Kaip išsirinkti sofą namams

Artėja tas laikas, kai mūsų namai prisipildys svečių šurmulio, kai Kalėdinių filmų peržiūroms skirsime ilgus Gruodžio vakarus, o iš toliau atvykusiems giminaičiams klosime lovas ten, kur dažniausiai niekas nemiega – ant sofos. Kol pati nepradėjau ieškoti patogios sofos, nemaniau, kad rasti patogią, įvairiausius mano iškeltus reikalavimus atitinkančią sofą bus taip sunku. Kartu su pigu.lt nutarėme papasakoti, kas svarbu renkantis naują sofą savo namams.

Kam sofa bus naudojama?

Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad tai neprotingas klausimas. Sofa dažniausiai naudojame sėdėti. Bet. Prieš įsigyjant sofą reikia pagalvoti, ar reikės nors retkarčiais ant jos kam nors miegoti. Pavyzdžiui mes atskiro kambario svečiams namuose neturime, todėl tie, kas labai retais kartais pas mus nakvoja, miega ant svetainės sofos. Tai gi pirmas dalykas, ką reikia nuspręsti – ar reikalinga sofa su miegojimo funkcija. Tokios sofos būna didesnės, gali būti išskleidžiamos.

Kas ir kaip ant jos sėdės yra antras dalykas, į kurį reikia atkreipti dėmesį. Mūsų namuose būna vakarų, kai ant sofos sutelpame visi penki. Sėdėdami ant sofos žiūrime televizorių, skaitome knygas. Todėl sofa turi būti tokia talpi, kad sutalpintų visus namų gyventojus (tai nėra būtina, jei šalia sofos statysite fotelius, bet mūsų šeimos patirtis sako, kad labai smagu sėdėti visiems susiglaudus).

Praktiškumas

Praktiški, skalbiami sofos užvalkalai, arba gerai valomas gobelenas labai svarbus turintiems namuose vaikų ir gyvūnų. Renkantis sofą būtina atkreipti dėmesį ar bet kokią dėmę, atsiradusią ant sofos galėsite lengvai išvalyti. Lengvai valomos odinės, ar odos pakaitalo sofos, tiesa, jas mėgsta ne visi, sako, kad ant tokių šalta sėdėti.

Spalvota ar vienspalvė?

Mano patarimas (nes aš praktiškas žmogus) rinktis vienspalvę sofą. Nebūtinai ji turi būti blanki ar neutrali. Atvirkščiai – ryški, geltona, mėlyna ar net rožinė sofa gali tapti puikiu kambario akcentu. Bet renkantis sofą reikia prisiminti, kad ji nebus vienintelis baldas kambaryje, o bendrą viso kambario nuotaiką kurs ir sienų spalvos ar tapetų raštai, užuolaidos. Kaip įvairių dekoratyvių pagalvėlių gerbėja aš rekomenduoju vienspalvę sofą ir pagalvėles, kurias galima keisti keičiantis metų laikams, nuotaikai ar orui už lango.

Sofos dydis

Labai svarbu išsirinkti ne per didelę sofą. Dažnai, ypač perkant baldų parduotuvėse visi baldai atrodo mažesni, nes stovi didelėje erdvėje, parvežus namo jie užgožia visą kambarį ir, pavyzdžiui, trukdo praeiti. Pirkti sofą internetu gali būti patogiau, nes niekas neskubina jos išsirinkti, yra laiko ne tik pagalvoti apie spalvą, bet ir pagal išmatavimus įsitikinti, ar sofa tiks kambaryje.
Dar vienas dalykas, į kurį svarbu atsižvelgti renkantis sofą savo namams – ar galėsite ją įnešti į namus. Būtinai atsižvelkite į durų angų plotį ir sofos plačiausios dalies plotį. Nes gali būti, kad pati gražiausia sofa nepasieks namų ir liks už durų.

Kaina

Žinoma, daugelis mūsų norime sutaupyti, įsigyti daiktą pigiau. Bet ne veltui visiems žinomas posakis apie skūpų, mokantį du kartus. Baldų pasirinkimas dabar – didžiulis, pačią geriausią sofą galima išsirinkti iš tūkstančių variantų, atsižvelgiant į dydį, patogumą, spalvą, ar miegos ant jos kas ar ne. Todėl patariu ne tik žvalgytis ieškantis geriausios sofos, bet ir jai pataupyti, kad pačiu geriausiu baldu sau ir savo namams galėtumėte džiaugtis ilgai.

