Augalų priežiūra vasarą. Ką daryti, kad augalai džiugintų iki rudens?

Vasarą laikas lekia žaibišku greičiu, o kai norisi ne tik darbus pasidaryti, bet ir pasimėgauti šilumos teikiamais malonumais, nė nepajutau kur prapuolė pirmasis vasaros mėnuo. Regis, dar visai neseniai, pavasarį, kalbėjome apie augalų persodinimą ir pasiruošimą augimui, o ką mūsų augalai veikia vasarą bei ką mes turėtume daryti, kad jie augtų ir džiugintų mus naujais lapais, stiebais ir žiedais?
Šie metai kaip niekad anksti mus palepino ypač gerais orais. Ir tai reiškia, kad mes, augalų augintojai, susidūrėme su tuo, kad mūsų augalai daug greičiau ištrokšta ir ne visi buvo pasiruošę susidurti akis į akį su kandžiais saulės spinduliais.

Gerkite daug vandens. Laistykite dažnai

Kaip ir žmogui taip ir augalui – atėjus vasarai patariama duoti daugiau skysčių. Jeigu Jūsų turimas augalas nuleido lapus, arba jo lapai pradėjo riestis, tai akivaizdus ženklas, kad jis ištroško ir jį būtina palieti. Laistykite savo augalus anksti ryte, arba vakare, jau nusileidus saulei, tam, kad vanduo nebūtų greitai išgarinamas ir, kad netyčia ant lapų papuolę vandens lašeliai nenudegintų Jūsų augalų. Norėdami, kad augalas ilgiau išlaikytų drėgmę, galite žemės paviršių padengti mulču arba akmenukais. Nepatingėkite augalų vasarą palepinti dušu, jie už tai Jums atsidėkos gausia lapija, žiedais ir vaisiais.

Nepalikite negyvų lapų

Vasaros metu reguliariai apžiūrėkite savo augalus. Augalui atsinaujinant kai kurie neišvengiamai turi baigti savo egzistavimą. Jei lapas rodo dar tik pirmuosius požymius, kad ruošiasi atsisveikinti, palikite jį, leiskite augalui pasisavinti visas likusias maistines medžiagas prieš jam visiškai numirštant. Bet jeigu matote jau negyvų lapų, nepalikite jų ant augalo ir nelaukite kol jie savaime nunyks ar nukris ant substrato. Kritę lapai lengvai gali pritraukti kenkėjus, kuriems tokia terpė veistis labai priimtina.

 

Keliaukite į lauką, tik ne per staigiai

Likus dar keliems mėnesiams šilumos siūlau nepamiršti, kad kambariniai augalai gali keliauti atostogų į Jūsų balkonus, terasas ar net puošti Jūsų kiemo. Jau nuo seno močiutės savo pelargonijas nešdavo ne tik į balkonus, bet išnešdavo pasisvečiuoti ir į darželius prie namo, tad neškite ir Jūs, tik nepamirškite, kad per staigūs aplinkos pokyčiai, ypač jei lauke kaitri saulė, gali nudeginti gėlių lapus. Tad nusprendus pakeisti jų augimo vietą reiktų tai daryt po lėto pratinant ir artinant kasdien prie labiausiai apšviestų vietų. Net jeigu ruošiatės saulės voniomis pamaloninti sukulentus, jiems galioja tokios pat taisyklės.

Jei balkonas ar terasa vis dar kelia Jums klausimus kokius augalus jiems parinkti, meskit akį į jau turimus namuose ir išsiųskit juos atostogų :)

Kaip išsirinkti sofą skirtingo interjero stiliaus namams?

Aš dažnai sulaukiu klausimų apie tai, kaip man pavyksta suderinti skirtingų stilių baldus ir namų dekoro detales savo namuose. Prisipažinsiu, neturiu vieno, tiesaus atsakymo, nes daug dalykų darau tiesiog taip kaip jaučiu. Vis dėl to, jei norisi savo namus sukurti konkrečiu stiliumi, o ne gyventi interjero stilių mišinyje, pirma ką reikia padaryti – išsiaiškinti koks interjero stilius Jums patinka ir kokie Jūsų pasirinkto interjero stiliaus požymiai, kokie baldai ir interjero detalės konkrečiam interjero stiliui yra būdingi. Ir tik tada pradėti ieškoti baldų ir daiktų namams.

