Augalų priežiūra vasarą. Ką daryti, kad augalai džiugintų iki rudens?

Vasarą laikas lekia žaibišku greičiu, o kai norisi ne tik darbus pasidaryti, bet ir pasimėgauti šilumos teikiamais malonumais, nė nepajutau kur prapuolė pirmasis vasaros mėnuo. Regis, dar visai neseniai, pavasarį, kalbėjome apie augalų persodinimą ir pasiruošimą augimui, o ką mūsų augalai veikia vasarą bei ką mes turėtume daryti, kad jie augtų ir džiugintų mus naujais lapais, stiebais ir žiedais?
Šie metai kaip niekad anksti mus palepino ypač gerais orais. Ir tai reiškia, kad mes, augalų augintojai, susidūrėme su tuo, kad mūsų augalai daug greičiau ištrokšta ir ne visi buvo pasiruošę susidurti akis į akį su kandžiais saulės spinduliais.

Gerkite daug vandens. Laistykite dažnai

Kaip ir žmogui taip ir augalui – atėjus vasarai patariama duoti daugiau skysčių. Jeigu Jūsų turimas augalas nuleido lapus, arba jo lapai pradėjo riestis, tai akivaizdus ženklas, kad jis ištroško ir jį būtina palieti. Laistykite savo augalus anksti ryte, arba vakare, jau nusileidus saulei, tam, kad vanduo nebūtų greitai išgarinamas ir, kad netyčia ant lapų papuolę vandens lašeliai nenudegintų Jūsų augalų. Norėdami, kad augalas ilgiau išlaikytų drėgmę, galite žemės paviršių padengti mulču arba akmenukais. Nepatingėkite augalų vasarą palepinti dušu, jie už tai Jums atsidėkos gausia lapija, žiedais ir vaisiais.

Nepalikite negyvų lapų

Vasaros metu reguliariai apžiūrėkite savo augalus. Augalui atsinaujinant kai kurie neišvengiamai turi baigti savo egzistavimą. Jei lapas rodo dar tik pirmuosius požymius, kad ruošiasi atsisveikinti, palikite jį, leiskite augalui pasisavinti visas likusias maistines medžiagas prieš jam visiškai numirštant. Bet jeigu matote jau negyvų lapų, nepalikite jų ant augalo ir nelaukite kol jie savaime nunyks ar nukris ant substrato. Kritę lapai lengvai gali pritraukti kenkėjus, kuriems tokia terpė veistis labai priimtina.

 

Keliaukite į lauką, tik ne per staigiai

Likus dar keliems mėnesiams šilumos siūlau nepamiršti, kad kambariniai augalai gali keliauti atostogų į Jūsų balkonus, terasas ar net puošti Jūsų kiemo. Jau nuo seno močiutės savo pelargonijas nešdavo ne tik į balkonus, bet išnešdavo pasisvečiuoti ir į darželius prie namo, tad neškite ir Jūs, tik nepamirškite, kad per staigūs aplinkos pokyčiai, ypač jei lauke kaitri saulė, gali nudeginti gėlių lapus. Tad nusprendus pakeisti jų augimo vietą reiktų tai daryt po lėto pratinant ir artinant kasdien prie labiausiai apšviestų vietų. Net jeigu ruošiatės saulės voniomis pamaloninti sukulentus, jiems galioja tokios pat taisyklės.

Jei balkonas ar terasa vis dar kelia Jums klausimus kokius augalus jiems parinkti, meskit akį į jau turimus namuose ir išsiųskit juos atostogų :)

Atsakingas vartojimas (3) Patirtys ir patarimai

Kai pradėjau skaityti, atkreipti dėmesį ir domėtis atsakingo ir tvaraus vartojimo tema, atrodo, kad visur susiduriu su informacija apie tai. Net pokalbiai prie kavos (daugkartinio) puodelio vis pasisuka apie pasaulio taršą, išteklių tausojimą ir vartojimo mažinimą.

Ar žinojote, kad gražiuose paplūdimiuose prie žydros jūros gyvenantys vėžliai miršta, nes į jų nosies skylutes sulenda smėlyje besimėtantys šiaudeliai ir jie uždūsta. Arba uždūsta dėl vandenyne plaukiojančių plastiko maišelių? O kaip jums svajonių atostogos su nardymo pramogomis, kur turi pranerti audros suneštas šiukšles, kol nuplauki iki koralinių rifų? Čia tik atpasakojau draugės atostogų įspūdžius, jei ką..

Žinau, kad gąsdinimai neveikia, bet man toks pasakojimas baisus. Ir toli nereikia ieškoti – plastiko maišeliais jau puošiasi gandrų galvos, taip gali atsitikti ir Lietuvoje. Ir, žinoma, galima nekreipti dėmesio į tokią informaciją, arba galvoti, kad nieko negali pakeisti. Arba galima tiesiog pradėti nuo savęs. Šiam įrašui pakalbinau dvi bičiules, kurios man yra didelis pavyzdys kaip atsakingą vartojimą perkelti į savo  kasdieninį gyvenimą. Birutė ir Eglė yra moterys, kurios savo pavyzdžiu ir gyvenimo būdu įrodo, kad kasdieninis gyvenimas gali būti draugiškas mus supančiai aplinkai, o ilgalaikėje perspektyvoje – planetai, kurioje mes gyvename.

Joms abiems uždaviau tik du, tuos pačius klausimus. Atsakymai išsamūs ir mane įkvepiantys, tikiuosi, kad Jus taip pat.


Birutė yra mano kaimynė, puslapyje 9gyvenimai sekti jos veiklą Instagram ir Facebook. Birutė buvo ta, kurios patirtis paskatino mane apgalvoti savo gyvenimo ir vartojimo įpročius, bei pradėti visur su savimi nešiotis vandens gertuvę.

Kaip pradėjai galvoti apie tai kaip vartoji ir pasirinkai vartoti atsakingai?

Gamta man visada rūpėjo, o prieš pora metų pradėjau domėtis gamtosauga. Nors dažnai atrodo kad tai – kažkieno kito (profesionalių gamtininkų, mokslininkų) darbas, bet iš tiesų, viskas labiausiai priklauso nuo kiekvieno iš mūsų, nuo to, kaip ir ką mes veikiame kasdien. Liūdna, bet vartojimas yra pasiekęs nesuvokiamą lygį ir tai, kas mums per daugelį metų tapo įprasta ir atrodė kaip pažanga, dabar pasidarė akivaizdu, kad yra ne kas kita, kaip mūsų planetos naikinimas. Greitai mes pražudysim viską kas gyva, o mūsų vaikai gyvens ištisuose sąvartynuose. Labai norisi kažkaip tai pakeisti, todėl nuolat domiuosi, keičiu savo įpročius, taip pat bandau ir kitus pakviesti pastebėti gamtą šalia mūsų, bei ja rūpintis.

