Prieš ir Po. Vasaroms prisijaukinta sodo mansarda

Šeštadienį kirpykloje išgirdau nerealų dalyką –  šiemet septyni broliai miegantys (lietaus sezonas nuo liepos 10d. Lietuvoje) užtruko ne septynias dienas, o visas septynias savaites. Ir nuo tada galvoje pradėjo kirbėti mintis, jog mūsų šeima sode pragyveno visus tris mėnesius, o jausmas, kad nebent trys savaitės praėjo. Bet ne, mes jau ir vėl Vilniuje. Jau vėl skuboje, reikaluose, repeticijose, planuose… Dukra sako, “Mama, mes visur vėluojam, tik į sodą – niekada!”.

Būtinai norėjau pasidalinti tokia įžvalga su Tavimi po ilgų atostogų meto, nes vasarą beveik neturėjau interneto, todėl į TKN rašiau tik interjero stilių ABC skiltį. O iš tiesų kiek daug patirta, nuveikta, išgyventa. Labai noriu pristatyti erdvę, kurią kūrėme nuo ankstyvo pavasario griaudami, klodami, alyvuodami, rinkdami spalvas, dėliodami senus baldus. Mansarda pušyne, sode, ties Vilniaus riba – mūsų šeimos vasariški namai.

sviestuvas, rubine small

Idėja

Jau ką aš mėgstu, tai kurti, planuoti, keisti ir gražinti. Seniai sode man antro aukšto mansarda atrodė ypatinga erdvė su potencialu ją išnaudoti kūrybiškai. Tik kliuvo tokie dalykai, kaip patekimas į antrą aukštą lauko laiptais, senas kelių rūšių linoleumas ant grindų ir senų baldų išdėstymas, apstatant visus kampus ir pakampes. Norėjosi patogumo, šviesos, natūralių medžiagų ir, žinoma, dekoratyvumo.

darbai tesiasi small

Įgyvendinimas

Esminiai statybiniai darbai buvo atlikti tokie: laiptų angos iškirtimas, kad susijungtų pirmas su antru aukštu, grindų medžiagos pakeitimas (linoleumui Ne, pušinėms grindlentėms – Taip), sienų perdažymas į šviesesnį atspalvį, palėpės laiptelių perdarymas, apsauginės ažūrinės tvorelės dizainas, įgyvendinimas.

darbai vyksta small

Šviesos papildomai išlošėme atsisakę tamsių durų, vietoj jų pritaikėme naudotą vitrininį langą. Įvertink skirtumą ir pažvelk, kokius žalius vaizdus regėjome kasdieną.

durys-langas-koliazas-tkn

palange, gele small

Pakeitę laiptelių į palėpę kryptį, išlošėme vietos miegamojo zonai. Beje, labai svarbus dalykas planuojant erdvės pertvarkymus ir buvo, sukurti skirtingas kambario zonas, nes reikėjo: ramybės, poilsio ir skaitymo vietos, vaikų žaidimų kampelio, daiktų ir rūbų sandėliavimo, bei miegamojo zonos keturiems asmenims.

miego-zona-tkn-koliazas-small

daiktu-zona-tkn-koliazas-small

vaiku zona small

Baldai

Kurdama interjerą savo šeimai, vadovaujuosi pagrindiniu principu – stengtis daiktams suteikti antrą, trečią ir n-tąjį gyvenimą. Nepirkome nei vieno baldelio, tiesiog susirinkome iš sode esančių, atiduotų, restauruotų. Lovą jau trejus metus turime labai asketišką – paletės ir ant jų Dormeo antčiužinis. Sofą poilsio zonai pasilikome iš buvusio komplekto, tik kruopščiai ją išplovėme, džiovinome saulėje kieme. Fotelis taip pat su istorija, vyro močiutė papasakojo, kad rėmas yra iš jos darbo universitete, o minkštoji dalis – pritaikyta iš automobilio. Lentynas daiktams laikyti gavome, tik po poros mėnesių atvirų rūbų laikymo, nusprendžiau nupirkti žaliuzių tipo medines dureles, kurios prigijo, lyg visada ten buvusios. Vaikams staliuko idėją sukūriau ir įgyvendinau pati – 30metų senumo transformuojamą kūdikių maitinimo kėdutę perdažiau baltai, apklijavau spalvingais lipdukais iš Tiger krautuvėlės, valgymo zoną nutariau nutepti juodais kreidiniais mokyklinių lentų dažais, kad galėtų vaikai laisvai reikštis ir piešti. Prie staliuko  priderinau seną kėdutę iš sovietinio darželio laikų (ji buvo ryškiai rožinė).