Čia, tenkurnamai.lt mes turime Donatos parengtą Interjero stilių ABC, kurios tekstai tikrai užves „ant kelio“ ieškant sau labiausiai patinkančio interjero stiliaus. Svarbu žinoti, kad retai kada būna visiškai grynas interjero stilius. Todėl nereikia pergyventi, jei patinka kažkas iš skandinaviško, o kažkas iš klasikinio stiliaus. Mano pagrindinis patarimas – domėkitės, ieškokite pavyzdžių internete, knygose ir žurnaluose, išsirinkite kas Jums patinka labiausiai ir tada kurkite savo namus. O šiandien pažiūrėkime, kaip skirtinguose interjeruose atrodo sofos, kurių galima rasti Berry salonuose.

 

Modernus klasikinis interjeras

Modernus klasikinis interjeras, tai lengvesnė, šiuolaikiškesnė klasikinio interjero stiliaus kryptis. Jam būdingi lengvesni, bet daugybės išraitymų ir dekoro baldai. Prabangias medžiagas keičia kokybiškos, bet ne brangios, vyrauja šviesios spalvos. Toks interjeras yra subalansuotas ir harmoningas. Norėdami rasti daugiau pavyzdžių ieškokite informacijos anglų kalba naudodami classic modern terminą

Minkštieji baldai tokiame interjere – klasikinių formų, dažnai aptraukti gobelenu.

 1. Trivietė sofa su miegamojo mechanizmu, 2. Trivietė sofa, 3. Ryški trivietė sofa, 4. Tachta, 5. Trivietė sofa

Modernus interjero stilius

Anglų kalba radau jį vadinamą contemporary stiliumi. Jame atsispindi viskas, kas yra šiuolaikiška ir aktualu šiandienai – lakoniškos formos, praktiškos ir natūralios medžiagos, daug natūralios šviesos. Pasirinkę šį stilių savo namams rinkitės subtilias, šviesias spalvas ir pagyvinkite interjerą ryškių spalvų detalėmis.

 

 1. Trivietė sofa-lova, 2. Sofa-lova su miegojimo mechanizmu, 3. Dvivietė sofa-lova, 4. Trivietė sofa-lova su miegojimo mechanizmu, 5. Kampinė sofa-lova su miegojimo mechanizmu ir dėže patalynei.

Skandinaviškas interjero stilius

Sako, kad jis artimiausias mums lietuviams dėl savo žemiškumo, paprastumo ir universalumo. Man rodosi, kad į šį stilių Lietuvoje žiūrima per daug prastai, nes jo atmainų yra ne viena ir tai, kad sienos baltos, o baldai – tiesių formų interjero nepadaro skandinavišku. Daugiau informacijos apie Skandinavišką interjero stilių esame rašę Interjero stilių ABC.

 1. Trivietė sofa-lova, 2. Sofa-lova, 3. Kampinė sofa, 4. Trivietė sofa su miegojimo mechanizmu, 5. Dvivietė sofa

Industrinis – lofto stilius

Nežinau kaip konkrečiau šį stilių pavadinti, nes jis vadinamas ir urbanistiniu, ir industriniu, ir tiesiog lofto interjeru. Jei Jums patinka didelės erdvės, namai įsikūrę buvusiose pramoninėse patalpose metalas, grubūs paviršiai ir industrinės detalės – šis interjero stilius Jums. Plačiau, kas būdinga šiam interjero stiliui paskaitykite Interjero stilių ABC Modernus lofto interjeras.