Ką patartum tiems, kurie tik pradeda ar nori pradėti vartoti atsakingiau?

Patarčiau nesistengti staiga pakeisti visų savo įpročių, apversti savo gyvenimą, nes tai greitai pasirodys neįmanoma. Nereikia galvoti „arba viskas, arba nieko“, „vis tiek bus šiukšlių“ ar „vis tiek kažkas kiti šiukšlins“ ir panašiai. Tačiau pradėti nuo poros mažų įpročių keitimo – į parduotuvę neštis savo maišelius, nenaudoti vienkartinių indų (tai yra lengviau ir smagiau, nei atrodo). O paskui savaime pradedi kreipti dėmesį, pastebi teigiamus efektus ir pagauna sveikas azartas.


Apie tinklaraščio La Pepa Blog autorę Eglę jau galėjote skaityti TenKurNamai, kalbinau ją skiltyje Susipažink. Ten ji taip pat pasakoja apie tvarų savo šeimos gyvenimą ir požiūrį į ekologiją. Labai džiaugiuosi, kad savo patirtimi ji sutiko pasidalinti su tinklaraščio skaitytojais.

Kaip pradėjai galvoti apie tai kaip vartoji ir pasirinkai vartoti atsakingai?
Tai įvyko labai seniai, tuomet, kai apie ekologiją kalbėti dar nebuvo madinga. Viskas klostėsi pamažu ir natūraliai, bet turbūt didžiausias spurtas buvo kuomet gimus dukrytei pradėjau rašyti apie tai tinklaraštį. Ne veltui yra sakoma, jog žengus vieną žingsnį, visata už tave padaro dar dešimt. Taip su tinklaraščiu į mano gyvenimą atėjo ypatingi žmonės su savo patirtimis ir žiniomis, mane iš visų pusių pasiekdavo su ekologija ir pertekliniu vartojimu susijusi informacija. Kuomet suvoki šių problemų mastą, kelio atgal nebėra, pokyčiai vyksta savaime. Tai tampa tiesiog natūralia gyvensena, nes ekologija prasideda nuo vidinio suvokimo, kaip gyveni ir kokį pėdsaką po savęs palieki. Kuomet pradėjau rašyti La Pepa Blog, Lietuvoje tinklaraščių kalbančių apie vartojimo ir ekologines problemas beveik nebuvo. Džiaugiuosi, kad ši tema vis labiau populiarėja!

Ką patartum tiems, kurie tik pradeda ar nori pradėti vartoti atsakingiau?
Linkiu pradėti nuo mažų pokyčių. Kuomet mažas pokytis tampa įpročiu – įveskite naują pokytį. Nors daugeliui atrodo, kad svarbiausia pradėti nuo rūšiavimo, aš manau, kad ne rūšiuoti reikėtų daugiau, o vartoti mažiau. Svarbiausia ekologijoje yra – saikas. Jeigu norite įkvėpimo, kviečiu paskaityti apie mano A Year Without Shopping iššūkį. Išsilaisvinus iš noro pirkti, sekantis paprastas žingsnis būtų vienkartinių daiktų pakeitimas daugkartiniais. Įsigykite daugkartinį vandens butelį, kavos puodelį, krepšelius apsipirkinėjimui, stiklinius ar metalinius šiaudelius. Rinkitės produktus be plastiko pakuotės – pavyzdžiui paprastą kietąjį muilą ir plaukų šampūną. Gyvenime ir buityje taikykite paprastumo principą – ar jums tikrai reikia 10 skirtingų cheminių valiklių? Man užtenka universalaus valiklio, kurį pasigaminu iš sodos, acto ir įvairių eterinių aliejų. Ar jums tikrai reikia spintos lūžtančios nuo pigių, greitosios mados drabužių? Nepamirškite, kad pigių drabužių nėra, tik tikrąją kainą mokate ne jūs, o moterys, dirbančios nežmoniškomis sąlygomis ar priversti dirbti vaikai.
Galia įgyvendinti pokyčius ir veikti gimsta iš žinojimo – tad skaitykite, domėkitės, kelkite klausimus ir ieškokite atsakymų. Užsukite į mano tinklaraštį – jame yra ne tik daug patarimų, bet ir knygų bei dokumentinių filmų rekomendacijų.

Jei mano pavyzdžiai šiandien įkvėpė, galima tiesiog dabar prisijungti prie 30 dienų iššūkio, kviečiančio mažinti ar visiškai atsisakyti vienkartinių indų, šiaudelių ir įrankių. Aš pati pradėjau labai kreipti dėmesį kiek įvairių indų ir pakuočių yra aplink mus, planuoju visą vasarą, tiek namuose tiek įvairiose kelionėse ir išvykose naudoti daugkartinius indus. Kaip ir patarė mano bičiulės – pradėti reikia po truputį ir pamažu vienas pokytis keis kitą. Gražios ir švarios vasaros linkiu!

Skaityk daugiau:

Atsakingas vartojimas (1) Mažiau yra daugiau

Atsakingas vartojimas (2) Nuo ko pradėti

 

Atsakingas vartojimas (2) nuo ko pradėti?

Ar pastebėjai, kad panašumai traukia? Jei turi taksų veislės šunį, visur matysi tik tokius šunis, jei laukiesi, atrodys, kad aplink vien tik besilaukiančios moterys, jei važiuosi dviračiu, atrodys, kad aplinkui vien tik dviratininkai. Panašiai man atsitiko, kai pradėjau domėtis atsakingo vartojimo tema. Atrodo, kad visi aplinkui tik tai ir daro, kalba, rašo, gyvena tuo. Atsimenu, kai didieji vaikai buvo maži, į Lietuvą atsirito ekologiškos kosmetikos ir namų chemijos, produktų sudėties skaitymo, ekologiškų produktų ir visko kas su EKO ženklu banga. Atsimenu, kad kartu su ta banga iš namų pamažu iškeliavo parabenai, o etikečių skaitymas prieš perkant vieną ar kitą produktą tapo norma.

Lygiai tą pačią situaciją matau šiandien. Atsakingas vartojimas kaip gyvenimo būdas tampa vis populiaresnis, apie jį kalba ir taip gyvena vis daugiau žmonių. Praėjusį penktadienį praūžė leidyklos Dvi tylos organizuotas renginys Namai be atliekų, deja pati negalėjau jame dalyvauti, bet labai laukiu birželio mėnesį pasirodysiančios Bea Johnson knygos tuo pačiu pavadinimu.

