Praėjusį savaitgalį Trakuose vyko antroji „Garden Style” konferencija. Labai džiaugiamės sulaukę organizatorių „Geltonas karutis” kvietimo dalyvauti ir sužinoti apie penkis pojūčius kaip apie kitus būdus pažvelgti į savo aplinką ir, panaudojus tam tikras detales, suteikti jai to ypatingo jausmo, unikalumo. Vieni pojūčiai yra aiškiai identifikuojami, kiti veikia pasąmonę, o dar kiti efektą sudaro tik drauge vieni su kitais, – sako konferencijos organizatoriai.
Įspūdžiais iš konferencijos paprašiau pasidalinti Renatos Glinevičienės. Tinklaraščio Mieli namai autorės.
Labai šauni konferencija buvo. Tokia gyva ir nuoširdi, ne tokia rimta ir nuobodi kaip dažnai būna mokslinėse konferencijose. Manau buvo įdomu ir apželdinimo specialistams ir sodininkams mėgėjams. Kadangi Garden Style konferencija rengiama antrus metus, o pernai metais, nors ir labai norėjau, bet nenuvykau, šiemet džiaugiuosi čia pakliuvusi.
Konferecijos tema- penki pojūčiai. Juos aišku visi žinom: klausa, rega, skonis, kvapas ir lytėjimas. Bet kaip jie atsiskleidžia sode, mūsų gamtinėj aplinkoje ir kaip jais galima pažaisti? Konferencijos pranešėjai ir bandė užvesti ant tinkamo kelio. Turbūt didžiausią įspūdį paliko svečių iš užsienio pranešimai- James McGrath iš JAV ir Ilzė Rukšane iš Latvijos. Nors tiesą pasakius lietuviška publika buvo kaip visada santūroka, labai jau nedrąsiai užduodavo klausimus…. Bet tokie jau mes esame.
Taigi James McGrath man pasirodė didelis sodo filosofas. Jis pasakojo, kad sodas yra ne tik vaizdas, bet ir emocija. Reikia taip ištobulinti sodą, kad iššauktų emocinį atsaką- tam reikia net tik spalvos, formos sode, bet ir liesti, uosti, ragauti. Ir tam nereikia nei sudėtingo dizaino, nei sudėtingų kompozicijų, reikia to, kas tau asocijuotųsi su tavo gerais prisiminimais.
Ilzė Rukšane pasakojo, kad sodas yra terapija sielai. Kad tam tikri elementai gydo per prisiminimus ir emocijas. Taip išsiplečia laiko ir erdvės ribos. Reikia nebijoti keisti savo sodo, nes tu pats keitiesi. Turbūt nesuklysiu pasakiusi, kad visi laukė ir Linos Puodžiūtės pranešimo apie spalvas sode. Atrodo gal kai kas ir žinoma, bet visada įdomu sužinoti apie augalų skirtingumus.
Bet kokiu atveju visko čia nepripasakosiu, nes įspūdžių tikrai daug. Po konferencijos man liko labai giedras ir geras įspūdis. Labai smagiai publika priėmė „Hortus aperitus” suorganizuotą kvapų žaidimą. Pati įsivaizdavau, kad sugebėsiu atskirti pažįstamus rūtos ar serenčio kvapus, bet ne taip jau viskas paprasta su distiliatais – juk kvapas tada toks koncentruotas, kad gali ir suklysti.
Dar prie to paties reiktų pridurti, kad konferencijos temą išplėtė ir parodos stendai. Jau „Sibirkos rožyno” stendą reikia pačiam pamatyti – jokios nuotraukos neatstos įspūdžio, to wow, kurį mačiau visų akyse. Iš pradžių visi puola fotografuoti, paskui uostyti ir liesti sumerktų rožių žiedus. Jos tokios tobulos, kad net negali patikėti savo akimis, rankos pačios tiesiasi paliesti nors žiedlapio kraštelį.
Organizatorių nuoširdumas mane papirko – įsirašiau į gerbėjų gretas, eisiu ir kitais ir dar kitais metais – tol kol organizuos.
Tekstas: Renata Glinevičienė
Nuotraukos: konferencijos Garden Style organizatorių