Kaip pasirinkti kambarinius augalus savo namams. 3 dalykai į kuriuos būtina atkreipti dėmesį

Dažnai girdžiu nusiskundimus apie tai, kaip nesiseka auginti kambarinių gėlių. Jos arba nudžiūsta, arba supūva, na, o geriausiu atveju, tiesiog neauga. Man, kuri kambarinius augalus auginu seniai ir jau esu praėjusi visokias augalų mylėtojo ir augintojo stadijas, vis dar pasitaiko nelaimių, kai reikia atsisveikinti su mėgiamomis kambarinėmis gėlėmis. Sėkminga draugystės su augalais pradžia gali būti jau tada, kai pradedi rinktis augalą savo namams. Todėl visiems tiems, kas tik pradeda savo draugystę su kambariniais augalais, paruošiau trumpą, išsamų gidą į ką atsižvelgti renkantis kambarinius augalus savo namams.

Kiek namuose yra natūralios saulės šviesos?

Gėlėms (ne visoms) reikia saulės ir šviesos. Nuo jos labai priklauso ar kambarinis augalas gerai jausis namuose, ar sėkmingai augs. Todėl pirmiausia ką reikia padaryti, tai sužinoti kokios saulės šviesos – tiesioginės ar netiesioginės daugiausia Tavo namuose.

kaip pasirinkti kambarinius augalus

Tiesioginė saulės šviesa be abejo sklinda per pietrytinius, pietinius ir pietvakarinius langus. Todėl jei Tavo namų langai yra į šią pusę ir juose saulės šviesa būna 4-6 valandas, drąsiai gali rinktis tas gėles, kurioms reikia daug šviesos ir saulės spindulių – kaktusus, sukulentus ar fikusus. Pavasarį tiesioginiai saulės spinduliai gali augalams ne tik padėti, bet ir pakenkti. Kadangi saulė pavasarį yra labai kaitri, jos spinduliai gali nudeginti augalų lapus, o sukulentai gali pakeisti spalvą. Pavasarį geriausia būtų augalus laikyti truputį toliau nuo lango, arba langą dengti užuolaida, kad nepakenktume savo augalams.

kaip išsirinkti kambarines gėles

Jei saulės kambaryje yra mažiau (arba iš vis nėra, jei tai šiaurinė pusė), geriausiai tokioje patalpoje augs zamiokulkas ar sansevjera. Šios gėlės gali augti tamsiausiame kambario kampe, svarbiausia tamsesnėje vietoje augančius augalus laistyti retai ir tarp laistymų leisti išdžiūti žemei.

Koks oras namuose daugiau sausas ar drėgnas?

Žinoma, žiemą, kai namuose įjungtas šildymas kambarių oras pasidaro sausas daugelyje namų, bet jei jauti, kad namuose drėgniau ar sausiau, į tai taip pat reikėtų atsižvelgti, kai rinksiesi kambarinius augalus namams. Tas pats galioja, jei pavyzdžiui turi vonioje langą ir nori ten auginti gėles. Vonioje (ir virtuvėje) visuomet yra drėgniau, nei likusiuose namuose, todėl ten tinka drėgmę mėgstantys augalai. Šioms patalpoms gali rinktis paparčius, dracenas, kalatėjas. Šių augalų natūralios augimvietės yra drėgnos ir ūksmingos ir tam, kad jie gerai jaustųsi namuose, jiems reikai panašių sąlygų.

kaip pasirinkti kambarinius augalus

Namuose, kur sausa gerai jausis visi dykumų ir savanų augalai – sukulentai, kaktusai, karpažolės. Peperomijos taip pat mėgsta sausą orą. Žinoma, atsižvelgdami į šviesą namuose, galime rinktis ir drėgnesnį orą mėgstančius augalus, jiems gali reikėti daugiau priežiūros, pavyzdžiui, kartais apipurkšti lapus. Geriausiai mano augalams sausuoju metų periodu (kai namuose įjungtas šildymas) padeda reguliarus dušas, kai atėjus laistymo laikui, sukraunu visus augalus į vonią ir nuplaunu dulkes nuo lapų, o tuo pačiu ir palaistau.

kaip pasirinkti kambarinius augalus

Ar namuose yra mažų vaikų ir gyvūnų mėgstančių augalus?

