Ar žinai kokias vazas reikėtų turėti savo namuose?

Dažniausiai namuose aš jaučiu vazų trūkumą. Neturiu tokių, kokios man tikrai patiktų, o tos, kurias turiu yra surankiotos iš įvairių vietų ir nėra tokios, kuriomis aš ypač džiaugiuosi. Todėl kai reikia merkti gėles aš dažniausiai naudoju savo vaistinės buteliukų kolekciją, nes esu vaistininkės dukra :)  Arba stiklainį, kuris tikrai nepuošia nei namų, nei gėlių, kurios jame pamerktos. Ir gėlėms tenka dvigubai gražesnėms būti, kad puoštų ne tik aplinką, bet dar ir kompensuotų indo, kuriame pamerktos trūkumus.

Tai tiek įžangos ir vazų situacijos mano namuose nupasakojimo. Man patinka gražios vazos, kurios ir be gėlių atrodo įspūdingai. Tokių radau Berry salone ir parsivežiau namo. Šiandien noriu papasakoti kaip išsirinkti vazą savo namams, kokias vazas namuose turėti būtina būtų gerai, nes jos pravers norint pamerkti įvairias gėles, o kai gėlių nebus, galės pačios sau būti namų puošmenos. O pabaigoje dar dalinuosi patirtimi, kaip vaza nelygu gera dovana.

Renkantis vazą ar vazas namams svarbu atkreipti dėmesį į keletą dalykų – namų interjerą ir mėgstamas gėles, kurias dažniausiai merkiate namuose. Jei mėgstate skirtingas gėles, žemiau surašiau kokių skirtingų rūšų vazų būtų gerai turėti namuose tam, kad neprireiktų ieškoti stiklainių. Jei dažniausiai savo namuose merkiate vienos rūšies gėles, nes tik tokias Jums dovanoja vyras (arba nusiperkate pati), iš sąrašo galite išsirinkti tą vazą, kuri idealiausiai tiks mylimiausioms gėlėms.

Kokias vazas gėlėms turėti namuose?

Apvali vaza. Tokia kaip akvariumas auksinei žuvelei, apvali vaza labai tinkama gėlėms dideliais žiedais ir trumpesniais kotais, arba pakalnučių puokštelei, arba smulkiažiedėms rožytėms. Į tokią vazą labai lengva sumerkti gėles, jos gražiai atrodo. Į ją nemerkite gėlių ant ilgų kotų, geriausia, kad gėlių kotukai būtų panašaus ilgio kaip vazos aukštis, o žiedai išlįstų šiek tiek aukščiau vazos krašto.

Aukšta ir tiesi vaza. Gali būti truputį platėjanti į viršų.  Tokia vaza idealiai tinka daugybei gėlių. Geriausia būtų turėti ją vidutinio aukščio, nes per žemoje gėlės tiesiog iškris, arba reikės stipriai trumpinti kotus, o per aukštoje vazoje gėlės atrodys negražiai. Tokią vazą galima naudoti visus metus, nes joje gražiai atrodo lubinai, tulpės, rožės, gvazdikai ar kardeliai. Taip pat tokios aukštose vazose gražiai atrodo pavasarinės šakos sprogstančiais pumpurais.

Vaza vienam žiedui. Tokių vazelių, nes jos dažniausiai mažos, namuose galima turėti ir daugiau, nes jos puikiai tinka pamerkti atskirus žiedus tada, kai puokštės gyvenimas eina į pabaigą ir daugelis gėlių jau nuvytusios ir nebeužpildo didesnės vazos. Daugiau apie tai, kaip sukurti gražią puokštę gali perskaityti kartu su Žolynai gėlių studijos floriste Viktorija parengtame straipsnyje.

Stilinga vaza, idealiai tinkanti prie namų interjero. O čia jau laisvė fantazijai. Man be galo patinka nuotraukoje pavaizduotos retro stiliaus vazos. Jaučiu silpnybę tokiai, man mano vaikystę primenančiai keramikai. O kiekvienas gali rasti sau patinkančią vazą, kuri net ir be gėlių bus puiki namų puošmena.

Vaza geriausia dovana vestuvėms?

Kai mes tuokėmės, dovanų gavome dvi vazas. Taip pat žinau ir daugiau žmonių, kurie vestuvių proga yra gavę dovanų vazų. Kaip ir kiekvienas buityje ir namams puošti naudojamas daiktas, vaza kaip dovana yra rizikingas pasirinkimas, nes negali žinoti, ar ji patiks gavėjui. Bet artėja vasara ir garantuotai ne viena iš laimingų porų gaus kokią vazą dovanų. Jei tikrai norite dovanoti vazą (ir nebūtinai vestuvių proga), aš patarčiau rinktis aukštą tiesią vazą, kuri būtų neutralios spalvos arba stiklinė. Toks pasirinkimas yra mažiausia rizika nepataikyti. Mūsų atveju viena vaza tapo gėlyno dekoru kieme, o kita ir šiandien džiaugiuosi :)


Visas vazas nuotraukose (ir dar daugiau) galima rasti Berry salonuose.

