Atsakingas vartojimas (2) nuo ko pradėti?

Ar pastebėjai, kad panašumai traukia? Jei turi taksų veislės šunį, visur matysi tik tokius šunis, jei laukiesi, atrodys, kad aplink vien tik besilaukiančios moterys, jei važiuosi dviračiu, atrodys, kad aplinkui vien tik dviratininkai. Panašiai man atsitiko, kai pradėjau domėtis atsakingo vartojimo tema. Atrodo, kad visi aplinkui tik tai ir daro, kalba, rašo, gyvena tuo. Atsimenu, kai didieji vaikai buvo maži, į Lietuvą atsirito ekologiškos kosmetikos ir namų chemijos, produktų sudėties skaitymo, ekologiškų produktų ir visko kas su EKO ženklu banga. Atsimenu, kad kartu su ta banga iš namų pamažu iškeliavo parabenai, o etikečių skaitymas prieš perkant vieną ar kitą produktą tapo norma.

Lygiai tą pačią situaciją matau šiandien. Atsakingas vartojimas kaip gyvenimo būdas tampa vis populiaresnis, apie jį kalba ir taip gyvena vis daugiau žmonių. Praėjusį penktadienį praūžė leidyklos Dvi tylos organizuotas renginys Namai be atliekų, deja pati negalėjau jame dalyvauti, bet labai laukiu birželio mėnesį pasirodysiančios Bea Johnson knygos tuo pačiu pavadinimu.

Savaitgalį vykęs Dizaino savaitgalis Ševčenkos loftuose man buvo pilnas su šia tema susijusių atradimų. Bevaikštinėjant su vaikais atradome Socialretex. Labai apsidžiaugiau radusi tokią erdvę, galite jų puslapyje paskaityti daugiau ką jie daro ir kodėl. Išties, kai pradedi labiau domėtis, atsitinka mano pradžioje minėtas dalykas – supranti, kad panašiai galvojančių žmonių yra daug ir kad tvarus gyvenimo būdas, atsakingas vartojimas kaip banga atsirita ir į mūsų gyvenimus.

Kol nepradėjau BET dalies noriu trumpai papasakoti apie minėtąjį Dizaino savaitgalį. Keliavau ten su didžiaisiais vaikais, labai norėjau jiems parodyti, kaip iš, atrodo, nereikalingų dalykų, gimsta gražūs daiktai. Nuotraukose prie šio teksto – dalykai, pagaminti remiantis Zero waste arba be atliekų idėjomis. Kad iš senų džinsų gali atsirasti nauji daiktai, jau senokai įrodė mano mama, pasiuvusi iš jų ne vieną namuose naudojamą daiktą, bet kad iš jų galima sukurti madą įrodo Yours again, iš senų džinsų kuriantys naujus rūbus. Arba INDI, kurių šviestuvai, laikrodžiai ir namų dekoracijos iš perdirbto popieriaus gali būti perdirbami ir perdirbami ir perdirbami, todėl jų naudojimo laikas – amžinas.

Kaip pradėti atsakingai vartoti?

Pirmąjame šios temos įraše pasidalinau savo patirtimi. O čia tik 3 žingsniai, kuriais naudojantis šią kelionę bus lengviau pradėti kiekvienam