Straispsnis paruoštas bendradarbiaujant su pigu.lt

Dovanų idėjos namams

Taip jau atsitinka ne pirmus metus, kad imu ir sukuriu dovanų idėjų namams sąrašą. Dažnai toks sąršas padeda, kai nežinai ką žmogui dovanoti, o pralinksminti ir nustebinti norisi. Aš ir pati naudojuosi savo sudarytu sąrašu, nes sau turiu viską, o gražus ir naudingas daiktas namams man visada patinka. Pastebėjau, kad šiame sąraše šiais metais atsidūrė per šiuos metus atrasti įdomūs, gražūs, naudingi dalykai namams, kuriuos sukūrė Lietuvos kūrėjai. Tikiuosi, kad rasi šiame sąraše savo dovanos idėją.

Musės kalendorius. Apie šio puikaus kalendoriaus autorę Gerdą ir jos muses gali paskaityti TenKurNamai interviu. O Tokį puikų kalendorių, kuris metams pasibaigus gali tapti plakatais, puošiančiais sienas gali rasti Musės parduotuvėje (yra ir anglų kalba).

 kalendorius 2018

Nerijus iš Decotoma pats susisiekė su manimi ir man pasirodė, kad jų kuriamas lengvas, man patinkančias geometrines formas atkartojantis laikrodis puikiai tiktų į šį, dovanų namams sąrašą. Gal pasitikdama Naujuosius metus minutes skaičiuosi žiūrėdama į naują laikrodį ant sienos?

Augustę, kuriančią Lipdau rankų darbo indus sutikau, kai šiais metais visai netyčia laimėjau FB jos sukurtą lėkštę. Tikrai ne dėl laimėjimo, o dėl nuoširdumo, kuris, rodos, spinduliuoja iš kiekvieno indo, labai žaviuosi Auguste ir jos kūryba. Ir esu įsitikinusi, kad kiekvieni namai nusipelno gražių indų :)

O pabaigai – nuotaikai pakelti ir sau priminti, kad viską galima pasiekti pačiam. Ką žmonės dirba plakatas, kurį gali pasikabinti ant sienos, arba padovanoti amžinai burbančiai tetulei, kuri apie viską turi savo nuomonę ir pastoviai kartoja, kad viskas tik per pažįstamus. Ar tikrai viskas per juos?

Įkvėpimo ir smagaus laiko renkant dovanas artimiems, mylimiems ir namams :) Žinoma, viena geriausių dovanų namams ir visiems, kurie myli namus – Gyvenk kaip patinka knyga. Atkeliaus pasirašyta :)

 

 

 

 

Pakabinami vazonai ir vazonų laikikliai kambarinėms gėlėms

Kur tik pasižiūriu – aplink tik gėlės ir žaluma. Kambarinės gėlės, įvairių formų lapais, nuo didžiausios iki mažiausios – užvaldė pasaulį, žmonių namus ir internetą. Ten Kur Namai Gyvenk kaip patinka knygoje – taip pat didelis skyrius apie kambarines gėles :) Todėl nieko keisto, kad užėmusios vietą ant palangių, lentynų, komodų ir staliukų, kambarinės gėlės, o tiksliau – jų vazonai pakilo aukščiau ir pasiprašė pakabinami.

Vazonai pakabinti įvairiuose laikikliuose – jokia naujiena. Atsimenu, vaikystėje man taip kabančios gėlės atrodė keistai. Kai mokiausi mokykloje – gėlės macrame būdu nupintuose laikikliuose kabėjo mergaičių darbų kabinete, o dabar po truputį pakabintų gėlių daugėja ir mano namuose.

Ištiesų, mano minėti macrame būdu nupinti (ar nurišti būtų tiksliau) gėlių laikikliai dabar labai populiarūs. Sakyčiau, kad prieš kelis metus, pasaulyje buvo jų populiarumo pikas, kartu su bohemiško, tropikų interjero išpopuliarėjimu. Vėliau, ne vienoje vietoje skaičiau, kad macrame yra visiškai nemadinga ir nieko, šiuo būdu sukurto, savo namuose turėti nereikėtų :)

Bet. Kas man labai patinka tiek namų interjero dekoravimo tiek ir mados ir aprangos tendencijose – praktiški ir patogūs dalykai lieka, nepaisydami besikeičiančių tendencijų ir madų. Taigi, macrme būdu sukurti gėlių laikikliai vis dar populiarūs, labai noriu tokių ir savo namuose, tik vis neprisiruošiu pasigaminti, o tuo pačiu atgaivinti per darbų pamokas mokykloje įgytas žinias. Macrame laikiklį radau pas Mossomoss Instagrame.

Be abejo, galima ieškoti jau pagamintų pakabinamų gėlių vazonų, tokį vieną iš Flying Tiger turiu ir aš. Tiesą sakant, norėčiau jų ir daugiau įsigyti, bet į parduotuves turbūt buvo atvežtas ribotas kiekis ir antrą kartą nuėjus tokių vazonų paprasčiausiai neradau.