 1. Aukšta turkio spalvos vaza
 2. Plati turkio spalvos vaza
 3. Pilka keramikinė vaza
 4. Ruda keramikinė vaza
 5. Stiklinė aukšta vaza
 6. Maža vazelė
 7. Tamsi keramikinė vaza

 

 

 

Jaukios terasos paslaptys

Savo terasa džiaugiamės jau 8 metai. Dabar net neprisimenu kaip buvo, kai jos neturėjome. Man terasa prie namo yra vienas geriausių mūsų namų patobulinimų. Dar smagiau joje tapo, kai dalį jos įstiklinome. Nebepučia vėjas ir neužlyja lietus. Reportažą su mano patarimais ir patirtimi, tiesiai iš mano terasos galėjote pamatyti LRT Labas rytas laidoje, o aš nusprendžiau daugiau papasakoti apie tai, kaip aš tvarkausi ir jaukinuosi savo terasą. Kokie sprendimai terasoje mūsų šeimai pasiteisino ir kuo savo terasą norėčiau papildyti.

Įstiklinta terasa

Mūsų terasa yra šiaurinėje namo pusėje. Ir kai ją įrenginėjome, man atrodė, kad būtent  dėl to, jog ji šiaurėje, bus nesmagu. Pasirodo – atvirkščiai. Terasą daugiausia naudojame šiltuoju metų laiku, vasarą. Ten valgome, leidžiame laiką, net kompiuterį išsinešu ir kokį tekstą ten parašiau. Net knygos tekstai gimė terasoje, taip joje jauku ir gera. Bet taip buvo ne visą laiką. Ilgą laiką mūsų stalas stovėjo ir visas veiksmas vyko terasos viduryje, nes ten, kur dabar įstiklinta, buvo tokia pati kiaura tvora (net nežinau kaip tiksliau pavadinti). Todėl galite įsivaizduoti, koks būdavo skersvėjis, o jei vėjas pūsdavo iš vakarų lietui lyjant, tai terasa būdavo kiaurai šlapia.

lauko pagalvės ermitažas

Kilimas

Kadangi mūsų terasa gan aukštai nuo žemės, pro lentų tarpus pučia vėjas ir dėl to būti terasoje kartais nejauku. Radome sprendimą ir jau keli metai iš eilės, ten, kur stovi mūsų stalas – tiesiame kilimą. Visiškai nesvarbu koks tas kilimas, mes naudojame tokį, kuris savo darbą namuose jau nudirbo, anksčiau buvo patiestas vaikų kambaryje. Jis yra tvirtai suaustas, bet pakankamai lengvas, kad reikalui esant galėtume paimti ir išpurtyti.

Pagalvėlės ir staltiesės

Kita tekstilė tai pagalvėlės ir staltiesės. Šie daiktai taip pat atidirbo namuose ir todėl iškeliavo į terasą. Nematau reikalo turėti atskiras pagalvėles namuose ir kitas, skirtas tik terasai. Galbūt išimtį galėčiau padaryti kėdžių pagalvėlėms, kurios prisiriša raišteliais. Jos turėtų būti patogesnės, nei mūsų dabar naudojamos. Bet tokį pirkinį paliksiu kitiems metams.

Užuolaidos

Ji yra mūsų šių metų hitas. Jokia paslaptis – pakabinome ją ne todėl, kad stipriai spigina saulė, toje pusėje, kuri užkabinome užuolaidą saulė šviečia tik vakarop ir nėra labai kaitri, pakabinome ją todėl, kad nusibodo nesibaigiančių statybų vaizdas už tvoros. Be to, kad ji statybas uždengia, terasa iškart tapo jaukesnė, dar labiau primena kambarį, o ne vietą lauke. Toks efektas man labai patinka. Terasą tikrai naudojame kaip namų tęsinį. Ir vėl ėjau tuo keliu, kas nebetinka namams, puikai tinka laukui. Man atrodo, kad anksčiau taip iš namų viskas išvažiuodavo į kaimus ir kolektyvinius sodus :) Tzagi, užuolaida – porą metų kabėjusi mūsų svetainėje, dabar puikiai tarnauja terasoje.

Jei turite neįstiklintą terasą, o užuolaidos norisi, tikrai galite rasti drėgmei atsparių užuolaidų ir jas kabinti atvirose terasose. Drėgmei atsparios terasos užuolaidos bus puiki uždanga nuo vėjo ir saulės, bei suteiktas jaukumo kaip ir įprastos medžiagos užuolaida.

Kambarinės gėlės lauke

Vasarą kambarinėms gėlėms lauke patinka. Aš šiais metais į terasą išnešiau tik kelias, labiau tam, kad suteiktų terasai jaukumo. Mūsų terasa šiaurinėje pusėje, todėl nedaug vasarinių gėlių joje gerai jaučiasi, todėl visos lauko gėlės yra prie įėjimo į terasą, o pačioje terasoje auga kambarinės. Jei reikėtų rinktis lauko augalus ir terasai, labai norėčiau smilgų ir įvairių lapinių augalų. Priežastis to labai paprasta – mūsų terasoje ir taip daug spalvų, gėlės tik įsimaišytų į tokį margumyną. O žalia spalva – kaip atsvara, kuri išryškėja tarp daiktų.

Ko mūsų terasoje trūksta?

