Misija nuotraukų albumas

Pasibaigus žiemos švenčių karštinei ir ilgiems ką reikia padaryti sąrašams jauti palengvėjimą, o gal ir šiek tiek tuštumos, nes jausmas: „kai darai, tai ir padarai“, nenuginčijamai davė skanių vaisių? Turiu pasiūlymą, kaip produktyviai išnaudoti antrą žiemos pusę nesušalus kojų. Jeigu turi jau įvykusių švenčių, kelionių, ar tiesiog eklektišką kurio nors laikotarpio nuotraukų archyvą, susiplanuok ir įgyvendink misiją NUOTRAUKŲ ALBUMAS. Šiandien kaip tik nutariau pasidalinti su visa TKN bendruomene labai praktiškais patarimais, kuriuos dažnai asmeniškai siunčiu klientams. Lyginamosios analizės pagrindu aptarsiu fotoknygos ar klijuotų nuotraukų albumo pasirinkimą, bei pristatysiu savo patirtimi grįstą klijuoto albumo planavimo metodiką, vadinu jį tutorial‘u. Nieko baisiai gudraus gal ir neišgirsi, bet labai gali būti, kad rasi tokių temos kampų, apie kuriuos dingtels: „ Aha. Nebuvau apie tai pagalvojusi“. Dėl to ir rašau.

Nuotraukų spausdinimo ABC

Rekomenduoju mano sudarytą nuotraukų spausdinimo ABC, nes geriau vieną kartą perskaityti, nei du kartus perspausdinti:

A  jeigu nuotrauka bus skirta rėminti už stiklo – spauda tik matinė (blizgi prisispaudžia ir prilimpa prie stiklo, atsiras blynas);
B jei nuotrauka skirta albumui, o lapai jame perskirti plonais tarplapiais – spauda gali būti blizgi (ji yra įspūdingesnė, turi daugiau gylio, tarsi ištraukia detales iš visumos ir pan.), gali būti matinė – pagal skonį;
C jeigu nuotrauka bus albume, ir jis neturi tarplapių, t.y. nuotrauka liesis prie nuotraukos, o ne prie popieriaus, arba nuotrauka nesiklijuos, o dėsis į polietilenines kišenės (toks albumo tipas) tuomet spauda – tik matinė, nes blizgios susiklijuos tarpusavyje, arba prilips prie kišenės, efektas – kaip ir su stiklu rėmeliuose;

Ką rinktis – foto knygą ar nuotraukų albumą?

O dabar – sudėtingesni ir empiriškai patikrinti, bet net neketinu slėpti – asmenine nuomone ir skoniu pažymėti – pasisakymai, gimę dėl taip dažnai mums girdimo klausimo: ar gaminate foto knygas? Nei sau, nei klientams – įprastai – ne. Pirma – tai beprotiškai laikui imli veikla, neturiu kada masiškai maketuoti knygų. Antras argumentas: mes esame už klijuotų nuotraukų albumus, kurie labiau pateisina kainos ir kokybės santykį, nei foto knyga, daugumos vartotojų kontekste.

Foto knyga, jeigu renkiesi kokybišką spaudą (kas, bet kuris fotografas pasakys, privaloma, jeigu nenori prarasti į profesionalias nuotraukas įdėto darbo), kainuos tikrai solidžiai, o į ją sudedama sąlyginai mažai nuotraukų, nes kiekvienas puslapis kainuoja, todėl jų skaičius būna nedidelis, o dėl biudžeto, dažnai renkamasi nedidelio puslapių skaičiaus knyga, į kurią sumaketuojama koks 70 nuotraukų. Tuo tarpu iš fotografo gauni kelis šimtus, sakykim. Ką veika likusios? Nieko, miega skaitmeninį savo gyvenimą, nes Jūs vartote ir kitiems rodote materialų daiktą – albumą. Jeigu kalbame ne apie konkrečiai šventei ar progai skirtą visą knygą/albumą, o periodiškai vis papildomą naujomis nuotraukomis spausdintą šeimos paveikslėlių archyvą, vienu ypu pagaminta knyga, tikėtina, irgi bus mažiau patogus pasirinkimas, nei albumas, į kurį gali klijuoti porcijomis: turi medžiagos, atsirenki, atspausdini, suklijuoji. Na, nebent maketuosite knygas, skirtas, pvz. vieniems kalendoriniams metams, susėsite prie viso Jūsų metų skaitmeninio archyvo ir iš jo atrinksite bei susimaketuosite Mūsų 2016-ieji foto knygą. Darbas didelis, įspėju. Ar verta? Skonio ir galimybių klausimas.

