Pavasaris. Spalvos namuose

Grįžau iš šiltos ir pavasariškos Italijos į šaltą ir lietingą lietuvišką pavasarį. Ir džiaugiuosi. Nes nors ir šaltokas, pavasaris įsivažiuoja, gėlės žydi, medžių ir krūmų pumpurai ruošiasi pavasariniam sprogimui, o mes Velykoms. Dar prieš kelionę papuošiau kiemo vidury augantį ąžuolą spalvotais kiaušiniais. Atrodo, kad iškart kieme linksmiau ir spalvų daugiau.

Namuose taip pat pavasaris. Ant palangės galvas kelia pomidorų ir paprikų daigai, o aš puošiu namus. Džiaugiuosi jau trečią kartą keičiamu dekoru ant mažųjų IKEA Ribba lentynėlių. Nors lentynėlės skirtos paveikslams ir nuotraukų rėmeliams, mūsų namuose jos puikiai tarnauja kaip kiekvienu metų laiku keičiamo dekoro vieta. Jau dalinausi, kaip lentynėlės atrodė rudenį ir žiemą. O dabar pavasario eilė.

pavasaris-lentyna

Kaip matai, vėl rinkausi kelias, dominuojančias spalvas. Šį kartą – gaivią žalią ir geltoną. Taip pat kelis žydrus akcentus. Dažniausiai, dėliodama kompozicijas ir dekoruodama namus, naudoju turimus daiktus, labai retai perku kažką naujo. Taip buvo ir šiuo atveju. Pavyzdžiui pagaliukų ryšulėlį jau matei įraše apie namus po švenčių, o lentyna-namelis su daug skyriukų stovi nuo žiemos pradžios. Nauji šioje kompozicijoje yra tik mediniai kiaušiniai namelio viršuje. Kiekvienais metais Kaziuko mugėje perku po medinį kiaušinį kiekvienam vaikui.

pavasaris-detales

Sąlyginai naujas yra ir plunksnų vainikas, kurį gaminau būtent šiai kompozicijai. Pagalvojau, gal pavasaris yra plunksnų kedenimo laikas? Jau turėdama savo vainiką, puikią pamoką kaip pasidaryti vainiką iš plunksnų radau Spalvotas Dryžuotas tinklaraštyje. Jei nori pasidaryti tokį vainiką savo namams, labai rekomenduoju naudotis Akvilės pamoką.

Man pačiai įdomiausiai atrodo Warhol kūrybos albumas su Marlin Monroe viršelyje. Jis man labai tiko spalviškai į pavasarinę kompoziciją. O ir žymioji aktorė – amžinai jauna, kaip pavasaris.


Ar Tau svarbu puošti namus pavasarį? Ar kuri kompozicijas ant stalo, su kiaušiniais, viščiukais ir kitaiss Velykų ir pavasario atributais? Papasakok!

 

Namai po švenčių. Kas padeda išvengti “liūdnų” namų jausmo

Mane po švenčių dažnai aplanko savotiškas tuštumos jausmas. Po šventiškų, išpuoštų,  blizgančių ir žybsinčių namų ateina pilkos, niūrios žiemos laikas. Žiemos vidurys, tas laikas, kai galima būtų vadovautis posakiu – sulaukėm Kalėdų, dabar laukiam pavasario. Bet jei taip, tada  ilgus du mėnesius (arba dar daugau, kol tas pavasaris nuspręs pasirodyti) reikėtų gyventi pilkumoje ir niūrume. Man taip nepatinka ir aš kasmet ieškau būdų kaip pratęsti šventę namuose, kaip nenurengti namų iki kasdienės pilkumos. O tada ir pavasaris greičiau ateis.

Daugiau šviesos

Pastebėjau, kad po Kalėdų – švinta anksčiau, nors keliomis minutėmis, bet diena ilgėja. Kol sulauksim ilgų šviesių vakarų – įsileisk šviesą į savo namus. Po Kalėdų visada palieku lemputes keliose namų vietose. Vakarais jas visada įjungiu. Ir namuose jaukiau! Mūsų lemputės apsivijusios kankorežių girliandą.

Taip pat žiema pats geriausias laikas žvakėms namuose. Mėgstu natūralaus bičių vaško žvakes, nes jos neturi to specifinio parafino kvapo. Labai noriu šią žiemą suspėti ir įsigyti natūralią sojų vaško žvakę.

sviesa

Sukurk žiemos kompoziciją

Kiekvienuose namuose yra gražių daiktų. Mažų, didesnių, parsivežtų iš kelionių, ar saugomų kaip prisiminimas. Dažniausiai jie yra saugiai padėti lentynose, sekcijose, indaujose arba… dėžėse. Kam gražius daiktus slėpti, jei jie gali puošti namus? Daiktai yra tam, kad juos naudotume. Todėl įvairioms kompozicijoms kurti ir namams puošti gali naudoti viską, ką turi ir kas Tau patinka.