Man labiausiai trūksta lempučių girliandos, kurią galėtume naudoti vakarais. Iki gimstant mažajai terasoje vakarodavome ilgai, tikiuosi šią vasarą, kai mažiukė jau didesnė, šią tradiciją atgaivinsime, o lepmputės turėtų suteikti ir jaukumo ir šventiškumo.

Jei norite panašaus vaizdo kaip mano terasoje – čia pasiūlymai iš Ermitažo su labai panašiais daiktais. Gegužę labai palankus metas įsigyti lauko baldus, nes Ermitaže iki pat mėnesio galo – nuolaidos lauko baldams.

 

 1. Lininė užuolaida
 2. Pagalvėlė
 3. Pagalvėlė
 4. Terasos baldų komplektas
 5. Kilimas terasai
 6. Kėdžių pagalvėlės
 7. Lauko lempučių girlianda
 8. Sėdimas hamakas

Visos idėjos ir mintys mano, parengta bendradarbiaujant su Ermitažas parduotuvėmis Lietuvoje

4 patarimai, kurie padės valgymą lauke paversti tikru malonumu

Žinau, kad antraštė, tokia kaip populiariuose portaluose, bet kartais reikia suskaičiuoti ir tą skaičių įvardinti, kad viskas neatrodytų sudėtinga. Valgymas lauke, gryname ore, šviečiant saulei, ar lyjant lietui (jei tik yra stogas) yra vienas iš pavasario ir vasaros malonumų. Atrodo, kad net maisto skonis lauke kitoks, ryškesnis.

1. Naudokite tikrus indus

Net ir lauke galima valgyti iš gražių, keramikinių lėkščių, o gerti iš tikrų stiklinių. Vis neatsistebiu Pintereste pamačiusi stalus, padengtus vienkartiniais indais, ar matydama, kaip savo namų virtuvėse žmonės valgo naudodami plastikines šakutes ir popierines lėkštes. Valgydami iš tikrų indų mes ne tik patiriame didesnį malonumą, bet ir nepaliekame po savo pietų kalno šiukšlių.

Valgyti iš gražių lėkščių yra daug skaniau, kaip ir gėrimas skanesnis geriant iš stiklinio indo. Nesiūlau valgymui lauke turėti atskiro indų komplekto, drąsiai gali naudoti tai, kas yra namuose, patiekalus patiekti kasdienėse lėkštėse.

kaip padengti stalą vasarą

2. Išsineškite į lauką baldus iš namų

Taip, aš žinau, mes visi, turintys terasas ar pavėsines lauke turime atskirus lauko baldų komplektus. Dažniausiai jų ir užtenka visai šeimai susėsti prie pietų stalo lauke. Tačiau kai sulaukiate svečių, drąsiai į lauką neškite kėdes ir stalus iš namų. Taip išvengsite papildomų baldų sandėliavimo.

Taip pat lauke galite naudoti ir kitus, labiau namų viduje įprastus daiktus – pagalvėles

3. Prisiminkite medžiagines servetėles

Aš atsimenu, kaip mano vaikystėje, namuose buvo stalčius, kuriame mama laikė medžiagines servetėles. Įvairių spalvų, dalis vienodų, dalis skirtingų, jos buvo kiekvienos šventės namuose dalis. Po šventės jas išskalbdavo ir vėl sudėdavo į stalčių. Tuomet prasidėjo geri laikai ir kiekvienuose namuose atsirado popierinės servetėlės, kurios po kiekvienos šventės atsiduria šiukšliadėžėje.

Man patinka popierinių servetėlių patogumas, bet vis dažniau stengiuosi naudoti medžiagines servetėles. Specialiai medžiaginių servetėlių neperku, bet įsigiju reikalingą kiekį virtuvinių rankšluostėlių, kurie puikiai atstoja servetėles, juos lengva skalbti ir prižiūrėti. Nuotraukoje panaudojau rankšluosčius, kuriuos turėjau namuose, bet Berry gali rasti panašių virtuvinių rankšluosčių, kurie puikiai tarnaus kaip stalo servetėlės. Šventiškumo įspūdžiui sukurti gali naudoti servetėlių žiedus.

4. Būtinai pasimerkite gėlių

Geltonas karutis neseniai paskelbė labai naudinga straipsnį tiems, kurie nori užsiauginti gėlių skynimui. Kad jau fotosesijos metu mano tulpės buvo nužydėjusios, o kitos gėlės dar nepražydusios, ant stalo sumerkiau krūmo šakas ir neišsiskleidusį rabarbaro žiedą. Prieskoninės žolelės mažuose vazonėliuose taip pat labai pagyvins stalą.

Valgymo lauke sezonas ilgas, todėl kaskart jį gali puošti vis kitos gėlės. Pradedant pavasarinėmis gėlėmis, baigiant lauko gėlių puokštėmis. Artimiausią savaitgalį ant mūsų stalo merksime alyvų šakas. Kuo savo stalą puošite Jūs?


Visos stalo dekoravimo idėjos Sigitos Petruninos, indus,aksesuarus ir stalo tekstilę galite rasti Berry salonuose.