Prisipažinsiu, kad aš į augalų nuodingumą dėmesio niekuomet neatkreipdavau, nes man pasisekė, kad mano gyvūnai augalų negraužia, o vaikai taip pat gėlėmis grožisi iš toli. Žinau, kad tikrai būna kitaip, todėl renkantis augalus būtinai reikia paieškoti informacijos, kurie augalai nėra nuodingi, alergizuojantys ar galintys sudirginti odą. Net jei esi tikra, kad augalas nebus suvalgytas, yra augalų (pvz. karpažolė), kurių išskiriamos sultys gali sudirginti ir alergizuoti odą, gleivines.

kambariniai augalaiPradėsiu nuo tų augalų, kurie yra saugūs ir vaikams, ir gyvūnams namuose. Drąsiai gali savo namams rinktis peperomija, chlorofitą, kalatėją, sanpaulijos, paparčiai, palmės.

Deja, į nuodingų ar galinčių alergizuoti sąrašą patenka daugybė populiarių ir lengvai auginamų kambarinių augalų. Jei tikrai nori tokių augalų savo namuose, pasistenk, kad jų nepasiektų nei vienas, nesuprantantis, kad gėlyčių valgyti negalima. Nuodingi augalai yra skindapas, monstera, storalapis, plačialapis fikusas, difenbachija, dracena, zamiokulkas.

kaip išsirinkti kambarines gėles

 

Tikrai neišvardinau čia nei visų saugių, nei visų pavojingų augalų – jei namuose yra augalų valgytojas/skabytojas, nesvarbu, ar tai vaikas, ar šuo, ar katinas, būtina pasidomėti, ar kambariniai augalai jam nepakenks.

 


Visada prieš pirkdama augalą ar jau jį įsigijusi, ieškok informacijos internete ar knygose, kaip juo rūpintis, kur jam labiausiai patiktų augti. Kai žinosi pagrindinę informaciją, turi stebėti augalą ir suprasti, kas jam patinka, kaip galėtum suteikti jam palankesnes augimo sąlygas. Nors yra universalios laistymo, šviesos, tręšimo ar dirvožemio rekomendacijos, kiekvienuose namuose sąlygos yra skirtingos ir tik bandymų keliu gali suprasti kas geriausia konkrečiam augalui. Daugiau apie kambarinius augalus ir su jais susijusius dalykus rasi čia.

Pavasaris palankus metas persodinti augalus į naujus vazonus, įsigyti naujų kambarinių augalų savo namams ar tiesiog imti ir pradėti savo namų džiunglių kūrimą. Kovo 15-18 dienomis Ermitaže vyksta Gėlių dienos su nuolaidomis, pasiūlymais ir specialistų konsultacijomis. Gėlių pasirinkimas milžiniškas. Buvau ten, kai jos tik keliavo į lentynas, norėjau visų, parsivežiau tik dvi mažutes ir planuoju dar vieną kelionę savaitgalį. Kokių gėlių savo namams šį pavasarį ieškosi Tu?

Už pagalbą ruošiant šį įrašą dėkoju Ermitažo parduotuvėms visoje Lietuvoje

Kambarinės gėlės pavasarį. Kaip laistyti, tręšti ir persodinti?

Mano pašto dėžutę vis pasiekia laiškai su klausimais kaip elgtis su kambarinėmis gėlėmis pavasarį, gal jau persodinti, o gal jau tręšti. Aš savo gėlių dar nejudinu, laukiu šilto oro, kai visus persodinimo darbus galėsiu daryti kieme. Bet tiems, kurie nekantrauja ir nori imtis kambarinio sodininkavimo darbų, šiandien pristatau Ingą Pikiotaitę. Ji prisijungė prie tekurnamai.lt tam, kad pasakotų apie kambarinius augalus, jų priežiūrą ir visokias gudrybes.

Kalendoriniam pavasariui jau atėjus, bet dar ne ypatingai jaučiant jį fiziškai – pats metas atsigręžti į savo namų gyvąsias puošmenas – kambarines gėles. Visą „tamsųjį“ laikotarpį jos puikiai darbavosi, neleido pamiršti  žalios spalvos, valė mūsų namų orą ir dabar atėjo metas joms už tai atsidėkoti ir paskatinti jas naujiems pavasariniams iššūkiams.