Primenu, kad kuriant kompozicijas gražiau atrodo neporinis daiktų skaičius, taip pat aukštų ir žemų daiktų deriniai.

kompozicija-raudona

Parsinešk namo gėlių

Šiuo metų laiku namams puošti labai tinka pavasarinės svogūninės gėlės. Nuotraukoje aukščiau esantis rozmarinas, netikėtas mano atradimas prekybos centro daržovių skyriuje. Rozmarino pilkai žalia spalva kuria žiemišką nuotaiką, o kompozicijoje jį galima derinti su jau minėtomis svogūninėmis gėlėmis.

Žiema taip pat yra tas laikas, kai mano namuose dažnai būna skintų gėlių, ypač gerberų. Todėl, jei nori save palepinti gėlėmis (arba yra kas lepina) kurk kompozicijas su gėlėmis.

stalo-kompozicija

Netikėtos detalės

Nenorėdama nupuošti namų po Kalėdų vienais metais virtuvėje ant spintelės rankenos palikau kabėti raudoną medinį angeliuką. Kabo jau ne pirmus metus, pamiršęs, kad kažkada buvo tik Kalėdinė dekoracija.

Kažkas netikėto, lyg ne vietoje esančio namuose gali būti visus metus. Bet būtent šiuo laikotarpiu netikėtos detalės gali pralinksminti ir pakelti nuotaiką. Tai kaip namų prieskoniai. Gali jų nenaudoti, bet su jais skaniau. Mano namuose toks prieskonis dabar yra šis rožinis kutas. Spalviškai nedera, jokios funkcijos neatlieka ir net nelabai matosi, nes pakabintas ant karnizo. Bet kai jį pamatau, visada nusišypsau.

detales


 

Rašydama pagalvojau, kad tai, kokią aplinką susikuriame namuose, lemia kaip namuose jaučiamės, ar norime grįžti namo. Man namai – šventė kasdien. O kaip šventė, be dekoracijų? Svarbiausia išdrįsti ir savo šventę papuošti tuo kas jau yra namuose. Išdrįsti eksperimentuoti, derinti, atrodo nesuderinamą ir mėgautis.

Gražios ir šventiškos kasdienybės. Spalvingos žiemos.

 

 

Kaip papuošti lentyną Kalėdoms?

Prieš kelias dienas kalbėjausi su bičiule apie namų puošimo tradicijas. Ji man pasakojo, kad pasipuoš eglę kelios dienos iki Kalėdų, o dabar jiems užteks Advento vainiko. Aš darau kitaip. Tuoj papasakosiu kaip.

Pirmą gruodžio savaitgalį mes puošiame eglę, kasmet vis kitaip, bet būtinai gausiai, nes man labai patinka, kai ant eglės daug papuošimų. Kiekvienais metais renkuosi dvi vyraujančias spalvas ir jomis puošiu eglę. Ne, aš neperku vis naujų ir naujų eglutės žaisliukų (nors norėčiau!).Tiesiog turiu keturių spalvų eglutės papuošimus ir vis keičiu juos derindama tai vienas tai kitas spalvas. Labai mėgstu kiekvienais metais kolekciją papildyti įdomesniais, kitokių formų papuošimais.

kaledu-lentyna

Eglutė jau yra. Šią savaitę pagaliau pakeičiau lentynos rudeninį, hipišką vaizdą į žieminį-Kalėdinį. Jei nori panašaus savo lentynų vaizdo štai ką reikia daryti:

Pasirink 2-3 vyraujančias spalvas. Aš pasirinkau žalią, baltą ir raudoną, tikrą Kalėdų klasiką. Žalia spalva pati įsiprašė į kompaniją kai IKEA parduotuvėje nusipirkau nuostabaus dovanų vyniojimo popieriaus su lapėmis. Jokia paslaptis, kad aš labai mėgstu geometrines formas, o šitos lapės tiesiog svajonė :) Popierių panaudojau ir padariau iš jo laikiną paveikslėlį. Tiesiog gabalą kartono aplenkiau popieriumi, kitą pusę užfiksavau lipnia juostele.

greitas-paveiksliukas

 Naudok blizgančias detales. Mano blizgučiai – auksinės eglutės. Jos labai tiko ir lentynos dekorui davė “apimties” ir žinoma, šventiško blizgesio.

lentyna-arti

Naudok įvairias smulkmenas. Kalėdos taip pat ir susitikimų, bei prisiminimų laikas. Naudok suvenyrus iš kelionių, senovinius eglutės žaisliukus. Net vaikų žaislus :) Viskas, kas Tau atordo šventiška ir gražu – tinka!

 

smulkmenos-kaledoms

 

Sluoksniai svarbu. Kaip jau rašiau anksčiau, gražiau atrodo daiktai sustatyti vieni už kitų, nei išrikiuoti į vieną eilę. Todėl dėk daiktus vienus už kitų, naudok aukštesnius ir žemesnius objektus, kad sukurtum lentynoje “judesį”, o žmogaus akys tiesiog keliautų” per visą lentyną ir kompoziciją.

lentyna

 Mėgaukis!