Žiedas servetėlėms 
Pietų lėkštės
Aukšta mėlyno stiklo vaza
Stiklinės, dekoruotos pienių pūkų ornamentais
Tortinė
Lininė staltiesė su nėriniu
Staltiesėlė stalui

 

 

 

 

 

 

Kokius augalus rinktis, kad balkonas žydėtų visą pavasarį ir vasarą?

Man labai patinka augalai. Ir ne tik namuose, bet ir kieme, o pavasarį ir vasarą, žinoma, terasoje. Jei turėčiau balkoną, jis skęstų gėlių žieduose. Terasoje gėlių būna mažiau, bet labai stengiuosi, kad gėlės joje žydėtų visą šiltąjį metų laiką. Kaip tai padarau? Pakankamai paprastai, tiesiog vienas, nužydėjusias gėles, keičiu kitomis, kurioms tik ateina laikas žydėti. Šiandien noriu pasidalinti savo patirtimi ir papasakoti, kokios lauko gėlės kasmet puošia mano terasą.

Kokias gėles rinktis balkonui ar terasai?

Kai tik įmanoma ir nebelieka šalnų grėsmės mano terasoje atsiranda bent vienas vazonas pilnas našlaičių (tiesa šiemet jį teko kuo greičiau užkelti aukščiau, nes maži pirštukai nuskabė visus žydinčius žiedus). Labai mėgstu šias gėles dėl didžiulės žiedų spalvų įvairovės. Taip pat dėl to, kad jos visiškai nelepios ir savo žydėjimo laikotarpiu dovanoja visą savo žiedų grožį be didelių pastangų. Žinoma, reikia prisiminti ir laiku jas palaistyti.

 

Artėjant vasarai ir šylant orams, augalų pasiūla parduotuvėse didėja, nes mažėja šalnų tikimybė. Todėl įsibėgėjus pavasariui namo atkeliauja pelargonijos. Jau daug metų jos yra mano pagrindiniai terasos augalai. Mėgstu jas todėl, kad jos yra ištvermingos, lengvai auginamos, galima kartais pamiršti jas palaistyti, bet jos vis tiek apdovanoja nuostabiais žiedais. Žinoma, yra nemėgstančių jų kvapo, bet jis labai gerai atbaido uodus ir muses o tai yra svarbu kai daug laiko leidi lauke.

Dar vienas didelis pelargonijų pliusas – jų yra įvairiausių rūšių ir spalvų. Galima pavyzdžiui rinktis svyrančias ir auginti pakabinamame lovelyje. Aš pelargonijas į vazonus sodinu kartu su lobelijomis, kurių mėlyni žiedeliai labai gražiai dera su pelargonijų raudoniu.

Dar viena gėlė, kurią labai mėgstu ir auginu vazonuose – serenčiai. Jų, kaip ir pelargonijų yra daugybė rūšių – aukštų, žemų, nuo ryškiai oranžinių iki švelniai gelsvų. Pradėjau jas auginti tik vazonuose, kai gėlyne kelis metus iš eilės man juos nugraužė sraigės. Pagailėjau savo darbo ir dabar šiuos sraigių skanumynus auginu tik vazonuose. Kad gausiai žydėtų visada nuskinu nužydėjusius žiedus (išmokau iš močiutės). Dažniausiai šios gėlės mano terasoje žydi visą šiltąjį sezoną, jas sodinu kartu šlamučiu, kurio sidabriniai lapeliai labai papildo serenčių spalvas.

Tiems, kurie nori skirti daugiau laiko gėlėms, kurias augina savo terasose ir balkonuose rekomenduoju surfinijas ir petunijas. Šių gėlių kompozicijos visada puošdavo mano močiutės balkoną, bet man jų prisijaukinti taip ir nepavyko. Šios gėlės labai gražios, galima kartu sodinti kelis, skirtingų spalvų augalus ir taip sukurti nuostabias spalvines kompozicijas. Surfinijoms ir petunijoms reikia daug maistinių medžiagų ir pastovaus laistymo. Todėl laistant būtina tręšti, o tam, kad žydėtų gausiai, rekomenduojama skabyti nužydėjusius žiedus.

Ko nežinai – klausk

Gėlių pardavimo vietose visada rasi žmonių, kurių darbas yra žinoti viską apie gėlių auginimą. Klausk jų patarimo, būtinai konsultuokis kokios gėlės tinkamiausios Tavo balkonui ar terasai. Taip išvengsi klaidų pirkdama netinkamas gėles ir sužinosi ko nežinojusi.

Ne tik gėlės, bet ir daržovės

Yra žmonių, sėkmingai balkonuose auginančių ne tik gėles, bet ir daržoves, prieskoninius augalus. Štai žemiau nuotraukų koliažas iš mano mamos balkono. Kad sulauktum derliaus augalus reikia sodinti į derlingą žemę, reguliariai laistyti ir augimo metu bent porą kartų patręšti.


Pagaliau atšilo oras ir galime gėles sodinti ne tik namuose, bet ir balkonuose ar terasose! Balandžio 21 – 22 dienomis Ermitaže vyksta Sodo dienos su nuolaidomis, pasiūlymais ir specialistų konsultacijomis. Gėlių pasirinkimas milžiniškas. Taip pat puikus laikas įsigyti trąšų ar gerų žemių savo numylėtinėms.  Kokios yra Tavo mėgstamiausios lauko gėlės?