 

 1. Kampinė sofa, 2. Kampinė sofa, 3. Trivietė sofa, 4. Natūralios odos kampinė sofa, 5. Trivietė sofa su miegojimo mechanizmu

Labai tikiuosi, kad šis sofų gidas padėjo pasirinkti kryptį, kokio interjero stiliaus norėtumėte savo namuose. Jei jau nusprendėte remontuoti namus, arba įsirenginėjate naujus ir nežinote kokią interjero kryptį pasirinkti – ieškokite informacijos, paveiksliukų ir kuo daugiau vaizdų peržiūrėsite, tuo lengviau bus suprasti kokie turi būti Jūsų svajonių namai.

Nuotraukos iš 1 2 3 4

Sofos koliažuose iš Berry, tekstas ir idėja Sigitos Petruninos

Lininės patalynės pliusai arba kaip aš norėjau patalų kaip pas močiutę

Lininė patalynė man visada primena močiutę. Ji turėjo vieną, turbūt dar nuo jaunystės išsaugotą lininį patalynės komplektą. Tas nelygus audimas, kai siūlo storis šiek tiek skirtingas, audinio grubumas ir akivaizdus skirtumas nuo man įprastos patalynės, močiutės lovą paversdavo egzotika. Ir tos egzotikos prisiminimas, bei lininės paklodės jausmas prie mano kūno mane lydi visą gyvenimą.

dreamhome.eu linine patalyne

Aš turėjau visokios patalynės – išgirtos satininės, įprastos medvilninės, spalvotos ir vienspalvės. Bet visada norėjau lininės. Ir žinote, geriausi dalykai atsitinka kai arba netikėtai, arba kai truputį palauki. Sulaukiau savo naujos lininės patalynės, kurios kūrėjai – dreamonhome.eu. Ir pasakysiu teisybę – miegu dabar kaip vaikystėje, kaip močiutės lovoje.

O kol laukiau, domėjausi, kodėl lininė patalynė yra gerai, juk ne tik prisiminimai apie močiutės lovą ją paverčia malonia miegoti.

 • Lininė patalynė tinkama naudoti tiek vasarą, tiek žiemą. Dabar, kai naktys šiltos miegant neperkaisite, o žiemą bus šilta.
 • Linas yra vienas ilgiausiai pasaulyje naudojamų pluoštų, jis buvo taip vertinimas, kad senovės Egipte naudotas kaip piniginis vienetas.
 • Lininė patalynė tinka alergiškiems žmonėms, nes lino pluoštas yra atsparus bakterijoms.
 • Linas yra draugiškas aplinkai, nes tiek jo auginimas, tiek apdirbimas nereikalauja didelių gamtos išteklių sanaudų. Taip pat tai visiškai suįranti medžiaga.
 • Bet nereikėtų rūpintis dėl suirimo, nes linas yra labai atspari naudojimui medžiaga, ji netgi tampa tvirtesnė kiekvieną kartą skalbiant, todėl lininę patalynę galima skalbti taip dažnai kaip norisi (ar reikia). Ir gali būti, kad tokius prisiminimus kaip mano, apie močiutės lininę paklodę turės ir Jūsų anūkai :)

Mano tikslas nebuvo suvilioti Jus savo miegui rinktis lininę patalynę. Dabar yra tokia gausybė pasiūlymų, kad svarbiausia – išsirinkti geriausią sau. Nesvarbu ar tai būtų linas, ar medvilnė. Tik venkite sintetikos, dėl įvairiausių priežasčių… O man gal pavyks nors kartą šią vasarą išgerti kavos lovoje?

Mano nauja lininė patalynė iš dreamonhome.eu
Tekstas, idėja ir nuotraukos mano

Į ką atkreipti dėmesį renkantis naujus šviestuvus?

Kaip sako – roges ruošk vasarą, o aš vasarai artėjant pradėjau galvoti apie rudens ir žiemos vakarus ir šviesą namuose. Tiesa, nebūčiau dar ilgai apie tai galvojusi, ne mano antra pusė, kuris jau kelis metus iš eilės man sako, kad reikėtų svetainėje naujų šviestuvų. Taigi, nors vasarą vakarai ilgi ir šviesos dažniausiai nejungiame iki pat to momento kai einame miegoti, aš pasidaviau vyro spaudimui ir pradėjau dairytis naujų šviestuvų mūsų svetainei.

