Laimingas gyvenimas namuose, paprasti sprendimai jaukiems namams, maži namai – didelės svajonės

Susipažink: Svečių namų Maroke įkūrėja Agnė

2016/02/23

Lietuvių yra visame pasaulyje. Tai dar kartą patvirtina Donatos pažintis su Agne, kuri puoselėja svečių namus Maroke ir laukia ten svečių iš viso pasaulio. Ar Tu jau suplanavai atostogas Maroke?


 

Prieš pat išvykdama trečiam vizitui į Maroką, į TenKurNamai pasižadėjau, jog sulauksi trijų tekstų apie šią šalį Iki Agnės svečių namų Dar Sabon Essaouiros uoste atvedė tinklas. Tokį reiškinį Maroke aprašo rašytojas Tahir Shah, kurio knygos apie šią šalį yra tikri įkvėpimo šaltiniai keliauti. Sausio pabaigoje, dieną prieš kelionę, Vilniuje mus aplankė draugė, kuri būtinai norėjo padovanoti vaikams kalėdines dovanas (šventiniu laikotarpiu susitikti nepavyko). Ji žinojo, jog kažkuriam Maroko mieste prie vandenyno gyvena Agnė ir turi jaukius svečių namus.temomis: maistas, tekstilė, keliavimas su vaikais. Taip suplanavom su Sigita. Bet nujaučiau, jog gali nutikti nesuplanuotų istorijų. Viena iš jų, itin nekantraudama, noriu pasidalinti šiandien.

Iki Agnės svečių namų Dar Sabon Maroko Essaouiros uoste atvedė tinklas. Tokį reiškinį Maroke aprašo rašytojas Tahir Shah, kurio knygos apie šią šalį yra tikri įkvėpimo šaltiniai keliauti. Sausio pabaigoje, dieną prieš kelionę, Vilniuje mus aplankė draugė, kuri būtinai norėjo padovanoti vaikams kalėdines dovanas (šventiniu laikotarpiu susitikti nepavyko). Ji žinojo, jog kažkuriam Maroko mieste prie vandenyno gyvena Agnė ir turi jaukius svečių namus.

atostogos Maroke
atostogos Maroke

Sutapo, jog uostas Essaouira buvo pagrindinis mūsų kelionės tikslas, todėl tik čia atvykusi, pradėjau ieškoti Dar Sabon. Buvo beprotiškai smalsu sutikti lietuvę, gyvenančią ir dirbančią čia. Pirmą sykį Agnės tiesiog neradome. Ji buvo išvykusi į Londoną, pasisekė, jog trumpam. O tada, kai Dar Sabon durys man buvo atidarytos, aš supratau, būtinai turiu apie tai parašyti. Apie įstabiai švarius, kvepiančius citrinžole, skoningai minimalistiniu marokietišku stiliumi įrengtus svečių namus, kur visos detalės apgalvotos. Čia sienas puošia Agnės kurti paveikslai, jos draugo fotografo darytos Maroko nuotraukos, muilo piešinys laiptinėje, keturi kambariai puošti unikalia marokietiška tekstile. Kad toks grožis atsirastų, reikia žmogaus su istorija.

atostogos Maroke

Papasakok apie save. Koks buvo tavo kelias iki svečių namų Maroke atidarymo?

Jau būdama labai jauna, maždaug aštuoniolikos, dirbau vadove drabužių parduotuvėje. Čia mane pastebėjo italų kompanija ir pasiūlė kontraktą. Dirbau įvaizdžio specialiste visose tinklo parduotuvėse Lietuvoje ir Rusijoje. Ilgainiui, pritrūko iššūkių, tad išsikrausčiau į Londoną ieškoti garsesnių vardų ir rimtesnių užduočių. Keista, aš pati niekada savęs nelaikiau kūrybinga asmenybe. Jaučiausi esanti praktiška, realistė. Aš tiesiog turėjau intuiciją ir pojūtį spalvoms, formoms, detalėms. Visada maniau, jog mane tiesiog lydėjo sėkmė, ir atsiradau tinkamojo vietoje tinkamu laiku, pastebėta reikiamų žmonių, bet tiesa ta, jog viską pasiekiau savo darbu.

