La Pepa tinklaraštį atradau jau senokai. Labai žaviuosi tinklaraščio autorės Eglės gebėjimu rasti įdomias temas ir rašyti ne tik lietuviškai, bet angliškai. Eglė rašo apie minimalistinį gyvenimo būdą, ekologiją ir natūralią gyvenseną. Pastarasis, mane labai sužavėjęs Eglės pasakojimas apie Lagom – šiuo metu madingiausią gyvenimo būdo tendenciją. Kviečiu susipažinti su Egle, sužinoti daugiau apie tai, kai gyvena jos šeima ir pasisemti jos patirties.
Papasakok, prašau, apie save.
Esu Eglė, energingos keturmetės mama, valstybės tarnautoja teisinės pagalbos institucijoje ir tinklaraščio apie natūralią gyvenseną La Pepa Blog autorė. Rašau apie tai, kaip aš su šeima mokausi gyventi ekologiškai ir prisijaukinti minimalizmo idėjas. Ta vartotojiška kultūra, bedvasis gyvenimo būdas ir greitas tempas iš tiesų labai vargina, negaliu apsakyti, kiek ramybės į mano gyvenimą įnešė ekologija. Ji pakeičia ne tik gyvenimo būdą, bet ir vidinę esybę, taip tarsi išlaisvindama nuo alinančio tempo, besaikio noro pirkti, nesąmoningos konkurencijos. Su šeima išmokome investuoti ne į daiktus, o į patirtis, todėl daug keliaujame. Juk naujas daiktas mus džiugina gana trumpai, o patirtys, atsiminimai išlieka amžinai, tampa mūsų dalimi ir suartina.
Kaip kilo mintis pradėtį rašyti tinklaraštį?
Mano tinklaraštis gimė tiesiog iš noro paskatinti žmones išmėginti sąmoningą gyvenimo būdą ir pasidalinti savo įžvalgomis. Pastebėjau, jog žmonės ekologiją supranta labai siaurai ir šiame žodyje įžvelgia daug neigiamų atspindžių. Daug kam atrodo, kad ekologija besidominčios moterys vaikšto apsirengusios bulvių maišais, atsiriboja nuo šiuolaikinių technologijų ir audžia prijuostes. Man ekologija – modernus dalykas. Jei galvoju apie namą, tai ne apie palapinę miške, o apie modernų, tausojantį išteklius ir subtilios architektūros. Jeigu galvoju apie vaikų kambarį – tai monochrominį, be pigių plastiko žaislų ir Disney atributikos, kuri skatina vartojimą. Jei kalbu apie kosmetiką – tai ekologišką, aplinkai draugiškame įpakavime. Savo tinklaraščio skaitytojams norėjau įrodyti, jog ekologiškas gyvenimo būdas gali būti modernus, nereikalaujantis atsisakyti nei stiliaus, nei komforto. Šias laikais gyventi natūraliai ir kartu moderniai tikrai nėra sudėtinga, tereikia noro.
Tinklaraštyje daug pasakoji apie ekologišką gyvenimo būdą. Kaip tai atėjo į tavo gyvenimą?
Kaip su vyru pajuokaujame, turbūt Eglei iš Miško gatvės buvo lemta rašyti apie ekologiją :) Aš užaugau visame tame, ką dabar vadiname ekologija – tai buvo mano gyvenimo dalis. Šiandien santykiai tarp žmogaus ir gamtos yra pasikeitę. Žmogus iš gamtos vis daugiau reikalauja, be gailesčio eikvoja jos išteklius. Seniau žmogaus santykis su gamta buvo labai glaudus. Visas vasaras vaikystėje praleidau kaime pas senelius, kur jie turėjo nemažą ūkį. Kaimo žmonės gyvena susilieję su gamta, taip ir aš augau: žinojau kaip sodinti sėklą ir kas iš jos užaugs, globojau gyvūnus, laksčiau po pievas ir miškus, kur su vaikas statėm medžio namelius, kasėm tunelius, maudėmės vandens telkiniuose. Daug laiko praleidau gamtoje, net mieste augau šalia miško. Taip turbūt natūrali gyvensena tiesiog savaime “įaugo” į mane. Galbūt paauglystėje, ieškodama savęs, kažkiek nuo to buvau nutolusi, tačiau baigusi bakalaurą pasirinkau su ekologija susijusias magistro studijas, o gimus dukrytei natūrali gyvensena tapo dar svarbesne, į ją panirau tiesiog intuityviai. Būtent po dukrytės gimimo ir sukūriau tinklaraštį.