Už pagalbą ruošiant šį įrašą dėkoju Ermitažo parduotuvėms visoje Lietuvoje

 

Mamos dienos dovanų idėjos su Berry

Gegužės pirmąjį savaitgalį pradedu planuoti labai iš anksto. Tą dieną dažniausiai važiuoju pas mamą ir vežu jai kažką ypatingo. Kartą tai buvo kaktusas, kažkada – jos mėgstami saldainiai. Žinau, kad be materialių dovanų, visada geriausia dovana yra laikas kartu, tačiau labai smagu pradžiuginti savo mamą kažkuo ypatingu, puokšte gėlių ar nauju puodeliu jos rytinei kavai. Kai pati tapau mama, man geriausia dovana yra tas ypatingas dėmesys, kurį tik vaikai gali suteikti savo mamoms. Dovanos, pačių paruoštos, nupieštos ir įteiktos su tuo ypatingu jausmu – čia specialiai tau, mama.

Šiais metais leidau sau įsisvajoti apie dovanas, kurių norėčiau ir kartu su Berry paruošiau net penkis skirtingus dovanų idėjų sąrašus mamos dienos proga. Tikiuosi, kad mano idėjos padės renkantis dovaną mamai, juk jei mama svajoja apie naują sofą (kad ir geltoną), o Tu gali jai tai padovanoti – gal Mamos diena ir yra ta proga?

Pastelinė rožinė

Mamai mėgstančiai ramias spalvas, gal truputį romantikei. Kurdama šį dovanų idėjų koliažą galvojau apie ramius vakarus su knyga ir mėgstamos arbatos puodeliu.

 

 1.  Fotelis, 2. Pledas, 3. Kvapas namams, 4. Stalelis, 5. Puodelis

Natūralumas

Sako, kad natūralumas, žemės spalvos ir natūralios medžiagos grįžta į madą. Man rodosi, kad tokie dalykai kaip linas ir medis iš mados niekada neišeina. Mamai, vertinančiai natūralius dalykus, turėtų patikti idėjos iš šio sąrašo. Baro kėdę čia įtraukiau galvodama apie savo mamą – valgyti gaminti ji mėgsta sėdėdama, o tokia kėdė turėtų puikiai tam tikti.

 1. Krepšys daiktams, 2. Lininė staltiesė, 3. Virtuvinė pirštinė ir puodkelė 4. Puodelis su lėkštute, 5. Indelis su įrankiais, 6. Baro kėdė

Ryški geltona

Šiame sąraše – mano pradžioje minėta geltona sofa. Ir aplink ją dalykus sudėliojau galvodaman kaip į vazas pamerkčiau gėlių, pavasarį – žydinčių šakų, rudenį – gerberų. Dovanos iš šio sąrašo labai tiktų drąsiai, ryškiai mamai. O gal tai, kuri svajoja tokia būti?

 

 1. Šviestuvas, 2. Trivietė sofa, 3. Geltona stiklinė vaza, 4. Turkio spalvos vaza  5.  Stalelis

Balta ramybė

Be abejo, priešingybė ryškioms spalvoms yra balta. Baltus daiktus lengva derinti interjere, o šiuos daiktus surinkau galvodama apie laiką sau, kurio dažnai mamai trūksta. Truputį daugiau miego, truputį grožio procedūrų ar tiesiog ramaus pabuvimo su savimi, sau patinkančioje aplinkoje.

 1. Reprodukcija, 2. Rėmelis nuotraukoms, 3. Tualetinis staliukas, 4. Veidrodis, 5. Puodelis su lėkštute, 6. Patalynės komplektas

Raudoni akcentai

Paskutines dovanų idėjas surinkti mane įkvėpė pietūs pas mamą. Net jei pati esi mama, dažnai būna taip, kad mamos patiekalai ir lieka patys skaniausi.

 1. Pietų lėkštės, 2. Daiktadėžė, 3. Vaza, 4. Apvalus stalas,  5. Kilimas,  6. Servetėlių žiedas,  7. Dekoratyvinis augalas

Jei vis dar nežinai ką padovanoti mamai Mamos dienos proga, tikiuosi mano surinktos dovanų idėjos bus gera pagalba. Visus daiktus gali rasti Berry parduotuvėse. Mano patarimas, kol dar yra truputį laiko – paklausk mamos, ko jai šiuo metu labiausiai norėtųsi, gal tai bus užuomina ko ji norėtų dovanų. Svarbiausia juk – kalbėtis ir klausyti.

Dovanų idėjos paruoštos bendradarbiaujant su Berry

 

 

 

Kaip auginti ir prižiūrėti Tilandsijas? Kambariniai augalai kuriems oro reikia labiau nei vandens.

Išvydus Tilandsijas dažnai kyla daug klausimų: Čia augalas? Jis gyvas? Kur jį sodinti? Kodėl jis ne žemėje? Jis dar ir žydi? Nes augalas be šaknų ir vazono, tai neretai skamba kaip utopija, o dažnai ir svajonė augalų mylėtojams, kurie nelabai turi vietos ar kitų tinkamų sąlygų auginti kambarines gėles. Jei jau sudominau, skaityk toliau ir sužinok kaip auginti ir prižiūrėti Tilandsijas.