Savaitgalį vykęs Dizaino savaitgalis Ševčenkos loftuose man buvo pilnas su šia tema susijusių atradimų. Bevaikštinėjant su vaikais atradome Socialretex. Labai apsidžiaugiau radusi tokią erdvę, galite jų puslapyje paskaityti daugiau ką jie daro ir kodėl. Išties, kai pradedi labiau domėtis, atsitinka mano pradžioje minėtas dalykas – supranti, kad panašiai galvojančių žmonių yra daug ir kad tvarus gyvenimo būdas, atsakingas vartojimas kaip banga atsirita ir į mūsų gyvenimus.

Kol nepradėjau BET dalies noriu trumpai papasakoti apie minėtąjį Dizaino savaitgalį. Keliavau ten su didžiaisiais vaikais, labai norėjau jiems parodyti, kaip iš, atrodo, nereikalingų dalykų, gimsta gražūs daiktai. Nuotraukose prie šio teksto – dalykai, pagaminti remiantis Zero waste arba be atliekų idėjomis. Kad iš senų džinsų gali atsirasti nauji daiktai, jau senokai įrodė mano mama, pasiuvusi iš jų ne vieną namuose naudojamą daiktą, bet kad iš jų galima sukurti madą įrodo Yours again, iš senų džinsų kuriantys naujus rūbus. Arba INDI, kurių šviestuvai, laikrodžiai ir namų dekoracijos iš perdirbto popieriaus gali būti perdirbami ir perdirbami ir perdirbami, todėl jų naudojimo laikas – amžinas.

Kaip pradėti atsakingai vartoti?

Pirmąjame šios temos įraše pasidalinau savo patirtimi. O čia tik 3 žingsniai, kuriais naudojantis šią kelionę bus lengviau pradėti kiekvienam

 1. Nešiokis savo vandens gertuvę. Tai yra vienas lengviausių būdų, kurį labai džiaugiuosi prisijaukinusi. Nebereikia ieškoti kur nusipirkti vandens, nes jo turi visada. Ir nereikia galvoti, kur paskui kišti tuščia buteliuką, nes parsineši jį namo ir vėl pripildai. Sava gertuvė man labai padėjo padidinti išgeriamo vandens kiekį, o tuo aš taip pat labai džiaugiuosi.
 2. Naudok daugkartinio naudojimo apsipirkimo krepšius. Įprotį visada tokį krepšį turėti rankinėje ar mašinoje reikia išsiugdyti, bet kai jau pripranti, net pradeda erzinti tie vienkartiniai maišeliai. Kad ir kaip man patinka Barbora ir galimybė naudojantis jų paslauga sutaupyti laiko, į parduotuvę važiuoju vis dažniau, nes tas kiekis maišų, kurį jie atveža kartu su maisto produktais yra pasibaisėtinas. Pastarąjį kartą keliuose maišuose buvo vos po vieną prekę.
 3. Rūšiuok atliekas. Man nelabai suprantamas tas šiukšlių skandalas vykstantis šiuo metu Vilniuje, nes mūsų šeima per dvi savaites neužpildo nei pusės konteinerio. Visos organinės atliekos keliauja į kompostą ir virsta puikia daržo trąša, plastikas ir popierius keliauja į tam skirtą konteinerį. Rūšiuojant nelabai lieka kam smirsti ir pūti konteineriuose. Žinoma, kitaip yra daugiabučiuose gyvenantiems, bet jei tik yra galimybė rūšiavimas yra labai geras būdas atsakingo ir tvaraus gyvenimo pradžiai.

Visada galima padaryti daugiau, bet jei tik dabar išgirdai apie atsakingą vartojimą, pradėjusi taikyti šiuos tris žingsnius savo gyvenime, pamažu galėsi į savo gyvenimą įtraukti vis daugiau planetai naudingų dalykų, mažinančių vartojimą. Ilgas, net 50 punktų sąrašas anglų kalba yra čia.

Vis pabrėžiu, kad mėgstu sveiką protą ir balansą. Todėl BET dalis apie tai ir bus, tyčia pasilikau ją įrašo pabaigai, kaip atsvarą :)

Išties tai BET dalis skirta mintims apie tai, kaip nepulti į kraštutinumus ir nejausti kaltės. Kiekvieną kartą, atsiradus kažkokiai, geresnį pasaulį kuriančiai iniciatyvai atsiranda žmonių, kuriems atrodo, kad jei jau gyveni ne taip kaip jie, gyveni neteisingai. Daugelis žinome tas istorijas, tapusias juokeliais, kad apie tai ar žmogus vegetaras jis būtinai pasakys pats. Pirmą susitikimo minutę. Čia toks juodas juokelis, atsiradęs iš noro pašiepti tuos, kurie nori, kad visi gyventų pagal vieną, teisingiausią pasaulio supratimą. Lygiai tas pats gali būti ir šioje srityje, jei pastebėjai, net aš kiek anksčiau tekste įsijaučiau į teisuolės vaidmenį – Rūšiuojant nelabai lieka kam smirsti ir pūti konteineriuose. CHA! Tai mano konteineryje nėra kam smirsti, aš negaliu žinoti ką išmeta kiti :)

Jei pasirenki gyventi atsakingiau nei iki šiol, tai yra tik Tavo kelias ir visada yra kur stengtis daugiau ir labiau. Bet net vienas mažas žingsnis yra labai gerai. Jei pirksi mažiau kavos vienkartiniuose puodeliuose, jei rūšiuosi savo šiukšles, jei visada turėsi daugkartinį pirkinių maišelį arba naują suknelę nusipirksi iš antrų rankų. Visi būdai yra geri ir tinkami ir net vienas pokytis Tavo gyvenime jau yra pokytis.

Atsakingas vartojimas (1) Mažiau yra daugiau

Jau minėjau FB grupėje, kad Gegužę tinklaraštyje noriu daugiau dėmesio skirti atsakingam vartojimui, (ne)apgalvotiems pirkiniams, šiukšlių rūšiavimui, antriniam daiktų panaudojimui ir planetos ateičiai, kuri priklauso tik nuo mūsų.

Rašydama knygą sąmoningai į ją įtraukiau skyrių Naudok ką turi. Ypatingi daiktai. Esu tikra, kad daug daugiau prasmės yra tuose daiktuose, kurie keliauja iš kartos į kartą, yra naudojami daugybę kartų, sukuriami ir perdaromi, nei tuose, kuriuose šiandien nusiperkame, ryt išmetame. Toks požiūris mane atvedė prie sąmoningesnio daiktų pasirinkimo, atsakingo pirkimo ir nepatikėsi – prie tvarkingesnių namų. Noriu šiandien pasidalinti patirtimi, kaip aš stengiuosi vartoti atsakingai, ką man tai reiškia ir kaip iki to atėjau.