Suskaičiavau, kad mūsų turimi šviestuvai svetainėje kabo jau daugiau nei 9 metai. Aš jiems neturiu priekaištų, nes jie yra neutralūs, klasikiniai ir sunkiai nusibostantys, nes jų beveik nematai. Jei savo namams ieškote šviestuvo, atitinkančio aukščiau išvardintus kriterijus, labai rekomenduoju atkreipti dėmesį į lubinius šviestuvus. Nes jei ne vyro noras svetainėje ant lubų pakabinti naujus šviestuvus, aš pagyvenčiau su turimais dar porą metų.

Lubiniai šviestuvai: 1. Baltas šviestuvas 2. Baltas stiklinis šviestuvas 3. Šviestuvas su tekstilės detale 4. Kvadratinis šviestuvas su gėlių motyvu

Tiek to, nesuversiu visko vyrui, yra priežastis kodėl aš norėčiau naujų šviestuvų svetainėje – man norėtųsi daugiau galimybių kabinti dekoracijas virš stalo ir visame kambaryje. Dabartiniai šviestuvai tam visai nepatogūs, o įvairias dekoracijas virš stalo aš labai mėgstu. Todėl kai pradėjau ieškoti naujo šviestuvo, turėjau kelis kriterijus – pirma, kad šviesa būtų išskaidyta. Tai yra, net ir virš stalo mes nenorėjome šviestuvo su gaubtu, kurio šviesa apšviestų tik stalą. Kitas dalykas, kuris buvo svarbus – šviestuvas turi būti toks, kad aš galėčiau ant jo užkabinti dekoracijas, nebijodama, kad šviestuvas su visais grožiais nulėks žemyn. Ir dar vienas, sakyčiau svarbiausias dalykas – šviestuvo dydis. Mūsų svetainė yra pakankamai žemomis lubomis, todėl netiko žemai kabantys ar masyvūs šviestuvai. Būtent todėl, kad yra prie pat lubų, man taip tinka ir patinka senieji šviestuvai. Todėl ir nauji šviestuvai turėtų būti arčiau lubų. Panašu, kad po ilgų paieškų savo favoritą radau.

Rinkdamiesi šviestuvą namams atkreipkite dėmesį į šiuos dalykus

Patalpos aukštis – jei lubos, kaip ir mano svetainėje – žemai, Jums netiks žemai kabantys, labai dideli šviestuvai, geriau rinktis lubinius šviestuvus.

Derinkite pakabinamus ir pastatomus šviestuvus. Naudodami toršerus ar pastatomus šviestuvus galėsite apšviesti tas kambario vietas, kurios gauna mažiau šviesos, ar naudoti juos tada, kai reikia šviesos konkrečioje vietoje, pavyzdžiui skaitymui.

Pasirinkite šviestuvus, derančius prie namų stiliaus. Kai pasirinkimas dabar – milžiniškas, siūlau skirti laiko ne tik šviestuvo paieškoms, bet ir išsiaiškinti, koks šviestuvas geriausiai tik Jūsų namuose. Jei vis dar neaišku koks šviestuvas namuose derės geriausiai – rinkitės neutralias spalvas, o namų nuotaiką kurkite kitomis, ryškesnėmis detalėmis, kurias reikalui esant pakeisti lengviau, nei įsigyti naują šviestuvą.