Sudėtinga apibendrinti šių augalų išvaizdą, nes yra aptinkama daugiau nei 500 šio augalo rūšių. Šiuo metu sparčiai joms populiarėjant yra vedamos vis naujos, dažnai didesnės nei natūraliai aptinkamos, Tilandsijos rūšys ar porūšiai. Šių augalų išvaizdos amplitudė yra labai plati, kardinaliai skirtis gali ne tik formos, dydis, bet ir spalvos.

kaip auginti ir prižiūrėti Tilandsijas

Vienos Tilandsijos turi lygią lapelių tekstūrą, sodrią spalvą, kitos turi mažyčius baltus kristalėlius ant lapelių, kurios vadinamos trichomomis. Jos iš oro absorbuoja vandenį ir kitas reikalingas augalui medžiagas bei padeda šiems augalams susikurti nematomą pavėsį nuo kaitrios saulės. Tilandsijoms gyvuoti nereikalingas joks substratas, bet šaknis jos turi. Tilandsijos nenaudoja savo šaknų maisto medžiagų pasisavinimui, jos jas naudoja tik kaip prisitvirtinimo įrankį gyvenimui ant medžių ar uolų, todėl auginant jas namuose jos atliks tik vizualinę funkciją. Tiesa, jas galima naudoti tvirtinant Tilandsijas prie vienokios ar kitokios konstrukcijos, šaknys yra pakankamai tvirtos ir gali pasitarnauti šiam tikslui.

kaip auginti ir prižiūrėti Tilandsijas

Ir žinoma vyšnia ant torto – šių augalų žiedai. Šie augalai gali dramatiškai pakeisti savo spalvą ruošdamiesi žydėti, pavyzdžiui Tillandsia ionatha, iš žalios gali tapti ryškiai rožinė ir išleisti egzotišką violetinės spalvos žiedą.

kaip auginti ir prižiūrėti Tilandsijas

Mano pačios pažintis su šiais ateiviškais augalais prasidėjo maždaug prieš 2 – 3 metus. Tuomet, kai pirmą kart užsisakiau Tilandsijas į gėlių studiją, buvau lyg saldainį gavus, nes iki tol ilgą laiką žavėjaus jomis ir varvinau seilę tik stebėdama jas ir jų pritaikymą pinterest nuotraukose. Jau tada žinojau, kad kai susitiksim meilė nebus trumpalaikė, ji tęsiasi iki pat šios dienos.

Tilandsijų auginimo ir priežiūros taisyklės

Kokių sąlygų reikia, kad Tilandsijos pas Jus gyventų ilgai ir laimingai, džiugintų žiedais ir Tilandsijų pagausėjimu:

 • Pirma ir svarbiausia – šviesa tūrėtų būti išsklaidyta. Tai reiškia, kad jei kambaryje saulėta, apgyvendinkite jas toliau nuo lango kur tiesioginiai saulės spinduliai jų nepasieks. Jei į Jūsų kambarį saulė patenka tik rytais (taip būna jeigu langai atsisukę į rytus), augalus galite apgyvendinti ir ant palangės, svarbiausia, kad saulė netaptų per kaitri ir augalo neapdegintų.
 • Laistymas taipogi labai svarbus šiems augalams. Šiltuoju metų laiku rekomenduoju kartą per savaitę pamerkti jas į vandenį. Paimant didesnį indą, pripildant jį vandens ir leidžiant Tilandsijoms jame plūduriuoti 1-2 valandas. Esant sausam patalpų orui patarčiau dar ir apipurkšti kas kelias dienas minkštu vandeniu.
 • Sekančiame žingsnyje BŪTINA leisti joms gerai išdžiūti, sakau iš patirties, nes kitu atveju labai lengva jas supūdyti. Jei Tilandsija pradės pūti, to galite net nepastebėti, nes dažniausiai viskas vyksta nuo šerdies į išorę. Tad ištrauktas Tilandsijas paliekame ant popierinio ar paprasto rankšluosčio bent 4 valandas džiūti. Mano patarimas – turint galimybę džiovinti jas apvertus, nes tarp lapelių likęs vanduo gali lengvai paskatinti augalo pūvimą.
 • Didžiąją dalį Tilandsijoms reikalingų elementų jos pasisavina iš oro (juk vis dėl to tai oro augalai), tad būtina užtikriti gerą oro cirkuliaciją. Tai reiškia, kad uždari terariumo tipo indai šiems augalam nėra tinkami. Gerą oro cirkuliaciją užtikrinsite tiesiog reguliariai vėdindami patalpas.
 • Saugokite Tilandsijas nuo šalčio, šis aplinkos faktorius visiškai nebūdingas jų natūralioms augimo sąlygoms.

Pabaigai norėčiau padrąsinti visas kambarinių gėlių mylėtojas, kurios galbūt kažkada svarstė apie šį augalą, bet nedrįso jo auginti. Tai tikrai lengvai prižiūrimas ir daug namų dekoravimo galimybių suteikiantis augalas, o pavasaris puikus metas pabandyti kažką naujo.