Kaip laistyti?

Prasidėjus pavasariniam augalų augimui, kintant gaunamos šviesos kiekiui, mūsų kambariniai augalai natūraliai reikalauja daugiau vandens.  Tam, kad tarp gausybės kasdienių darbų nepasimestų ir gėlių laistymas mano siūlymas būtų savo darbo knygelėse, kur žymitės svarbias datas, susitikimus, šalia brūkštėlti ir priminimą sau palaistyti gėles. Tačiau reikėtų atkreipti dėmesį, kad augalų perlaistymas atšilus orams – daug pavojingesnė problema.

Kad suprastumėte mane teisingai pasakysiu taip, augalus reikia laistyti dažniau, bet jokiu būdu ne gausiau. Siekiant išvengti perliejimo pati vadovaujuosi 3 cm taisykle, kuri sako, kad augalus reikia laistyti tik tuomet, kai sausas viršutinis 3 cm sluoksnis. Ši taisyklė negalioja kai kurioms augalų grupėms, kurios turi išskirtinius poreikius, kaip kad kaktusai, sukulentai bei sansevjeros, kurie tikrai mėgsta sausesnį dirvožemį, o pavyzdžiui paparčiai ar palmės kaip tik reikalaus dažnesnio laistymo, todėl reiktų neleisti jų žėmėms išdžiūti tarp laistymų.

Kaip tręšti?

Jei mums nuotaiką pagerina gardaus šokolado plytelė ar mėgstamos arbatos puodelis, tai taip pat ir mūsų augalai reaguoja į teigiamą paskatinimą, tik jiems labiausiai tiktų paskatinimas geromis trąšomis. Nors augalų srityje esu nemaža natūralistė ir daugiau mėgstu augalus skatinti meile ir geru žodžiu, bet vieną kartą metuose, būtent pavasarį siūlyčiau palepinti augalus ir juos tręšti, geriausia – organinėmis trąšomis. Vėlgi, svarbu nepersistengti, būti atsargiems, parinkti tinkamas ir kokybiškas trąšas. Kiekius naudoti tokius, kokius rekomenduoja trąšų gamintojas, arba ekstra atvejais klausti viską žinančio googlo apie siūlomas proporcijas :)

Kaip persodinti?

Paskutinis, bet tikrai svarbus pavasarinis darbas su kambariniais augalais, tai jų persodinimas ar žemių papildymas. Taigi jei renkamės tik žemių papildymą, tuomet turėtume išsiimti augalus iš vazonėlių, apžiūrėti  šaknis, jei yra poreikis pašalinti apmirusias ir sodinti atgal į tą patį vazoną, jį papildžius naujomis žemėmis. Dažniau pati renkuosi pirmą variantą ir nepatingiu augalų persodinti  į naujus vazonėlius. Vazonėlį reiktų rinktis tik vienu dydžiu didesnį, tai būtų panašiai 2 – 3 centimetrais platesnį, nes parinkus per didelį vazoną rizikuotume, kad jo šonuose augalo nenaudojama žemė užrūgštėtų ir joje pradėtų kauptis kenksmingos bakterijos, kurios ilgainiui galėtų pakenkti mūsų augalams.

Apibendrindama norėčiau pasakyti, kad svarbiausia kaip ir visur yra meilė. Augalai yra gyvi, nesibodėkite su jais pasišnekučiuoti, užduoti, kad ir retorinių klausimų, iš patirties sakau, kad atsakymų gal ir nesulauksite, bet rezultatus turėtumėte pastebėti :)


Aš esu Inga Pikiotaitė arba žmogus, kuris slepiasi už tinklaraščio Mėnulio Mūza pavadinimo. Esu iš tų žmonių, kurie dar vaikystėje žinojo kuo bus užaugę arba tiksliau gal būtų sakyti, kad žinojau kokia bus mano aplinka. Žalia ir gyva.

Kaip kartą jau sakiau augalai yra mano ir stiprybė ir silpnybė viename.  Be jų negaliu, palangės lūžta, o gėlių nemažėja ir dar nuosekliai didėja ne tik jų kiekis, bet ir apimtis.