Klijuoto albumo atveju, spausdinantis nuotraukas profesionalioje fotolaboratorijoje ant tikrai kokybiško fotopopieriaus ir klijuojant į albumą (progoms galima užsakyti rankų darbo albumus su kiek tik nori puslapių, yra dabar šaunių gamintojų; galima pirkti jau pagamintus, pvz. mes savo vestuvių nuotraukas ir mūsų krikšo vaiko krikštynų albumo nuotraukas susiklijavom į pirktus foto prekių parduotuvėje, juos naudosiu kaip pavyzdį, aptariant maketavimą), į jį galima sudėti kone visas, ar išsirenkant iš panašių labiausiai patinkančias, ir tokiu būdu sutalpinti 90% gautų ar turimų ir norimų matyti nuotraukų, nepaliekant didelės dalies gyventi tik skaitmeninį gyvenimą.

Antras riebus klijuoto albumo pliusas – galimybė pasidaryti kuo daugiau didelio formato nuotraukų (a4, a5), kas ir yra spaudintų nuotraukų „vau“ efektas. Fotoknygos atveju, del vietos taupymo brangių puslapių atžvilgiu, įdedamos tik kelios didelės nuotraukos, nes tai jau užima visą lapą, o lapai daug kainuoja, todėl dažniau pagrindas būna daug nedidelių paveikslėlių įvairaus grupavimo.

Jeigu kalbame apie ne profesionalų darytas nuotraukas arba ne pačių pačiausių gyvenimo įvykių prisiminimus (sutikite, reitingas ir čia yra), tuomet galbūt neblogas ir svarstytinas pasirinkimas yra vadinamos vidutinės klasės fotoknygos. Geriausiai žinomas ir plačiausiai rinkoje veikiantis jų gamintojas yra zoombook.lt, tikriausiai girdėjai. Yra ir kitų, žinoma, bet pateikiu iliustratyvų pavyzdį tokį, kurį, tikėtina, žinosi ir galėsi įsivaizduoti, apie ką čia kalba. Ten nesudėtinga pačiam pasidaryti maketą naudojantis jų puslapyje esančia programėle, maketą galima pildyti, trinti, pridėti/įterpti puslapių, išsisaugoti, pratęsti ir pan., keliant pačias nuotraukas, o galutinį variantą reikia nusiųsti gamybai. Mes esame kelias tokias gaminę savo artimiesiems jubiliejų progomis, kainos ir kokybės santykį, kaip eco klasės produktas, puikiausiai atitiko. Jeigu kalbame apie labai svarbias progas ir profesionalias nuotraukas, bei tikrai svarų biudžetą, kokybiškai prabangių foto knygų gamintojų taip pat yra. Bet tai kainuos ne vieną, o net ir ne tris šimtus eurų, neretu atveju. Tai šįkart ne apie juos. Keliaukime prie to, ką gali pasidaryti ir susiplanuoti pati.

Kaip pasidaryti nuotraukų albumo maketą?

Ir klijuoto albumo, ir foto knygos atveju, pabrėžtinai rekomenduoju turėti išankstinį maketą, tokį būsimo albumo ar knygos juodraštį, kuriame suplanuosi, kokios ir kokio formato nuotraukos bus spausdinamos, kiek jų tilps. Tik klijuoto albumo atveju jis bus popierinis, ranka darytas juodraštis, zoombook ir kitų panašių gamintojų – jų programos leis tokį susikurti internetinėje platformoje. Darantis prabangią, asmeninę spaustą foto knygą, taip pat reikės skaitmeninio maketo, bet jį jau darys arba maketuotojas, arba fotografas, ruošiantis ir planuojantis knygą.

Žingsnis po žingsnio, kaip gali gimti Tavo klijuotų nuotraukų albumas

  • Pirmiausia reikia įsigyti patinkantį albumą. Koks tik patinka. Geriau – su tarplapiais. Čia pateiksiu dviejų įprastų tipų: kvadratinio ir stačiakampio albumų maketavimo pavyzdžius bei iliustracijas.
  • Tuomet reikėtų pasiimti sąsiuvinį/bloknotą ir pan., kuris atitiks planuojamą albumą, susirašyti puslapių skaičiukus, atitinkančius albumo puslapius, ir kiekviename jų numatyti, kokia nuotrauka ir kokio formato bus klijuojama į tikrąjį albumą.

kaip susikurti nuotraukų albumą

Maketą reikia susidaryti tam, kad rezultate turėtum gražų klijuotą albumą su tvarkingu nuotraukų formatų ritmu, pvz. parinktais kokiais 3 skirtingais nuotraukų formatais ir pasikartojančiu jų grupavimu. Iš anksto tai susiplanavus ir pasibraižius bei susiskaičiavus, ar telpa visos, ar nelieka, ar netrūksta puslapių, kiek gali spausdintis ir skirti puslapių nuotraukoms per visą lapą ir pan., kad vėliau klijuojant, kai įpusėsi, nepamatytum, jog….netelpa, arba lieka daug lapų, kad nebūtų taip: galėjau spausdinti didesnių/kitaip/mažiau. Juodraštis yra būdas išvengti nuostolių bei nusivylimo, jog nesigavo, kaip įsivaizdavai.