  1. Nešiokis savo vandens gertuvę. Tai yra vienas lengviausių būdų, kurį labai džiaugiuosi prisijaukinusi. Nebereikia ieškoti kur nusipirkti vandens, nes jo turi visada. Ir nereikia galvoti, kur paskui kišti tuščia buteliuką, nes parsineši jį namo ir vėl pripildai. Sava gertuvė man labai padėjo padidinti išgeriamo vandens kiekį, o tuo aš taip pat labai džiaugiuosi.
  2. Naudok daugkartinio naudojimo apsipirkimo krepšius. Įprotį visada tokį krepšį turėti rankinėje ar mašinoje reikia išsiugdyti, bet kai jau pripranti, net pradeda erzinti tie vienkartiniai maišeliai. Kad ir kaip man patinka Barbora ir galimybė naudojantis jų paslauga sutaupyti laiko, į parduotuvę važiuoju vis dažniau, nes tas kiekis maišų, kurį jie atveža kartu su maisto produktais yra pasibaisėtinas. Pastarąjį kartą keliuose maišuose buvo vos po vieną prekę.
  3. Rūšiuok atliekas. Man nelabai suprantamas tas šiukšlių skandalas vykstantis šiuo metu Vilniuje, nes mūsų šeima per dvi savaites neužpildo nei pusės konteinerio. Visos organinės atliekos keliauja į kompostą ir virsta puikia daržo trąša, plastikas ir popierius keliauja į tam skirtą konteinerį. Rūšiuojant nelabai lieka kam smirsti ir pūti konteineriuose. Žinoma, kitaip yra daugiabučiuose gyvenantiems, bet jei tik yra galimybė rūšiavimas yra labai geras būdas atsakingo ir tvaraus gyvenimo pradžiai.

Visada galima padaryti daugiau, bet jei tik dabar išgirdai apie atsakingą vartojimą, pradėjusi taikyti šiuos tris žingsnius savo gyvenime, pamažu galėsi į savo gyvenimą įtraukti vis daugiau planetai naudingų dalykų, mažinančių vartojimą. Ilgas, net 50 punktų sąrašas anglų kalba yra čia.

Vis pabrėžiu, kad mėgstu sveiką protą ir balansą. Todėl BET dalis apie tai ir bus, tyčia pasilikau ją įrašo pabaigai, kaip atsvarą :)

Išties tai BET dalis skirta mintims apie tai, kaip nepulti į kraštutinumus ir nejausti kaltės. Kiekvieną kartą, atsiradus kažkokiai, geresnį pasaulį kuriančiai iniciatyvai atsiranda žmonių, kuriems atrodo, kad jei jau gyveni ne taip kaip jie, gyveni neteisingai. Daugelis žinome tas istorijas, tapusias juokeliais, kad apie tai ar žmogus vegetaras jis būtinai pasakys pats. Pirmą susitikimo minutę. Čia toks juodas juokelis, atsiradęs iš noro pašiepti tuos, kurie nori, kad visi gyventų pagal vieną, teisingiausią pasaulio supratimą. Lygiai tas pats gali būti ir šioje srityje, jei pastebėjai, net aš kiek anksčiau tekste įsijaučiau į teisuolės vaidmenį – Rūšiuojant nelabai lieka kam smirsti ir pūti konteineriuose. CHA! Tai mano konteineryje nėra kam smirsti, aš negaliu žinoti ką išmeta kiti :)

Jei pasirenki gyventi atsakingiau nei iki šiol, tai yra tik Tavo kelias ir visada yra kur stengtis daugiau ir labiau. Bet net vienas mažas žingsnis yra labai gerai. Jei pirksi mažiau kavos vienkartiniuose puodeliuose, jei rūšiuosi savo šiukšles, jei visada turėsi daugkartinį pirkinių maišelį arba naują suknelę nusipirksi iš antrų rankų. Visi būdai yra geri ir tinkami ir net vienas pokytis Tavo gyvenime jau yra pokytis.

Atsakingas vartojimas (1) Mažiau yra daugiau

Jau minėjau FB grupėje, kad Gegužę tinklaraštyje noriu daugiau dėmesio skirti atsakingam vartojimui, (ne)apgalvotiems pirkiniams, šiukšlių rūšiavimui, antriniam daiktų panaudojimui ir planetos ateičiai, kuri priklauso tik nuo mūsų.

Rašydama knygą sąmoningai į ją įtraukiau skyrių Naudok ką turi. Ypatingi daiktai. Esu tikra, kad daug daugiau prasmės yra tuose daiktuose, kurie keliauja iš kartos į kartą, yra naudojami daugybę kartų, sukuriami ir perdaromi, nei tuose, kuriuose šiandien nusiperkame, ryt išmetame. Toks požiūris mane atvedė prie sąmoningesnio daiktų pasirinkimo, atsakingo pirkimo ir nepatikėsi – prie tvarkingesnių namų. Noriu šiandien pasidalinti patirtimi, kaip aš stengiuosi vartoti atsakingai, ką man tai reiškia ir kaip iki to atėjau.

