Laimingas gyvenimas namuose

Susipažink: Toma ir Balti namai. Kaip geriausia tvarkyti namus prieš šventes?

2017/12/05

Labai gerai prisimenu vaikysteje, prieš Kalėdas vykusį generalinį namų tvarkymą. Viskas nuo-iki tvarkoma, šveičiama, purtoma, blizginama. O kai tvarkymasis baigiasi, užplūsta džiaugsmo banga, nes jau, tvarka. Gruodį prieš Kalėdas toks generalinis namų tvarkymas laukia kiekvienų namų. Kaip namus susitvakyti lengviau, kaip suplanuoti namų tvarkymąsi ir ką kviesti į pagalbą pasakoja Toma Šokele – namų tvarkymo kompanijos Balti namai įkūrėja ir tinkalraščio Susitvarkyk autorė. Labai rekomenduoju perskaityti visą interviu, nes užsinorėsi ne tik tvarkytis, bet ir daryti tai jau dabar :)

Prieššventinis namų tvarkymas, nuo ko pradėti?
Pirmiausia reikėtų pradėti nuo aiškaus tvarkymosi plano, ko prieššventiniu tvarkymusi norite pasiekti. Mūsų visų poreikiai tvarkai bei požiūris į švarą gali būti labai skirtingas. Paminėsiu dažniausiai išsikeliamus tikslus prieššventiniam tvarkymuisi. Prieš dėliodami planą, nepervertinkite savo galimybių laiko ir energijos atžvilgiu. Visi žinome, kad tvarka iš peties pareikalaus daugybės sudegintų kalorijų. O tai ir didžiulis privalumas ir garantuotas nuovargis.

Atsikratykite nereikalingų daiktų.

Kiekvienas iš mūsų, prieš šventes, norime padaryti ne vieną gerą darbą. Padėti vargstantiems, perleisti senus vaikų žaislus likimo nuskriaustiems vaikams ar pamaloninti vienišus senolius. Kalėdos tam yra bene tinkamiausias metas, todėl plano viršuje atsidūria Nr.1 Atsikratyti nebereikalingų daiktų. Tam puikiai padeda keletas didelių tuščių šiukšlių maišų ar dėžių į kurias atskirai sudėkite:

Nėra būtina užsibrėžti tokio namų švarinimo tikslo, kad po jo namai atrodytų lyg apvogti, bet bent po vieną daiktą maiše gali padėti lengviau atsikvėpti. Kaip ir su dietomis, nepulkite prie drąstiškų pokyčių, nes Kalėdinėse mugėse apsipirksite dvigubai tiek kiek išmetėte.

namų tvarkymas prieš šventes

Įsitikinkite, ar užtektinai turite valymo priemonių

Atlaisvėjus vietai nepamirškite Nr.2 pasitikrinti savo valymo priemonių bei reikmenų amunicijos, kurios neretai turite dvigubai daugiau nei reikia, nes vis perkate, o jos neveikia. Prekybos centruose esanti buitinė chemija retai yra veiksminga, veikliųjų medžiagų koncentracijos yra itin žemos ir pavyzdžiui nenugali vonios kambaryje tūnančių kalkių. Apie tai galėčiau labai daug ir ilgai kalbėti. Aš patariu paieškoti profesionalias valymo priemones tiekiančių pardavėjų ir įsigyti tikrai veikiančias priemones. Geriau mažiau jų turėti namuose, bet būti įsitikinusiems, kad jos atliks savo darbą. Namuose prireiks šių valiklių:

Labai gerai jei turėsite savo funkciją gerai atliekantį siurblį, grindų plovimo šepetį su tinkama šluoste, dulkių šluotelę ilga rankena, kokybiškų šluosčių bei kempinėlių, pirštines ir popierinį rankšluostį. Visos šios priemonės padės prieššventinį tvarkymąsi padaryti lengvesniu.

Žinoma, reikia turėti ką tvarkyti, todėl ir Nr.3, nešvarių paviršių ir slaptų namų kertelių šveitimas iki įraudusių žandų.

namų tvarkymas prieš šventes

Į ką būtina atkreipti dėmesį darant “generalinę” tvarką namuose?

„Generalinio“ tvarkymosi metu siekiame išsivalyti paviršius, prie kurių ranką pridedame itin retai. Prieš pradėdami švarinti savo namus, pereikite juos apžvelgdami itin akylu žvilgsniu. Pastebėkit visus kabančius voratinkius, ant karnizų gulinčias dulkes, nešvarius elektros jungiklius, nučiupinėtas duris, jų rankenas, apvadus. Kada paskutį kartą valėte grindjuostes, lempų gaubtus, visas vonios kambario sienas, virtuvės spintelių viršų, dureles? Jūs savo namus pažįstate geriausiai, todėl geriausiai žinote problemines ir labiausiai šluostės prašančias vietas.