Aš esu Inga Pikiotaitė arba žmogus, kuris slepiasi už tinklaraščio Mėnulio Mūza pavadinimo. Esu iš tų žmonių, kurie dar vaikystėje žinojo kuo bus užaugę arba tiksliau gal būtų sakyti, kad žinojau kokia bus mano aplinka. Žalia ir gyva.

Kaip kartą jau sakiau augalai yra mano ir stiprybė ir silpnybė viename.  Be jų negaliu, palangės lūžta, o gėlių nemažėja ir dar nuosekliai didėja ne tik jų kiekis, bet ir apimtis.

Patirties su augalais įgavau ne tik studijų metu, bet ir vėliau vykdytoje veikloje su gėlėmis. Tiesa ankščiau daugiau laiko skyriau skintoms gėlėms, švenčių dekoravimui, bet laikas parodė, kad skintų gėlių laikinumas užleido vietą stabilumui ir ilgaamžiškumui. Kelionėje po augalų karalystę šiuo metu jaučiu aistringą meilę kambariniams augalams, o ypač savo mūzoms Tilandsijoms, su kuriomis labai tikiuosi Jus dar supažindinti.

Viliuosi, kad mano įrašai bus ne tik Jums naudingas, bet taps ir gražios draugystės ir įdomių pokalbių įvairiomis temomis pradžia.

Ingą galima rasti Facebook ir Instagram socialiniuose tinkluose, taip pat jos tinklaraštyje Mėnulio mūza

Kaip sutvarkyti virtuvės spinteles ir stalčius? Mano išbandytas ir tikrai veiksmingas būdas

Pavasarį norisi ne tik išorinės tvarkos, nuvalytų dulkių ir švarių langų, pro kuriuos saulės spinduliai lengvai pasiektų visus namų kampelius. Pavasarį norisi susitvarkyti visas namų kertes, spintas, stalčius ir lentynas. Šį pavasarį aš labai labai norėjau susitvarkyti savo virtuvės stalčius ir spinteles.

Turbūt niekada ir nepasakojau, kokia ta mano virtuvė – spintelės sudėliotos iš kelių skirtingų komplektų, nes tuomet, kai ją įsirenginėjome aplinkybės buvo tokios, kad dalį spintelių pirkome jau pagamintų, po kurio laiko užsakėme, kad pagamintų trūkstamas, o prieš kelis metus patys perdažėme virtuvę Foxy paint dažais, kad nors truputį paslėpti tą skirtingumą. Taigi mano virtuvė yra tokia – belekokia :) Čia nuotraukoje mano virtuvė knygoje Gyvenk kaip patinka.

Aš labai dažnai svajoju apie patogią, funkcionalią virtuvę, kur apgalvočiau kiekvieną spintelę ir stalčių. Kur būtų patogu padėti ir paimti daiktus, maisto atsargos turėtų savo vietas ir nereikėtų kaskart norint surasti grikių maišelį kuistis tarp riešutų, sausainių ir makaronų. Tai čia svajonės :) Neseniai ėmiausi tvarkymosi darbų. Ar todėl, kad saulė stipriau šviečia, ar tikrai nusibodo tų grikių ieškoti, nusprendžiau išspausti iš savo nepatogios virtuvės kiek įmanoma daugiau ir įvesti tvarką ir sistemą.

Man visada labai gražios nuotraukos ir patarimai šalia jų kaip susitvarkyti virtuvės spinteles, kaip patogu, kai viskas yra indeliuose, pro kurių sieneles matosi kas viduj, o gražiu raštu užrašyti produktų pavadinimai informuoja kas yra viduje. Mūsų namuose visuomet yra daugiau nei tuo metu reikia kruopų, makaronų, sausainių ir riešutų. Na, dėl viso ko, jei pritrūks fantazijos pietums, kad būtų galima nors makaronų suvalgyti :) Tad įsivaizduok kaip tų produktų maišai maišeliai atrodo virtuvės stalčiuose, vieną pakeli, kitas išbyra,o tvarkos nuo to tik dar mažiau. Štai nuotrauka prieš įvedant tvarką viename iš stalčių.

Todėl man svarbiausia visus birius produktu sudėti į jiems skirtus indus ir išsiugdyti įprotį kiekvieną naują maišelį kruopų ar makaronų tik parneštą iš parduotuvės – išpilti į jiems skirtą indą. Tikiuosi, kad mano patirtis ir patarimai padės ir Tau įvesti tvarką savo virtuvėje.

Viską iškraustome

Naujai pradžiai ir naujai tvarkai reikia tuščio lapo, arba tuščio stalčiaus ir tuščios spintelės. Viską iškraustome, išvalome trupinius, pribyrėjusius makaronus ir tas tris džiovintas slyvas, kurios guli stalčiuje nuo praėjusių metų. Čia nuotraukoje dar viena spintelė prieš iškraustymą.

Stalčiaus ar spintelės ištuštinimas geras ne tik todėl, kad tvarkingai viską sudėti lengviau, bet ir todėl, kad suteikia galimybę perrinkti produktus, tuos kurių galiojimo laikas pasibaigęs – išmesti, o tuos, kurių trūksta – įtraukti į pirkinių sąrašą.