Nebeperku visko iš eilės tik todėl, kad pigu, akcija ar išpardavimas

Anksčiau mane labai lengvai suviliodavo visokie gundantys pasiūlymai. Pirkdavau, nes pigiau, nepagalvodama, kaip labai man to daikto reikia, kur aš jį naudosiu, ar išvis naudosiu. Tai galiojo viskam – rūbams, gražiems daiktams namuose, vaikų žaislams. Toks požiūris atvedė prie pastoviai netvarkingų namų, nes daug daiktų, kuriems trūksta vietos ir aplink pastovus chaosas. Pamažu keičiantis požiūriui, pradėjau pirkinius planuoti, daiktus pirkti labiau apgalvotai. Žinoma, visko būna ir dabar. Bet man mano namai patinka daug labiau dabar, kai yra nusistovėjęs daiktų skaičius, o jei jis kinta, tai tik į mažesniąją pusę.

Žinoma, mano namuose niekada nebus minimalizmo, bet pokalbyje su viena knygos herojų – Lina išgirsta mintis, kad daiktai jos namuose yra išieškoti, sulaukti užsimaniau, kad ir pas mane taip būtų. Pagaliau, beveik po metų nuo mūsų pokalbio, aš esu toje stadijoje, kai daugelis daiktų namuose yra tik tie, kurie yra ypatingi, kurie atlieka funkciją, o ne tik užimą vietą.

Supratau, kad ne daiktų kiekyje yra esmė

Visi žinome tą išmintį, kuri skelbia, kad geriau vienas kokybiškas daiktas, nei 10 prastų. Aš labai mėgstu batus. Įvariausius. Visada jų turėjau daug, kol praėjusios vasaros pabaigoje tarsi iš niekur man labai pradėjo skaudėti pėdą. Rytais, vos išlipus iš lovos negalėdavau priminti kojos, nes skausmas buvo labai nemalonus. Ieškojau priežasčių ir suradau – man sausgyslės uždegimas, kurio viena priežasčių – nepatogi, nekokybiška avalynė. Palaipsniui teko atsisakyti visų iki tol turėtų batų. Į kuriuos galėjau, susidėjau ortopedinius padus, bet nauji batai, kuriuos dabar įsigiju turi būti kokybiški, geriausia ortopediniai.

Kokia esmė šioje istorijoje? O gi ta, kad neatsakingi pirkiniai gali pridaryti žalos net sveikatai. Man būdavo – o, batai, perku, nes pigūs. Dabar reikia tyrinėti, ieškoti, skaityti atsiliepimus, ko pasekoje – batų turiu mažiau, bet visi turimi tikrai nekenkia mano pėdoms.

Šita batų-pėdų situacija man padėjo kitaip pažvelgti ir į mano drabužių spintą. Po truputį pradėjau domėtis capsule wardrobe idėja, galvoti kokių drabužių noriu turėti savo spintoje daugiau, kur juos įsigyti ir panašiai. Visą laiką buvau pigių rūbų parduotuvių gerbėja, man patinka rūbai iš antrų rankų ir tikiu, kad jie suteikia stiliui kitoniškumo. Bet pigių rūbų parduotuvės taip pat turi spastus – prisiperki pigiau, daugiau, bet dažniausiai tų rūbų taip ir nedėvi beveik niekada. Dabar man priimtinesnis atrodo pirkimas iš vietinių gamintojų ir kūrėjų. Jų siūlomi rūbai, jei tik atrandi sau tinkančius – nuostabūs, kokybė, dažnai – nepriekaištinga. Labai džiaugiuosi, kad Lietuvoje tarp kolegų tinklaraštininkų taip pat kyla panašios idėjos. Visai netikėtai mums abiems Dievinu.lt autorė Viktorija šiandien paskelbė naują įrašą, kuris labai siejasi su atsakingu vartojimu, drabužių pasirinkimu ir greita mada. Visas Viktorijos įrašas apie kapsulės spintą  yra čia – paskaitykite, tikrai daug sužinosite. O aš jau kaupiuosi savo rūbų peržiūrėjimui ir perrinkimui.