Pagrindinėje įrašo nuotraukoje – net trys vazonėliai iš IKEA mano pasigamintuose laikikliuose. Ištiesų, IKEA radau tik vieną tinkamą pasikabinti gėlių laikiklį. Kuris man nors ir gražus, bet mano namų interjerui nelabai tinka. Įsivaizduoju tokį kabantį labiau romantiškuose namuose, ar ant šviesios virtuvės lango.

Daugelyje parduotuvių, kuriose peržiūrėjau pakabinamų vazonų pasiūlą, tokie vazonai yra, bet jie skirti lauko gėlėms ir namuose labai gražiai neatrodytų. Visa laimė, kad daugybė patarimų ir pasidaryk pati projektų, kaip pasidaryti kabančius kambarinių gėlių laikiklius yra internete. Vieną tokį, greitu laiku įkelsiu ir aš.

O tavo namuose ar kabo gėlės? Ar kol kas užtenka vietos ant palangių?

Dovanos mamai. Ką radau pas kūrybingas mamas Instagram’e?

Mamos diena yra labai smagi šventė. Tai ir papildoma proga susitikti su savo mama ir močiute, išrinkti joms gėlių ir suvalgyti skanaus pyrago gabalėlį. Kai pati esi mama – tai proga jaustis ypatinga, dar kartą įsitikinti, kad tas 24/7 darbas yra svarbus ir vertingas (nors kasdienybėje gali atrodyti ir kitaip). Žinoma, kaip ir prieš kiekvieną šventę daugelis sukame galvą, kuo pradžiuginti pačias brangiausias, arba svajojame apie dalykus, kurie pradžiugintų mus. Sudėliojau man patinkančių dalykų sąrašą. Visų šių grožių kūrėjos mamos, kurias man labai smagu kasdien sutikti Instagram’e :))

EcoTeething karoliai maitinančioms mamoms. Marijos vienas mėgstamiausių – EcoTeething kramtukas, kuris labai padeda kėlionėse, ar tada, kai jai reikia ilgiau sukoncentruoti dėmesį. Manau, kad tokie karoliai ant mano kaklo jai būtų smagus užsiėmimas valgant (nes dabar labai žnaibo mane), o man tai būtų puikus papuošalas. Įtraukiau į sąrašą šiuos karolius atsižvelgdama į šiandieninę mūsų gyvenimo situaciją :)) EcoTeething Instagrame rasi čia.

 

MyMiniFam mano naujas atradimas. Turiu silpnybę gražiems daiktams. O šios figūrėlės – vienos tokių. Mamai gali dovanoti panašią į ją, o sau – visą mini šeimyną, su šuniukais ir kačiukais kartu. MyMiniFamFigures Instagram’e

Musės.lt  visai neseniai svečiavosi TenKurNamai ir jau puošia mano namų sieną. Gal Tavo mamai taip pat patiktų viena iš Gerdos kuriamų Musių? O čia Musės.lt ir Instagram’e.

 

Made by Ugne keramikiniai lašeliai puošia mano namus visą pavasarį. O kiekviena mama bus laiminga galėdama tokiu lašeliu pasipuošti ir dar (spalvoto) lietaus debesį šalia galės įsisegti. Made by Ugne Instagram.

Kaip ir bet kokios šventės metu, svarbu prisiminti, kad geriausia dovana yra laikas, kurį galime praleisti kartu. O dovanos? Jos yra kaip cukrus ant bandelės. Gražios šventės linkiu. Ir daug šypsenų mamų dienos proga!

 

 

Interjero dienos prekybos centre Ozas. Ką pirkti namams pavasarį?

Šią savaitę tyrinėjau Ozo interjero galeriją. Proga tam labai tinkama – prekybos centre Ozas vyksta Interjero Dienos. Ozo Interjero galerijoje – daugybė gražių, namuose reikalingų daiktų, dalis jų – su nuolaidomis. Puiki proga atnaujinti namų interjerą. Noriu parodyti kas man krito į akį ir pasidalinti patarimais, ką pirkti namams pavasarį ir kaip neprisipirkti bet ko.

Ko ieškoti namams šį pavasarį?

Renkantis daiktus namams drąsiai gali naudotis panašiais patarimais, kokius stilistai siūlo perkantiems naujus drabužius:

  • daiktai turi derėti su jau turimais namuose
  • pirkti reikia tik tai ko tikrai reikia
  • eiti apsipirkti su sąrašu rankoje
  • vengti impulsyvių pirkinių
  • nepirkti tik todėl, kad akcija (aš dažnai nesilaikau šito punkto, man patinka akcijos)

Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad perkant daiktus namams tokios taisyklės nereikalingos, bet iš tiesų – jos padeda išvengti nereikalingų daiktų namuose, taupo pinigus ir padeda Tau sukurti jaukius namus.