Jeigu tvarką darysitės patys, pasitelkite visus šeimos narius ir pasidalinkite darbais, nes vienam vargu ar pavyks įvykdyti tikrai ne vieno ar dviejų punktų planą. Jeigu tvarkytis padės tvarkytojų būrys, aiškiai išdėstykite savo lūkesčius, kad netektų nusivilti.

Pagalvokite kiek laiko norite skirti tvarkymuisi, pusdienį ar visą parą, nes nuo to priklauso jūsų švarinimosi plano įgyvendinimas. Daugiausiai laiko pareikalaus virtuvė ir vonios kambarys. Galbūt verta pagalvoti apie „generalinę“ tvarką ne per vieną dieną. Labai svarbu, kad betvarkydama virtuvę nepradėtumėte tvarkytis svetainės ar kitos erdvės. Auksinė taisyklė, išsivalote vieną kambarį ir tik tada imatės kito, kitu atveju Kalėdas pasitiksite iki galo neišvalę nė vieno kampo. Stenkitės nesikrapšti viename kampe kelias valandas, nematysite šviesos tunelio gale ir padėtis atrodys beviltiška. Kalėdinės muzikos fonas bei karštas šokoladas gali padėti šiame tvarkos mūšyje.

generalinis namų tvarkymas

Kaip patartumėte tvarkyti namus – visus iškart, ar kasdien po truputį?

Namų tvarka ir švara du skirtingi dalykai. Gali būti švaru ir netvarkinga, kaip dažnai būna auginant vaikus, o gali būti nešvaru, tačiau tvarkinga. Vienos visiems tinkamos namų tvarkymosi sistemos nėra, todėl tai ypač individualu ir priklauso nuo gyvenimo būdo, šeimyninės padėties, gyvenamojo būsto dydžio, augintinių ir kt. Gilinantis į kitų šalių tvarkymosi metodikas reikia suprasti, jog mes nesame japonai, amerikiečiai ar skandinavai, todėl 100% negalime remtis kitų šalių praktika ir patirtimi, nes lietuviai niekada neklos lovos taip, kaip ją kloja, pavyzdžiui, amerikiečiai. Todėl nereikėtų akylai remtis siūloma tvarkymosi metodika, o su įgyta patirtimi prisitaikyti būtent savo, unikalų ir širdžiai priimtiną tvarkymosi būdą.

namų tvarkymas prieš šventes

Namus tvarkytis, deja, bet reikia kasdien, nes kitaip pasimesime tarp ne vietoje išmėtytų daiktų, kurių sulyg kiekviena diena daugėja, o vizualinis triukšmas akis erzina lygiai tiek kiek ir bepaliovos skambanti muzika. Tvarkai palaikyti daug laiko nereikia, tačiau sunku prisiversti. Vonios kambaryje sutvarkyti išmėtytus rankšluosčius, į vietą sudėti prausiklius užtrunka kelias minutes. Pasikloti lovas, svetainėje papurenti pagalvėles taip pat. Jei vienu kartu tvarkymuisi paskirtume 15-20 min., namuose taptų gerokai smagiau bei jaukiau.Kasdieneišvarai palaikyti taip pat nereikia daug laiko, užtenka nusivalyti stalviršius ir išsisiurbti grindis.

O štai kruopštesnei švarai namuose palaikyti yra keli variantai. Pirmasis, pasiskirkite vieną švaros dieną kartą savaitėje, ar kartą per dvi, jei namuose būnate rečiau. Švarinkitės tomis pačiomis dienomis, atsiradus pastovumui pastebėsite, kaip namai keičiasi į gerą. Nusivalykite veidrodžius, išsivalykite vonios ir tualeto kambarius, nusivalykite dulkes nuo lentynų, jungiklių, paveikslų, grindjuosčių. Virtuvėje nuvalykite išorinius spintelių bei buitinės technikos paviršius, nublizginkite maišytuvus. Atsižvelgiant į būsto dydį užtruksite apie 2-5 val. Antrasis pasirinkimas, ne tik tvarkytis, bet ir valytis kiekvieną dieną pagal aiškią schemą. Pavyzdžiui, pirmadienis – vonios kambarys, antradienis – virtuvė, trečiadienis – svetainė ir t.t. Ką patariu daryti vienu kartu – išsisiurbti visas grindis. Trečias pasirinkimas, periodinė namų tvarkytojos pagalba, kuri jau senai nėra laikoma prabanga. Tai papildomos rankos, be didelių iššūkių pasirūpinančios jūsų namais.

Kaip į namų tvarkymą įtraukti visus šeimos narius? Kaip vaikai galėtų prisidėti prie tvarkos namuose?

