Ten Kur Pirmadienis (10)

Aš visą savaitę, nuo pirmadienio iki pirmadienio ruošiuosi ir galvoju, ką norėsiu papasakoti, kuo pasidalinti. Išsisaugau nuorodas, įdomias mintis, užsirašinėju savo pastebėjimus. Tada įvyksta tragedija ir mano visi norai, pasidalinti mintimis apie tai kaip šeima yra komanda, pasitraukia į kažkelintą planą.

Praėjusios savaitės tragedija sulaukė tiek įvairių reakcijų žiniasklaidoje, socialiniuose tinkluose, kad atrodo, nei vienas šios istorijos aspektas neliko neaptartas. Mane labiausiai palietė žmonių, kurie dalijosi savo vaikystės prisiminimais istorijos, o jų mano FB sraute buvo ne viena.


Aš esu iš tos kartos žmonių, kurie užaugo gavę per užpakalį, ne kartą esu stovėjusi kampe. Tiesą sakant, tikrai neatsimenu už ką.  Ką gerai atsimenu, tai tas mintis, kurios kyla, kol priimi bausmę, kurios (ne)nusipelnei. Dažniausiai galvojau “kam?” arba “manęs tai neveikia”. Nes realiai, bet kokia bausmė, jei ji neargumentuota, ji neveikia ne tik suaugusio, bet ir vaiko. 

Esu tikra, kad mano kartos tėvai nežinojo kaip kitaip auklėti savo vaikus, nes ir patys buvo taip auklėti. Nenoriu jų nei pateisinti, nei užtarti, bet galvoju, kad jau tada, naudodami tokias auklėjimo priemones jie manė, kad turbūt galima vaikus auginti ir kažkaip kitaip. Nes mano jaunesnis brolis, kiek atsimenu, nei kampe stovėjo, nei per užpakalį gavo. Man tik keista, kad mano bendraamžiai mušimu auklėdami savo vaikus pateisina tai įvairiomis, nuvalkiotomis frazėmis “ir aš gaudavau, va koks geras užaugau” arba “žinok, bernų tai kitaip nesuvaldysi”.

Smurtaujantys, auklėjantys griežtai,  o ne protingai tėvai iš savo vaikų sukuria abejingus žmones.  Nei smurtas, nei pakeltas balsas nėra paveikūs. Nes baime pagarbos neišugdysi. Atėjus laikui tik pradedi mintyse siųsti rėkiantį ant tavęs, kuo toliau. 

Būti tėvais nemoko nei mokykloje, nei universitete, bet tai, yra vienas sunkiausių darbų žemėje. Nes nuo to, kaip augini mažą žmogų, priklauso kaip jis gyvens užaugęs. Ko linki savo vaikams? Kad eitų ir kurtų geresnį pasaulį, ar gydytųsi vaikystėje patirtas skriaudas?