Nepaisant kasmet besikeičiančių interjero dekoro tendencijų, yra daiktų, kurie visada namuose yra reikalingi. Kokius daiktus namams rinktis, kad neprašautum pro šalį?

Ryškūs daiktai kasdieniam naudojimui

Tai gali būti indai, dekoratyvinių pagalvėlių užvalkalai, stalo tekstilė. Tokios interjero detalės, kurias galima lengvai pakeisti, o naudojamos jos gali lemti greitą namų pasikeitimą ir padėti sukurti kitokią namų nuotaiką.

Natūralių medžiagų, mediniai daiktai

Be jokios abejonės, tokie daiktai sušildo namus, suteikia jiems jaukumo. Drąsiai gali rinktis niekuo nepadegtus, nelakuotus medinius daiktus. Naudojami, jie gražiai, natūraliai sensta, ant jų matosi naudojimo ir gyvenimo žymės, kurios medinė daiktą padaro unikalų, vienintelį tokį. Iš natūralių medžiagų, pavyzdžiui medžio, gali būti ne tik namų interjero dekoro elementai, bet ir praktiški daiktai, pavyzdžiui laikrodžiai, padėklai.

Namų tekstilė

Rinkdamasi tekstilę savo namams, apgalvok, kokią funkciją tekstiliniai daiktai atliks Tavo namuos – juos papuoš ar bus naudojami praktiškai. Namus puošiančius tekstilės gaminius pavasarį ir vasarą rinkis kitokius, nei šaltuoju metų laiku. Užuolaidos gali būti lengvesnės medžiagos, nei šaltuoju metų laiku, pagalvių užvalkalai – ryškesnių spalvų.

Kasdien naudojami tekstilės gaminiai – patalynė, rankšluosčiai turėtų būti iš natūralių medžiagų – rankšluosčiai iš geros kokybės, gerai vandenį sugeriančio audinio. Patalynei taip pat skirk daug dėmesio. Miegodami praleidžiame daug valandų, tegul prie poilsio kokybės prisideda kokybiška, kūnui kvėpuoti leidžianti miegamojo tekstilė.

Drąsūs sprendimai

Gali pasirodyti keista, bet renkantis drąsius, kitokius daiktus namams, aukščiau išvardintų taisyklių laikytis privaloma. Norėdama namuose turėti netikėtą detalę, tarsi interjero prieskonį, turi labai apgalvoti, kad neprašautum pro šalį.

Drąsi interjero dekoro detalė gali tapti ir pagrindiniu interjero akcentu. Jei savo namų interjerą kuri savarankiškai, prieš pirkdama keistą įdomų, netikėtą daiktą namams puošti, peržiūrėk interjero pavyzdžius internete ar žurnaluose. Pirkdama būk visiškai tikra, kad toks daiktas namus papuoš, o ne atrodys kaip šuniui penkta koja.


Kokius pirkinius savo namams šį pavasarį planuoji Tu?


p.s. Į Ozo Interjero galeriją važiavau kartu su Marija, va ką ji veikė, kol aš fotografavau ir ieškojau idėjų :))

Autentiškų namų kūrimo dirbtuvės „Ką kalba namai“. Įspūdžiai

Šį pavasarį save lepinu – pirmąjį šylančio sezono šeštadienį praleidau autentiškų namų kūrimo dirbtuvėse „Ką kalba namai“, o jų apžvalgą rašau tiesiai nuo Maroko pietuose esančio miestuko Mirleft namo stogo. Džiugu, kad eksperimentinis dviejų talentingų architekčių Guodos Bardauskaitės ir Marijos Savickienės renginys turi ir pratęsimą. Kovo 29d.  – Balandžio 19d. keturių susitikimų ciklas Vilniuje. Dirbtuvės skirtos ieškančioms būsto, besikuriančioms arba dar tik svajojančioms apie savo būsimus namus poroms ir asmenybėms. O man labai reikėjo patvirtinimo, kad namai ne tik erdvė, baldai, dekoras, o didesniąja dalimi tai mūsų asmenybės atspindys. Ir kad filosofiškai galvoti apie namų kūrimą ne tik galima, bet ir privaloma.

Visos dienos dirbtuvės vyko įspūdingoje vietoje už Vilniaus – inTegra House kūrybos ir sąmoningumo namuose. Kai tema veža, tai visos dešimt valandų, nuo 9 valandos ryte, kai Guoda su Marija mane paėmė iš namų, iki 19 vakaro, kai atidariau savo buto duris, ištirpo laikrodžiuose, bet išsiplėtė širdyje. Guoda apgalvotai buvo paskirsčiusi dienos užsiėmimus į keturias temas:

  1. Namai kaip priminimas iš kur atėjai;
  2. Namai kaip asmenybės tęsinys;
  3. Namai kaip tobulėjimo įrankis;
  4. Mano tikrieji poreikiai.