Labai įdomus dalykas, kad itin mažame amžiuje vaikai atkartoja mūsų veiksmus. Stebiu savo 1.4 metų dukrą. Kepam kartu, verdam kartu. Aš siurbiu tikru siurbliu, ji savo žaisliniu ir ne bet kaip, o palendant po lova, kėdėmis. Laikui bėgant,vaikai nuo buities atsitraukia. Manau, ne savo noru, o pasiduodami mūsų daromai įtakai. Pritrūksta kantrybės mokymui. Sakome, kad mes darome greičiau, kokybiškiau. „Neturiu laiko. Aš pati!” Kuomet suprasime, kad tvarką visi suprantame skirtingai ir leisime kiekvienam susitvarkyti pagal save, sulauksime pagalbos iš vyro, vaikų ir nebūsime pervargusios. Jei nenorite ir negalite namiškiams patikėti virtuvės ar vonios kambario, palikite jiems savų kambarių tvarką, svetainę, prieškambarį, dulkių valymą ar grindų siurbimą. Nebeskirstikite darbų į vyriškus ir moteriškus. Jei namai bendri, tuomet ir siurblys su šluota bendri, tad pasidalinkite jais su artimaisiais. Tvarkytis gali būti smagu, tik nereikia savo noru lipti ant šluotos ir bepaliovos skristi. Pagalbos reikia išmokti paprašyti, o dal labiau reikia išmokti ją priimti. Ar jums patiktų tvarkytis, jei nuolat sulauktumėte komentarų, kad tai darote netinkamai?

generalinė namų tvarka

Gal žinote greitą būdą kasdienei netvarkai sutvarkyti, paslėpti? Gal įmanoma jos išvengti?

Svarbiausia susitvarkyti erdves, kuriose praleidžiate daugiausia laiko. Neleisti tose erdvėse apsigyventi daiktams iš kitų kambarių. Juk batai turi savo vietą batų dėžėse, indai stalčiuose ar spintelėse, todėl ir knygos, žurnalai, rašikliai turi sugrįžti į jiems skirtas vietas. Jei tai yra taip sudėtinga, pasiimkite daiktadėžes ir pastatykite po vieną kiekviename kambaryje, su pažadu, kad po 7 dienų jas visas peržiūrėsite ir sudėliosite daiktus į vietas arba jų atsikratysite. Į dėžes sumeskite viską kas jums atrodo netvarka. Taip pastebėsite kokių daiktų, kuriuose kambariuose prikaupiate daugiausia ir išsigryninsite savo netvarkos problemas: ar tai nešioti ir į vietą nepadėti rūbai, laiku neišmesti saldainių popierėliai, į žaislų dėžes nesugrįžę žaislai ir t.t.

Nereikia tvarkos daryti pagal kitų taisykles. Tai savotiška disciplina, įprotis, kuris yra išugdomas. Jei jo neišsiugdėme vaikystėje, įdėjus noro ir pastangų tai galime padaryti, kad ir septyniasdešimties. Tik, manau, tokių metų supranti, kad gyventi dėl į vietą sudėtų daiktų neverta. Todėl kiekvienas turime susikurti asmeninę tvarkos ir netvarkos pusiausvyrą. Tiesa, aš vis dar jos paieškose, todėl nuo gruodžio pirmosios imsiuos asmeninio dvidešimt vieną dieną truksiančio iššūkio SUSITVARKYK, kuris apims ne tik namų švarą, bet ir vidinę būseną.

namų tvarkymas prieš šventes

Į ką atkreipti dėmesį renkantis namų tvarkymo pagalbininką? Koks yra geras namų tvarkytojas?

Svarbiausios namų tvarkytojo (-jos) asmeninės savybės yra sąžiningumas bei jūsų poreikius atitinkantis požiūris į švarą ir tvarką. Geras namų tvarkytojas mano akimis yra tas, kuris klientų namais rūpinasi, kaip savo. Saugo juos. Juk klientas turi pasitikėti žmonėmis, kurie teikia paslaugas jo namuose. Namai yra kiekvieno asmeninė erdvė, todėl mums didelė atsakomybė tampa pasirinkti žmones, kurie jais rūpinsis. Vadovaujamės asmeniniu požiūriu ar savo namų raktus patikėtume žmogui, pretenduojančiam į mūsų naujo darbuotojo vietą, jeigu atsakymas teigiamas, mes galime pasveikinti jį tapus Baltų namų komandos nariu. Mūsų darbo principai ir požiūris į klientą, jo namus pasiteisina, todėl po nepilnų metų darbo paslaugas teikiame ne tik Vilniuje, bet ir Kaune. Namų tvarkymas atrodo itin paprastas darbas bei paslauga, žvilgtelėjus giliau, tai svarbių detalių visuma. Visiems linkiu savo namus patikėti tik tiems, kurie tikrai žino ką daro ir su dideliu atsakomybės jausmu pasirūpins jūsų namais ir taps pagalba jums.

Namų tvarkymo žinovai Balti Namai ir FB

Tomas tinklaraštis Susitvarkyk ir FB

Interviu paruoštas bendradarbiaujant su Toma ir Balti namai
Nuotraukos Toma – Balti namai

Share:

Komentarai uždrausti.