Laimingas gyvenimas namuose, paprasti sprendimai jaukiems namams, maži namai – didelės svajonės

Ten Kur Pirmadienis (12) Ar įmanomas darbo ir šeimos balansas?

2017/02/20

Kiekvieną kartą, kai bandau sutalpinti į vieną dieną: vaikų priežiūrą, maisto gaminimą, tinklaraščio rašymą, fotografavimą, namų tvarkymą, laiką sau su kavos puodeliu, mankštą, dėmesį vyrui, (įrašyk savo) ir dar gerą miegą naktį, aš suprantu, kad tai neįmanoma. Tiesiog laiko paroje visiems dalykams, kuriuos noriu neveikti yra per mažai. Ir net jei jo užtektų, man sunku įsivaizduoti, kaip tas pats žmogus tą pačią dieną gali kokybiškai nuveikti tiek daug skirtingų veiklų. Todėl šiandien surašiau savo pastebėjimus ir atradimus, kitų žmonių pavyzdžius ir išvadą, kuri yra visiškai nuspėjama.

Šiame tekste kai rašau apie darbą, rašau apie tai kas yra pareiga ir ką mes kiekvienas privalome atlikti – tai darbas už kurį gauname atlygį, taip pat tai darbas, kurį turime atlikti namuose – tvarkytis, gaminti valgyti, net maisto pirkimą galime įvardinti kaip darbą. Rašydama apie šeimą rašau apie laiką, kurį mes galime skirti savo šeimos kokybiškam ir maloniam gyvenimui. Tai pramogos, laikas kartu, namų darbų ruošimas su vaikais, miegas, susitikimai su draugais, kelionės, laikas sau ir t.t. Kiekvienoje šeimoje šie dalykai skirtingi ir tai, kas vieniems yra darbas – kitiems gali būti laikas kartu, pavyzdžiui valgio ruošimas. Visi šie dalykai yra mūsų kasdienybėje ir kaip mes juos sudėliojame lemia kokia yra mūsų kiekviena diena.

Dirbk daugiau – miegok mažiau

Tyčia ar ne į mano akiratį vis patenka straipsniai apie darbo ir šeimos balansą. Apie darbo ir buities derinimą ir panašiai. Yra daugybė būtų ir gudrybių, kaip padaryti daugiau. Yra teorija, kuri siūlo dirbti daugiau – miegoti mažiau ir daugybė straipsnių apie tai, kaip treniruoti savo kūną, kad reikėtų mažiau miego.  Ką miego trūkumas daro smegenims ir kaip tai įtakoja moters ir šeimos gyvenimą šį mėnesį daug rašo Viktorija iš Daugiau nei Virtuvė. Prieš organizmo treniravimą mažiau miegoti pasisako ir labai daug specialistų.  Man, gero miego mėgėjai, miegoti mažiau vardan kažkokių dalykų yra nepriimtina. Tiesiog labai gerai žinau, kad neišsimiegojusi aš ne tik nepadarysiu to ką noriu padaryti, aš normaliai nebepadarysiu ir to ką reikia padaryti.

Be abejo, trumpai, kartais, kai labai labai reikia darbas yra vertas tų paaukotų miego valandų. Labai svarbu, kad tai netaptų įpročių ir neatneštų į gyvenimą neigiamų pasekmių.

Pramogų atsisakymas yra savanaudiška

Jaučiu, kad balanso tarp darbo ir šeimos, hobio ir karjeros, vakarėlių su draugais ir svarbių siekių pasirinkimas yra svarbus daugeliui. Štai šeštadienį, dalyvaudama kūrybinio rašymo dirbtuvėse, išgirdau mintį, kad atsisakyti laiko su draugais ar šeimos nariais, pramogų su jais yra savanaudiška. Siekdamas savo tikslo (kalba buvo apie rašytojo karjerą) apriboji laiką, kurį gali skirti kitiems žmonėms, taip juos nuskriausdamas ir į pirmą vietą iškeldamas tai kas svarbu tau. Ir vėl nėra balanso. Šioje situacijoje net gi atsiranda kaltė, kad dėl savo ambicijų ir tikslų apleidi tuos, kurie yra pripratę su tavimi smagiai leisti laiką.