Patirties su augalais įgavau ne tik studijų metu, bet ir vėliau vykdytoje veikloje su gėlėmis. Tiesa ankščiau daugiau laiko skyriau skintoms gėlėms, švenčių dekoravimui, bet laikas parodė, kad skintų gėlių laikinumas užleido vietą stabilumui ir ilgaamžiškumui. Kelionėje po augalų karalystę šiuo metu jaučiu aistringą meilę kambariniams augalams, o ypač savo mūzoms Tilandsijoms, su kuriomis labai tikiuosi Jus dar supažindinti.

Viliuosi, kad mano įrašai bus ne tik Jums naudingas, bet taps ir gražios draugystės ir įdomių pokalbių įvairiomis temomis pradžia.

Ingą galima rasti Facebook ir Instagram socialiniuose tinkluose

Receptas nuo skubos pavargusiam – Hygge, Lagom ar Feng Shui su Wabi-sabi

Praėjusias metais, rašydama savo pirmąją knyga Gyvenk kaip patinka labai sąmoningai vengiau kitų knygų panašiomis temomis. Labai norėjau, kad knyga būtų kiek įmanoma daugiau autentiška, savita ir, sakykim, lietuviška. Manau, kad pavyko, nes tarp visų atsiliepimų apie knygą sulaukiau ir tokio, Agnės atsiųsto atsiliepimo, kur tarp daug pagyrimo žodžių buvo tokia frazė: Manau žinote knygą Hygge, tai aš manau mūsų lietuviška pirmoji Hygge versija yra GYVENK KAIP PATINKA :) Ir Jums tai sekasi puikiai, tikiuosi ateityje bus dar daugiau tokio pobūdžio knygų.

Po tokio atsiliepimo aš, žinoma, buvau 9 danguje, bet prisipažinti, kad apie Hygge esu girdėjusi tik pusę ausies negalėjau :) Todėl atėjo laikas paskaityti bestseleriu pasaulyje tapusią knyga apie Hygge ir susipažinti artimiau.

Jei atvirai, niekas manęs nenustebino ir nepakerėjo. Šios, daniško gyvenimo filosofijos esmė man pasirodė – į viską žiūrėti paprasčiau ir mėgautis kasdieniais dalykais. Labai plačiai ir įdomiai knygą ir Hygge aprašė Viktorija Dievinu.lt tinklaraštyje, tai jei įdomu – prašau ten :) O man skaitant knygą vis norėjosi linksėti galva, vis pritarti ir užsidėti pliusiukus ten, kur rašoma apie tai, kaip gyvename savo namuose ir mes.

Tačiau šį įrašą pradėjau rašyti ne tam, kad papasakočiau kaip gerai yra gyventi kaip danai. Ar koks išsigelbėjimas nuo rutinos ir kasdienybės yra Hygge. Ruošdama įrašą apie šių metų interjero tendencijas užtikau raginimą pamiršti Hygge ir kitą, iš Skandinavijos atėjusią gyvenimo būdo teoriją Lagom ir pasinerti į Wabi-sabi išmintį. Ir man kilo klausimas, kodėl mes vaikomės visų tų teorijų?

Pavargę nuo skubėjimo

Bent vienas iš įrašo pavadinime paminėtų terminų Tau tikrai turėtų būti girdėtas. Visi jie apie namų ir gyvenimo jaukumą, buvimą čia ir dabar, vertinimą to ką turi bei sugebėjimą pamatyti grožį netobuluose daiktuose ir vietose. SGal tik Feng shui yra truputį kitoniškas ir labiau mokslas, nei teorija. Vis dėl to drąsiai dedu visus pavadinimus į vieną temą, nes klausimų apie Hygge ir Feng Shui sulaukiau ir knygos pristatymuose.