lova sonu small

Detalės

Detalės – svarbiausi dekoratorės darbo įrankiai. Mūsų namuose atsispindi kelionės, įspūdžiai,  nutikimai, įtakos. Daug tekstilės gaminių – kaip lovos užtiesalą, kilimą, pagalvėlių užvalkalus, esu įsigijusi ir parsivežusi iš Maroko. Pufas prie krėslo per mainų puslapius atkeliavo iš Egipto, audinys ant krėslo – draugo dovana iš Ukrainos. Užuolaidas siuvau pati iš ypatingų raštų ispaniško audinio (tai mano pirmosios savarankiškai siūtos užuolaidos). Pinti krepšiai jau pirkti Ikea, o vyro indėlis į mūsų interjerą – instrumentai, taip pat iš viso pasaulio. kilimas-su-foteliuku-koliazas-tkn

miego-vieta-small

Šitie sezoniški namai man tapo labai mieli. Jaučiu, kad labai pavyko prisijaukinti erdvę ir kraustytis atgal į butą buvo netgi šiek tiek liūdna. Bet dabar naujas laikotarpis tekstų rašymui, vaikų išleidimui į darželį, koncertų ir parodų lankymui, netgi darbo paieškoms. O ar tu turi jaukų kampelį, kur vasaromis išvažiuoji pabūti su šeima gamtoje? Koks jis?

 

Kaip atnaujinti kietuosius baldus

Senų baldų atnaujinimas, jų pritaikymas namuose sparčiai populiarėja Lietuvoje. Kurdami savo namus vis sulaukdavome klausimų ir nuostabos “Kaip, jūs naudosite senus baldus?”. Taip – seni, dėvėti, atnaujinti baldai namuose gali būti naudojami taip pat sėkmingai kaip ir nauji. Skirtumas tas, kad seni baldai, turi savo istoriją ir suteikia namams šarmo ir kitokios, savitos nuotaikos.

Gintarė iš Vilniuje, Antakalnyje įsikūrusios Miesto laboratorijos šiandien TenKurNamai pasakoja apie kietųjų baldų atnaujinimą.  Gero skaitymo ;)


kietųjų badų atnaujinimas

Tikrai yra žmonių, pamišusių dėl senų antikvarinių baldų – vieni mėgsta juos kolekcionuoti ir pirkti, kiti – tiesiog patys prikelti seną daiktą naujam gyvenimui. Jeigu jūs vieni iš pastarųjų, šie patarimai kaip tik jums!
Vieną pavasario savaitgalį Antakalnyje besikuriantis bendruomenės edukacijos centras Miesto laboratorija kartu su Ramūnu iš Old-New surengė baldų naujinimo dirbtuves.

DSC08287

Jeigu nuspręsite namų sąlygomis išbandyti restauratoriaus profesiją, jums gali prireikti šių priemonių:

 • pirštinių,
 • kanceliarinio peiliuko geležčių,
 • medienos valiklio,
 • įvairaus rupumo šveičiamo popieriaus,
 • dažų nuėmėjo,
 • baldų polirolio,
 • lako,
 • klijų
 • (baldų ardymui gali prireikti atsuktuvo, veržliarakčio, guminio plaktuko, spaustuvų).