Nebeperku visko iš eilės tik todėl, kad pigu, akcija ar išpardavimas

Anksčiau mane labai lengvai suviliodavo visokie gundantys pasiūlymai. Pirkdavau, nes pigiau, nepagalvodama, kaip labai man to daikto reikia, kur aš jį naudosiu, ar išvis naudosiu. Tai galiojo viskam – rūbams, gražiems daiktams namuose, vaikų žaislams. Toks požiūris atvedė prie pastoviai netvarkingų namų, nes daug daiktų, kuriems trūksta vietos ir aplink pastovus chaosas. Pamažu keičiantis požiūriui, pradėjau pirkinius planuoti, daiktus pirkti labiau apgalvotai. Žinoma, visko būna ir dabar. Bet man mano namai patinka daug labiau dabar, kai yra nusistovėjęs daiktų skaičius, o jei jis kinta, tai tik į mažesniąją pusę.

Žinoma, mano namuose niekada nebus minimalizmo, bet pokalbyje su viena knygos herojų – Lina išgirsta mintis, kad daiktai jos namuose yra išieškoti, sulaukti užsimaniau, kad ir pas mane taip būtų. Pagaliau, beveik po metų nuo mūsų pokalbio, aš esu toje stadijoje, kai daugelis daiktų namuose yra tik tie, kurie yra ypatingi, kurie atlieka funkciją, o ne tik užimą vietą.

Supratau, kad ne daiktų kiekyje yra esmė

Visi žinome tą išmintį, kuri skelbia, kad geriau vienas kokybiškas daiktas, nei 10 prastų. Aš labai mėgstu batus. Įvariausius. Visada jų turėjau daug, kol praėjusios vasaros pabaigoje tarsi iš niekur man labai pradėjo skaudėti pėdą. Rytais, vos išlipus iš lovos negalėdavau priminti kojos, nes skausmas buvo labai nemalonus. Ieškojau priežasčių ir suradau – man sausgyslės uždegimas, kurio viena priežasčių – nepatogi, nekokybiška avalynė. Palaipsniui teko atsisakyti visų iki tol turėtų batų. Į kuriuos galėjau, susidėjau ortopedinius padus, bet nauji batai, kuriuos dabar įsigiju turi būti kokybiški, geriausia ortopediniai.

Kokia esmė šioje istorijoje? O gi ta, kad neatsakingi pirkiniai gali pridaryti žalos net sveikatai. Man būdavo – o, batai, perku, nes pigūs. Dabar reikia tyrinėti, ieškoti, skaityti atsiliepimus, ko pasekoje – batų turiu mažiau, bet visi turimi tikrai nekenkia mano pėdoms.

Šita batų-pėdų situacija man padėjo kitaip pažvelgti ir į mano drabužių spintą. Po truputį pradėjau domėtis capsule wardrobe idėja, galvoti kokių drabužių noriu turėti savo spintoje daugiau, kur juos įsigyti ir panašiai. Visą laiką buvau pigių rūbų parduotuvių gerbėja, man patinka rūbai iš antrų rankų ir tikiu, kad jie suteikia stiliui kitoniškumo. Bet pigių rūbų parduotuvės taip pat turi spastus – prisiperki pigiau, daugiau, bet dažniausiai tų rūbų taip ir nedėvi beveik niekada. Dabar man priimtinesnis atrodo pirkimas iš vietinių gamintojų ir kūrėjų. Jų siūlomi rūbai, jei tik atrandi sau tinkančius – nuostabūs, kokybė, dažnai – nepriekaištinga. Labai džiaugiuosi, kad Lietuvoje tarp kolegų tinklaraštininkų taip pat kyla panašios idėjos. Visai netikėtai mums abiems Dievinu.lt autorė Viktorija šiandien paskelbė naują įrašą, kuris labai siejasi su atsakingu vartojimu, drabužių pasirinkimu ir greita mada. Visas Viktorijos įrašas apie kapsulės spintą  yra čia – paskaitykite, tikrai daug sužinosite. O aš jau kaupiuosi savo rūbų peržiūrėjimui ir perrinkimui.

Mes nebeperkame žaislų ir kalbamės apie tai su vaikais

Antraštėje yra dalis tiesos. Teisingiau būtų – mes nebeperkame TIEK žaislų kiek anksčiau. Mažoji gavo kelis žaisliukus per Kalėdas ir žinoma, gaus dovanų per gimtadienį. Didieji jau beišaugą iš to amžiaus, kai reikia žaislų. Nors vis dar varvina seilę žaislų parduotuvėse ir labai nori dar vieno Lego, ar žaislinio gyvūnėlio. Bet lygindama savo patirtis kai auginu mažąją dabar ir kai mažiukai buvo didieji vaikai, drąsiai galiu sakyti, kad tapau atsakinga mama. Rūbus ir žaislus stengiamės pirkti Mūsųmažyliai.lt arba dar geriau – mano atradime Happymess labdaros parduotuvėje.  Vaikų išaugtus rūbus atiduodu, kad jais galėtų rengtis ir kiti vaikai. Jokiu būdu nesigiriu kokia aš liuks mama. Bet ypač dėl žaislų supratau, kad vaikui žaislų reikia daug mažiau, nei jų reikia tėvams. Didžiąjai dukrai pirkau tokius žaislus, kokių pati būčiau norėjusi vaikystėje, o su maže geriau einame ieškoti sraigių. Didžiuosius dabar stengiuosi argumentuotai atkalbėti nuo dar vieno, papildomo žaislo, ne tik dėl to, kad jie jau dideli, bet ir dėl to, kad žaislų „galiojimo laikas“ labai trumpas, o pasitenkinimas nauju pirkiniu – momentinis. Daug kalbamės apie tai, kodėl žaislai tiek kainuoja, kodėl norisi būtent to ar kito. Be abejo, šioje srityje pokalbiai niekada nesibaigs, bet tikiuosi, kad pamažu pavyks išugdyti atsakingą daiktų pasirinkimą ir pirkimą ir vaikams.

Labai gera ir naudinga informacija apie komercializuotą vaikystę dalinasi La Pepa autorė Eglė. Skaičiau ir linksėjau galva, kaip gerai surinkta informacija, faktai. Apie Eglės gyvenimo būdą ir šiųmetinį iššūkį papasakosiu būsimuose įrašuose. O čia: Komercializuota vaikystė Pirma dalis ir Komercializuota vaikystė Antra dalis.