O aš dar nuo vaikystės svajoju apie krištolinį sietyną savo namuose, arba mažytę jo versiją. Nežinau kada ir kur, bet ateityje aš tikrai tokį šviestuvą kažkur priderinsiu ir turėsiu :)


Paruošta bendradarbiaujant su Pigu.lt. Visos idėjos ir mintys Sigitos Petruninos

Kaip apželdinti stogą? Supaprastintas variantas

Ką žinote apie augalus ant stogo? Aš iki šiol žinojau tik tiek, kad jie populiarūs Skandinavijoje ir kad mano vyrui labai patinka. Ne vieną kartą jis man vis siūlydavo vieną ar kitą stogelį aplink namus apželdinti. Nesutikau, nes man atrodė per daug sudėtinga, kam čia reikia ir šiaip. Iki šių metų.

Šiais metais planavome sutvarkyti įėjimą į rūsį. Jis vis dar toks, koks atiteko mums kartu su namu ir senas stogas jo visai nepuošia. Be to tas stogas yra tiesiai po svetainės langu. Pertvarkos planai nusikėlė į ateitį, o mes sugalvojome kaip greitai ir gražiai pakeisti stogo vaizdą. Jei trumpai – sukulentai persikėlė į lauką.

stogo apželdinimas

Svarbiausia dalykai, kuriuos reikia žinoti

Jei norėtumėte apželdinti kokį nors stogą prie savo namų, Jums gali prireikti ilgo pasiruošimo ir daug medžiagų. Nes norint žalio stogo svarbu atsižvelgti į du dalykus – drėgmė neturi prasiskverbti pro stogą į patalpą. Geriausia, kad drėgmė išvis nepasiektų stogo dangos. O antra – drėgmė turi lengvai pasišalinti nuo stogo ir iš dirvožemio, nes jei ji užsistovės, augalai mirks vandenyje, prasidės puvimas ir niekas ant stogo tiesiog neaugs.

žalias stogas

Kokius augalus rinktis žaliam stogui?

Skirtingiems augalams augti, reikalingas skirtingas dirvožemio storis. Įrašo pabaigoje įdėsiu nuorodas su daugiau informacijos (anglų k.)  apie tai, kaip apželdinti stogus ir kokių sąlygų skirtingiems augalams reikia. Aš mūsų stogeliui pasirinkau savo mėgstamus sukulentus. Tiesa, tokias jų rūšis, kurios ir lietuviškomis sąlygomis gali augti ir net žiemoti lauke.

žalias stogas

Ermitažas parduotuvės parsivežiau keleto rūšių šilokus (lot. sedum), kurie augdami sukuria žalią kilimą ir taip pat kelių rūšių perkūnropes (lot. sempervivum). Radau informacijos, kad būtent šilokai yra labai dažnai naudojami stogų apželdinime ir ten, kur žali stogai yra populiarūs, galima įsigyti jau paruoštą dangą su augančiais šiais augalais, ją kloja ant specialiai paruošto stogo ir nereikia nieko daugiau sodinti.

Man atrodo, kad labai gražu turėtų būti lauko gėlėmis – rugiagėlėmis, aguonomis, arba smilgomis apželdintas stogas. Bet šitą variantą palieku ateičiai :)

Kaip sodinti augalus ant stogo?

Kol pas mus rulonais galima įsigyti tik pievą, mes naudojome lengvesnį būdą stogui apželdinti. Rūsio stogelis nėra didelis, todėl truputį pasvarstę kaip geriau būtų jį apželdinti, pasirinkome tokį variantą: iš senų lentų vyras sukalė du rėmus su dugnu ir drožlių plokštės. Dugne išgręžė daug skylių drėgmei nubėgti. Į dugną klojome agroplėvelę ir dėjome seną tvoros tinklą.

žalias stogas

Žemių mišinį, į kurį sodinome augalus sudarė komposto žemė ir žvyras beveik lygiomis dalimis. Žemėmis užpildėme visą rėmą, gavosi apie 7 cm, skaičiau, kad mano pasirinktiems augalams reikia 5 – 15 cm sluoksnio žemių. Svarbiausia, kad žemė būtų laidi vandeniui.