DSC08280

Pagrindinės kietųjų baldų atnaujinimo darbo eigos taisyklės

Pirmas ir paprasčiausias patarimas: kartais, turint tvirtą, bet tiesiog nusidėvėjusį baldą, siūlau pabandyti jį atnaujinti nesudėtingu būdu. Jeigu dažai nenusilupę, pirmiausiai pabandykite visą baldą išplauti švelniai muilinu vandeniu arba naudojant specialias priemones (parduotuvėje prašykite medienos valiklio). Tuomet medines vietas ištepkite baldų poliroliu (Ramūnas naudojo lietuvišką variantą „Uosis“). Taip be vargo išvalėme ir atnaujinome savo kelias pasidėvėjusias kėdes – efektas tikrai nustebino.

DSC08282

Jeigu jūsų turimas baldas bent kiek kliba, patariama nestabilias vietas tiesiog iškonstruoti ir vėliau suklijavus sujungti iš naujo. Šis patarimas galioja ir tuomet, kai reikia nušveisti visą turimą baldą – tai padaryti kur kas paprasčiau pirmiausiai jį iškonstravus (darant tai, su lipnia dažymo juostele patariame susižymėti dalis – taip bus paprasčiau vėliau visas dalis sudėti į vietas).

DSC08292

Nestabilių vietų klijavimas: didžiąją dalį mūsų turimų kėdžių teko arba pusiau, arba visai išardyti. Nušveitus senus klijus (ir, kai kuriais atvejais, dažus), dalis reikėjo vėl suklijuoti į vieną. Tam galima naudoti įprastą lipalą (ilgiau džiūsta), arba Ramūno pasiūlytą „Kleiberit Pur“ priemonę – super greitai džiūstantys klijai (jie plečiasi, todėl išdžiūvus, aštriu kanceliariniu peiliuku tenka nupjauti „pabėgusias vietas“). Klijuojant svarbu visą baldą klijais sutepti vienu metu, o kai kurias vietas svarbu jas suveržti – galima panaudoti ir buityje turimą „diržą“ su sagtele ar specialius suspaudėjus.

DSC08299

Senų dažų pašalinimas. Jeigu nusprendėte pašalinti seną laką ar dažus, tai padaryti galite irgi keliais būdais. Pirmiausiai juos pabandyti tiesiog nuskusti kanceliarinio peiliuko geležte (ypač gerai veikia lakuotiems paviršiams). Jeigu jūsų turimas baldas buvo kelis kartus nudažytas, pvz., senoviniais grindų dažais – taip lengvai neišsiversite – teks panaudoti stiprų kvapą skleidžiančią dažų nuėmimo priemonę (patariame to nedaryti uždaroje patalpoje). Norimą paviršių ištepkite priemone, palaukite nurodytą ant pakuotės laiką (bet ne per ilgai, nes paveikti dažai vėl gali sustingti) ir ta pačia minėta kanceliarinio peiliuko geležte pradėkite skusti ;) Visą procesą užbaigti padės įvairaus rupumo šveitimo popierius.

DSC08321

Galiausiai, pilnai paruošę paviršių, nuspręskite, ką norite su juo daryti toliau – galima beicuoti ir vėliau nulakuoti, alyvuoti, balinti, dažyti ir t.t. Trumpai tariant – paeksperimentuoti!
Linkime įkvėpimo, kantrybės ir vertų naujinimo radinių!

Nuotraukos Miesto laboratorija ir Old New

Prieš ir Po. Nauja sena meilė mediniam arkliukui

Šiandien Tau noriu papasakoti trumpą istoriją apie prieš kelias dienas atnaujintą ir vėl vietą mūsų namuose radusį medinį arkliuką. Pokyčiams paskatino vyresnės dukros Upės domėjimasis arkliais ir naujų dažų Foxy Paint atsiradimas. O įkvėpimu tapo Kaziuko mugėje pirktas spalvotas, mielas, mažas medinukas.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pirmas žaislas, kurį pirkau savo dukrai (reiktų paminėti, kad išskyrus knygas, aš jų visai neperku), buvo supamas medinis arkliukas. Tik per ketverius metus jis morališkai paseno, patamsėjo, įgavo neturėtų piešinių ir spalvų, net lipdukų. Tada jis pradėjo kliūti po kojomis, buvo išvežtas į sodą palėpėn. Ten kartą per mėnesį pamatomas, panaudojamas, ir vėl atgal pastatomas, kur tamsiau.