Labai įdomu stebėti besikeičiančias antraštes pasaulio ir Lietuvos internetiniuose puslapiuose, štai Hygge keičia Lagom, nes tai kažkuo geriau. O dabar pamirškime ką siūlo ir kaip gyvena skandinavai ir marš iš japonų mokytis ne tik tvarkymosi, bet ir gyvenimo meno Wabi-sabi. Manau, kad vakarų pasaulyje žmonės yra pervargę nuo nuolatinio skubėjimo, siekimo vis daugiau ir geriau, socialinių tinklų siūlomo tobulos kasdienybės vaizdo. Visa tai užgožia paprastus mažmožius, iš kurių susideda gyvenimas ir kasdienybė. Todėl vis pasirodančios ir populiarumo sulaukiančios teorijos kaip atsiplaiduoti, mėgautis akimirka ir kasdieninėmis smulkmenomis atrodo kaip išsigelbėjimas nuolat skubančiam ir pavargusiam žmogui. Kaip stebuklinga piliulė, kurią prarijus pasaulis pradeda suktis lėčiau.

Man juokinga tai, kad nepradėjus pilna koja taikyti išpouliarėjusios teorijos praktikoje, rinka pasiūlo kažką naujo ir visi persimeta į tai, kas populiaru dabar. Teeorijos apie mėgavimąsi kasdienybe lieka tik knygose, o dauguma nueina lengvu, paviršutiniškumo keliu, bet svarbiausia – madingi, nors ir neatradę nei ramybės, nei laimės.

Pasidaryk pati. Žiemos girlianda iš visada žalių šakelių

Žinok, visiška Kalėdų nuotaika sklando mūsų namuose. Todėl nebegalvoju apie paskutines lapkričio dienas ir rašau švenčių temomis. Sekmadienį papuošėme eglę. Mažoji džiaugėsi labai ir lemputėmis, ir žaisliukais. Iš to džiaugsmo, užsivertė eglę ant savęs. Man buvo daug juoko, gelbstint vaiką iš po medžio. Viskas baigėsi laimingai, vaikas sveikas, eglė ir žaisliukai taip pat. Kodėl taip anksti paklausi? Mūsų namų Kalėdos jau tuoj tuoj atsiras gruodžio mėnesio Namas ir aš žurnalo puslapiuose. Pirmadienį smagi žurnalo komanda fotografavo papuoštus namus ir norėjo kuo daugiau sužinoti apie mūsų Kalėdų tradicijas ir puošmenas.

Gyvenk kaip patinka knygoje apie Kalėdas ir puošmenas joms nerašiau, nes man atrodo Kalėdoms reikalinga atskira knyga :) Bet knygoje yra visas skyrius, skirtas metų laikams, kuris taip ir vadinasi Švęsti metų laikus.

Šiandien dalinuosi ypatingai lengva, greita girliandos idėja. Knygoje galima pamatyti daugiau girliandos variantų, o čia žieminis. Manau, kad vietoj tujų šakelių (knygai fotografavome vasarą) galima drąsiai naudoti eglės šakeles, arba kvapnujį eukaliptą, kurio šakelių galima rasti gėlių parduotuvėse

Žiemos girlianda iš šakelių

Šią dekoraciją pagaminti labai lengva. Svarbiausia – turėti laisvą plotą ant sienos, kur galėtum ją pakabinti. Taip pat ji gali būti bet kokio dydžio. Pririšti gali tiek 3, tiek 30 lapų ar žiedų.

Tau reikės: virvutės, gerai prilimpančios lipnios juostos, eglių, tujų ar kitų, visžalių šakelių.

  • Pirmas žingsnis. Atsikirpk reikalingo ilgio virvutę.
  • Antras žingsnis. Pageidaujamu atstumu pririšk prie jos šakeles.
  • Trečias žingsnis. Priklijuok prie sienos

Knygą Gyvenk kaip patinka, su dar daugiau idėjų ir patarimų gali įsigyti ČIA

Iki Kalėdų liko… arba 4 namų puošimo stiliai Kalėdoms

Neįtikėtina, bet tik baigiasi rudens atostogos vaikams, iškrinta pirmosios snaigės ir mes pradedame galvoti apie gražiausias metų šventes. Žinau žinau, sakysite kaip anksti, dar tik lapkritis, eglutę reikia puošti gruodį, geriausia, Kūčių dieną. Aišku, galima ir neskubėti, bet iš patirties žinau, kad jei nesiruošiu, idėjų neieškosiu, tai galų gale nieko nepadarysiu ir praėjus šventėms liūdėsiu, kad ir to nepadariau, ir šitą galėjau. Jei, sako, roges ruošk vasarą, aš sakau – apie Kalėdų papuošimus (ir dovanas) pradėk galvoti nors lapkričio viduryje.

