Man tikrai labai patinka socialiniai tinklai. Ne tik dėl bendravimo galimybės, nuomonių įvairovės, bet ir todėl, kad ten, labai lengvai, o kartais ir netikėtai gali atrasti nuostabių kūrėjų. Taip atsitiko ir su Kaupole. Kviečiu susipažinti su Vitolda ir Kaupole.
Kas yra Kaupolė? Kaip atsirado Kaupolė? Nuo ko viskas prasidėjo?
Kaupolė yra meninė studija ir tobuliausias rinkinys veiklos, kuria man geriausia save išreikšti. Daug kas klausia, kaip aš tą sugalvojau, bet ji pati atėjo! Pradžioje aš labai susidomėjau audinių raštais, augalų motyvais, po to lino raižymu, grafiniu dizainu, grafika ir audinių marginimu. Ir jau nuo pat pradžių buvo toks jausmas, kad tai kažkur veda. Pirmą kartą, kai pati numarginau audinį savo pasigamintu spaudu net rankos drebėjo. Nuo stebuklo. Dabar tas stebuklas įvyksta kiekvieną kartą išbandant naują motyvą.
Kur semiatės įkvėpimo?
Nereikia net sakyti, kad Kaupolė yra iš gamtos. Lietuviškos. Iš pušyno. Pievos. Daržo su pikdžolėmis. Iš minčių. Iš graudžiai pilko lietuviško debesies. Vos įžiūrimo žolės žiedo.
Dėmesys gamtai ir augalams atėjo iš vaikystės. Iš ten, kur viskas buvo labai gryna, švaru ir paslaptinga. Augalai buvo ir yra mano žaislai ir draugai.
Kaupolė arba Kupolė yra senovinis lietuvių baltų atributas vidurvasarį per Jonines keliamas į saulę. Yra tikima, kad augalai tą dieną, kai saulė yra aukščiausiai, sudžiūvę joje turi ypatingų galių. Man svarbus tas augalų pasaulis, jo įvairovė ir grožis.
Kokiu būdu augalų raštai atsiranda ant medžiagos? Koks yra gaminio atsiradimo procesas?
Kaupolės darbo procesas susideda iš daug veiklų. Čia daiktai gimsta nuo mažo eskizo sąsiuvinyje – iki lino raižinio ir popieriaus ar tekstilės gaminio. Naudoju lino raižinį todėl, kad man patinka piešti linijomis, ne spalvomis, ne erdve. O po to be galo smagu kurti raštą iš tų motyvų. Kartais raštas kuriamas konkrečiam daiktui, o kartais jau numargintas audinys pasirenka koks daiktas jį “nešios”. Šie gaminiai yra kiek daiktai, tiek ir procesas. Juose labai daug yra to kaip jie atėjo, nes kiekvienas margintas motyvas yra skirtingas dėl skirtingo dažų kiekio, prispaudimo jėgos, rankos judesio ir kitų dalykų. Kiekvienas paliestas, apžiūrėtas ir paleistas. Man patinka gaminti daiktus savo rankomis ir matyti jų kelią…
Tokia veikla yra labai naivi ir jos sukurti daiktai yra be galo lėti. Jie lėtai gimsta ir lėtai būna. Ir tai tikrai nėra modernaus dizaino pavyzdžiai. Mane apskritai labiau žavi viduramžių ornamentika, XIX a. “Arts and Crafts” laikotarpio dekoratyvus menas. Man patinka gražūs daiktai, prie kurių žmogus prisilietė kūrybiškai, kažką gamindaas galvojo ir tu gali pagauti tą mintį. Žmonės, kurie renkasi tokius daiktus man atrodo laimingesni. Šių laikų kuriamuose daiktuose namams man atrodo per daug funkcijos, švarumo ir gudrumo, ir labai mažai dekoratyvumo.
Dar man be galo svarbu, kad mano raštai ir daiktai būtų lietuviški. Savo darbams stengiuosi visada naudoti tik lietuviškus ir natūralius audinius. Juose išreikšti paprasto lietuviško augalo, žolės grožį, kuris man ir yra pats gražiausias. Visada piešiu tam tikrą konkretų augalą, dažniausiai tuo metu turiu jį nusiskynusi. Turiu tokią viltį, kad gal kitus tai labiau priartina prie gamtos, padeda pamatyti tą žolę, kurios nepastebėdavo, galvoju, kad daug smagiau turėti savo namuose lietuviškos prigimties raštų ir ornamentų, nei egzotinių augalų piešinių. Seniai esu patebėjus, kad manęs nei kiek neįkvepia svečių šalių augalai, kad ir kokio jie būtų grožio ar spalvų. Gal dėl to, kad akis yra pripratus prie tam tikrų augalų, jų linijų, spalvų ir tik taip suvokiu kaip grožį, arba kaip namus, vaikystę, saulę, lengvumą, vasarą… Pažiūrėkit kiek daug gražumo mažyčiuose laukiniuose lietuviškuose augaluose!
Kokiems namams skirti Kaupolės gaminiai?
Mano gaminiai skirti jaukiems ir šiltiems namams, kuriuose gyvena žmonės, mylintys gamtą, natūralias medžiagas ir norintiems matyti daiktuose daugiau dekoratyvaus grožio. Galvoju, kad tie namai turėtų būti šiek tiek labiau spalvoti … šiek tiek labiau gyvenami. Daiktai juose ne apsunkina, nesukelia rūpesčio, kur juos padėti, o turi papildomą savo buvimo prasmę.
Visada stengiuosi, kad mano daiktai būtų ne tik reikalingi, bet ir gražūs. Gal net sakyčiau, kad jie turėtų būti labiau gražūs nei reikalingi. Visada pagalvoju apie tai, ar numargintas audinys bus gražesnis nei nemargintas. Tikiu, kad daiktai skleidžia energiją.
Kas Jums pačiai svarbu namuose?
Man savo namuose labai svarbu jaukumas ir šiluma. Dėl to visada stengiusi nedaryti nieko specialiai, kad sukurti kažkokio konkretaus stiliaus interiero aplinką savo namuose. Manau daug smagiau, kai namai kuriasi patys iš mūsų gyvenimo juose. Tada jie savesni.
Ačiū labai už pokalbį.
Nuotraukos Aidos Povilaitytės