Taigi mano kelionė į atsakingą vartojimą yra:

 1. Pirkinių planavimas
 2. Atsakingas rūbų ir avalynės pasirinkimas
 3. Informacija ir pokalbiai šeimoje apie atsakingą vartojimą

Man labai patinka tas lengvesnių namų jausmas, kai nesi apsikrovęs daiktais, kurių nenaudoji, o turi tai, kas yra reikalinga, patinka ir džiugina. Gera žinoti, kad esi atsparus (dažniausiai) prekybininkų vilionėms, reklamoms ir akcijoms.

Tolimesniuose įrašuose papasakosiu apie žmonių, kurie gyvena galvodami kaip vartoja patirtis, apie suvartojamo plastiko mažinimą ir alternatyvas jam, apie antrinį daiktų panaudojimą ir kitus šiai temai artimus dalykus. Ar Tu galvoji apie savo pirkinius ir kokią įtaką Tavo vartojimas daro aplinkai?

Apie daiktų antrinį panaudojimą rasti idėjų gali ir TenKurNamai archyvuose:

Naujas kėdės gyvenimas

Lentyna iš seno stalčiaus

Naujas sofos gyvenimas


Visos TenKurNamai naujienos ir dar daugiau Facebook’e, smagūs pokalbiai vyksta Facebook grupėje, ten rašyti ir diskutuoti rūpimomis temomis gali visi TenKurNamai skaitytojai. O mano gyvenimo ir kasdienybės akimirkos visada yra Instagram ;)

Kaip sutvarkyti virtuvės spinteles ir stalčius? Mano išbandytas ir tikrai veiksmingas būdas

Pavasarį norisi ne tik išorinės tvarkos, nuvalytų dulkių ir švarių langų, pro kuriuos saulės spinduliai lengvai pasiektų visus namų kampelius. Pavasarį norisi susitvarkyti visas namų kertes, spintas, stalčius ir lentynas. Šį pavasarį aš labai labai norėjau susitvarkyti savo virtuvės stalčius ir spinteles.

Turbūt niekada ir nepasakojau, kokia ta mano virtuvė – spintelės sudėliotos iš kelių skirtingų komplektų, nes tuomet, kai ją įsirenginėjome aplinkybės buvo tokios, kad dalį spintelių pirkome jau pagamintų, po kurio laiko užsakėme, kad pagamintų trūkstamas, o prieš kelis metus patys perdažėme virtuvę Foxy paint dažais, kad nors truputį paslėpti tą skirtingumą. Taigi mano virtuvė yra tokia – belekokia :) Čia nuotraukoje mano virtuvė knygoje Gyvenk kaip patinka.

Aš labai dažnai svajoju apie patogią, funkcionalią virtuvę, kur apgalvočiau kiekvieną spintelę ir stalčių. Kur būtų patogu padėti ir paimti daiktus, maisto atsargos turėtų savo vietas ir nereikėtų kaskart norint surasti grikių maišelį kuistis tarp riešutų, sausainių ir makaronų. Tai čia svajonės :) Neseniai ėmiausi tvarkymosi darbų. Ar todėl, kad saulė stipriau šviečia, ar tikrai nusibodo tų grikių ieškoti, nusprendžiau išspausti iš savo nepatogios virtuvės kiek įmanoma daugiau ir įvesti tvarką ir sistemą.

Man visada labai gražios nuotraukos ir patarimai šalia jų kaip susitvarkyti virtuvės spinteles, kaip patogu, kai viskas yra indeliuose, pro kurių sieneles matosi kas viduj, o gražiu raštu užrašyti produktų pavadinimai informuoja kas yra viduje. Mūsų namuose visuomet yra daugiau nei tuo metu reikia kruopų, makaronų, sausainių ir riešutų. Na, dėl viso ko, jei pritrūks fantazijos pietums, kad būtų galima nors makaronų suvalgyti :) Tad įsivaizduok kaip tų produktų maišai maišeliai atrodo virtuvės stalčiuose, vieną pakeli, kitas išbyra,o tvarkos nuo to tik dar mažiau. Štai nuotrauka prieš įvedant tvarką viename iš stalčių.

Todėl man svarbiausia visus birius produktu sudėti į jiems skirtus indus ir išsiugdyti įprotį kiekvieną naują maišelį kruopų ar makaronų tik parneštą iš parduotuvės – išpilti į jiems skirtą indą. Tikiuosi, kad mano patirtis ir patarimai padės ir Tau įvesti tvarką savo virtuvėje.

Viską iškraustome

Naujai pradžiai ir naujai tvarkai reikia tuščio lapo, arba tuščio stalčiaus ir tuščios spintelės. Viską iškraustome, išvalome trupinius, pribyrėjusius makaronus ir tas tris džiovintas slyvas, kurios guli stalčiuje nuo praėjusių metų. Čia nuotraukoje dar viena spintelė prieš iškraustymą.

Stalčiaus ar spintelės ištuštinimas geras ne tik todėl, kad tvarkingai viską sudėti lengviau, bet ir todėl, kad suteikia galimybę perrinkti produktus, tuos kurių galiojimo laikas pasibaigęs – išmesti, o tuos, kurių trūksta – įtraukti į pirkinių sąrašą.

Sugrupuojame produktus

Jei Tavo virtuvė, panašiai kaip mano – turi daugiau nei vieną stalčių ar spintelę produktams laikyti, tuomet reikėtų visus produktus išrūšiuoti ne tik pagal jų rūšį, bet ir pagal tai, kaip dažnai juos vartoji. Todėl dažnai naudojami dalykai – prieskoniai, aliejus ir pan. turėtų būti pačioje patogiausioje, lengviausiai pasiekiamoje vietoje. O produktai sudėti pagal rūšis. T.y. miltai prie miltų, dar šalia gali sudėti indą su kepimo milteliais ir kitais priedais, kuriuos naudoji kepiniams. Nesvarbu pyragams ar blynams. Makaronus, kruopas, džiovintus ankštinius taip pat reikėtų laikyti kartu, kad reikalui esant, galėtum viską patogiai ir vienoje vietoje rasti.

Dar vienas mūsų patogumui svarbus dalykas – dažniausiai naudojami produktai virtuvėje turi būti sudėti akių aukštyje.

Indai biriems produktams

Žinoma, kaip jau minėjau aukščiau patogiausia kai indas yra stiklinis ir matosi kas yra jo viduje. Stiklinius indus gerai laikyti spintelėse ar stalčiuose, nes ten nepasiekia šviesa ar tiesioginiai saulės spinduliai. Esu skaičiusi, kad pvz. makaronai ilgą laiką laikomi ten, kur juos gali apšviesti saulė, praranda dalį savo maistingųjų medžiagų. Todėl aš makaronus laikau stikliniame inde, bet spintelės viduje. Arba galima jiems pasirinkti nepermatomus indus.