Surašiau trumpai, kokie Kalėdų puošimo stiliai ir dekoracijos galimi. Žinoma, variantų be mano paminėtų – daugybė. Dar galima atsižvelgti į madas ir kasmet pirkti naujas Kalėdų eglutės puošmenas, bet patirtis kalba, kad anksčiau ar vėliau (šventėms pasibaigus) visos puošmenos atsiduria vienoje dėžėje. Tikiuosi, mano patarimai bus mažas kelrodis, padėsiantis nepasimesti toje, tuoj tuoj prasidėsiančioje Kalėdų karštinėje. Džingl belz :)

Kokį Kalėdinių papuošimų stilių rinktis?

Man ir pačiai labai gražu, kai namai papuošti gausiai. Bet geriausia ir gražiausia, vis dėl to, kai šventiniai papuošimai dera vienas prie kito, yra vieno stiliaus. Taip lengviausia išvengti chaoso namuose.

Klasikinės Kalėdos ir jų papuošalai, kuriuose vyrauja žalia, raudona spalvos. Prie šių, klaiskinių Kalėdų spalvų siūlau derinti baltą, auksinė spalvas. Čia ideliai tinka Kalėdų senelis, nykštukai raudonomis kepurytėmis, elniai, visi kiti miško gyventojai, šakelės žaliais lapais ir raudonomis uogytėmis. Būtinai – daug lempučių ir girliandos Tokie Kalėdų papuošimai visada atrodo gražiai, niekada nenusibosta, o panorusi atsinaujinti, visada rasi dekoracijų, kuriomis galėsi papildyti savo Kalėdinių papuošimų kolekciją.

Ryškios Kalėdos. Tokias atsimenu iš savo vaikystės, kai eglutės šakos linkdavo nuo įvairiausių, rožinių, mėlynų, žalių burbulų. Ryškiai ir spalvingai puošti namus Kalėdoms labai tinka, jei namuose yra vaikų. Prie tokio šventinių dekoracijų stiliaus labai tinka visi vaikų rankomis pagaminti papuošimai – popierinės girliandos, eglutės, snaigės nykštukai. Pasirinkus tokį namų papuošimo stilių galima naudoti visas namuose esančias Kalėdų puošmenas, maišyti naujus, senus ir rankų darbo žaisliukus. Vis dėl to, reikėtų pasirinkti tik kelias namų zonas, kurios bus papuoštos, kad išlaikytum saiką ir per šventes negyventum kaip Kalėdinių dekoracijų parduotuvėje.

 

Natūralios Kalėdos. Galima jas pavadinti ir madingai – skandinaviško stiliaus Kalėdos. Tiks visos natūralios medžiagos, šakos, eglutė su keliais papuošimais, kankorėžiai lemputės, balta, pilka, tamsiai žalia spalvos. Šventiškumo jausmui sustiprinti naudok truputį blizgučių. Natūralus šventio dekoravimo stilius drasiai gali būti vadinamas ir lietuvišku. Kurdama jį savo namuose gali naudoti šiaudinius žaisliukus, meduolius, obuolius, iš lininės medžiagos pasiūtus eglutės žaislius.

Minimalios Kalėdos. Galvoju, kad neprašausiu pro šalį sakydama, kad tokios Kalėdos galimos tik ten, kur nėra vaikų. Kada norisi puošmenos, bet tik truputį. Tokiam Kalėdų dekorui užtenka eglės šakos gražioje vazoje, arba lempučių girliandos (gražiame) stiklainyje.

Žinoma, svarbiausia, kad šventė būtų širdyje ir kad laukdami Kalėdų džiaugtumės būdami kartu, o namų puošimas, papuošimų gaminimas yra tas laikas, kai ne tik gražiname savo aplinką, bet ir kuriame tradicijas.

