būtent tą tinklaraštį, kurį Tu rašai ir kuris yra be temos aš pastaruoju metu daug skaičiau :) reality show tikrai įtraukia :) Aš pati ilgai rašiau tinklaraštį apie viską ir žinau kaip yra gerai turėti vietą išlieti viską kas mintyse ir ant leižuvio galo. Bet tokį tinklaraštį rašyti ilgai ir turėti motyvacijos tai daryti yra labai sunku. Tinklaraščiai ir jų autoriai auga, kaip ir auga jų skaičius. Mano tikslas pakelti tinklaraščių turinio kokybę nuo pasakojimų apie kasdienybę iki specifinių dalykų, kuriuos būtų ne tik įdomu, bet ir verta skaityti. Dienoraščiai tegu būna, bet dažniausiai jų autoriai neieško info kaip jiems rašyti geriau ar rasti daugiau skaitytojų, nes jiems užtenka tiek kiek yra.

  5. Manau būtų labai įdomu. Dabar išvykstu pusmečiui į Italiją studijoms, tačiau grįžusi mielai :) Smagu matyti jog vis daugėja rašančių tinklaraščius :)

  6. Živile, o tinklaraštį ir iš Italijos rašysi? Labai įdomu bus paskaityti Italijos užrašus :) Planuosiu rudenį patyrusių tinklaraštininkių susitikimą, pasidalinsim idėjomis, kaip rašyti ir ką dar su tinklaraščiais galima veikti :) Sėkmės Italijoj labai baltai pavydžiu :)

Komentarai nepriimami.