Skintos gėlės namuose (1). Kaip rinktis ir prižiūrėti gėles, kad galėtum jų grožiu džiaugtis kuo ilgiau

Su floriste Viktorija Prušinskiene iš Dream a little flowers susitikome pakalbėti apie gėles namuose. Ne, ne apie tas, augančias vazonėliuose ant mūsų palangių. Apie skintas gėles ir jų puokštes, kurias esame įpratusios gauti ir dovanoti per šventes, ypatingomis progomis. Man labai patiko Viktorijos idėja ir noras, kad gėlės vazose, mūsų namuose būtų kuo dažniau. Ir kad proga parsinešti gėlių namo būtų kasdien, ne tik kartą ar du per metus.

Šiandien Viktorija pasakoja apie pagrindinius būdus, kaip skintas gėles kuo ilgiau išlaikyti šviežias. Tikiu, kad informacija, kuria ji pasidalino bus Tau naudinga. Mano gėlės namuose tikrai išsilaiko ilgiau.

skintos gėlės

Viktorija, į ką reikia atkreipti dėmesį renkantis skintas gėles namams?

Įsigytų gėlių kokybė gali nulemti jų ilgaamžiškumą. Tad renkantis gėles verta atkreipti dėmesį į kelis dalykus.

Svarbiausia – gėlių šviežumas! Perkant gėles patartina rinktis tas, kurių žiedai ir lapai yra tvirti, o spalvos ryškios. Minkšti, prasiskleidę žiedai, gelstantys lapai rodo, kad gėlės jau nėra šviežios. Apžiūrėk, kad nebūtų pažeistų ar suglamžytų lapų. Taip pat gali atkreipti dėmesį į rožių, bijūnų žiedlapius: jeigu matosi gyslelės, vadinasi, gėlėms jau trūksta vandens.

Jeigu pati skini gėles savo sode, tai patartina daryti arba anksti ryte, arba vakare, t.y. tada, kai gėlės yra sugėrusios daugiausia vandens. Labiausiai ištroškusios jos būna saulėkaitoje ir per karščius.

geles5

 

Kaip pamerkti gėles, kad ilgiau galėtume džiaugtis jų grožiu? Ar yra kokių nors gudrybių, kaip išlaikyti skintas gėles ilgiau nenuvytusias?

Nesvarbu, ar pirkai gėlių pati, ar gavai dovanų, pirmiausia išimk jas iš pakavimo popieriaus – taip geriau cirkuliuoja oras tarp žiedų. Tuomet jas iškart reiktų patrumpinti bent 2 cm. Pjauti kotelius reiktų kampu – tokiu būdu gėlė geria vandenį kaip įmanoma didesniu plotu. Tuomet jas reiktų iškart merkti į švarų drungną vandenį (dar geriau – į virintą atvėsintą vandenį). Indas, į kurį bus merkiamos gėlės, turi būti kruopščiai išplautas.

Gali gėles trumpinti jau po tekančiu vandeniu. Į švarų vandenį galima įpilti šiek tiek skintų gėlių trąšų, kurios parduodamos gėlių parduotuvėse – tokios trąšos užkerta kelią puvimą skatinančių bakterijų plitimui ir tokiu būdu gėles galima išlaikyti šviežias ilgiau. Geriausia vandenį keisti ir kotelius trumpinti kasdien, tačiau galima – ir kas antrą dieną. Tiesiog svarbu vandenį vazoje išlaikyti kuo švaresnį. Todėl jokie lapeliai negali būti vandenyje – pamerktas turi būti tik švarus stiebas, tad visa tai, kad galėtų mirkti ir pūti, turi būti pašalinama.

Kiek vandens pilti, kartais gali priklausyti nuo gėlių. Pavyzdžiui, tulpės mėgsta gerti daug vandens, o narcizams jo galima pilti mažiau. Visada to gali paklausti gėlių parduotuvėje.

Turėk omenyje, kad gėlės minkštesniais koteliais (leukonijos, jurginai, pentinius, žvaigždūnės) ima pūti greičiau, jeigu vanduo nepakeičiamas kasdien.

Kai kurios gėlės, pavyzdžiui, jacintai ir narcizai iš stiebų išleidžia sultis, kurios gali dirginti odą ir netgi gali veikti kaip nuodai kitoms gėlėms. Tad geriausia būtų jas merkti skyrium nuo kitų.

Svarbu nelaikyti gėlių saulėtoje vietoje, prie radiatorių ar kondicionierių. Vėsioje, tamsesnėje vietoje gėlės išsilaiko ilgiausiai.

Viktorija-Prusinskiene

Jeigu pastebėjai apvytusį žiedą ar lapą, jį būtina pašalinti – tokiu būdu kiti žiedai ilgiau išliks šviežesni. Greičiau vysti žiedai ima tuomet, kai liečiasi su apvytusiais žiedais arba yra laikomi netoli vaisių. Kotelių trumpinimas taip pat prailgina gėlių gyvenimą, tačiau turėk omenyje, kad mažėjančiam gėlių skaičiui ir apimčiai greičiausiai prireiks „persikraustyti” į kitą, mažesnę vazelę.

Būna atvejų, kai rožių, tulpių, gerberų, hortenzijų ir kt. gėlių žiedai nusvyra anksčiau laiko. Yra būdas, kaip juos greitai atgaivinti. Reiktų paimti kelis lapus popieriaus ar storesnį laikraštį, paguldyti ant jo gėles ir tvirtai apvynioti, kad visi nusvirę žiedai būtų paremti ir laikytųsi vertikaliai. Patrumpinus galiukus, pamerkti gėles kelioms valandoms ar netgi per naktį giliai į šviežią, šaltą vandenį.

Prisimink, kad daugelis gėlių yra daugiau ar mažiau nuodingos. Dėl to geriausia jas laikyti ten, kur nepasiektų vaikai ar gyvūnai.

Po panaudojimo labai kruopščiai išplauk vazą.

geles2

Kokį įrankį geriausia naudoti norint patrumpinti gėlių kotelius?

Įrankis, kuriuo trumpinsi gėles, turi būti švarus ir aštrus. Gali įsigyti specialų sekatorių ar floristines žirkles, arba naudoti aštrų peilį.

geles4

Ar reikia atkreipti dėmesį į sezonus ir rinktis sezonines gėles?

Be abejo, bijūnų galima nusipirkti ir vasario mėnesį. Vis dėlto gėlės gyvybingiausios ir gražiausios būna savo sezono metu – kaip ir braškės skaniausios vasarą! Todėl patartina gėles pirkti atsižvelgiant į jų sezoniškumą. Be to, kiekvienas sezonas atneša vis kitokią augalų pasirinkimo galimybę.

Toliau sužinok kaip sukurti gražią puokštę

 

Paskelbta$ sPažymėta$ s