Buvome aštuoni dalyviai ir labai daug dirbome praktiškai grupėmis tai po du, tai po tris, darydami ir bendrus rezultatų aptarimus. Taigi, apie kiekvieną temą plačiau:

Namai kaip priminimas iš kur atėjai.

Atrodo, dieną pradėjome jautriausia tema. Reikėjo susėdus po du pasakoti apie savo vaikystės namus per penkis žmogaus pojūčius: regą, klausą, uoslę, lytėjimą ir skonį. Kiekvienas turėjome po penkioliką minučių. Dar prieš pradedant atlikti šią užduotį, Guoda paminėjo, kad tai tikrai nebūtinai turi būti mūsų tėvų namai, tiesiog reikėjo būti atviriems sau ir suprasti, kas mums yra tie vaikystės namų atsiminimai. Daugeliui tai buvo senelių namai, šiluma, kvapai, artimas ryšys su gamta, kai peržengi slenkstį ir jau esi kieme, tėvų pakabintos supynės bute, sienos, ant kurių buvo leidžiama piešti, kakavos ir blynų skonis bei kvapas. Kiek daug užkoduota mūsų vaikystėje. Ir, koks keistas suvokimas, kad tie atsiminimai iš labai ankstyvos vaikystės. Iš visos šios užduoties reikėjo atsirinkti dalykus, kuriuos norėtumėm perkelti ir į savo namus.

Namai kaip asmenybės tęsinys

Šioje temoje turėjome smagias dvi kūrybines užduotis. Pirma, sėdint po tris pagal laikrodžio rodyklę piešti žmogų kaip kėdę. Koks jis būtų, jei būtų daiktas, skirtas sėdėjimui – krėslas, taburetė, suoliukas, minkštas, kietas, dekoruotas ir pan. Vėliau tą piešinį reikėjo komentuoti atskleidžiant žmogaus savybes, kurias užkodavome piešinyje. Kiek daug komplimentų vieni kitiems pasakėme ir kiek daug tiesos. Dabar jau žinau, kokia kėdė galėčiau būti.

Antra dalis – mano mėgiamiausias užsiėmimas – namų nuotaikos koliažo kūrimas. Galvoji apie dabartį, apie spalvas, tekstūras, kurios tave žavi ir veikia teigiamai, apie veiklas, kurias mėgtum veikti. Kiek žmonių, tiek skirtingų koliažų.  Iš jų architektės išskaitė daug kodų. Galėjo patarti.

Namai kaip tobulėjimo įrankis

Šioje programos dalyje ir vėl gilinomės į save ir kas mums svarbu mūsų namuose. Ką norėtumėm išmokti, kokias veiklas veikti, kokių patalpų ar daiktų tam įgyvendinti reikėtų. Jei norėtum tapyti namuose, tikriausiai, tau reikėtų atskiros erdvės, kur galėtum būti netrukdomas kitų šeimos narių ir turėti ten tik konkrečiai tapybai reikalingu daiktus, inspiracijas ir pan. O gal nori atrasti save kaip sodininką, tad tau būtinai reikalingas butas ar namas su vidiniu kiemeliu tavo mažiems eksperimentams.

Šioje dalyje tikrai daug galvojome apie daiktus, kiek jų iš tiesų reikia mūsų gyvenime namuose. Jei esame ekstravertai, tai, tikėtina, jog namuose norėsime turėti daug daiktų, daug spalvų, kurie mus veiktų, o jei intravertai – namuose norėsime ramybės ir mažai spalvų, tai bus mūsų tikra poilsio vieta.

Mano tikrieji poreikiai

Čia sau įvardinti turėjome, kokie namai yra labiausiai atliepiantys mus ir mūsų požiūrį. Pildėme sau lenteles, kuriose rinkomės – gamtiškas ar sterilus, atviras ar uždaras, bendruomeniškas ar privatus ir panašių kriterijų. Vėliau palyginome aštuonias diagramas, ir dar kartą supratome – kiek žmonių, tiek požiūrių, poreikių ir idėjų.

Todėl tokie užsiėmimai yra tikrai labai reikalingi žmonėms, kurie ketina, galvoja ir planuoja kurti savo namus patys ar  dirbti su architektais. Tai lyg dideli namų darbai, kuriuose kiekvienas turime atlikti pries prasidedant didžiajam procesui.

Nuotraukos Guoda Bardauskaitė ir Marija Savickienė

Kaip sukurti vaiko kambario biblioteką?