Ką galėtum patarti norintiems gyventi švaresnį, aplinkai draugiškesnį gyvenimą?
Visų pirma ekologija prasideda nuo vidinio suvokimo, kaip gyveni ir kokį pėdsaką palieki po savęs, nuo tavo kasdieninių sprendimų ir pasirinkimų. Labai svarbu suvokti ekologiją plačiau, kadangi tai ne tik elektros taupymas, šiukšlių rūšiavimas ar vengimas sintetinio maisto. Tai gyvenimo tempo lėtinimas, atsakomybės už savo veiksmus priėmimas ir sąmoningas buvimas.
Mano nuomone, ekologijoje svarbiausias yra saikas ir atsakingas, nevartotojiškas požiūris. Žmogus gali išsiversti su gerokai mažesniu kiekiu daiktų nei įsivaizduoja, būtent dėl to dažnai kalbu apie minimalizmą ir skatinu rinkis kokybę vietoj kiekybės. Ekologinę gyvenseną suvokiu kaip minimalistinę, švarią, šiuolaikišką ir harmonijoje su gamta. Juk vien dėl to, kad esame labiausiai protiškai išsivysčiusios būtybės planetoje, neturime teisės naikinti visų kitų aplink. Šiuo metu verslininkai siekia maksimalaus pelno šaltakraujiškai teršdami aplinką. Mėgstu sakyti, jog pirkdami mes balsuojame. Pirkdami ekologinius gaminius, palaikome tuos, kurie saugo aplinką ir balsuojame už kitokį, švaresnį, pasaulį. Siūlau atsakingai rinktis už ką balsuojate. Tačiau ir čia reikia būti budriems, nes dauguma verslininkų naudoja “green washing” taktikas, o pats žodis “ekologija” jau tapo prekybininkų burtažodžiu, leidžiančiu parduoti prekes žymiai brangiau. Būtent dėl to tinklaraštyje dalinuosi savo įžvalgomis, patarimais, ekologiškų produktų apžvalgomis. Nenoriu, kad skaitytojai tai suvoktų kaip kvietimą vartoti. Ši infomacija yra skirta tam, kad padėtų išsirinkti arba įkvėptų pakeisti neetiškus, cheminius produktus saugiais sau, šeimai ir aplinkai. Svarbiausia – nuo kažko pradėti, nes net maži pokyčiai veda į reikšmingus rezultatus.
Tinklaraštyje taip pat turi el. parduotuvę. Kuo joje prekiauji? Kaip kilo mintis pasiūlyti skaitytojams ir savo produktus?
Kadangi skatinu natūralią gyvenseną, norėjau pasiūlyti savo skaitytojams ekologiškus produktus skirtus šeimai ir vaikams. Mano elektroninė parduotuvėlė gyvuoja vos pora savaičių, todėl kol kas joje yra tik vienas produktas. Ieškodama indelių dukrytei pastebėjau, kad dažniausiai siūlomi plastiko indai, kurie ne tik išskiria nuodingus chemikalus, bet ir teršia gamtą. Norėjau saugios, ekologiškos, o tuo pačiu ir vaikiškai linksmos alternatyvos. Tokios ir yra mano siūlomos Eko Kids| Miegančių Kiškučių lėkštutės. Pagamintos iš paprastojo buko medienos, nenaudojant jokių dažų ar chemijos jos yra 100% ekologiškos, lengvos ir savo dydžiu puikiai tinkančios mažiesiems. Greitu metu parduotuvėlėje atsiras ir daugiau produktų. Tikiuosi, kad juos pirkėjai pamils taip pat greitai, kaip ir šias lėkštutes.
La Pepa Blog gali rasti Internete, Facebook ir Instagram
Ačiū už pokalbį.
Nuotraukos iš Eglės Lenkauskienės archyvo