Sugrupuojame produktus

Jei Tavo virtuvė, panašiai kaip mano – turi daugiau nei vieną stalčių ar spintelę produktams laikyti, tuomet reikėtų visus produktus išrūšiuoti ne tik pagal jų rūšį, bet ir pagal tai, kaip dažnai juos vartoji. Todėl dažnai naudojami dalykai – prieskoniai, aliejus ir pan. turėtų būti pačioje patogiausioje, lengviausiai pasiekiamoje vietoje. O produktai sudėti pagal rūšis. T.y. miltai prie miltų, dar šalia gali sudėti indą su kepimo milteliais ir kitais priedais, kuriuos naudoji kepiniams. Nesvarbu pyragams ar blynams. Makaronus, kruopas, džiovintus ankštinius taip pat reikėtų laikyti kartu, kad reikalui esant, galėtum viską patogiai ir vienoje vietoje rasti.

Dar vienas mūsų patogumui svarbus dalykas – dažniausiai naudojami produktai virtuvėje turi būti sudėti akių aukštyje.

Indai biriems produktams

Žinoma, kaip jau minėjau aukščiau patogiausia kai indas yra stiklinis ir matosi kas yra jo viduje. Stiklinius indus gerai laikyti spintelėse ar stalčiuose, nes ten nepasiekia šviesa ar tiesioginiai saulės spinduliai. Esu skaičiusi, kad pvz. makaronai ilgą laiką laikomi ten, kur juos gali apšviesti saulė, praranda dalį savo maistingųjų medžiagų. Todėl aš makaronus laikau stikliniame inde, bet spintelės viduje. Arba galima jiems pasirinkti nepermatomus indus.

Pirmiausia išsitraukiau visus kada nors gyvenime pirktus indus biriems produktams. Taip, ne kartą ir ne du bandžiau įvesti sistemą savo virtuvėje, tiesa, niekada to nedariau taip rimtai kaip dabar. Tuomet pažiūrėjusi ką turiu ir pagalvojusi ko trūksta, Berry salone radau puikų papildymą mano birių produktų indų atsargoms. Ten radau ir indą spagečiams, kurie mūsų šeimoje vadinami tiesiog ilgais makaronais ir yra dažnai valgomi. Tokio indo jau senokai ieškojau, todėl labai juo džiaugiuosi. Dar parsivežiau labai patogius indus mediniais dangteliais, kurie sandariai užsidaro, bet ir labai lengvai atsidaro, todėl vaikai galės greitai išsiimti sveikų užkandžių, pavyzdžiui riešutų.

Kol mano virtuvės tvarkymas tik įsibėgėja, drąsiai naudoju produktams sudėti ir paprastus stiklainius, kad būtų gražiau – nupirkau jiems vienodus dangtelius. Jei esi truputį panaši į mane, greičiausiai nevienodi indai Tau netrukdys. Man jų skirtingumas net patinka. Be abejo, jei įsirenginėji naują virtuvę, arba mėgsti visus indus turėti vienodo stiliaus – Berry salonuose gali rasti didelį pasirinkimą įvairaus dydžio indų ir indelių biriems produktams.

Visus birius produktus iš maišelių perpyliau į indus. Pasižadėjau sau, kad taip darysiu kiekvieną kartą, parsinešusi naujus produktus namo. Čia labai gelbsti užrašai ant indų – visada žinai kur kokias kruopas ar makaronus supilti.

Etiketės arba užrašai

Labai svarbu, kad ant indų būtų užrašyta kas kur sudėta. Tam gali naudoti markerius ir rašyti tiesiai ant stiklainio ar kito, Tavo naudojamo indo. Taip pat gali iškirpti popieriaus juostelę, užrašyti ant jos produkto pavadinimą ir užklijuoti juostelę ant indo. Jei nori, produkto pavadinimą gali atsispausdinti ir pasigaminti vienodas etiketes.

Aš naudojau baltos spalvos dažų markerį, radau jį kanceliarinių prekių parduotuvėje. Juo patogu rašyti, bet dažas nudžiūvęs itin gerai laikosi. Galbūt reikėtų išmokti dailyraščio, arba gražiai užraityti raidžių kojeles, bet kol šis planas neįgyvendintas, užrašiau taip kaip moku.

Trumpai apie virtuvės spintelių ir stalčių tvarką

 1. Viską iškraustyti
 2. Išmesti visus pasibaigusio galiojimo produktus
 3. Suskirstyti produktus pagal rūšis ir naudojimo dažnumą
 4. Naudoti skaidrius indus, kad matytųsi kas viduje
 5. Užrašyti ant indo ten laikomo produkto pavadinimą
 6. Kiekvieną kartą, parsinešus naujus produktus namo, iškart papildyti indus.

p.s. jau praėjo gera savaitė nuo tada, kai tvarkiau spinteles. Jau įvyko vienas didesnis apsipirkimas, po kurio papildžiau indus kruopomis ir makaronais. Man labai patinka nauja tvarka ir planuoju dar vieną kelionę į parduotuvę, nes pritrūkau indų, o dar liko keli nesutvarkyti stalčiai.

Ačiū Berry už bendradarbiavimą tvarkant mano virtuvę