Jeigu dirbčiau tokį darbą, kurio darbo valandų ir dienų negalėčiau pati lemti ar koreaguoti, Knygų mugės laikotarpiui pildyčiau atostogų prašymą. Vienas pažįstamas žmogus, antrą dieną prasilenkdamas su manimi Litexpo, sako: Tu gal čia dirbi? Sakau: ne, tik kruopščiai vartoju. Kokios įtraukties mano vartojimas? Visoms dienoms susiformuoju asmeninę renginių lankymo programą, vidutiniškai mugėje praleidžiu po 7 val. per dieną, nešuosi užkandžius, pietauju ir ilsiuosi jos metu neapleisdama teritorijos. Naudoju apps’ą (jį šiemet lyginau ir kritikavau dėl pernykščio pranašumo), nešuosi užrašus, į kuriuos konspektuoju renginių, diskusijų, pristatymų metu mane sudominusią informaciją, kilusias idėjas, kitokį minčių šturmą, užrašuose išsisaugau galimai man įvairiausias aspektais aktualių žmonių duomenis.

Knygų mugėje turiu tikslą pasidaryti visų einamųjų metų intelektualinį minčių ir veiksmų planą, o jos metu laikausi aiškios disciplinos ir įsigyju tik porą leidinių, kurių autorių autografus man ypatingai brangu gauti. Keturios lankymosi dienos mūsų šeimos biudžetui neturi jokios skaudžios įtakos: mugėje neišleidžiu labai daug pinigų, net daug neišleidžiu. Neleidžiu to sau, nes laikausi taisyklės pirkti knygas tik tada, kai perskaitau anksčiau įsigytas. Man tokia pirkimo higiena yra būtina, prigijusi, ir 9/10 kartų esu ne emocionali pirkėja net metų eigoje. Be to, nemažai knygų gaunų dovanų, džiaugiuosi, kad mano aplinkoje žmonės ne tik klauso, bet ir girdi ☺ Todėl jeigu kalbama apie pačių knygų kelią į namus, mugės laikas skirtas argumentuotam būsimų pirkinių sąrašui sudaryti, o ne šokčiojimams su maišais per balas į automobilį.

Poknygųmuginis mano tekstas yra ne tik įkvėptas vieno renginio, bet glaudžiai paremtas jo pranešimo medžiaga. Kokio? Apie vaikų bibliotekas. Sakysite, labai nišinis bibliotekininkų pasaulis? O visai ne. Neičiau į renginį, jei matyčiau tik nišas, bet ne į jas įstatytus langus. Atidarau vieną jų: pristatomas Stokholmo vaikų bibliotekos modelis, pranešimo antraštė –  “Vaiko lūkesčių biblioteka”. Švedė, aptariamos bibliotekos vadovė, Helena Gomér, prezentavo gerosios praktikos studiją: kuo remiantis ir kaip jie bebaigią rekonstruoti savo miesto vaikų biblioteką.

Kaip veikė švedai? Suprato, kad svarbu du dalykai: a) ką apie bibliotekos įrengimą sako mokslininkai, tyrėjai, empyrikai? b) kokie yra skirtingo amžiaus grupės vaikų lūkesčiai, ką mano jie? Pirmiesiems suformulavo užduotis tyrimams apie vaikų raidą ir pažintinius gebėjimus bibliotekų kontekste, antruosius tiesiog apklausė ir susintetino abejus gautus duomenis.

Kodėl Tau turėtų būti įdomi informacija apie vaikų biblioteką?

Turėti – neprivalo, bet galėtų, jei turi vaikų ir namus. O namuose – vaikų kambarį (jei šiojo – ne, visada idėjas perleisk per savo situaciją ir motyvaciją). Dar klausydama pranešėjos aš konspektavau, o galvoje jau tiesiogiai konvertavau girdimą informaciją į buitinį, šeimos mastelį: jeigu tave pasiekia vertinga informacija, juk tik nuo tavęs priklauso, kokį jos vertės ekvivalentą nustatysi. Aš sakau, kad pastarosios – didelis – todėl siūlau jį įgalinti ir Tau: padaryti vieną didžiausios grąžos investicijų savo vaikų kambario įrengime – suformuoti bibliotekos erdvę. Kad žingsnis būtų svarus ir efektyvus – atsižvelgiant į švedų ekspertinę patirtį.

Viskas priklauso nuo vaiko(-ų) amžiaus, kurie auga Jūsų namuose, bet augant ir viename kambaryje gyvenant skirtingos amžiaus grupės vaikams, net ir vieną biblioteką, jei apstatomas plotas įpareigoja, galima adaptuoti ir pritaikyti keliems poreikiams. Labai svarbu ambicingai panorėti ir kūrybiškai pasukti galvą. O gal tiesiog – nedaryti bet kaip. Tad vaikų metų suderinanumo ir kooperacijos užduotis palieku Tau, o aš čia pateiksiu švedės išryškintus konkrečių amžiaus grupių lūkesčius. Pagalvojai: siūlo įrengti namie biblioteką, ir dar ją reikės perprojektuoti vaikams augant? Būtent taip ir noriu pasakyti: kaip keičiate išaugtą lovelę, vien fiziniais sumetimais, taip keiskite ir išaugtą biblioteką – sąmoningos tėvystės ir geriausios kloties linkėjimo savo ikriukams – motyvu.

