Džiunglės..? Ne, daržas. Daržas mano malonumui

Vasarai įpusėjus mano daržas primena džiungles. Žalia žalia, augalai susipynę vienas su kitu. Ir man labai patinka šis laikas. Kai krapai aukštesni už mane, agurkų ūsai apsiviję viską ką pasiekia, o nuo bičių dūzgimo gėlėse – svaigsta galva.

Pradėsiu nuo to, kad nebeįsivaizduoju savo gyvenimo be daržo. Švieži krapai, cukinijos ir pomidorai vasarą man privalomi. Bet privalomi daržo darbai ne visada yra smagūs. Ne visada yra ir nuotaika juos dirbti. Tam įtakos tikriausiai turi ir vasaros močiutės sode. Jei negaliu/nenoriu prilygti gėlynų ir lysvių purenimui prieš lietų, po lietaus, ryte ir vakare, geriau darau viską taip kaip man atrodo teisingai.

Mano daržas ir daržovių auginimas jame yra mano malonumas. Į daržą einu tada kai noriu. Kai esu geros nuotaikos ir man nereikia savęs versti ravėti, skabyti, laistyti ir prižiūrėti. Bet taip buvo nevisada. Kol nugalėjau „reikia” ir „taip turi būti” praėjo ne vieni metai. Bet dabar esu laiminga daržo turėtoja ir šiandien su Tavimi noriu pasidalinti savo gudrybėmis, kurios daržo turėjimą man pavertė malonumu.

Pakeltos lysvės

Ir dar būtinai nupjauta žolė tarplysviuose. Nebereikia ravėti tarplysvių ir kovoti su piktžolėmis, „lipančiomis ant daržovių”.

darzas

Ravėjimas su džiaugsmu

Kaip jau rašiau pradžioje, ravėjimo pavyzdį turėjau, sakykim, tobulą. Žemės purenimas, lysvių kedenimas ir piktžolių ieškojimas, toks va mano turėtas pavyzdys. Ir jokio malonumo. Man ravėti malonu, nes darau tai tik tada kai noriu (labai retai). Be to, tikiu, kad visi augalai, augantys kompanijoje, papildo vienas kitą.

Gal Tu juoksiesi, bet aš įsivaizduoju, kad mano agurkai, augdami tarp levandų ir šalavijų, prisigeria jų kvapo ir nuo tokios kompanjos būna tik skanesni.

Jau ne mano fantazija, bet agronomų rekomendacija – auginti medetkas, česnakus ir kitus, gerų savybių turinčius augalus. Tokie augalai padeda kitiems kovoti su ligomis ir kenkėjais.

darzoves

Žemuogės gėlyne. Gėlės netikėtose vietose

Žemuoges auginti tarp gėlių išmokau iš savo draugės Evos. Man taip patiko ši jos idėja, kad žemuogių kitaip ir neauginu. Žemuogės prie ramunių, žemuogės tarp rožių. Ir gėlę pauostai ir uogą suvalgai. Kadangi mano daržas mažas – augdamos tarp gėlių žemuogės neužima papildomos vietos.

Nepatikėsi, gėles esu auginusi net gi sename klozete (auga jos ten blogai, labai greitai prtrūksta drėgmės ir reikia dažnai laistyti). Bet gėlės, o šiais metais ir vijoklinės pupelės puikiai auga sename, kiaurame karutyje.

gelynai

Cukinijos ir kitos daržovės ant komposto

Mes turime dvi komposto dėžes. Vieną, kurią naudojame dabar. Į ją metame virtuvės atliekas: daržovių lupenas, lukštus, obuolių graužtukus, slyvų kauliukus. Nemetame mėsos, kaulų, duonos, sausainių, virtų ir keptų maisto produktų. Taip pat į kompostą keliauja visos piktžolės ir nupjauta žolė, lapai ir smulkios šakelės. Antra komposto dėžė, užberta žemių sluoksniu, gamina mūsų daržui kompostą ir kiekvieną vasarą aš ant jos auginu cukinijas. Šį pavasarį auginau ten dar ir salotas bei ridikėlius.

cukinijos

Daržovės ne darže

Čia jau Tu turbūt galvoji: „Gerai, Tau, Sigita, daržą turėti, šiltnamį turėti . O aš gyvenu ketvirtame aukšte, turiu tik balkoną ir jokio daržo.” Net ir balkone gali užsiauginti daržovių. Žemiau yra nuotraukos iš mano mamos balkono. Ji augina papriką, pomidorus, bazilikus. Jei šią vasarą daržovių nebesodinsi, pagalvok apie tai artėjant pavasariui.balkono_darzas

Nesvarbu ar tu turi vietos daržui prie namų, o gal turi tik mažą balkoną. Jei nori užsiauginti savo daržovių gali tai padaryti. O gal jau darai?

 

 

Paskelbta$ sPažymėta$ s