Pirmiausia išsitraukiau visus kada nors gyvenime pirktus indus biriems produktams. Taip, ne kartą ir ne du bandžiau įvesti sistemą savo virtuvėje, tiesa, niekada to nedariau taip rimtai kaip dabar. Tuomet pažiūrėjusi ką turiu ir pagalvojusi ko trūksta, Berry salone radau puikų papildymą mano birių produktų indų atsargoms. Ten radau ir indą spagečiams, kurie mūsų šeimoje vadinami tiesiog ilgais makaronais ir yra dažnai valgomi. Tokio indo jau senokai ieškojau, todėl labai juo džiaugiuosi. Dar parsivežiau labai patogius indus mediniais dangteliais, kurie sandariai užsidaro, bet ir labai lengvai atsidaro, todėl vaikai galės greitai išsiimti sveikų užkandžių, pavyzdžiui riešutų.

Kol mano virtuvės tvarkymas tik įsibėgėja, drąsiai naudoju produktams sudėti ir paprastus stiklainius, kad būtų gražiau – nupirkau jiems vienodus dangtelius. Jei esi truputį panaši į mane, greičiausiai nevienodi indai Tau netrukdys. Man jų skirtingumas net patinka. Be abejo, jei įsirenginėji naują virtuvę, arba mėgsti visus indus turėti vienodo stiliaus – Berry salonuose gali rasti didelį pasirinkimą įvairaus dydžio indų ir indelių biriems produktams.

Visus birius produktus iš maišelių perpyliau į indus. Pasižadėjau sau, kad taip darysiu kiekvieną kartą, parsinešusi naujus produktus namo. Čia labai gelbsti užrašai ant indų – visada žinai kur kokias kruopas ar makaronus supilti.

Etiketės arba užrašai

Labai svarbu, kad ant indų būtų užrašyta kas kur sudėta. Tam gali naudoti markerius ir rašyti tiesiai ant stiklainio ar kito, Tavo naudojamo indo. Taip pat gali iškirpti popieriaus juostelę, užrašyti ant jos produkto pavadinimą ir užklijuoti juostelę ant indo. Jei nori, produkto pavadinimą gali atsispausdinti ir pasigaminti vienodas etiketes.

Aš naudojau baltos spalvos dažų markerį, radau jį kanceliarinių prekių parduotuvėje. Juo patogu rašyti, bet dažas nudžiūvęs itin gerai laikosi. Galbūt reikėtų išmokti dailyraščio, arba gražiai užraityti raidžių kojeles, bet kol šis planas neįgyvendintas, užrašiau taip kaip moku.

Trumpai apie virtuvės spintelių ir stalčių tvarką

 1. Viską iškraustyti
 2. Išmesti visus pasibaigusio galiojimo produktus
 3. Suskirstyti produktus pagal rūšis ir naudojimo dažnumą
 4. Naudoti skaidrius indus, kad matytųsi kas viduje
 5. Užrašyti ant indo ten laikomo produkto pavadinimą
 6. Kiekvieną kartą, parsinešus naujus produktus namo, iškart papildyti indus.

p.s. jau praėjo gera savaitė nuo tada, kai tvarkiau spinteles. Jau įvyko vienas didesnis apsipirkimas, po kurio papildžiau indus kruopomis ir makaronais. Man labai patinka nauja tvarka ir planuoju dar vieną kelionę į parduotuvę, nes pritrūkau indų, o dar liko keli nesutvarkyti stalčiai.

Ačiū Berry už bendradarbiavimą tvarkant mano virtuvę

Ar Tu Svajoji? Apie Mano Išsipildžiusias Svajones Ir Svajonių Žemėlapį

 

Po 2012 metų Kalėdų pasibaigė turbūt nesmagiausias etapas mano gyvenime. Tuščias, liūdnas, pilkas ir nykus. Iš šono pažiūrėjus nieko man netrūko, bet viduje tvyrojo tokio didumo tuštuma, kuriai apibūdinti aš neturiu žodžių. Gal ir nereikia. Nes kas buvo – pražuvo.

IMG_7369

Tegul tai atrodo keista, bet aš atsikėliau Kalėdų rytą ir žinojau, kad viskas bus kitaip. Taip ir  buvo. Taip ir yra.

Kodėl pradžioje paklausiau tavęs apie svajones? Nes svajonės pildosi. Ir nereikia programuoti savęs specialiomis programomis. Kartoti daug kartų savo norą garsiai mintyse. Siūlau Tau kitą būdą, kuris yra labai smagus, kūrybiškas, o jei priimi tai kaip žaidimą – rezultatas nustebina.

Noriu Tau papasakoti apie Svajonių Žemėlapį. Gal esi apie jį girdėjusi tik kitu pavadinimu, pavyzdžiui vision board, dream map ar panašiai. Aš viena ausimi buvau girdėjusi, o pernai Facebooke netyčia pamačiau Mummymoon sukurtą visą albumą su nuotraukomis ir pasakojimu apie Svajonių Žemėlapį. Kodėl nepabandžius pagalvojau aš. Siūlau pabandyti ir Tau.

Smagiausia, kuriant svajonių žemlėlapį, kad įsijungia svajonių varikliukas, kurį mes turime kažkur viduje, tik vis pamirštame naudoti. Štai apie ką aš svajojau.

PAPILDYTA 2018  02 16 kokie trumpi buvo mano plaukai!

Mano veikiantis tinklaraštis ir aš rašanti apie tai kas man patinka.

Tiesa, svajojau ir buvau įrašiusi visai kitą tinklaraščio pavadinimą, bet esmės tai nekeičia. Aš jau penki mėnesiai reguliariai rašau, darau tai ką mėgstu ir turiu su šia veikla susijusių ateities planų.

PAPILDYTA 2018  02 16 Aš jau beveik penki metai esu šio tinklaraščio šeimininkė. Kartais sunku patikėti kaip čia taip tas laikas greit praėjo, bet smagiausia – kiek daug gerų dalykų per tą laiką nutiko. Aš buvau elektroninio žurnalo kūrybinės komandos dalis, susipažinau su daugybe įdomių žmonių, organizavau sukulentų sodinimo dirbtuves, parašiau ir išleidau knygą. Tai yra pati geriausia mano svajonė, kurioje aš gyvenu :)

Paryžius

Eifelio bokšto paveiksliuką įklijavau svajodama apie keliones. Netikėjau, kad pavyks ten nukeliauti, tik labai norėjau ir pavyko.