Augalus išėmusi iš vazonų dalinau į kelias dalis, nes dažniausiai tokie augalai vazonuose auga ir yra parduodami grupelėmis. Sodinau palikdama vietos augti, todėl yra neužpildytos augalais vietos. Ištiesų, dariau viską beveik taip pat, kaip kurdama sukulentų kompoziciją, kuri augs namuose. Įdedu video su instrukcija, jei dar niekada nesate auginę ir sodinę sukulentų, galite pasinaudoti mano patarimais.

Nors sakoma, kad mano pasirinkti augalai ant stogo gali ištverti žiemos šalčius ir nieko jiems nenutiks, aš planuoju žiemai juos su visais rėmais perkelti į šiltnamį ir žiemojimui užberti durpių sluoksniu. Jau dabar, praėjus keletui dienų po sodinimo stogelis atrodo labai gražiai, augalai prigijo. man pačiai įdomu, kaip viskas atrodys vasaros eigoje ir pabaigoje, žinoma, dar turėsiu atrasti geriausią laistymo būdą. Visais užfiksuotais stogo pasikeitimais dalinsiuosi pas save Instagram.

žalias stogas

Naudingos nuorodos:

Žalių stogų sodinimo gidas

Faktai apie žalius stogus


Įrašas paruoštas bendradarbiaujant su Ermitžas parduotuvėmis, tekstas, idėjos ir nuotraukos Sigitos Petruninos

Vasara balkone. Kaip susikurti jaukumą balkone lengvai

Kai pasidalinau idėjomis, kaip įsirengti jaukią terasą, sulaukiau komentarų ir klausimų. Jie buvo apie tai, kad kaip gerai tiems, kurie terasas turi ir gali jose vasaroti, o kaip tiems, kurie tik balkoną turi ir negali ten hamako pasikabinti :) Išeitis visada yra. Nevažiavau niekur balkono ieškoti, įlindau į archyvus ir radau prieš tris metus (kur tas laikas bėga??) mano parengtus ir elektroniniame žurnale VAIVAI magazine atsidūrusius patarimus, kaip įsirengti jaukų balkoną. Žurnalo kūrimas buvo puiki patirtis mano gyvenime ir negaliu patikėti, kad jau praėjo trys metai! Kad neliktų naudinga informacija tik elektroniniuose puslapiuose, perkeliu iš žurnalo archyvo straipsnį apie balkoną vasarą čia, į tenkurnamai.lt, tikiuosi rasite sau naudingų dalykų ir pritaikysite juos savo balkone.

Balkonas – puiki vieta leisti vasaros rytus, dienas ir vakarus. Svarbiausia nuspręsti, kaip jį įsirengti ir kokią nuotaiką sukurti. Dar svarbiau, nei anksčiau paminėti dalykai – suprasti, kad balkonas ne sandėlys ar rūbų džiovykla. 

Tam, kad balkonas taptų jaukia, užeiti kviečiančia namų erdve, pirmiausia nuspręskite, ką jame norėsite veikti dažniausiai. Žinodami tai, lengviau rasite baldus ir mielas smulkmenas, kurios jūsų balkonui suteiks jaukumo. Pavyzdžiui, jei balkone planuojate leisti vasaros vakarus, reikės pledo, kuriuo galėtumėte apsigaubti vėsesnį vakarą. Nepamirškite ir lempučių, tinkančių laukui, arba žvakių romantiškai nuotaikai sukurti.

Į ką dar svarbu atkreipti dėmesį?

Tvarka balkone

Žinoma, vasara ne tas metas, kai balkone laikomos bulvės, bet dažnai mūsų balkonai yra tarsi nereikalingų, retai naudojamų daiktų sandėliukai. Todėl pirmiausia, ką reikia padaryti – išmesti nereikalingus daiktus, o tuos, su kuriais sunku atsisveikinti – tvarkingai sudėti į lentynas ar daiktų saugojimo dėžes. Jei ieškosite pastarųjų, rinkis tokias, kuriose galima ir daiktus laikyti, ir naudoti kaip suoliuką.