Man labai patinka prieškalėdinis laikotarpis, nors atrodo, kad dienos veja viena kitą, tos akimirkos, kai puošiu namus, kai ogalvoju, o kaip čia padaryti šiemet yra pačios smagiausios. Namus puošiu beveik visą Gruodį, pridėdama tai vienoje tai kitoje vietoje po Kalėdinę detalę. Kaip Namus puoši Tu? Ką papuošti Tau svarbiausia?

Kaip sudėti daiktus lentynoje, kad būtų gražu? Atkreipk dėmesį į 5 dalykus.

Pas daugelį namuose yra viena ar kelios vietos, kuriose laikome gražius, sentimentus keliančius ar tiesiog mielus daiktus. Nesvarbu ar tai nuotraukų rėmelis, brangi seniena, gintarinis medis ar močiutės dovanota vaza, visus šiuos daiktus reikia kažkur padėti. Žinoma,  galima jų nekaupti, bet šiandien ne apie tai. Šiandien apie lentynos stilizavimą. Tik 5 principai, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį ir Tavo lentyna – neatpažįstama.

Šiuos penkis daiktų dėliojimo principus gali naudoti, net jei lentynos neturi. Stilizuoti ir gražiai sudėti daiktus galima ant židinio atbrailos, komodos viršaus, Tv spintelės, net dekoruojant stalą jie pasitarnaus.

Skirtingi daiktų aukščiai ir dydžiai

Skirtingi daiktų aukščiai lentynoje leidžia akiai keliauti nuo daikto prie daikto, o kompozicija tampa nenuobodi. Derink mažus ir didelius daiktus. Nebijok labai aukštų ar labai smulkių detalių.

stilizuota-lentyna3

Vienodas daiktų “svoris”

Naudoji skirtingų dydžių daiktus? Labai gerai. Bet kad kompozicija būtų vientisa, reikia atkreipti dėmesį, kad daiktų, esančių  kompozicijoje svoris būtų paskirstytas vienodai. Ne, svarstyklių nereikia. Atkreipk dėmesį, kaip nuotraukoje žemiau aš panudojau rėmelį-akinius ir J raidę. Būdamos skirtingose pusėse jos yra tarsi atsvara viena kitai, o kompozicija atrodo harmoningiau.

stilizuota-lentyna

Spalvos pasikartojimas

Lengviausia, žinoma, į lentyną sudėti viską ką turi. Bet ar bus gražu ir malonu žiūrėti? Nebus. Vėlgi, dėl kompozicijos darnos ir tiesiog, kad ji gražiai žiūrėtųsi, reikia pasirinkti kelias spalvas, kurios bus pagrindinės. Mano kompozicijoje dominuoja juoda spalva, bet kaip ryškius akcentus aš pasirinkau avietinę ir šviesiai mėlyną. Šios spalvos kartojasi ir paveikslėliuose. Jei įsižiūrėsi atidžiau pamatysi, kad merginos suknelė, raidės ant plokštelės ir vazonėlio spalva, taip pat kartojasi visoje kompozicijoje.

stilizzuota-lentyna4

Nelyginis daiktų kiekis

Šią taisyklę naudoju jau seniai. (Nors kol buvau netekėjusi, visko stengdavausi imti po du, keturis, šešis… Močiutė taip patarė, kad senmerge nelikčiau). Taigi, nelyginis daiktų kiekis kompozicijoje išblaško monotoniją ir vaizdas nebūna nuobodus. Net ir kuriant simetrišką kompoziciją, jei kiekvienoje kompozicijos pusėje bus nelyginis daiktų skaičius, kompozicija atrodys įdomiau.

Daiktų sluoksniavimas

Sudėti vienas už kito, kaip ir skirtingi daiktų aukščiai sukuria galimybę žiūrinčiajam keliauti nuo vieno daikto prie kito. Jei daiktus išrikiuosi į vieną eilutę – kompozicija bus nuobodi. Platesnėje lentynoje daiktus galima sustatyti keliais sluoksniais, taip akis keliaus nuo vieno prie kito, vis turėdama už ko užsikabinti.

stilizuota-lentyna2

Smagiausia stilizuojant lentynas, ar kitus paviršius – kurti nuotaiką. Lentyna gali keistis, keičiantis metų laikui. Gali pritaikyti lentynos dekorą šventei, nuotaikai ar radusi netikėtą dalyką savo spintoje. Plokštelę su Yoko Ono ir John Lennon radau tarp man atiduotos tėvų plokštelių kolekcijos. Labai apsidžiaugiau, nors tarp vaikystės prisiminimų šios plokštelės nėra. Tada labiau rūpėjo “Katinėlis ir gaidelis”.

Ploštelė tapo visos kompozicijos ašimi. Ieškojau namuose Yoko ir John’o meilės laikotarpį primenančių dalykų. Knyga Women yra savo laiko bestseleris, išleista 1968 metais, mados eskizą parsivežiau iš Italijos,  Bergamo sendaikčių turgelio, turiu dar dvi tokias merginas, kažkada jos keliaus į Sofijos kambarį.

Tikrai nebūtina pirkti naujų daiktų lentynai, viskas ką turi namuose gali būti panaudojama ir atrodyti gražiai, reikia tik truputį fantazijos ir nesumesti daiktų ir daiktelių kaip papuola.