O gyviems arkliams Upė meilės turi nuo kūdikystės, ir dabar stipriai svajoja, kaip norėtų auginti jį namuose, sode ar kaime. Aiškinamės tokius dalykus, kaip šienas, arklidės statybos, priežiūra. Ji viską ketina daryti pati : ) Mane žavi vaikiškos svajonės. Ir mėgstu jas skatinti. Todėl gimė idėja pagaliau išbandyti Foxy Paint dažus ir įgyvendinti vaikų užsakymą: “Norim raudonos kumelės su uodega ir karčiais”.

pries ir po i TKN

Reikėjo:

 • 120 ml “Old Love” spalvos dažų;
 • Švelnaus “dvišimtinio” švitrinio popieriaus;
 • Teptuko;
 • Lininio špagato;
 • Grąžto.

Kruopščiai nuvaliau purvą, dulkes nuo paviršiaus, švelniu švitrininiu popieriumi pašiaušiau, dažiau dviem sluoksniais dažų (su Foxy paint dažais galima tepti antrą sluoksnį jau po valandos). Kūrybiškiausias darbas – uodegos ir karčių pritaikymas. Lininį špagatą pirkau sodininkų parduotuvėje, kirpau vienodo ilgio juostomis ir uodegos vietoje tiesiog rišau mazgais, o karčiams reikėjo trijų išgręžtų skylių.

Štai tokia nauja sena meilė atgimė mūsų namuose.

Nuotraukos: Donata Raugala

Prieš ir Po. Ar žinai kaip pervilkti seną kėdę pačiai?

Labai džiaugiuos, kad šis įrašas, ne tik PRIEŠ ir PO projektas, bet ir pasidaryk pati idėja, kuri pagaliau pasieks Tave. Juk artėja balandžio mėnuo, kai akys namuose pradeda pastebėti nebereikalingus daiktus, o rankos nori jų lengvai atsikratyti. Bet aš noriu įkvėpti neskubėti pirkti naujų baldų, o rasti laiko prikelti juos antram gyvenimui.

Jei manai, kad tam reikia ir patyrimo, ir daug laiko, pasakysiu, jog šitos dvi kėdės yra mano pirmieji baldų restauravimo darbai. Ir kai padarai vieną, išsyk norisi taisyti antrą. Beje, jos netgi nestovi mano namuose, praktikavausi ant pačių prasčiausių kėdžių dirbtuvėse, o dabar jomis naudojasi tekstilės studijos mokytojos.

Kaip viskas atrodė PRIEŠ atnaujinimą:

kede pries

Tikiuos jau  spėjai greitai įvertinti skirtumus tarp Prieš ir Po nuotraukų. Trumpai fotosesijai buvau pasiskolinusi kėdes iš jų savininkių ir atsivežusi į Sigitos namus, kur jos Bruknė mielai pozavo kadre. Rašau kėdes, nes padariau dvi. Vieną iš jau dvejus metus mane savo spalva žavėjusio pirktinio gobeleno, kitą – iš savo kurto atraižų audinio.

Priemonės, kurių reikėjo:

 • 3 cm storio porolonas,
 • gobelenas,
 • vatinas,
 • kabių šautuvas ir kabės,
 • replės,
 • vidutinio šiurkštumo švitrinis popierius,
 • lakas,
 • juodi dažai,
 • medžiaga lekalams,
 • teptukas.

Eiga:

pries 2

Darbai prasidėjo nuo kėdės ardymo dalimis, medžiagų nuiminėjimo, vinių traukimo. Po senu gobelenu radau labai nemalonios išvaizdos, matyt dvidešimties ar daugiau metų porolono kratinį, čia ir buvo nemaloniausia proceso dalis – švariai pašalinti tuos likučius. Nuo sėdimosios dalies kraštų nulupau vatiną.