Balkono baldai

Dažnai vienas ir tas pats lauko baldų komplektas stovi balkone metų metus. Kad tas pats vaizdas kiekvieną vasarą nesumažintų džiaugsmo būti balkone – pasitelkite išradingumą ir savo fantaziją. Balkonui dekoruoti kasmet galima rinktis vis kitus aksesuarus. Nebūtina pirkti visų naujų pagalvėlių, staltiesių ir kitų aksesuarų, viena ar kelios naujos ar perdarytos senos, ryškios detalės padės sukurti kitokią nuotaiką.

Baldų pasirinkimas priklauso nuo to, kokie yra balkoną naudosiančių žmonių poreikiai ir žinoma, balkono dydis. Jei balkonas bus draugų susibūrimo vieta – ieškok didesnio stalo ir sugalvok, kur laikysi rečiau naudojamas kėdes. Jei balkone planuoji ramiai leisti laiką ir ilsėtis, gal vertėtų pagalvoti apie gultą, ant kurio prigulusi galėtum skaityti knygą? O jei balkonas tik toks, kuriame telpa viena kėdė ir gėlės vazonas, vis tiek skirkite jam dėmesio, išsirinkite pačią gražiausią kėdę, kad rytinis kavos puodelis, ar arbata saulei leidžiantis būtų pati gardžiausia, net mažame kaip kišenėlė balkone.

Balkono apšvietimas

Žinoma, vasaros dieną balkone jo neprireiks, bet vakare balkonui jaukumo suteiks lempučių girliandos. Jas renkantis būtina atkreipti dėmesį į tai, kad jos būtų atsparios drėgmei. Jei nenori investuoti į vasarines lempučių girliandas, gal puošei balkoną per Kalėdas? Šventinius papuošimus drąsiai gali naudoti ir vasarą.

Augalai balkone

Urban gardening – puiki tendencija, karaliaujanti pasaulio miestuose, kai gėlės ir daržovės auginamos miestų parkuose, ant daugiaaukščių stogų ir žinoma – balkonuose.

Ką galima auginti balkone? Viską. Pradedant įprastomis pelargonijomis, baigiant agurkais ir pomidorais. O kur dar braškės ir prieskoninės žolelės! Jei norite džiaugtis gausiu derliumi, reikės pasirūpinti, kad augalams balkone užtektų šviesos ir drėgmės, taip pat – vietos vazone. Apie lauko augalus tinkamus ir balkonams išsamiai parašyta čia.

Ar sekasi šiltus vakarus leisti balkone? Ir man, kaip neturinčiai balkono, labai įdomu – ar sekasi balkone suvaldyti daiktus, džiovinamus rūbus ir pan. dalykus?

 

Ar žinai kokias vazas reikėtų turėti savo namuose?

Dažniausiai namuose aš jaučiu vazų trūkumą. Neturiu tokių, kokios man tikrai patiktų, o tos, kurias turiu yra surankiotos iš įvairių vietų ir nėra tokios, kuriomis aš ypač džiaugiuosi. Todėl kai reikia merkti gėles aš dažniausiai naudoju savo vaistinės buteliukų kolekciją, nes esu vaistininkės dukra :)  Arba stiklainį, kuris tikrai nepuošia nei namų, nei gėlių, kurios jame pamerktos. Ir gėlėms tenka dvigubai gražesnėms būti, kad puoštų ne tik aplinką, bet dar ir kompensuotų indo, kuriame pamerktos trūkumus.

Tai tiek įžangos ir vazų situacijos mano namuose nupasakojimo. Man patinka gražios vazos, kurios ir be gėlių atrodo įspūdingai. Tokių radau Berry salone ir parsivežiau namo. Šiandien noriu papasakoti kaip išsirinkti vazą savo namams, kokias vazas namuose turėti būtina būtų gerai, nes jos pravers norint pamerkti įvairias gėles, o kai gėlių nebus, galės pačios sau būti namų puošmenos. O pabaigoje dar dalinuosi patirtimi, kaip vaza nelygu gera dovana.