Neretu atveju sakydama „biblioteka“ čia kalbu apie „knygų kampą“, ar teisiog knygų laikymo interjere organizavimo  sturktūras, tačiau tam nusakyti visiškai sąmoningai naudoju ir Tau siūlau naudoti Vaiko kambario BIBLIOTEKOS terminą. Ne tik vartoti šnekant, bet ir įvardinti, bei įvietinti knygoms skirtą erdvę kabančiu užrašu/plakatu/pastatomomis raidėmis/bet koks kitas kūrybinis sprendimas, „BIBLIOTEKA“ . Kodėl tai verta padaryti? Vietos įvardijimas teikia jai didesnę reikšmę, nurodo konkrečios tūrinės namų erdvės identinetą su jai būdinga struktura ir motyvais. Toks erdvinis vienetas sukuria pojūtį, o ilgalaikėje perspektyvoje –  ir užaugina pasąmonėj sinapsę, jog terminas „biblioteka“ yra lyg ir atskira teritorija, į kurią „einama“, joje veikiama ir ji apleidžiama, kai pasinaudojama, bet tuo pačiu ji tokia pati sava, saugi, „įaugusi į kraują“, kaip ir kita kambario/namų vieta. Naudodami užrašą nesąmoningai priartinsime vaiką prie lankymosi ir buvimo kitose vietose, vadinamose bibliotekomis (ugdymo įstaigų, viešose). Čia toks gudrus tiltas netik į literatūrą, bet ir į bibliotekos, kaip institucijos, prisijaukinimą. Apie įsisąmonintą poreikį lankytis bibliotekose, turbūt diskutuoti neverta: jei reikėtų rinktis, ar „už“, ar „prieš“, absoliuti dauguma tėvų norėtų, kad jų vaikai naudotųsi ir leistų laiką bibliotekose. Be abejo, jei nuosava ir kitos bibliotekos atliepia vaiko lūkesčius. Tolesnės instrukcijos į tai ir ves.

Švedai išskiria keturias vaikų amžiaus grupes, pagal kurias transformuojamos ir bibliotekos. Apibendrinantis visas grupes motyvas: vaikams turi būti maksimaliai suprantama knygų organizavimo struktura, turi nestigti žaidimo elementų, turi būti saugu.

0-3 metų vaikai

Knyga jiems yra objektas. Objektas privalo būti lengvai pasiekiamas nuosavomis rankutėmis, t.y. knygų laikymo elementai išdėstomi pažemėje, keliasdešimt centimetrų nuo grindų paviršiaus. Didelė dalis tokio amžiaus vaikų veiklos vyksta tiesiog ant grindų ir jų vystymuisi tai labai naudinga, todėl bibliotekos erdvėje turėtų galioti tos pačios taisyklės ir ergonomika: prie knygų lentynėlių, ant grindų gulėti tekstiliniai elementai, ant kurių patogių vartytis, gulinėti, sėdėti (vienam ar su prisijungiančiais vartyti/skaityti): įvairaus storio kilimėliai, kimšti pufai, didelės pagalvės ir pan. Tokio amžiaus vaikų knygos neturėtų būti išdėstytos remiantis abėcėline ar kita pažįstama katalogavimo tvarka, rekomenduojama grupuoti pagal spalvas, galbūt – dydį. Labai svarbu: knygos turi būti viršeliu, visu didžiuoju paviršiumi, nukreiptos į vaiko akis, o ne sustatytos nugarėlėmis, kaip tai daroma suaugusiųjų lentynose.

3-6 metų vaikai

Daugumą jų sudarantis procentas – tai dar nemokantys skaityti darželinukai. Priklausomai nuo knygų išdėstymui paskirto erdvės ploto, jos turėtų būti išdėstytos taip pat ne pagal autorius, abėcėlę, o šiuo atveju suskirstytos į lentynas (ar jų dalis) pagal temas, su konkrečią tematiką išskiriančiu bruožu: bent kelių knygų padėjimu viršeliu į priekį . Kaip tai atrodo? Pavyzdžiui: lentyna skirta temai apie automobilius/princus ir princeses/gamtą ir pan., ir bent kelios knygos guli viršeliu į priekį). Lemiant knygų išdėstymą ir bibliotekos interjero sprendimą turėtum atsižvelgti į dar du labai svarbius amžiaus grupės ypatumus: vienas – tai mąstymo kategorija, kurios pagrindu knygų apie kosmosą vaikas ieškos aukštai, o apie gyvates – palei grindis; todėl tokia logika jas skirstydama sukursi tik dar draugiškesnę “vartotojo sąsają”. Antras – tokio amžiaus vaikų smegenų potencialas pilnai išvystomas judant. Tam, kad vaikas įsisavintų informaciją, tikslą pasiekti jam reikia per fizinę veiklą: įlįsti, pasiekti, pasislėpti, užlipti. Todėl darželinuko bibliotekoje integruokite kopėtėlių, laiptelių, laipiojimo virvių, supimosi tinklų ir pan. konstrukcijas. O gal visus apektus apjungsite į, pvz. medžio ar tvirtovės instaliaciją, kurią bus galima visą “įsisavinti” tiek lipant knygos, lyg obuolio, tiek nuo debesies pasiimant norimą leidinį. Atminkite: knygą pasiimti ir rasti vaikui yra be galo svarbu, nes pats skaitymas vis dar vyksta su suaugusiojo pagalba, tadodėl darželinuko biblioteka turi būti maksimaliai orientuota į žaidimų erdvę.