PAPILDYTA 2018  02 16 po Paryžiaus buvo Siurprizų kelionė, Roma, Venecija, Berlynas, Talinas, kelionė kemperiu ir daugybė įspūdžių visai šeimai. Jau planuojame šių metų keliones ir vaikai labai labai jų laukia.

Eifelio Bokštas

Knyga

Labai norėjau, svajojau, kad parašysiu knygą. Tuo metu kai apie tai svajojau, buvau labai susidomėjusi elektroninių knygų skaityklėmis ir tokių knygų leidyba. Vieną knygą – Žiemos Dekorai sukūriau. Tikrai daug išmokau ją kurdama, žinau ką ir kaip daryčiau kitaip. Dar daugiau panašių dalykų tikrai bus.

PAPILDYTA 2018  02 16 kai rašiau apie dar daugiau dalykų, mažai aš žinojau, kad knyga atsiras tikra, ant popieriaus ir bus mano super projektas, kuriuo labai didžiuojuosi. Prie to pačio reikėtų parašyti dar vieną dalyką. Prie svajonių buvau įklijavusi didelį, iš žurnalo iškirptą Knygų mugės logotipą. Šiandien labai gerai atsimenu, kaip varčiau žurnalus ir ieškojau kur tas logotipas, kur ta Knygų mugės reklama. Apie dalyvavimą KNygų mugėje labai labai svajojau, tik neįsivaizdavau nei kaip, nei kada. Praėjo penki metai ir mano pirmoji, kaip knygų autorės Knygų mugė prasidės jau kitą ketvirtadienį!

 krepsys3

Buvo ir daugiau svajonių, asmeniškų ir nelabai. Vienos jų išsipildė, kitoms, matyt, nelemta. Pastebėjau, kad kai išsipildo svajonė, pradedi gauti dar daugiau nei norėjai.

Pradėjusi rašyti žinojau, kad Ten Kur Namai bus daug nuotraukų. Lengviausia jas surasti internete. bet man patinka mano sukurtas turinys. Ir tekstas ir nuotraukos. Kurdama Žiemos Dekorai knygą supratau, kad jei noriu gražių nuotraukų, turiu žinoti, kaip jas padaryti. Nebeužtenka tik numanyti. Dabar mokausi fotografuoti, vaikštau į kursus ir darau namų darbus.

kaledu_eglute

Ar mano išsipildžiusios svajonės sugundė Tave išbandyti ir sukurti savo svajonių žemėlapį? Jei taip – kimbam į darbą, tiksliau – svajones.

Kaip sukurti Svajonių Žemėlapį?

Tau reikės :

 • Daug žurnalų. Labai tinka moterims skirti, nes ten daug nuotraukų ir paveikslėlių.
 • Didelio kartono lapo. Tinka ir nesunaudotų tapetų kita pusė, jei didelio kartono nesiseka rasti.
 • Žirklių ir klijų
 • Svajonių.

O čia instrukcija, kurią praėjusiais metais gavau iš Mummymoon, o dabar dalinuosi ir su Tavimi.

Svajonių pildytojams labai padeda kuo smulkiau, detaliau ir aiškiau „matomos“ svajonės, todėl joms vizualizuoti pasitelk kuo daugiau iliustracijų. Tam ir reikia daug žurnalų.
Nebūtina užsibrėžti viską atlikt per vieną vakarą. Rinkti nuotraukas gali ilgai, o vėliau, jei gaminsi šeimos svajonių paveikslą, galite visi klijuoti aptardami kiekvieną nuotrauką.

Susirask didelį balto popieriaus lapą. Jis turėtų būti taisyklingas kvadratas. Mano lapas yra 64cm x 64 cm. Pieštuku susibraižyk 9 taisyklingus kvadratukus.

2 3 4
 9 C  5
 8  7  6

Pradėk nuo centro
Nesikoncentruok į materiją, į tai ko trūksta, svajok apie tai, ką gali duoti kitiems.
Taigi, centras esi Tu. Čia klijuok tai, kas Tau ypač svarbu ateinančiais metais, t.y. pagrindinę metų svajonę, tikslą.
Būtinai įklijuok savo nuotrauką, su mintimi „piešiu save“. Gali klijuoti žmones, kuriuos nori matyti šalia savęs labai artimai. Galite klijuoti pagrindą, pvz širdis + šeima = kokio noriu santykio.
Palanku įsiklijuoti gražų medį – augimo energija. Pageidautina, kad nei viename kvadratėlyje, o ypač šiame, neliktų jokios baltos vietos. Jei lieka, galima apipiešti arba parašyti sakiniais.

2 arba Pietryčių sektorius.
Sėkmės turte sektorius. Ką reiškia būti turtingam? Galima klijuoti tikras pinigų kupiūras, firmos logo (tik pačiame viršuje), materialias gėrybes, kurių trūksta.
3 arba Pietų sektorius
Šlovės, kilimo karjeros laiptais, žinomumo, reputacijos sektorius.
Gali įsiklijuoti save su trokštamais apdovanojimais. Palanku pastiprinti pergalės simboliais: žirgais, paukščiu Feniksu ir panašiai. Šie simboliai iš feng shui, bet gali naudoti ir savo mėgiamus, suvokiamus simbolius.

4 arba Pietvakarių sektorius
Motinos, sėkmės meilėje, santykių, santuokos sektorius.
Čia gali džiaugtis puikiais santykiais, parašyti savybes, kurių trūksta partneryje. Palanku klijuoti viską, kas poroje. Kvadratėlį puošk kuo daugiau raudonos spalvos

5 arba Vakarų sektorius
Vaikų ir naujų projektų sektorius.
Džiaugsmo, šeimyninės laimės langelis, nes gimsta nauja energija. Čia gali klijuoti laimingų vaikų nuotraukas. Laukiančiai naujos gyvybės palanku įsiklijuoti vaisingumo simbolių, pvz.: pagal Feng shui tai granato vaisius, dramblys su nuleistu straubliu – intencija pastojimui, jei nesiseka.

6 arba Šiaurės vakarų sektorius
Dangaus apsaugos, kelionių ir naudingų pažinčių sektorius
Klijuojamos šalys, transportas, kuriuo noriu į jas patekti, bendrakeleiviai, nuotaika. Taip pat tai viršininkų, vyresniųjų pagalba.
Angelų sargų, dvasinių mokytojų sektorius. Kažkodėl labai palanku įklijuoti aukso luitus.

