Kambarinės gėlės pavasarį. Kaip laistyti, tręšti ir persodinti?

Mano pašto dėžutę vis pasiekia laiškai su klausimais kaip elgtis su kambarinėmis gėlėmis pavasarį, gal jau persodinti, o gal jau tręšti. Aš savo gėlių dar nejudinu, laukiu šilto oro, kai visus persodinimo darbus galėsiu daryti kieme. Bet tiems, kurie nekantrauja ir nori imtis kambarinio sodininkavimo darbų, šiandien pristatau Ingą Pikiotaitę. Ji prisijungė prie tekurnamai.lt tam, kad pasakotų apie kambarinius augalus, jų priežiūrą ir visokias gudrybes.

Kalendoriniam pavasariui jau atėjus, bet dar ne ypatingai jaučiant jį fiziškai – pats metas atsigręžti į savo namų gyvąsias puošmenas – kambarines gėles. Visą „tamsųjį” laikotarpį jos puikiai darbavosi, neleido pamiršti  žalios spalvos, valė mūsų namų orą ir dabar atėjo metas joms už tai atsidėkoti ir paskatinti jas naujiems pavasariniams iššūkiams.

Kaip laistyti?

Prasidėjus pavasariniam augalų augimui, kintant gaunamos šviesos kiekiui, mūsų kambariniai augalai natūraliai reikalauja daugiau vandens.  Tam, kad tarp gausybės kasdienių darbų nepasimestų ir gėlių laistymas mano siūlymas būtų savo darbo knygelėse, kur žymitės svarbias datas, susitikimus, šalia brūkštėlti ir priminimą sau palaistyti gėles. Tačiau reikėtų atkreipti dėmesį, kad augalų perlaistymas atšilus orams – daug pavojingesnė problema.

Kad suprastumėte mane teisingai pasakysiu taip, augalus reikia laistyti dažniau, bet jokiu būdu ne gausiau. Siekiant išvengti perliejimo pati vadovaujuosi 3 cm taisykle, kuri sako, kad augalus reikia laistyti tik tuomet, kai sausas viršutinis 3 cm sluoksnis. Ši taisyklė negalioja kai kurioms augalų grupėms, kurios turi išskirtinius poreikius, kaip kad kaktusai, sukulentai bei sansevjeros, kurie tikrai mėgsta sausesnį dirvožemį, o pavyzdžiui paparčiai ar palmės kaip tik reikalaus dažnesnio laistymo, todėl reiktų neleisti jų žėmėms išdžiūti tarp laistymų.

Kaip tręšti?

Jei mums nuotaiką pagerina gardaus šokolado plytelė ar mėgstamos arbatos puodelis, tai taip pat ir mūsų augalai reaguoja į teigiamą paskatinimą, tik jiems labiausiai tiktų paskatinimas geromis trąšomis. Nors augalų srityje esu nemaža natūralistė ir daugiau mėgstu augalus skatinti meile ir geru žodžiu, bet vieną kartą metuose, būtent pavasarį siūlyčiau palepinti augalus ir juos tręšti, geriausia – organinėmis trąšomis. Vėlgi, svarbu nepersistengti, būti atsargiems, parinkti tinkamas ir kokybiškas trąšas. Kiekius naudoti tokius, kokius rekomenduoja trąšų gamintojas, arba ekstra atvejais klausti viską žinančio googlo apie siūlomas proporcijas :)

Kaip persodinti?

Paskutinis, bet tikrai svarbus pavasarinis darbas su kambariniais augalais, tai jų persodinimas ar žemių papildymas. Taigi jei renkamės tik žemių papildymą, tuomet turėtume išsiimti augalus iš vazonėlių, apžiūrėti  šaknis, jei yra poreikis pašalinti apmirusias ir sodinti atgal į tą patį vazoną, jį papildžius naujomis žemėmis. Dažniau pati renkuosi pirmą variantą ir nepatingiu augalų persodinti  į naujus vazonėlius. Vazonėlį reiktų rinktis tik vienu dydžiu didesnį, tai būtų panašiai 2 – 3 centimetrais platesnį, nes parinkus per didelį vazoną rizikuotume, kad jo šonuose augalo nenaudojama žemė užrūgštėtų ir joje pradėtų kauptis kenksmingos bakterijos, kurios ilgainiui galėtų pakenkti mūsų augalams.

Apibendrindama norėčiau pasakyti, kad svarbiausia kaip ir visur yra meilė. Augalai yra gyvi, nesibodėkite su jais pasišnekučiuoti, užduoti, kad ir retorinių klausimų, iš patirties sakau, kad atsakymų gal ir nesulauksite, bet rezultatus turėtumėte pastebėti :)


Aš esu Inga Pikiotaitė arba žmogus, kuris slepiasi už tinklaraščio Mėnulio Mūza pavadinimo. Esu iš tų žmonių, kurie dar vaikystėje žinojo kuo bus užaugę arba tiksliau gal būtų sakyti, kad žinojau kokia bus mano aplinka. Žalia ir gyva.

Kaip kartą jau sakiau augalai yra mano ir stiprybė ir silpnybė viename.  Be jų negaliu, palangės lūžta, o gėlių nemažėja ir dar nuosekliai didėja ne tik jų kiekis, bet ir apimtis.

Patirties su augalais įgavau ne tik studijų metu, bet ir vėliau vykdytoje veikloje su gėlėmis. Tiesa ankščiau daugiau laiko skyriau skintoms gėlėms, švenčių dekoravimui, bet laikas parodė, kad skintų gėlių laikinumas užleido vietą stabilumui ir ilgaamžiškumui. Kelionėje po augalų karalystę šiuo metu jaučiu aistringą meilę kambariniams augalams, o ypač savo mūzoms Tilandsijoms, su kuriomis labai tikiuosi Jus dar supažindinti.

Viliuosi, kad mano įrašai bus ne tik Jums naudingas, bet taps ir gražios draugystės ir įdomių pokalbių įvairiomis temomis pradžia.

Ingą galima rasti Facebook ir Instagram socialiniuose tinkluose

Paskelbta$ sPažymėta$ s