Kaip pasirinkti kambarinius augalus savo namams. 3 dalykai į kuriuos būtina atkreipti dėmesį

Dažnai girdžiu nusiskundimus apie tai, kaip nesiseka auginti kambarinių gėlių. Jos arba nudžiūsta, arba supūva, na, o geriausiu atveju, tiesiog neauga. Man, kuri kambarinius augalus auginu seniai ir jau esu praėjusi visokias augalų mylėtojo ir augintojo stadijas, vis dar pasitaiko nelaimių, kai reikia atsisveikinti su mėgiamomis kambarinėmis gėlėmis. Sėkminga draugystės su augalais pradžia gali būti jau tada, kai pradedi rinktis augalą savo namams. Todėl visiems tiems, kas tik pradeda savo draugystę su kambariniais augalais, paruošiau trumpą, išsamų gidą į ką atsižvelgti renkantis kambarinius augalus savo namams.

Kiek namuose yra natūralios saulės šviesos?

Gėlėms (ne visoms) reikia saulės ir šviesos. Nuo jos labai priklauso ar kambarinis augalas gerai jausis namuose, ar sėkmingai augs. Todėl pirmiausia ką reikia padaryti, tai sužinoti kokios saulės šviesos – tiesioginės ar netiesioginės daugiausia Tavo namuose.

kaip pasirinkti kambarinius augalus

Tiesioginė saulės šviesa be abejo sklinda per pietrytinius, pietinius ir pietvakarinius langus. Todėl jei Tavo namų langai yra į šią pusę ir juose saulės šviesa būna 4-6 valandas, drąsiai gali rinktis tas gėles, kurioms reikia daug šviesos ir saulės spindulių – kaktusus, sukulentus ar fikusus. Pavasarį tiesioginiai saulės spinduliai gali augalams ne tik padėti, bet ir pakenkti. Kadangi saulė pavasarį yra labai kaitri, jos spinduliai gali nudeginti augalų lapus, o sukulentai gali pakeisti spalvą. Pavasarį geriausia būtų augalus laikyti truputį toliau nuo lango, arba langą dengti užuolaida, kad nepakenktume savo augalams.

kaip išsirinkti kambarines gėles

Jei saulės kambaryje yra mažiau (arba iš vis nėra, jei tai šiaurinė pusė), geriausiai tokioje patalpoje augs zamiokulkas ar sansevjera. Šios gėlės gali augti tamsiausiame kambario kampe, svarbiausia tamsesnėje vietoje augančius augalus laistyti retai ir tarp laistymų leisti išdžiūti žemei.

Koks oras namuose daugiau sausas ar drėgnas?

Žinoma, žiemą, kai namuose įjungtas šildymas kambarių oras pasidaro sausas daugelyje namų, bet jei jauti, kad namuose drėgniau ar sausiau, į tai taip pat reikėtų atsižvelgti, kai rinksiesi kambarinius augalus namams. Tas pats galioja, jei pavyzdžiui turi vonioje langą ir nori ten auginti gėles. Vonioje (ir virtuvėje) visuomet yra drėgniau, nei likusiuose namuose, todėl ten tinka drėgmę mėgstantys augalai. Šioms patalpoms gali rinktis paparčius, dracenas, kalatėjas. Šių augalų natūralios augimvietės yra drėgnos ir ūksmingos ir tam, kad jie gerai jaustųsi namuose, jiems reikai panašių sąlygų.

kaip pasirinkti kambarinius augalus

Namuose, kur sausa gerai jausis visi dykumų ir savanų augalai – sukulentai, kaktusai, karpažolės. Peperomijos taip pat mėgsta sausą orą. Žinoma, atsižvelgdami į šviesą namuose, galime rinktis ir drėgnesnį orą mėgstančius augalus, jiems gali reikėti daugiau priežiūros, pavyzdžiui, kartais apipurkšti lapus. Geriausiai mano augalams sausuoju metų periodu (kai namuose įjungtas šildymas) padeda reguliarus dušas, kai atėjus laistymo laikui, sukraunu visus augalus į vonią ir nuplaunu dulkes nuo lapų, o tuo pačiu ir palaistau.

kaip pasirinkti kambarinius augalus

Ar namuose yra mažų vaikų ir gyvūnų mėgstančių augalus?

Prisipažinsiu, kad aš į augalų nuodingumą dėmesio niekuomet neatkreipdavau, nes man pasisekė, kad mano gyvūnai augalų negraužia, o vaikai taip pat gėlėmis grožisi iš toli. Žinau, kad tikrai būna kitaip, todėl renkantis augalus būtinai reikia paieškoti informacijos, kurie augalai nėra nuodingi, alergizuojantys ar galintys sudirginti odą. Net jei esi tikra, kad augalas nebus suvalgytas, yra augalų (pvz. karpažolė), kurių išskiriamos sultys gali sudirginti ir alergizuoti odą, gleivines.

kambariniai augalai

Pradėsiu nuo tų augalų, kurie yra saugūs ir vaikams, ir gyvūnams namuose. Drąsiai gali savo namams rinktis peperomija, chlorofitą, kalatėją, sanpaulijos, paparčiai, palmės.

Deja, į nuodingų ar galinčių alergizuoti sąrašą patenka daugybė populiarių ir lengvai auginamų kambarinių augalų. Jei tikrai nori tokių augalų savo namuose, pasistenk, kad jų nepasiektų nei vienas, nesuprantantis, kad gėlyčių valgyti negalima. Nuodingi augalai yra skindapas, monstera, storalapis, plačialapis fikusas, difenbachija, dracena, zamiokulkas.

kaip išsirinkti kambarines gėles

Tikrai neišvardinau čia nei visų saugių, nei visų pavojingų augalų – jei namuose yra augalų valgytojas/skabytojas, nesvarbu, ar tai vaikas, ar šuo, ar katinas, būtina pasidomėti, ar kambariniai augalai jam nepakenks.


Visada prieš pirkdama augalą ar jau jį įsigijusi, ieškok informacijos internete ar knygose, kaip juo rūpintis, kur jam labiausiai patiktų augti. Kai žinosi pagrindinę informaciją, turi stebėti augalą ir suprasti, kas jam patinka, kaip galėtum suteikti jam palankesnes augimo sąlygas. Nors yra universalios laistymo, šviesos, tręšimo ar dirvožemio rekomendacijos, kiekvienuose namuose sąlygos yra skirtingos ir tik bandymų keliu gali suprasti kas geriausia konkrečiam augalui. Daugiau apie kambarinius augalus ir su jais susijusius dalykus rasi čia.

Pavasaris palankus metas persodinti augalus į naujus vazonus, įsigyti naujų kambarinių augalų savo namams ar tiesiog imti ir pradėti savo namų džiunglių kūrimą. 

Už pagalbą ruošiant šį įrašą dėkoju Ermitažo parduotuvėms visoje Lietuvoje

Paskelbta$ sPažymėta$ s