7 arba Šiaurės sektorius
Darbo ir karjeros sektorius.
Galima vaizduoti save norimoje darbo vietoje. konkreti aplinka, bendradarbiai, darbinė nuotaika, klientai, pati kelionė į darbą.
Čia reiktų klijuoti algą, premijas, kokių pageidaujate. Tai ir kūrybos sektorius. Gali vaizduoti produktą ar paslaugą, kuriuos sukuri. Jei įsivaizduoji save kaip darbdavį, tai koks Tu?

8 arba Šiaurės rytų sektorius
Žinių, išminties ir išsilavinimo sektorius
Galima klijuoti knygas, seminarus, kuriuos norite aplankyti, mokslo įstaigas, kurias norite baigti, egzaminų pažymius. Viskas, ko dar siekiu, bet negaliu. Jei yra noras mokytis – įklijuoti gaublį. Palanku įsiklijuoti išminties kalną, kaip apsaugą, dekoratyvinius akmenis.

9 arba rytų sektorius
Sveikatos, ilgaamžiškumo, protėvių, draugų sektorius
Reiktų vaizduoti save sveiką, besišypsantį, laimingą, puikios figūros. Jei kamuoja kokios ligos, įrašyti sveikatos problemos sprendimą. Puikiai tinka frazės „jaučiuosi puikiai, džiaugiuosi puikia artimųjų sveikata“. Labai tinka kuo daugiau augalų ir vandens. troškimų sustiprinimui padeda drakono figūros, persikas su 5 vaisiais (čia rimtai).

Kitoje paveikslo pusėje, sektorių centruose dar papildomam užtvirtinimui gali užklijuoti ženklą om arba begalybės ženklą, ką tik sugalvoji, kad ir amen.

Paveikslas gyvas vien nuo Tavo troškimų „svorio“, todėl su juo reiktų kuo daugiau „bendrauti“. Pasikabink ant sienos, nereikia pasikišt metams po lova, nors jis ir taip savo darbą darytų tik su mažesniu ūpu.
Praėjus metams, jam reiktų padėkoti, pasidžiaugti išsipildžiusiom svajom ir sudeginti.

Ką manai? Ar žaisi šį svajonių žaidimą? Aš tikrai taip. Nes svajonės pildosi.

 

Kaip išsirinkti sofą namams

Artėja tas laikas, kai mūsų namai prisipildys svečių šurmulio, kai Kalėdinių filmų peržiūroms skirsime ilgus Gruodžio vakarus, o iš toliau atvykusiems giminaičiams klosime lovas ten, kur dažniausiai niekas nemiega – ant sofos. Kol pati nepradėjau ieškoti patogios sofos, nemaniau, kad rasti patogią, įvairiausius mano iškeltus reikalavimus atitinkančią sofą bus taip sunku. Kartu su pigu.lt nutarėme papasakoti, kas svarbu renkantis naują sofą savo namams.

Kam sofa bus naudojama?

Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad tai neprotingas klausimas. Sofa dažniausiai naudojame sėdėti. Bet. Prieš įsigyjant sofą reikia pagalvoti, ar reikės nors retkarčiais ant jos kam nors miegoti. Pavyzdžiui mes atskiro kambario svečiams namuose neturime, todėl tie, kas labai retais kartais pas mus nakvoja, miega ant svetainės sofos. Tai gi pirmas dalykas, ką reikia nuspręsti – ar reikalinga sofa su miegojimo funkcija. Tokios sofos būna didesnės, gali būti išskleidžiamos.

Kas ir kaip ant jos sėdės yra antras dalykas, į kurį reikia atkreipti dėmesį. Mūsų namuose būna vakarų, kai ant sofos sutelpame visi penki. Sėdėdami ant sofos žiūrime televizorių, skaitome knygas. Todėl sofa turi būti tokia talpi, kad sutalpintų visus namų gyventojus (tai nėra būtina, jei šalia sofos statysite fotelius, bet mūsų šeimos patirtis sako, kad labai smagu sėdėti visiems susiglaudus).

Praktiškumas

Praktiški, skalbiami sofos užvalkalai, arba gerai valomas gobelenas labai svarbus turintiems namuose vaikų ir gyvūnų. Renkantis sofą būtina atkreipti dėmesį ar bet kokią dėmę, atsiradusią ant sofos galėsite lengvai išvalyti. Lengvai valomos odinės, ar odos pakaitalo sofos, tiesa, jas mėgsta ne visi, sako, kad ant tokių šalta sėdėti.

Spalvota ar vienspalvė?

Mano patarimas (nes aš praktiškas žmogus) rinktis vienspalvę sofą. Nebūtinai ji turi būti blanki ar neutrali. Atvirkščiai – ryški, geltona, mėlyna ar net rožinė sofa gali tapti puikiu kambario akcentu. Bet renkantis sofą reikia prisiminti, kad ji nebus vienintelis baldas kambaryje, o bendrą viso kambario nuotaiką kurs ir sienų spalvos ar tapetų raštai, užuolaidos. Kaip įvairių dekoratyvių pagalvėlių gerbėja aš rekomenduoju vienspalvę sofą ir pagalvėles, kurias galima keisti keičiantis metų laikams, nuotaikai ar orui už lango.

Sofos dydis

Labai svarbu išsirinkti ne per didelę sofą. Dažnai, ypač perkant baldų parduotuvėse visi baldai atrodo mažesni, nes stovi didelėje erdvėje, parvežus namo jie užgožia visą kambarį ir, pavyzdžiui, trukdo praeiti. Pirkti sofą internetu gali būti patogiau, nes niekas neskubina jos išsirinkti, yra laiko ne tik pagalvoti apie spalvą, bet ir pagal išmatavimus įsitikinti, ar sofa tiks kambaryje.
Dar vienas dalykas, į kurį svarbu atsižvelgti renkantis sofą savo namams – ar galėsite ją įnešti į namus. Būtinai atsižvelkite į durų angų plotį ir sofos plačiausios dalies plotį. Nes gali būti, kad pati gražiausia sofa nepasieks namų ir liks už durų.

Kaina

Žinoma, daugelis mūsų norime sutaupyti, įsigyti daiktą pigiau. Bet ne veltui visiems žinomas posakis apie skūpų, mokantį du kartus. Baldų pasirinkimas dabar – didžiulis, pačią geriausią sofą galima išsirinkti iš tūkstančių variantų, atsižvelgiant į dydį, patogumą, spalvą, ar miegos ant jos kas ar ne. Todėl patariu ne tik žvalgytis ieškantis geriausios sofos, bet ir jai pataupyti, kad pačiu geriausiu baldu sau ir savo namams galėtumėte džiaugtis ilgai.

Straispsnis paruoštas bendradarbiaujant su pigu.lt