6-9 metų vaikai

Jau pradeda ir skaito patys. Pradinukai. Jie vis dar labai judrūs, tad šiai amžiaus grupei rasti ir “nusiskinti” knygą gali būti taip pat naudinga, tik jau patys skaitantys vaikai, švedų pastebėta, labai mėgo turėti “slaptų vietelių”, kur ramiai įsitaisę, prigulę ir pasislėpę, gali skaityti: visokiausių angų, būdelių, namelių ir kitokių slėptuvėlių. Čia jau jiems nėra būtina ten tilpti su suaugusiuoju, priešingai – svarbu turėti asmeninę vietelę. Kiek namų sąlygos leidžia, įgyvendinkite. Knygų išdėstymas tokio amžiaus vaikams vis dar aktualus tematinis, ne acėcėline rodykle. Tačiau pradinukams jau gali tikti ant lentynų priklijuotos ir keliomis kalbomis nurodytos ir parašytos temos, gal net temų “key words”, kaip dalykinės rodyklės užuomazga, nors šioji dar gali būti tik pieštinė, paties vaiko sukurta. Žingsnis vis rimtesnės bibliotekos link.

10-13 metų vaikai

Jau ir ne vaikas, bet dar ir ne suaugęs. Tokio amžiaus vaikai švedams atsakė, jog bibliotekoje jie norėtų klausyti muzikos, turėti virtuvę, net baseiną. Tad skandinavai suprato, kad knygos knygomis, bet šiems vaikams viskas turi būti orientuota į procesą, o ne rezultatą, tad įrengė didžiulę virtuvę, kurioje jie patys gali gamintis, pasišildyti maistą, įrengta kūrybinė, meninė erdvė, daug vietos pagulinėjimui, ieškojimams, pokalbiams. Ką daryti su tokiu ieškotojo amžiumi namų sąlygomis? Biblioteką transformuoti į knygų sudėjimą konkrečiam vaikui aktualioje tematikoje: aplink molbertą, jeigu piešia, aplink konstrukcines dirbtuvėles, jeigu auginate inžinierių. Biblioteka gali būti ir mobili, ant ratukų, perstumiama pagal nuotaiką. Vaikui bus be galo malonu pasakyti, kaip jis pats įsivaizduoja savo biblioteką ir ar jaučiasi išaugęs turimą. Nuomonės ir ieškojimų metas. Tokio amžiaus vaikai jau geba ir net mėgsta atlikti ką nors pagal jiems patinkančią sistemą, eigą, tam tikrą tvarką. Gal toks paauglys atsisiųs į savo išmanųjį įrenginį programėlę, skirtą susidaryti namų bibliotekos katalogui ir kruopščiai paruoš savo knygų duomenų bazę su aprašymais ir iš tinklo parsisiųstomis knygų viršelių nuotraukomis. Jo biblioteka bus telefone, o materialios knygos prijungtos prie bendros šeimos bibliotekos, bet betkur būdamas jis galės disponuoti savo bibliotekos informacija. O gal įdomi užduotis jam bus padaryti tokį visų namų bibliotekos archyvą ir susinchronizuoti jį su visų namiškių įrenginiais. Galima aptarti, skirti laiko kartu pasidomėtiegzistuojančiomis knygų katalogavimo (pagal autorių, išleidimo metus, žanrą) tvarkomis ir nutarti, kokią jis norėtų pasirinkti savo ar visų namų bibliotekai tvarkyti. Įgalintas veikti :)

14+ metų

Tu tikrai žinai ne taip, kaip turėtų būti… Pasitikėk juo/ja.

Knygų mugėje gražiausios išrinktos šių metų vaikų knygos “Laimė yra lapė” autorė, Evelina Daciūtė, dedikuodama knygą, man sakė: ir pasakyk Kotrynai: kas daug skaito, vėliau rašo knygas ☺ To ir linkiu.

 

Iliustracijos iš:

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18