 

 

Knyga TenKurNamai. Gyvenk, kaip patinka. 6 dalykai, kuriuos noriu, kad žinotum

Viskas šiomis dienomis sukasi aplink mano naująją knygą. Knygos ant popieriaus laukiau lapkričio 6 dieną, taip buvome sutarę su spaustuve. Nors svajojau ir įsivaizdavau, kad knygą rankose laikau per savo gimtadienį, spalio 18.

Ir stebuklas – dieną po gimtadienio, sulaukiau žinios, kad knyga jau atspausdinta ir galiu pasiimti ją nors dabar. Svajonės pildosi :) Tiesa, tas dabar šiek tiek užtruko, bet šiandien jau visas knygos tiražas – 2000 egzempliorų yra mano namuose. Sudėjau, ten kur radau vietos ir kiekvieną kiekvieną pakuotę paliečiau savo rankomis. Taigi, į knygą ne tik mano meilė, gera energija ir daug žinių sudėta, bet ir labai daug rankų darbo (tikra to žodžio prasme).

Pagalvojau, kad geriausia ir aiškiausia bus, jei apie savo knygą papasakosiu trumpai drūtai, kad būtų aišku kas ir kaip. Todėl paėmiau iš savęs mini interviu :)

1. Kam skirta Gyvenk, kaip patinka knyga?

Rašydama knygą galvojau apie visus, kurie savo namuose nori gyventi gražiai ir savitai. Joje sudėta daug praktiškų patarimų apie kambarinių gėlių priežiūrą, daiktų, esančių namuose pritaikymą, paveikslų kabinimą ant sienų, namų dekoravimą ir metų laikus namuose. Knygą galima naudoti kaip patarimų rinkinį. Knyga tikrai bus naudinga naujakuriams, taip pat visiems, kuriems patinka gyventi gražiai ir atnaujinti namus be didelių pastangų.

2. Kas yra knygos Gyvenk, kaip patinka leidėjas?

Atsakymas labai paprastas – aš. Knygą leidau savarankiškai, be jokios leidyklos pagalbos. Savarankiškas knygos leidimas yra atskira tema, kuria tikrai norėsiu pakalbėti ateityje. Jei trumpai – visada žinojau, kad knygą leisiu pati, taip ir padariau.

Ten kur namai knyga

3. Kiek laiko užtruko paruošti knygą?

Neturiu tikslaus atsakymo, nes apie knygą svajojau mažiausiai 5 metus. Kai laukiausi mažosios buvau užsibrėžusi parašyti knygą tada, bet viskam savas laikas. Gyvenk, kaip patinka pradėjau rašyti šių metų vasarį, rašiau savaitgaliais ir tomis trumpomis, mažiukės pietų miego valandomis.

ten kur namai knyga

4. Manęs klausė Instagram’e, todėl manau, reikia atsakyti ir čia:
Ar gerai suprantu, kad knygos nuotraukos bus Jūsų namų ir kitų lietuvaičių namų? Ar naudosite tas nudailintas Pinterest tipo nuotraukas?

Knygoje didžioji dalis nuotraukų iš mano namų, taip pat be manęs knygoje dar 4 herojės ir jų namai. Namus prieš fotosesijas tvarkėmės, bet stengėmės nedailinti ir nepaversti  jų dar viena baldų katalogo fotosesija.

ten kur namai knyga

5. Kiek knygoje skyrių?

5 skyriai, 5 pasidaryk pati idėjos ir 5 istorijos iš žmonių namų.

ten kur namai knyga

6. Kur galima įsigyti knygą?

Šiuo metu knygą galima įsigyti čia, TenKurNamai.lt parduotuvėje. Knyga atkeliaus su autografu ir dar maišeliu dovanų :) jau greitai knyga bus pasiekiama interneto knygynuose ir įprastiniuose knygynuose, kur galėsi knygą pavartyti.

ten kur namai knyga

Jei kyla klausimų – labai jų laukiu ir esu pasiruošusi į visus atsakyti :)

 

 

 

Apie daiktus namuose. Tik 2 dalykai į kuriuos reikia atkreipti dėmesį

Jei reikėtų pridėti dar vieną skyrių Gyvenk, kaip patinka knygai, aš parašyčiau apie praktiškus daiktus ir sprendimus, patogesniam gyvenimui. Kuo toliau, tuo geriau suprantu, kad tai, kaip mes jaučiamės namuose labai priklauso ne tik nuo to kokie, bet ir nuo to KIEK daiktų mus supa.