Mes nebeperkame žaislų ir kalbamės apie tai su vaikais

Antraštėje yra dalis tiesos. Teisingiau būtų – mes nebeperkame TIEK žaislų kiek anksčiau. Mažoji gavo kelis žaisliukus per Kalėdas ir žinoma, gaus dovanų per gimtadienį. Didieji jau beišaugą iš to amžiaus, kai reikia žaislų. Nors vis dar varvina seilę žaislų parduotuvėse ir labai nori dar vieno Lego, ar žaislinio gyvūnėlio. Bet lygindama savo patirtis kai auginu mažąją dabar ir kai mažiukai buvo didieji vaikai, drąsiai galiu sakyti, kad tapau atsakinga mama. Rūbus ir žaislus stengiamės pirkti Mūsųmažyliai.lt arba dar geriau – mano atradime Happymess labdaros parduotuvėje.  Vaikų išaugtus rūbus atiduodu, kad jais galėtų rengtis ir kiti vaikai. Jokiu būdu nesigiriu kokia aš liuks mama. Bet ypač dėl žaislų supratau, kad vaikui žaislų reikia daug mažiau, nei jų reikia tėvams. Didžiąjai dukrai pirkau tokius žaislus, kokių pati būčiau norėjusi vaikystėje, o su maže geriau einame ieškoti sraigių. Didžiuosius dabar stengiuosi argumentuotai atkalbėti nuo dar vieno, papildomo žaislo, ne tik dėl to, kad jie jau dideli, bet ir dėl to, kad žaislų „galiojimo laikas“ labai trumpas, o pasitenkinimas nauju pirkiniu – momentinis. Daug kalbamės apie tai, kodėl žaislai tiek kainuoja, kodėl norisi būtent to ar kito. Be abejo, šioje srityje pokalbiai niekada nesibaigs, bet tikiuosi, kad pamažu pavyks išugdyti atsakingą daiktų pasirinkimą ir pirkimą ir vaikams.

Labai gera ir naudinga informacija apie komercializuotą vaikystę dalinasi La Pepa autorė Eglė. Skaičiau ir linksėjau galva, kaip gerai surinkta informacija, faktai. Apie Eglės gyvenimo būdą ir šiųmetinį iššūkį papasakosiu būsimuose įrašuose. O čia: Komercializuota vaikystė Pirma dalis ir Komercializuota vaikystė Antra dalis.

Taigi mano kelionė į atsakingą vartojimą yra:

  1. Pirkinių planavimas
  2. Atsakingas rūbų ir avalynės pasirinkimas
  3. Informacija ir pokalbiai šeimoje apie atsakingą vartojimą

Man labai patinka tas lengvesnių namų jausmas, kai nesi apsikrovęs daiktais, kurių nenaudoji, o turi tai, kas yra reikalinga, patinka ir džiugina. Gera žinoti, kad esi atsparus (dažniausiai) prekybininkų vilionėms, reklamoms ir akcijoms.

Tolimesniuose įrašuose papasakosiu apie žmonių, kurie gyvena galvodami kaip vartoja patirtis, apie suvartojamo plastiko mažinimą ir alternatyvas jam, apie antrinį daiktų panaudojimą ir kitus šiai temai artimus dalykus. Ar Tu galvoji apie savo pirkinius ir kokią įtaką Tavo vartojimas daro aplinkai?

Apie daiktų antrinį panaudojimą rasti idėjų gali ir TenKurNamai archyvuose:

Naujas kėdės gyvenimas

Lentyna iš seno stalčiaus

Naujas sofos gyvenimas


Visos TenKurNamai naujienos ir dar daugiau Facebook’e, smagūs pokalbiai vyksta Facebook grupėje, ten rašyti ir diskutuoti rūpimomis temomis gali visi TenKurNamai skaitytojai. O mano gyvenimo ir kasdienybės akimirkos visada yra Instagram ;)