Labai svarbu nuiminėjant gobeleną jo nesuplėšyti,nes pagal jį bus gaminami lekalai naujam audiniui. Švitriniu popieriumi nuo medinių kojų pašalinamas senas lakas. Paruoštas švarus paviršius pirmai kėdei buvo dažomas greitai džiūstančiais juodais dažais ir velkamas turkio spalvos gobelenas, o antram variantui – medinės kojos lakuojamos, velkamas iš skiautinių pasiūtas gobelenas.

Sudėtingiausias ir atsakingiausias momentas – gerai įtempti ir gerai pritvirtinti naują gobeleną. Pirmas variantas ne iki galo buvo sėkmingas, įtempimu likau nepatenkinta, todėl eigoje atsirado ir antra kėdė. Įvertink ir tu mano abu darbus.

Rezultatas PO

kaip-pervilkti-kede
kedes-pervilkimas-nauja-medziaga

Daugiau PRIEŠ ir PO idėjų:

Knygų lentyna iš senų lentynų

Naujas sofos gyvenimas

Lentyna smulkmenoms iš seno stalčiaus

Turi savo PRIEŠ ir PO projektą, kuriuo didžiuojiesi? Laukiame Tavo laiškų adresu: projektai eta tenkurnamai taškas lt (vietoj žodžių eta ir taškas, įrašyk simbolius, mes taip saugomės nuo įkyrių reklamų).

 

 

Prieš ir Po. Nedidelis butas-studija nuomai Vilniaus senamiestyje

Kartais man rodos, kad geriausi nutikimai ir atradimai įvyksta netyčia. Praėjusią savaitę “mirkdama” Facebooke (o kam nepasitaiko?) pamačiau skelbimą apie nuomojamą studijos tipo butą Vilniaus senamiestyje. Skelbimas, kurį rašė buto savininkė kvietė informacija dalintis su draugais užsieniečiais, kuriems galbūt prireiktų trumpai apsistoti viešint Vilniuje.

Ištyrinėjau nuotraukas, tada nuėjau į Air BnB puslapį, išnagrinėjau viską ten. Mane labai patraukė ir sužavėjo mano mėgstami seni baldai, išmoningai suderinti su šuolaikiniais baldais. Taip pat šviesa ir erdvė, bei puikiai suskirstytos buto erdvės. Ką padariau aš? Iškart parašiau FB žinutę buto savininkei Agnei.

Agnė ir jos vyras Lauras buvo super malonūs ir papasakojo man apie tai, kaip jiems sekėsi kurti buto interjerą, ką darė, kaip į mažą erdvę sutalpino viską kas reikalinga, ir ką planuoja tobulinti ateityje. Taip pat jei atsiuntė labai daug nuotraukų. Čia – sudėjau koliažą kaip butas atrodė prieš ir toliau leidžiu pasakoti Agnei ir Laurui.

studija-pries

“Buto – studijos vieta mieste pakuždėjo kaip turės būti įrengta gyvenamoji erdvė. Butas yra Vilniaus senamiestyje, bet jis išlaisvintas nuo betkokio senamiesčio šaršalo. Jo plotas vos perkopia 24 kv.m. kartelę, tačiau pastato sienos yra masyvios (apie 70 cm storio), buto lubas laiko, kelis amžius menantys, stambūs mediniai balkiai (sijos). Todėl teko galvoti, kaip patalpai suteikti ir lengvumo pojūtį. Kaip patalpos neapkrauti „senoviniais“ baldais, bet ir nepadaryti ultra modernios erdvės. Gal būtų tikęs ir dabar labai populiarus Provanso stilius, bet jis mums pasirodė nuvalkiotas, kaprizingas ar panašiai. Todėl įrenginėdami butą to stiliaus vertybes palikome… Prancūzijos vynuogynams :)

eklektiškas interjeras

Studijoje pertvarinėmis (plytų mūro) sienomis atskirtas tik vonios kambarys (dušas, tualetas ir pan.). Darydami remontą, savo ieškojimais dalinomės su grožį kuriančiais, dizainą išmanančiais, apdailos medžiagas giriančiais (parduodančiais) ar tiesiog estetiką mylinčiais draugais ir pažįstamais. Pradžioje teko pasukti galvą, kaip įkurti bent vizualias, funkcines gyvenamo ploto zonas. Kaip matote, gavosi miegamojo erdvė pereinanti į svetainės zoną – poilsio ir nišoje įrengėme virtuvę su valgomojo zona.