4
Karjerą Londone pradėjau nuo įvaizdžio specialistės darbo drabužių parduotuvėje, o laikui bėgant tapau atsakinga už viso parduotuvių tinklo įvaizdį. Ir net tada man kažko trūko, nuolatos jaučiau dar didesnių iššūkių ir darbų poreikį, norėjau atrasti save. Tad po kelerių metų darbo mados srityje, norėjau pokyčių. Taip prisijungiau prie vienos didžiausių baldų kompanijų pasaulyje „Steinhoff“ – reikėjo sukurti visiškai naują įvaizdį jų baldų parduotuvių tinklui „Harveys“ Didžiojoje Britanijoje. Negalėjau patikėti, kad būtent aš buvau pasirinkta tokiam išbandymui. Čia aš pradėjau artimai dirbti su architektais, grafikos dizaineriais, baldų tiekėjais, išmokau daug apie statybas ir jų valdymą, iš labai arti stebėjau baldų gamybos procesą, paragavau rinkodaros ir rinkos analizės dalykų. Tai buvo kažkas magiško, mėgavausi kiekviena vykstančio proceso akimirka. Pirmosios atnaujintos parduotuvės dizainas ir idėja pasiteisino su kaupu, todėl naują įvaizdį pritaikėme visoje Didžiojoje Britanijoje. Būtent tada supratau, kad atradau savo pašaukimą – interjero dizainą.

atostogos Maroke
Taigi darbas sudėtingoje, reikalaujančioje daug atsakomybės aplinkoje visas septynias dienas per savaitę, tapo kasdienybe. Laikotarpis tik sunkėjo, nes ir toliau atidarinėjome naujas parduotuves, gaudavau naujų dizaino užduočių – biuro, sandėliavimo, darbuotojų erdvių kūrimo. Vienu metu turėjau tvarkytis su beveik 400 parduotuvių visoje Jungtinėje Karalystėje, o viskas ko norėjau aš pati – galimybės sustoti, pailsėti. Man buvo tik 26-eri. Prisiminus pirmos kelionės į Maroką įspūdžius, Essaouira atmintyje išliko kaip ramybės uostas, oazė. Ten būti buvo paprasta, ramu ir lengva. Noriu svečių namų Essaouiroje – tokia mintis palengva atėjo man į galvą, ir nebepaleido. Ši idėja man padėjo keltis rytais ir tęsti pradėtus darbus. Įsivaizdavau paprastą, minimalistinį namą, marokietiškos arbatos gėrimo ceremoniją jo terasoje, jūros kvapą, žuvėdrų klykavimą. Essaouira tapo mano svajone. O po dvejų metų svajojimo, sunkaus darbo ir kiekvieno svaro taupymo, aš įsikūriau Essaouiroje. Svajonė tapo realybe.

atostogos Maroke

Kaip kūrei Dar Sabon? Kaip gimė interjero koncepcija? Kokia šių svečių namų specifika?

Diena, kai aš laikiau Dar Sabon raktus savo rankose, mane pribloškė – aš išties turiu svečių namus! Svajonė išsipildė. Bet kas dabar? Kas toliau? Prisimenu save sėdinčią pirmo aukšto kampe ir bijančią tos atsakomybės, kurią ką tik įsigijau. Namas buvo negyvenamas. Jis buvo tuščias, nešvarus, dvokė ir atrodė bedvasis. Pamenu garsiai kalbėjau su namu „Ką man daryti? Nuo ko pradėti?“ Sutvarkyti šį pastatą buvo didžiulė užduotis. Aš visada žinojau, jog Dar Sabon bus mano mažas verslas, o ne nuosavas gyvenamasis namas, todėl norėjau ir turėjau mažiau nei per penkias savaites jį paruošti startui. Nuo ko pradėti? Pirmiausia, aš viską išvaliau. Man, kaip dailininkui, reikėjo švarios drobės pradėti.

14 muilo piešinys siena
Viskas buvo didelis iššūkis. Kur pirkti dažus? Kur rasti patikimą ir gerą santechniką? Kur įsigyti geros kokybės patalynę? Kur gauti padorų kavos aparatą? Kaip išspręsti ventiliacijos problemas? Ar turėčiau statyti antrą terasą, ar pakaks esamos? Šis projektas nebuvo svajonių namo kūrimas, kai turi daug laiko ieškojimams, idėjų kolekcionavimui, nuotaikų koliažams daryti, ar puikiausiam kilimui bei užtiesalui įsigyti. Aš jaučiau didžiulį spaudimą. Nors taip, aš įsivaizdavau, jog norėčiau baltų su kutais lovos užtiesalų, bordo ir smėlio spalvos kilimų, etninių motyvų pagalvėlių ir nuostabių tradicinių užuolaidų. Tačiau realiai aš to tiesiog negalėjau rasti Essaouiroje.