Renkantis vazą ar vazas namams svarbu atkreipti dėmesį į keletą dalykų – namų interjerą ir mėgstamas gėles, kurias dažniausiai merkiate namuose. Jei mėgstate skirtingas gėles, žemiau surašiau kokių skirtingų rūšų vazų būtų gerai turėti namuose tam, kad neprireiktų ieškoti stiklainių. Jei dažniausiai savo namuose merkiate vienos rūšies gėles, nes tik tokias Jums dovanoja vyras (arba nusiperkate pati), iš sąrašo galite išsirinkti tą vazą, kuri idealiausiai tiks mylimiausioms gėlėms.

Kokias vazas gėlėms turėti namuose?

Apvali vaza. Tokia kaip akvariumas auksinei žuvelei, apvali vaza labai tinkama gėlėms dideliais žiedais ir trumpesniais kotais, arba pakalnučių puokštelei, arba smulkiažiedėms rožytėms. Į tokią vazą labai lengva sumerkti gėles, jos gražiai atrodo. Į ją nemerkite gėlių ant ilgų kotų, geriausia, kad gėlių kotukai būtų panašaus ilgio kaip vazos aukštis, o žiedai išlįstų šiek tiek aukščiau vazos krašto.

Aukšta ir tiesi vaza. Gali būti truputį platėjanti į viršų.  Tokia vaza idealiai tinka daugybei gėlių. Geriausia būtų turėti ją vidutinio aukščio, nes per žemoje gėlės tiesiog iškris, arba reikės stipriai trumpinti kotus, o per aukštoje vazoje gėlės atrodys negražiai. Tokią vazą galima naudoti visus metus, nes joje gražiai atrodo lubinai, tulpės, rožės, gvazdikai ar kardeliai. Taip pat tokios aukštose vazose gražiai atrodo pavasarinės šakos sprogstančiais pumpurais.

Vaza vienam žiedui. Tokių vazelių, nes jos dažniausiai mažos, namuose galima turėti ir daugiau, nes jos puikiai tinka pamerkti atskirus žiedus tada, kai puokštės gyvenimas eina į pabaigą ir daugelis gėlių jau nuvytusios ir nebeužpildo didesnės vazos. Daugiau apie tai, kaip sukurti gražią puokštę gali perskaityti kartu su Žolynai gėlių studijos floriste Viktorija parengtame straipsnyje.

Stilinga vaza, idealiai tinkanti prie namų interjero. O čia jau laisvė fantazijai. Man be galo patinka nuotraukoje pavaizduotos retro stiliaus vazos. Jaučiu silpnybę tokiai, man mano vaikystę primenančiai keramikai. O kiekvienas gali rasti sau patinkančią vazą, kuri net ir be gėlių bus puiki namų puošmena.

Vaza geriausia dovana vestuvėms?

Kai mes tuokėmės, dovanų gavome dvi vazas. Taip pat žinau ir daugiau žmonių, kurie vestuvių proga yra gavę dovanų vazų. Kaip ir kiekvienas buityje ir namams puošti naudojamas daiktas, vaza kaip dovana yra rizikingas pasirinkimas, nes negali žinoti, ar ji patiks gavėjui. Bet artėja vasara ir garantuotai ne viena iš laimingų porų gaus kokią vazą dovanų. Jei tikrai norite dovanoti vazą (ir nebūtinai vestuvių proga), aš patarčiau rinktis aukštą tiesią vazą, kuri būtų neutralios spalvos arba stiklinė. Toks pasirinkimas yra mažiausia rizika nepataikyti. Mūsų atveju viena vaza tapo gėlyno dekoru kieme, o kita ir šiandien džiaugiuosi :)


Visas vazas nuotraukose (ir dar daugiau) galima rasti Berry salonuose.

 1. Aukšta turkio spalvos vaza
 2. Plati turkio spalvos vaza
 3. Pilka keramikinė vaza
 4. Ruda keramikinė vaza
 5. Stiklinė aukšta vaza
 6. Maža vazelė
 7. Tamsi keramikinė vaza