Gyvenu tokiame etape, kai man rodos, kad daiktų namuose turiu per daug. Per daug drabužių, indų, vaikų žaislų, žurnalų, laidų (gali pridėti savo). Per mažai man atrodo tik gėlių ir visai netrukdo gausi ir karts nuo karto pasipildanti pagalvėlių užvalkalų kolekcija. Pradėjau ieškoti būdų kaip spręsti man kylančią per daug daiktų namuose problemą.

Prieš porą savaičių visą dieną klausiausi puikių interjero dizainerės Dalios Mauricaitės Kalinauskienės įžvalgų apie buitį, praktiškus daiktus ir sprendimus namuose. Grįžusi vis pasakojau ir pasakojau, kaip galima pakeisti tą, ar pagerinti šitą. Pradėjau dar intensyviau galvoti į ką verta investuoti kuriant savo namus, o kam geriau visiškai neskirti lėšų. Iš informacijos, gautos Dalios mokymuose (daugiau informacijos apie juos Daiktų Viešbutis FB puslapyje) ir to, apie ką pati galvojau.

Pasirink daiktą, kurį vertinsi ir mylėsi

Pirmą kartą su tokiu požiūriu susidūriau kalbėdamasi su viena iš knygos Gyvenk, kaip patinka herojų, Lina. Ji man pasakojo, kaip renkasi namams daiktus ar dekoro detales, kaip taupo ir laukia, kol išsirinktas daiktas atkeliaus, pvz. iš Australijos. Pradėjau galvoti, kad tokie daiktai ne tik vertingi dėl jų unikalumo, autoriaus ar pagaminimo vietos, bet ir todėl, kad Tu gali papasakoti jo atsiradimo Tavo namuose istoriją.

Atrodo, kad mokėjimą išlaukti ypatingo daikto vieni žmonės atsineša gimdami, kitiems, tarp jų ir man, reikia to išmokti. Dažnai pirkdavau impulsyviai, nes čia ir dabar reikia, gražu. Vėliau, tokių pirkinių gailėdavausi. Dabar pagalvoju ilgiau, renkuosi, ieškau man tinkamiausio varianto. Tai galioja ne tik daiktams namuose, bet ir drabužiams, vaikų žaislams. Supratau, kad turėti mažiau yra gerai, ypač jei turi išieškotus, kokybiškus, išskirtinius daiktus.

Mažiau daiktų – daugiau tvarkos

Aš visuomet sakau, kad labai myliu daiktus. Tuos kurie gražūs, tuos, kurie sukelia kažkokius prisiminimus. Todėl mano namuose daiktų daug, jie naudojami, bet kartais susimastau, kad greičiausiai, jei daiktų būtų mažiau,  tvarkos namuose būtų žymiai daugiau.

Manau, kad mažiau daiktų nereiškia, kad jų visai reikia atsisakyti, gyventi minimaliai (jei tai Tau ne prie širdies), turėti 2 puodelius ir 3 šakutes. Svarbu atsisakyti (arba nepirkti) nereikalingų daiktų, kurių funkciją gali atlikti kitas daiktas. Pradėjau galvoti ar tikrai man namuose reikia specialių lėkščių silkėms, arba taurių vynui, kurio seniai pas mus niekas negeria. Gal geriau vietą, kurią dabar užima šie nenaudojami daiktai skirti tam, kas tikrai namuose reikalinga ir džiugina. Net jei nieko į atsisakytų daiktų vietą nepadėsiu – likę daiktai turės vietos, nebus sugrūsti tam, kad tilptų kuo daugiau.

Kokios Tavo mintys apie daiktus namuose? Ar turi jų daug, o gal tikrai užtenka riboto skaičiaus daiktų patogiam gyvenimui?

Ten Kur Namai Gyvink kaip patinka knygoje – visas skyrius skirtas Ypatingiems daiktams. Knygą įsigyti gali paspaudusi ant paveikslėlio.Ten Kur Namai knyga

Nuotraukos iš knygos, autorė Agnė Katmandu