15

Marokas mane išmokė priimti, dirbti ir naudoti tuos daiktus, kuriuos matau aplinkui, o tuos, kurių negaliu įsigyti, tiesiog susikurti pačiai. Aš pamenu bemieges naktis, kada dažiau senas kėdes, siuvau pagalvėlių užvalkalus, restauravau senus šviestuvus, kuriuos pirkau sendaikčių turguje, netgi tapiau paveikslus. Tai buvo sekinantis laikotarpis, bet mačiau jame daug prasmės – juk taip prisiliečiu prie kiekvieno svečių namų kampelio kūrimo; kiekviena pagalvėlė buvo pasiūta mano pačios, daugelis baldų buvo restauruoti.

16
Aš visada ieškau pusiausvyros ir švaros erdvėse. Negaliu pakęsti kičo ir per daug detalių. Man gražu, kai erdvė prisipildo asmenybe, kuri ją kuria, patinka, kai viskas būna tikra, realu, praktiška. Dizainas – tai ilgai trunkantis procesas, ypač komercinėse patalpose. Dar Sabon vis dar netobulas, aš turiu milijoną idėjų, kaip viską galima patobulinti, netgi klausiu savo klientų nuomonės, domiuosi jų pasiūlymais. Aš noriu, kad Dar Sabon jie jaustųsi kaip namuose, laiminguose namuose. Tai namas, kuris veikia. Tai vieta, kur žmonės susirenka ir dalijasi istorijomis – tai tikra ir gyvenimiška.

atostogos Maroke

Kokių dalykų atradai savyje, įrenginėdama Dar Sabon?

Ką aš sužinojau apie save, kurdama Dar Sabon? Kad kai nori, viskas įmanoma. Labai svarbu siekti dangaus, net žinant, jog yra didelė tikimybė nutūpti medžio viršūnėje. Dirbdama Didžiojoje Britanijoje buvau įpratusi naudotis tiekėjų paslaugomis, gauti norimą spalvos toną, tekstūrą ar audinį, ir teko prisitaikyti, nes Essaouiroje toks darbo modelis tiesiog neegzistuoja. Išmokau pasidaryti daiktus pati. Jei negaliu rasti apvalaus kilimo – galiu jį susikurti. Išmokau neįsikibti į vieną idėją, nevartyti per daug žurnalų ar kopijuoti, ką jau padarė kiti. Čia neturime dizaino tendencijų, nėra tiekėjų, nėra paprasta rasti tai, ko ieškai. Esi tik tu ir tavo vaizduotė. Tai ir gąsdina, ir džiugina.

atostogos Maroke

Kas tave įkvepia kasdien?
Aš gaunu įkvėpimo iš gamtos: gražių kalnų, lengvučių plunksnų. Mane įkvepia bangos lūžio momentas, linijos medžio žievėje. Žinoma, ir kelionės – mėgstu stebėti žmones. Patinka drąsios, išraiškingos asmenybės. Gera klausytis stiprių, su pasitikėjimu papasakotų istorijų. O gyvenimas vykstantis greta manęs – kasdienio įkvėpimo šaltinis.

Ačiū labai už pokalbį.

Interjero stilių ABC. Marokietiškas interjero stilius

Pasidaryk Pati. Namų kvapai marokietišku stiliumi

Keturios savaitės su vaikais saulės nubučiuotame Maroke

Maroko skoniai

Share:
2 comments so far.

Atsakymai į “Susipažink: Svečių namų Maroke įkūrėja Agnė”: 2

 1. Monika parašė:

  Labai geras straipsnis, taip pasimegavau skaitydama, ir uzsinorejau aplankyti Dar Sabon.
  Labai ikevpianti istorija ir pati Agne. Ikvepimo palyteta einu papaisalioti ant stogo, pasvajoti, paplanuoti ir pasimegauti taip retai gaunamais saules spinduliais Londone.

 2. Birutė parašė:

  Essaouira – noriu dar grįžt- tokia tyla – kvapai -spalvos-begalinis krantas-sirdis atsipalaiduoja rodos laikas sustoja tokiam gerume ir sypsena veide… :)
  p.s. Man taip patiko ju butent dryžuota mėlyna-balta medžiaga,niekur Lietuvoj nerandu..:( viena pagalveles užvalkala radau padėvėta,tai taip džiugina aki,gal žinot kur ieškot ,ar parsisiust ? bučiau dėkinga:) laukiu atsakymo…..:)
  Su sypsena Birutė

Sigita Petrunina

Apie laimingą gyvenimą namuose – paprastai. Mūsų maži namai, šeimos gyvenimas ir kasdienybės pastebėjimai 🖤

podcastas

podcastas

Naujienlaiškio prenumerata

Jaukių namų naujienos jūsų pašto dėžutėje

Palaukite...

Ačiū, kad užsiprenumeravote!