eklektiškas interjeras

Planuose dar yra miegamojo lovą atskirti ažūrine pertvara nuo buto įėjimo erdvės. Taip pat žvalgomės dar vieno baldo (indaujos, kosmetinio staliuko, komodos ar pan.), kuriam numatėme vietą virtuvės zonoje esančioje arkinėje nišoje. Virtuvėje trūksta vietos tiek indams pasidėti, tiek darbinio paviršiaus, pvz. skaniam sūriui pasipjaustyti ar blynų tešlai užmaišyti. Taip pat dėliojamės, renkamės interjero detales, kurios suteiktų butui jaukumo, individualumo bei išskirtinumo.

minimalistinė virtuvė

Tvarkant patalpą mums buvo svarbu kokybė, praktiškumas, jaukumas. Na, dar ir estetika, kūrybinė šiluma. Be abejo, dar ir tikrumas, natūralumas buvo labai svarbu. Oi, kiek daug svarbių dalykų! Vyras su savo auksarankiu broliu (www.meistrauju.lt) labai aktyviai domėjosi ir dėjo pastangas tinkamam mikroklimatui (oro kaita, šildymas, drėgnumas) įrengti bei techniniams sprendimams atrasti.

eklektiškas interjeras

Iššūkiai lydėjo mus iki pat paskutinės minutės. Pvz., kaip surasti nestandartinius sprendimus ultra mažoms erdvėms – vonios kambarys nesiekia 2 kv.m. Kaip į 1,20 metro pločio sieną sutalpinti: veidrodį, praustuvę, rankšluosčių džiovintuvą, šviestuvą, rozetę, garso reguliatorių ir lempos jungiklį, lentynėlę (vieną kitą), revizines dureles, laikiklį tualetiniam popieriui, garso kolonėlę, kabliuką rankšluosčiui?. O gal dar ir kokį paveikslėlį jaukumui, asmeniškumo lašeliui?

eklektiškas interjeras

Kadangi abu su vyru mėgstam seniems daiktams suteikti naują gyvenimą, nusprendėme, kad naujutėlaičių baldų vietą paverž naudoti, pačių pagaminti, patobulinti ar pan. Man prie širdies retro, art deco stilius, tačiau, tikriausiai, mūsų pajamos neprisitaikė prie kainų, kurių šie baldai verti. Todėl studijoje gavosi šioks toks kompromisinis interjero variantas. Gal net ir eklektika? Bet ji tikra ir mūsų puoselėta. ;)

eklektiškas interjeras

Foteliai. Jie jau buvo pakeliui į … sąvartyną (konteinerius). Kaimynų verdiktu jie: „Atitarnavo! Užima vietą!! Atsikratyti jais!!!“ Prie jų teko gerokai padirbėti, siekiant nuvalyti nuo metų naštos, sutvirtinti jų konstrukciją ir suteikti naujų jėgų. O indaują per tris bandymus – atsivežėm iš Kauno – ją radom skelbimų portalo pagalba. Linksma istorija su ja buvo: po nuosavo namo – kuriame ji daug metų tarnavo – laiptinės rekonstrukcijos, jokia antro aukšto anga (langai, durys, laiptai) „neišleido“ šio baldo sveiko. Teko drastiškomis priemonėmis ardyti (dėl tų metų baldų surinkimo specifikos), o atvežus į mūsų butą – studiją, reanimuoti.

Kaip mūsų vieni svečiai pasakė: „flat is styled in a modern mid-century style“. Mums patinka rezultatas … Norėčiau jame gyventi, tačiau mūsų šeimai jis, deja, per mažas. Tad siūlome laikinai mūsų miestą aplankantiems svečiams.”


 

Jei ir Tu sukūrei savo namus pati ir nori papasakoti ir įkvėpti kitus – parašyk į TenKurNamai!