  • Nuotraukų formatų ir jų derinimo tarpusavyje pasirinkimas. Svarbiausia renkantis nuotraukų formatą pamatuoti, kokių parametrų yra albumo puslapis, ir kas jame telpa, o kokio dydžio nuotrauka(-os) jau – nebe. Planuojant dėti dvi ir daugiau nuotraukų ir vieną puslapį pravartu iš anksto pasidarbuoti su liniuote ar kita matavimo priemone, gal net – išsikirpti atitinkamų formatų šablonus ir padėlioti albumo lape, ar tikrai telpa, ir ar Jums taip gražu.

Kodėl reikia rinktis tik kelis formatų ir nuotraukų derinimo lape būdus? Kitu atveju gaunasi makalynė, kuri ženkliai suprastinta albumo vaizdą ir lygį. Dar pagalvokite, ar Jums gražu, kai palikta daugiau tuščios vietos aplink nuotrauką, ar tiks ir suspaustos. Mes norėjome, kad nuotraukos turėtų daugiau erdvės aplink save, dėl to ir albumo dydį rinkomės gana nemenką, ir tik mažytes nuotraukas (10×15) klijavom viena šalia kitos, visai arti. Mums patiko erdės išgaunamas tam tikras pasporto įvaizdis, taip atrodo konceptualiau.
Tai kokie formatai? Jeigu įsigysi nedidelį ir/ar kvadratinį albumą (pvz. 30x30cm), rekomenduoju pasirinkti ne daugiau kaip du nuotraukų formatus: didelį (pvz. 15×21 – a5) ir mažą (pvz. 10×15) ir jais žongliruoti kokiais trim-keturiais būdais, kaip išdėliosi puslapyje.

Jeigu turite didelį ir stačiakampį albumą, kaip mūsų vestuvinis, pavyzdžiui (pats albumas 35x42cm), tuomet galite rinktis tris nuotraukų formatus (didelis-vidutinis-mažas) ir net penkis – žongliravimo lape. Iliustruojamu atveju atveju pasirinkti buvo trys: 10×15; 15×21 (a5), 20×30 (a4).

 

  • Vėliau tas nuotraukas, kurias reikės nešti spausdinti, suplanuotais keliais skirtingais formatais, versdama juodraščio puslapius, atsirink ir susikelk į reikiamo pavadinimo spausdinimui skirtus katalogus, pvz.: 10×15; 15×21, 21×29 ir pan.; įsirašyk juos į USB raktą ar kitą skaitmeninę laikmeną, ir nešk spausdinti į fotolaboratoriją, siųsk internetu, žodžiu, taip, kaip esi įpratusi spausdinti nuotraukas. Jos jau tam paruoštos. Tik nepamiršk ABC dėl fotopopieriaus: bus matinis ar blizgus?
  • Kai parsineši atspausdintas nuotraukas, versk savo juodraščio puslapius ir pagal jį klijuok albumą, kaip suplanuota.
  • Klijuoti nuotraukas geriausia dvipuse lipnia juosta, nenaudoti jokių klijų, nes net ir sausuose klijuose yra vandens, kas vėliau ima garanksčiuoti popierių. Mes savo vestuvių albume tai ir pamatėm, vėliau klientams jau klijavome tik dvipuse lipnia juosta kampukus ir tai labai pasiteisino. Didesnes nuotraukas gerai yra klijuoti 6 ar net 8 taškuose. Mažas, tokais kaip 10×15, užteks priklijuoti 4 kampuose.

Ir viskas. Jeigu nenusuksi kokio punkto, galvodama – kad kam čia – tikrai pasigaminsi puikiai organizuotą, tvarkingą albumą, kurio paskutinis puslapis sutaps su šventės paskutine nuotrauka, arba priešingai – turėsi nuolatiniam, pagal aiškią tvarką jau pradėtą, pildymui tinkamą vaizdų archyvą. Žinoma, kai tai, ką lengviau galėčiau papasakoti, stengiausi aprašyti, tekstas tapo klampokas, bet turinio naudos, kurį taip magėjo paleisti į platesnius vandenis, tai nediskredituoja, viliuosi. Naudokis į sveikatą, ar net su mažiau sveikatos ir žolelių arbata. Albumo planavimui ir klijavimui tinkamesnio laiko, nei antra žiemos pusė bei dar šlapias ir žvarbus pavasaris – nėra.

Paskelbta$ sPažymėta$ s

$ s mintis

  1. Kaip tik svarsčiau koks fotopopierius spausdinimui yra geriausias, dabar žinosiu kada kurį rinktis. nes dabar kai atsimenu, blizgios nuotraukos rėmeliuose tikrai dažnai su „blynais” būna, nors jos man daug gražesnės, tokios ryškesnės ir gyvesnės atrodo.

  2. Labai naudinga informacija! Ačiū! O gal patartumėte kur rasti didelių albumų su tarplapiais, kad būtų kuo daugiau puslapių?

Komentarai nepriimami.