Toks požiūris įstumia į situaciją su dviem pasirinkimais gyvenime – arba pramogauji ir būni visiems geras, arba sieki savo tikslo. Štai šioje vietoje ir iškyla dilema, kurią išspręsti galima tik pasitelkus argumentus. Ir mano mėgstamus prioritetus. Kas yra svarbu ilgalaikėje perspektyvoje – Tavo savirealizacija ir pasiekti tikslai, ar nenuvilti artimieji ir draugai. Ar pasirinkus kitus žmones vėliau nepradėsi jų kaltinti dėl neišsipildžiusių svajonių? Labai lengva įsijausti į aukos vaidmenį. Tai yra ir patogus pasiteisinimas kodėl nedirbi to, ką turėtum dirbti siekdama savo tikslų. Taip pat atsiranda ką apkaltinti (šeimą ir draugus), jei nepasieki savo tikslų.

Jei negaliu padaryti tobulai – nedarau visai

Šitą frazę užsirašiau po vieno pokalbio apie planus, projektus ir neįvykdytus dalykus. Atsisakyti perfekcionimo daugelis, straipsnių apie darbo ir šeimos balansą pataria dažniausiai. Norėdami daryti geriausiai, tobuliausiai atitikti tik jiems patiems žinomus standartus žmonės arba persidirba, arba, deja, nepadaro nieko. Stebėdama žmones suprantu, kad tobulumo siekimas yra charakterio dalykas. Ir tie, kurie žino, kaip turi atrodyti galutinis, tobulas variantas lengvai to pasiekia, neaukodami nei šeimos, nei laisvo laiko dėl tobulumo. Deja, tie, kurie siekia tobulumo dėl tobulumo, lieka, kaip sakoma, prie suskilusios geldos. Nes visą laiką skiria tobulumo siekimui, pamiršdami gyvenimą ir nežinodami kokio rezultato siekia.

Žinoma, aš nesiūlau daryti bet kaip, nes man ir pačiai artimas do the best you can (daryk geriausia ką gali) požiūris. Tačiau čia grįžtame prie šio straipsnio įžangos, kurioje rašiau, kad neįsivaizduoju žmogaus, kokybiškai darančio viską ir vienu metu.

Taigi, kaip rasti balansą tarp darbo ir šeimos?

To padaryti neįmanoma. O tiksliau, viskam savas laikas. Balansas nėra tai, ką reikėtų sutalpinti į vieną dieną. Tai greičiau ilgalaikis, net visą gyvenimą trunkantis dalykas. Šiame straipsnyje labai išsamiai tai aprašyta. Mano būdas – ieškoti to, kas duotuoju momentu yra svarbiausia. Ir atlikti tai, kas svarbiausia dabar. Jei šeimoje visiems viskas gerai, visi sveiki, galima daugiau laiko skirti darbams, projektams ir kitiems dalykams. Ir atvirkščiai – darbai ir projektai turi palaukti, jei šeimoje atsiranda reikalų.

Pamiršk absoliutų tobulumą. Tos dalykas Žemėje neegzistuoja. Šiuo metu gali daryti tik tai, ką geriausio gali padaryti dabar.

Vienas dalykas vienu metu. Tai mano receptas, kuris padeda išlaikyti sveiką protą, gerą nuotaiką ir visus aplink mane laimingus. Nesiplėšyti, susikoncentruoti ir daryti tai, ką geriausia galiu dabar.

Koks Tavo darbo ir šeimos balanso receptas? 

Sigita Petrunina

Apie laimingą gyvenimą namuose – paprastai. Mūsų maži namai, šeimos gyvenimas ir kasdienybės pastebėjimai 🖤

podcastas

podcastas

Naujienlaiškio prenumerata

Jaukių namų naujienos jūsų pašto dėžutėje

Palaukite...

Ačiū, kad užsiprenumeravote!